Pencere değişimi nasıl yapılır?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Pencere değişimi nasıl yapılır?

nihal e. nihal e.
semih yapı dekorasyon – Semih Yapı Dekorasyon:  tarz Pencere
Loading admin actions …

Oturduğunuz evde birkaç yıl geçirmedikçe pencereleri değiştirip değiştirmemek üzerine hiç düşünmeniz gerekmeyebilir. Çünkü pencerelerin lojistiği ve işleyişiyle ilgili bir şeyler ters gidene kadar ev sahipleri nadiren pencere hakkında düşünürler. Soğuk hava, yağmur suyu ve mevsim koşullarına bağlı diğer sızıntılar, çizikler, böceklerin sızıntılardan içeri girmesi gibi etkenler genel olarak pencere değiştirmeyi gerektiren sebeplerden bazılarıdır.

Hava sızıntıları, su sızıntısı, termal sızıntılar, buğulanmayan camlar ve böcek girişleri, ev sahiplerinin yeni pencereleri düşünmeye başlamasının nedenlerinden sadece birkaçıdır. Bunun dışında pencere değişimi gerektiren durumlardan söz edelim. Pencere montajı yeni bir ev inşa ederken lazım olur. Bu pencere ev yeni inşa edildiği için en güzel pencere örneğidir. Bazen de yapımı bitmiş bir evin penceresiz duvarına cam eklemek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda da duvarın bir kısmı delinerek pencere montajı yapılabilir.

Genel olarak ise pencere değişimi çerçevesi çok kötü durumda olan, çürümüş ya da parçalara ayrılan vs. durumlarda yapılır. Yeni bir pencere, sadece daha iyi bir yalıtım sunmakla kalmaz aynı zamanda estetik açıdan da evinizin görünümünü büyük ölçüde etkiler.

Pencere yenilemenin avantajları

Egeli Proje – Bİrinci Oda:  tarz PVC pencereler
Egeli Proje

Bİrinci Oda

Egeli Proje

Pencere yenilmeyi gerektiren nedenlerden yukarıda kısaca bahsettik. Bu sebeplerden biri ya da birkaçı genellikle göze çarpacak şekilde açıkla bellidir. Bununla birlikte pencerelerin değiştirilmesinin yüksek maliyeti ev sahiplerinin bu projeyi sürekli gelecek yıla ertelemelerine neden olur. Ancak biraz düşünürseniz pencere yenileme işlemini geciktirmeyerek bir an önce halletmenin uzun vadede daha avantajlı olduğunu anlarsınız.

Evet, pencere yenilemek pahalı bir iştir. Fakat enerji maliyetleri de sene boyunca azımsanmayacak derecede yüksektir. Değişimi yapmadan mevcut pencereyi iyileştirmek için duvar ve tavan arasında yatılım yapabilirsiniz. Ancak buna rağmen sorun çözülmediyse tamirden daha fazlasına ihtiyacınız var demektir. Bilhassa kış aylarında evinizde soğuk esintiler, pencere camı veya pencere çerçevesindeki en küçük çatlaklardan bile gelebilir. Günümüzde hemen hemen her pencere çift camlı. Fakat buna rağmen hala tek camlı pencereler de yok değil. Eğer pencereniz iyi durumda olsa bile tek camlı olduğu zaman yine de değiştirmeniz gerekir. Çünkü çift zaman izolasyon sağlayarak yaşam alanınızın yazın serin, kışınsa daha sıcak kalmasını sağlar.

semih yapı dekorasyon – Semih Yapı Dekorasyon:  tarz Pencere
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Pencereleri yenilemeyi gerektiren sebeplerden biri de pencere kanadını açarken veya kaparken zorluk çıkarmasıdır. Bu durumda çerçeve yepyeni durumda ve çift cam olsa dahi değişim bir ihtiyaç haline gelir. Elbette öncelikle pencere kanadını onarmayı deneyin. Sorun giderilmediği takdirde hem ısı kaybı hem de güvenliğiniz için pencereyi değiştirmeyi düşünün. Ayrıca tamamen estetik amaçlı da pencerelerinizi yenileyebilirsiniz. Standart pimapen pencereler genellikle beyaz renkli olur. Günümüzde ise kırmızı, yeşil, lacivert, gri gibi renklerde çerçeveler üretiliyor. Ayrıca pimapen markaları nostaljik ahşap pencere görünümü de sunuyor. Maun, kızılçam, meşe gibi görünen pimapen pencereleri piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tüm bunların dışında ev tadilatı için kullanabileceğiniz ekstra paranız varsa ve pencereleriniz kullanılır durumda olsa dahi eskidiyse yeni pencerelere yatırım yapabilirsiniz. Zira yeni pencereler evin değerini arttırır ve günün birinde evinizi satmaya ya da kiralamaya karar verdiğinizde yeni pencereler evin maliyetini yükseltecektir.

