Mix and match sandalyeleri nasıl kullanacağınıza dair 8 örnek

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mix and match sandalyeleri nasıl kullanacağınıza dair 8 örnek

nihal e. nihal e.
5EL DEKORASYON VE MİMARLIK - CHIC TOWN DECO BEBEK – KARTELL:  tarz
Loading admin actions …

Sandalyeleri değiştirmek, ev dekorasyonunu güçlendirmek adına harika bir başlangıç noktası olabilir. Masa sandalye takımını tamamen yenilemek büyük bir yeniliktir, ama cüzdanınızı yorar. Sadece birkaç sandalyeyi değiştirmek ise daha ekonomik bir yolla aynı çarpıcı sonuca ulaşmanın basit bir formülüdür.

Ev dekorasyonu trendleri arasında mix & match akımı son 5-6 yıldır popülerliğini koruyor. Bilmeyenler için kısaca özetlersek bu akım farklı renkleri, desenleri ve hatta stilleri bir arada kullanmak anlamına geliyor. Elbette sadece renkleri değiştirerek de mix & match modasında uyum sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte uygulama aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Konfor, ilk önceliğiniz olmalıdır. Masa takımı sandalyenizin evinizdeki diğer sandalyelerden daha az konforlu olması gerekmez. Yemek masasında kaç saat geçirdiğinizi düşünün, rahatsız edici bir sandalye güzel hazırlanmış bir yemeğin keyfini kaçırabileceği gibi çeşitli fiziksel sorunları da tetikleyebilir. Tasarım için asla rahatlıktan ödün vermeyin; her ikisini de aynı anda elde etmek mümkün.

Üzerinde durmanız gereken ikinci konu oran ve boyutlar. Masa yüksekliğinin sandalyelerle uyumlu olmasına dikkat edin. Ayrıca tüm sandalyelerin masanın altına güzelce sığıp sığmayacağını kontrol etmeniz gerekiyor. Mix and match modasında farklı tipte sandalyeler bir arada kullanılacağı için boyutlar değişkenlik gösterebilir, dolayısıyla ilk anda aklınıza gelmese de boyutlar çok önemlidir.

Son olarak da farklı renk, boyut ya da desen kullandığınız takdirde seçtiğiniz parçalar arasında bir uyum olmasına dikkat etmelisiniz. Bir çelişki gibi gelebilir, ancak uyumsuz görünümden başarıyla çıkmanın son anahtarları tutarlılık ve uyumdur. 

1- Farklı stiller bir arada

Bilgece Tasarım – Didem & Serkan Ozbakan:  tarz Yemek Odası
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Mix and match akımının en güzel yanı farklı stilde mobilyaları bir arada kullanmanıza imkan tanımasıdır. Yani klasik, modern, rustik ya da İskandinav tarz sandalyeleri birlikte değerlendirebilirsiniz. Örneğin country stil ahşap sandalyeler şeffaf bir sandalye ile tamamlanmış.

2- Farklı renkler bir arada

Bu modayı uygulamak için sadece renkleri de karıştırabilirsiniz. Çoğu insana farklı tarzda sandalyeleri birlikte kullanmak zor gelir. Sandalyeler arasında bir uyum sağlanmadığı takdirde gerçekten de farklı stilleri birlikte kullanmak güçtür. Renkler ise daha güvenli bir seçenek olup modern bir hava katabilir.

3- Modern ve geleneksel

Fotoğraftaki gördüğümüz mutfak ahşap ağırlıklı bir tasarıma sahip. Yemek masası da mutfağa uyumlu olarak ahşap tercih edilmiş. Masanın duvara dayalı bölümünde geleneksel desenli minderler kullanılırken diğer tarafta modern sandalyeler tercih edilmiş. Sandalyeler tek başına kullanılsa sıradan bir takım olurdu, bu hali ile çok daha kişilikli görünüyor.

4- Farklı boyutta sandalyeler

Çoğu evde ayrı bir yemek odası bulunmasa dahi artık pek çok ev sahibi gösterişli bir masa sandalye takımı tercih ediyor. Örnekteki takım da lüks bir yemek takımı olup salonun dekorasyonuyla uyumlu görünüyor. Masanın her iki ucundaki sandalyeler ise daha büyük boyutta olup takımı daha dikkat çekici hale getirmiş.

5- İki renkli sandalyeler

CESE HOME CONCEPT – Yemek Odası:  tarz Yemek Odası
CESE HOME CONCEPT

Yemek Odası

CESE HOME CONCEPT

Rengarenk sandalye takımlarını bir arada kullanmak eğlenceli. Fakat bu çok renklilik odanın dekorasyonuyla uyum sağlamalı. Çoğu salonun ya da mutfağın tasarımında ise belli başlı birkaç renk kullanılıyor. Böyle durumlarda üç beş renk yerine sadece iki renk kullanmayı deneyebilirsiniz.

6- Dikkat çeken sandalyeler

Tamamen beyazlara bürünmüş bir mutfakta yer alan yemek takımı L şeklindeki bir koltuk, ahşap masa ve iki adet sandalyeden oluşuyor. Eğer mutfağınız genişse sandalye yerine koltuk da tercih edebilirsiniz. Ancak bu takımda en göz alıcı parça kesinlikle modern tasarımlı sandalyeler.

7- Çiçek deseni ve mor

CCT INVESTMENTS – CCT 173 Project in Trabzon:  tarz Yemek Odası
CCT INVESTMENTS

CCT 173 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Salonda bulunan yemek takımı oturma grubuyla bir örnek tercih edilmiş. Arka planda görünen koltuklar beyaz ve koyu mordan oluşuyor. Minderlerde ise mor, beyaz, pembe ve çiçek desenli kullanılmış. Yemek takımının sandalyeleri de hem çiçek desenli ve koyu renk tercih edilmiş.

8- Ahşap sandalyeler ve koyu renkli bank

Farklı boyutta sandalye veya koltuk bulmakta zorlanıyorsanız eğer size önerimiz son yılların modası bank. Böylece masa sandalye takımınız daha modern bir görünüme kavuşacak hem de bu örnekte olduğu gibi koyu bir bank kullanarak daha çarpıcı bir takım elde edebileceksiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz Ezber bozan masa ve sandalye örnekleri başlığına göz atabilirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!