Ev dekorasyonunu sadeleştirmenin 5 adımı

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunu sadeleştirmenin 5 adımı

Aydin Sanli Aydin Sanli
Ceren Torun Yiğit  – Stüdyo Daire Tasarımı:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Aslı “Less is More” olan ve Türkçeye “Az, çoktur” ya da buna benzer ifadelerle girerek son dönemlerde ülkemizde de bir hayli yaygınlık kazanan tasarım akımı, aslında dünyada oldukça uzun süreden beri pek çok farklı alanda çalışan tasarımcılar tarafından takip ediliyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere gücünü sadelikten alan bu akım, sayısız farklı alanda karşımıza çıkabiliyor. Giyim ve ayakkabı modasından ev dekorasyonuna, mimariden bahçe tasarımına, masaüstü yayıncılıktan web tasarımcılığa kadar uzanan bu alanlar arasında bu akımın en görünür olduğu alan ev dekorasyonudur demek de yanlış olmaz sanıyoruz. Üstelik “Less is More” akımını takip ederek oluşturulan pek çok tasarımın aksine, ev dekorasyonundaki uygulamalar hayatımıza son derece dolaysız bir şekilde etki eder. Peki bu nasıl bir etkidir? 


1. İşlevsiz eşyalardan kurtulun

Vip Dekorasyon – Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul:  tarz Duvarlar
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Uygulamaları İstanbul

Vip Dekorasyon

Ev dekorasyonunu sadeleştirmek, yalnızca bir trendle, modayla, tasarım akımıyla ya da gelip geçici bir hevesle ilgili değildir. Tasarımda sadeleşme, artık bir trend olmaktan çıktı ve geleceği belirleyen normlardan biri haline gelmeye başladı. Yani bu sadeleşme akımının bir noktada geriye doğru kırılıp tekrardan görkemli, heybetli ve kalabalık ev dekorasyonlarının moda olacağını söylemek güç. En azından bunun gözle görülecek kadar yakın zamanda olmayacağını söyleyebiliriz. Yüzünü geleceğe dönüyor olmanın yanı sıra, ev dekorasyonunda sadeleştirmeye gitmenin gündelik yaşamımız üzerine de olumlu etkilerinden söz edebiliriz. Her şeyden önce bu tarz bir sadeleştirme, ev eşyalarında estetikten çok işlevi ön plana koyan, işlevsiz olanları yavaş yavaş dışarıda bırakan ve nihayetinde geriye kalanlar üzerinden yeniden bir estetik anlayış kuran bir eylem olacaktır. Yani bir işlevi olmayan şeyleri evimizden ve hayatımızdan çıkarabilir, geriye kalanlarla yeni bir tarz oluşturabiliriz. 

2. Ezberinizi bozun

Ev dekorasyonunda sadeleştirmenin altın kuralı, mevcut ezberlerinizin tamamından kurtulmaktır. Evinizde vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz pek çok şeyin aslında hiç de öyle olmadığını fark etmeniz, bu konuyla ilgili bildiğinizi sandığınız şeyleri bir kenara bırakmanızla başlayacaktır. Böylece gerçekte bir işlevi olmayan ya da işlevi sizin işinize yaramayan pek çok şeyi devreden çıkarma şansına kavuşacaksınız. Bunu bir ilk adım olarak düşünün ve fazlalıkları gözden çıkarmaktan korkmayarak işe başlayın. 

3. Boşluktan korkmayın

Vip Dekorasyon – Elegant Meşe Laminat Parke Uygulaması:  tarz Zeminler
Vip Dekorasyon

Elegant Meşe Laminat Parke Uygulaması

Vip Dekorasyon

Doğu toplumlarında boşluk genellikle olumlu çağrışımlar yaratmaz. Bir evdeki ya da bir sofradaki boşluk, yoksulluk çağrışımı yapar ve bu yüzden de olumsuz görünür. Oysa gerçekte durum bunun tam tersidir desek abartmış olmayız. Mesela yemeklerden örnek verelim. Uzmanlar onlarca yıldır sofralarımızdaki sadeleşmenin sağlıklı bir yaşam için şart olduğunu söylüyorlar. Yani bir sofradaki boşluktan korkmamak, bilakis onu yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor. Ev dekorasyonu için de bunu söylemek mümkündür. Ancak bunun nasıl bir etki yaratacağını görmek için mutlaka adım atmalı, hayata geçirmelisiniz. 

4. Daha az eşya, daha az zahmet

Ceren Torun Yiğit  – Stüdyo Daire Tasarımı:  tarz Oturma Odası
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Çok eşya, çok aksesuar, dolu dolu bir salon… Geleneksel ifadeyle bunlar evinizi “zengin gösterebilir”. Ancak bu kalabalık aynı zamanda bir dolu iş demektir. Yalnızca bu eşyaları bir araya getirmenin maliyeti ve emeğinden söz etmiyoruz. Bunca eşyanın ve aksesuarın bakımı, temizliği, evdeki çocuk ve evcil hayvanlardan sakınılması bile büyük bir emek gerektirir. Her şey bir yana, böyle “zengin görünen” bir salon, aslında gözünüzü bile zahmete sokar; fark etmeseniz de bu kalabalığa bakmaktan gözünüz yorulur. 

5. Fazla eşyaların yerini günışığı ve hava alsın

Ev dekorasyonunda sadeleştirmeyi eyleme döktüğünüzde, pek çok açıdan tasarruf ettiğinizi ve hafiflediğinizi göreceksiniz. Örneğin daha az eşya, daha az bakım ve temizlik demek olduğu kadar, aynı zamanda daha az toz demektir. Eşyalardan açılan alanlarda günışığı ve hava dolaşımı artacak, daha sağlıklı bir ev ortamı oluşacaktır. İşlev odaklı bir dekorasyonun kendi içindeki estetiğini keşfettiğinizde, tıpkı İskandinav tarzı dekorasyonda olduğu gibi sadeliğin gücünü ve kendi boyutlarını aşan kapasitesini göreceksiniz. 

Bu yazımızı beğendiyseniz Evimde modern İskandinav stili nasıl uygulayabilirim? isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Sizce daha sade bir ev mi yoksa daha gösterişli bir ev mi daha güzeldir? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!