Pencere değiştirme fiyatları

semih yapı dekorasyon – Semih Yapı Dekorasyon:  tarz Pencere
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon


Pencerelerinizi değiştirmenin maliyeti pencere boyutu, malzemeler, cam türü ve pencere tipi gibi faktörlere bağlıdır. Bazı ev sahipleri pencere değişimi için yerel tamirci veya ustalarla çalışarak maliyetleri düşürüyor. Profesyonel pencere markaları, genellikle büyük bir ekiple çalışıp garantili hizmet sundukları için montaj işlemini mükemmel bir şekilde yaparlar. Ve doğal olarak çok daha fazla ücret alırlar. Küçük firmalar ise fiyat konusunda avantaj sağlar. Ancak büyük profesyoneller kadar kaliteli bir iş sunamazlar. Dolayısıyla önceliğinizin para mı yoksa kalite mi olduğuna karar vererek bir tercih yapmalısınız. İç mimarlar pencerelerin eviniz için önemli bir yatırım olduğunu söyler, bu nedenle küçük firmalarla çalışacaksanız mutlaka iyi bir araştırma yapmalı ve en az beş teklif almalısınız.

Fiyatlara gelince başta da belirttiğimiz gibi pencere değişimi fiyatı birçok faktöre bağlıdır. Ancak ortalama 1000 ila 4000 arasında bir maliyeti vardır. Sadece cam değiştirecekseniz eğer 100 ila 400 arasında bir bütçe ayırmanız gerekir. Ayrıca pencerenin tamamını değil de belli başlı parçaları değiştirecekseniz yine 400’e dek bir para ayırmalısınız.

Pencere montajı

semih yapı dekorasyon – Semih Yapı Dekorasyon:  tarz Pencere
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Pencereye değiştirmeye karar verdikten sonra pencere camı nasıl çıkarılır hakkında bilgi edinmekte fayda var. Pencere yenilemek için önce mevcut pencerenin sökülmesi gerekir. Öncelikle pencere doğramanız hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, ilk yapılması gereken iş kanatları menteşelerden çıkarmaktır. Daha sonra pencere esnetilerek söküm işlemi kolaylaştırılır. Bazı durumlarda cam ile doğrama arasında macun bulunur. Böyle bir durumda macun oyularak cam çıkarılabilir. Son olarak kesme yöntemiyle duvara en az zarar verilerek eski pencere yerinden sökülür.

Yeni pencerenin montajında ise pvc pencere çıtası nasıl çıkarılır sorusu önemlidir. Çıta profili çıkarılarak pencere kolunun takılması, vida delikleri ve gerekli mesafeler işaretlenir. Daha sonra yeni doğrama bu işaretlere uygun olarak monte edilir ve böylece pencere çıtası zarar görmez.

Pencere değişimi ile ilgili bir diğer detay da kör kasa montajıdır. Kör kasa,kısaca pencere ya da kapı kasasını tutturmak için alta konulan kasa montajına denir. Kör kasa montajının özelliği görünmeyecek şekilde yerleştirilmesidir. Bu montaj sayesinde pencere doğraması daha sağlam bir şekilde monte edilir.

Pencere montajı için en iyi zaman


İç mimarlar ve pencere firmaları, pencere değişimi için en uygun zamanın yaz ve ilkbahar olduğunu söyler. Bu zaman aralığı şaşırtıcı değildir zira hemen hemen tüm kapsamlı ev tadilatları sıcak havada yapılır. Ancak uzman bir ekip her türlü zor hava koşulunda dahi pencere montajını kısa sürede halledebilir. Bununla birlikte en az bir gün boyunca pencerenin değiştirileceği odayı kullanamazsınız. Küçük bir firma ile çalıştığınızda ise montaj işlemi bir günden fazla sürebilir. Doğru zaman seçimi bu nedenle önemlidir. Çünkü kış mevsiminde hem ustalar hem sizin daha meşakkatli bir süreç işler. Dolayısıyla mümkünse pencerelerinizi daha iyi hava koşullarında değiştirin.

Pencereyi kendiniz değiştirmek istediğinizde

semih yapı dekorasyon – Semih Yapı Dekorasyon:  tarz Pencere
semih yapı dekorasyon

Semih Yapı Dekorasyon

semih yapı dekorasyon

Pencereyi yenilemek için ortalama fiyatlardan ve pencere montajından kısaca bahsettik. Peki pencere montajını kendiniz yapabilir misiniz? Elbette böyle bir şey mümkün. Ancak hiç kolay değil. Profesyonel pencere firmaları, montaj ne kadar zor olsa da gün içinde bitirebilir. Çünkü işi bitirmek için gerekli malzemelere ve beceriye sahiptirler. Eğer kendi kendinize pencere montajını yapmak istiyorsanız öncelikle bu konuda tecrübeli olmalısınız. Belki tamirat işlerinden anlıyorsunuzdur fakat pencere montajı pek çok detay ve püf noktası içerir. Tasarruf etmek için montajı kendi başınıza halletmek teorik açıdan doğru olsa da her şeyi berbat edebilir ve günün sonunda yine bir profesyonelle çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda ödeyeceğiniz para da sıfırdan yapılan bir işe göre daha çok olabilir. Ayrıca sorun çıkmasa dahi sizin yapacağınız montaj belki bir hafta sürecektir, oysa bir profesyonel çok daha kısa sürede halledebilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz Evime en uygun pencereyi nasıl belirlerim? başlığına göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!