Açık renk mutfak tercih etmek için 8 neden

Meral Eser Meral Eser
homify Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfaklar, dekorasyon denilince oturma alanları ile beraber gözden geçirilecek ilk yerlerden biridir. Mutfak dekorasyonunda kullanılacak renk tonları kombinasyonu, uygulanacak stil ve tarzla ilişkilidir. İç dekorasyonda mutfak dolapları, karolar, mobilyalar, fayanslar ve zemin kaplamaları birçok dekoratif unsur bir araya geldiğinde bir renk paleti oluşur.

Açık renk tonları mutfaklar için idealdir. Daha ferah bir görünüm sağlar. Aydınlık ve iç açıcı bir atmosfer oluşturur. Özellikle giderek küçülen yaşam alanları göz önüne alınırsa, açık renk tonlarının kullanımı kaçınılmaz oluyor. Alanları daha geniş gösteren ve karanlık atmosfer oluşmasını önleyen açık renkler mutfaklarda tercih edilebilir.

Mutfak dolapları, duvar ve döşeme kaplamaları, mobilya ve aksesuarlara karar vermeden önce sizler için derlediğimiz 8 mutfak modelini gözden geçirebilirsiniz. Açık renk mutfakların göz alıcı örnekleri ile profesyonellerin çalışmalarına göz gezdirebilirsiniz. Ağırlıklı olarak açık renk tonların kullanıldığı şık mutfak örneklerinden bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?


1. Açık renkler neden mutfaklar için uygundur?

Temel olarak, mutfak dekorasyonunda açık renk tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda kullanacağınız renk tonları, uygulanacak stil ve tarza göre bir palet oluşturur. Açık renk tonları öncelikle mutfakları daha geniş gösterir. Kasvetli ve karanlık bir atmosfer oluşmasını önler. Daha az ışık kullanımına olanak verir ve minimum enerji tüketimi sağlar. Göz yormayan beyazlara bürünen bir mutfakta pastel mavi tonları muntazam uyum sağlarken ferah bir atmosfer oluşturuyor.


2. Açık renkler derinlik katar

Mutfak üniteleri ANTE MİMARLIK Mutfak üniteleri iç mekan tasarımı,mutfak tasarım,dolap tasarım
ANTE MİMARLIK

Mutfak üniteleri

ANTE MİMARLIK

Göz yormayan bir mutfak dekorasyonu için önceden belirleyeceğiniz renk tonlarından bir palet oluşturabilirsiniz. Nötr renkler göz yormaz. Nötr gri tonları ile her renk ile uyum sağlayan bir ara renktir. Modern mutfaklarda beyaz ve grinin muntazam uyumu ile göz okşayan iç açıcı bir mutfak dizaynı oluşturabilirsiniz.


3. Ferah bir atmosfer oluşturur

Country Interior Design, Barkod Interior Design Barkod Interior Design Kırsal Mutfak
Barkod Interior Design

Country Interior Design

Barkod Interior Design

Belirlediğiniz bir rengin farklı tonları ile uyum yakalayabilir ve göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkarabilirsiniz. Dingin bir atmosfer oluşturacak mavi tonları ile ahşabın açık tonları muntazam uyum sağlar. Göze hitap eden bir mutfak dekorasyonu için açık mavi tonları ile dingin atmosfer oluşturabilir, beyaz ve açık renk tonu ahşapla göz alıcı bir kombinasyon yaparak uygulayabilirsiniz.

4. Canlı renkler için uygun zemin oluşturur

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi homify Akdeniz Mutfak
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Döşeme karoları için kontrast renk tonları ile hareket katılan mutfak dekorasyonunda, beyaz mutfak dolapları ile renkler arası geçiş göze hitap edecek şekilde tasarlanıyor. Canlı mavi tonları, nötr renkler, siyah ve beyazın uyumuyla iç açıcı ve ferah bir mutfak. Mutfak planlayıcıları ve profesyonellerin çalışmalarına göz gezdirebilir, beğendiğiniz çalışmalarla ilgili profesyonellerle direkt bağlantıya geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

5. Natürel dokuları ön plana çıkarır

Kahverengi tonları, bej ya da krem tonları natürel renkler arasındadır. Huzur veren bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız, mutfak dekorasyonunda natürel renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Ahşabın natürel dokusu ve renk tonları göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Açık renk tonlarının ağırlıklı kullanıldığı mutfak dekorasyonunda şık bir aydınlatma ile yalın çizgiler ortaya çıkıyor.

6. Aydınlık bir atmosfer oluşturur

Şık avize modelleri ile aydınlık bir mutfak atmosferi göz alıcı bir sonuç ortaya çıkarmış. Mutfak dekorasyonunda perde unsurları, sandalye ve masa modelleri, aydınlatma aksesuarları dekorasyonda uygulanacak stil ve tarza göre seçiliyor. Göz yormayan bir atmosfer oluşturmak için zarafet unsurlarını ortaya çıkaracak sade bir duvar rengi ve açık renk mutfak dolapları muntazam bir kombinasyon oluşturacaktır.

7. Açık renk tonları dingin bir atmosfer oluşturur

Tezgah altı dolaplar farklı renk tonları seçilebilir. Buna nazaran göz hizası alanlar açık renk tonları ağırlıklı seçilirse son derece ferah ve şık bir görünüm ortaya çıkacaktır. Beyaz renk ile farklı renk tonunu bir araya getirmek isteyenlere ilham verebilir.

8. Sıcak renklerlerle açık tonlar renk dengesi unsuru yakalar

Mutfağınızda sıcak tonlara yer vermek istiyorsanız, beyaz ve nötr renklerle kombinasyon muntazam bir görünüm oluşturacaktır. Sarı tonları ile beyaz ve füme tonları göz alıcı bir uyum oluşturur. Soğuk atmosfer oluşmasını sıcak bir renk tonu ile önleyebilirsiniz. Modern ve şık bir mutfak dizayn etmek isteyenlere ilham verebilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Düşlerinizdeki modern mutfağa 11 adım' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Siz bu mutfaklardan hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!