Mutfak dolap kapakları için 7 alternatif | homify

Mutfak dolap kapakları için 7 alternatif

Homify TR Homify TR
Yaman Residential Pebbledesign / Çakıltașları Mimarlık Tasarım Modern
Loading admin actions …

Küçük mutfakları dekore ederken her detayı titiz bir şekilde düşünmek gereklidir. Mutfak içerisinde yer alacak mutfak dolapları mutfağın dekoratif görünümüne katkı sağlayacaktır. Mutfak dolap kapakları dekorasyon renkleri ile uyumlu ve parlak olduğunda mutfağınız ışıl ışıl görünecektir. Mutfağınızın ışıl ışıl olması küçük olma dezavantajını da ortadan kaldıracaktır. Mutfak dolabı kaplama malzemelerden yapıldığında istediğiniz renkte ve parlaklıkta olacaktır. Küçük mutfak dekorasyonunda yer alacak olan mutfak dolabı kapakları ahşap veya sunta olarak tercih edilebileceği gibi cam ve ahşap karışımı da olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay küçük mutfak dekorasyonunun hem estetik hem de mutfağı geniş gösterecek şekilde yapılmış olmasıdır. Mutfak dolabı modellerini seçerken aynı zamanda mutfak dolabı kapağı modelleri de titiz bir şekilde seçilmelidir. Mutfak dolabı dışında mutfakta yer alacak olan mutfak aksesuarları mutfak dolabı ile uyumlu olmalıdır. Mutfak banyo aksesuarları dekorasyona renk verecek olan unsurlar olduğu için dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Mutfak dolapları söz konusu olduğunda bugünün gelişmiş ve zengin model yelpazesine sahip üretim teknolojileri sayesinde seçeneklerimiz oldukça fazla. Mutfak üreticileri tarafından farklı seçeneklerle imal edilen ve kullanıma sunulan hazır mutfaklar bugün modern evlerde en çok kullanılan mutfak ünitelerini oluşturuyorlar. Hazır mutfak modellerinde de en belirleyici ve ayırt edici özellikleri farklı doku ve niteliklerdeki mutfak dolabı kapakları oluşturuyor. Yani mutfağını yenilemek isteyenler için en kritik seçimlerden biri mutfak dolap kapaklarının malzeme ve model tercihidir diyebiliriz. Peki bu kadar farklı malzeme, renk ve model seçeneği arasında sizin aradığınız dolap kapağı hangisi? İşte mutfağını yenilemeyi düşünen okurlarımıza yol gösterecek olan birbirinden güzel ve özel dolap kapağı modelleri… Farklı malzemeler, farklı renkler ve farklı tarzlar bir arada…  

Dikey açılan mutfak dolapları

Klasik mutfak dolapları yerine dikey açılan kapaklara sahip olan mutfak dolapları tercih edebiliriniz. Beyaz akrilik mutfak dolabı tercih ederek hem ekonomik hem uzun ömürlü ve dayanıklı hem de dekoratif bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Geniş dolap kapakları

Mutfak içinde tercih edeceğiniz mutfak dolapları için standart ölçülerde dolap kapakları tercih etmek yerine geniş ve sürgülü mutfak dolabı kapakları tercih ederek modern ve işlevsel bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Modern mutfak dolapları

Mutfak dolabı tercihlerimizde önceliğiniz dekoratif ve modern olmasıdır. Akrilik veya membran kullanılarak üretilen mutfak dolapları hem mutfağınızı daha şık gösterecek hem de ışıl ışıl bir mutfağa sahip olmanıza imkan tanıyacaktır. '' Mutfak dolabı modelleri akrilik mi membran mı olmalı ? '' başlıklı yazımızı inceleyerek mutfak dolabı tercihleriniz için fikir edinebilirsiniz.

1- Parlak yüzeyli lake kapaklar

Mutfak dolaplarında en çok tercih edilen kapak malzemelerinin başında lake geliyor. Lake malzeme adını aslında bir tür cilalama tekniğinden alıyor, yani lake mobilyalar laka adı verilen bir cila ile kaplanmış olan mobilyalardır. Lake mutfak dolabı kapaklarının bugün modern mutfaklarda en çok tercih edilen modelleri oluşturmasının en önemli nedeni bu kapakların oldukça sert, dayanıklı ve uzun ömürlü yüzeylerinin olması. Ayrıca benzer öelliklere sahip olan dolap kapaklarına göre daha ekonomik olan lake yüzeyler pürüzsüz ve parlak olmaları nedeniyle de ışıltılı ve çekici bir görünüm ortaya çıkarıyorlar. 

2- Renk seçenekleri

Ysk Dekorasyon – MUTFAK DEKORASYONU : modern tarz , Modern
Ysk Dekorasyon

MUTFAK DEKORASYONU

Ysk Dekorasyon

Lake kapakların bir diğer avantajı ise renk seçeneğinin neredeyse sınırsız olması. Dolayısıyla rengarenk modern mutfak tasarımları isteyenler için oldukça çarpıcı lake mutfak dolapları seçenekleri bulunuyor. 

3- Membran kapaklar

Mutfak İskandinav Mutfak MİMPERA İskandinav Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Mutfak

MİMPERA

Ham mdf malzeme üzerine pvc vakum presle kaplanarak üretilen membran kapaklar da yeni nesil hazır mutfaklarda sıklıkla kullanılan seçeneklerden biri. Membran kapakları alternatiflerinden ayıran en önemli özellik, ön yüzeyin dört kenar ile birlikte kaplanabilmesi ve dolayısıyla eksiz ve bütünlüklü bir görünüme sahip olmaları. Bu özellikleri aynı zamanda kapakların kenarlardan nem ya da su alma riskinin de önüne geçiyor ve uzun ömürlü bir kullanım sunuyor. Membran kapaklarda hem mat hem de parlak renk seçenekleri bulunuyor ve modern ve klasik mutfaklarda olduğu kadar country stilde de oldukça popüler. 

4- Akrilik yüzeyli dolaplar

Mutfak Dolabı Erim Mobilya Modern Masif Ahşap Rengarenk
Erim Mobilya

Mutfak Dolabı

Erim Mobilya

Akrilik mutfak dolabı kapakları da aslında membran kaplama yöntemine benzer bir teknikle üretilirler ancak akrilik kapaklarda kaplama kalınlığı daha fazladır ve kenarları kapsamaz. Leke tutmayan ve temizliği kolay dokuları nedeniyle modern mutfakların popüler dolap kapaklarından birini de akrilik modeller oluşturuyor. 

5- Doğal ve stil sahibi ahşap kapaklar

Hem mutfakta hem de evlerimizin diğer yaşam alanlarında doğal malzemelerin öne çıktığı bir dönemden geçiyoruz, bu sene de yine en önde gelen dekorasyon trendlerinden birini ahşap malzemenin baş rolde bulunduğu tasarımlar oluşturuyor. 

Ahşap dolap kapakları da evlere rustik, doğal ve nostaljik bir doku kazandırmanın en şık yollarından biri. Alternatif kapak modellerine göre biraz daha pahalı bir malzeme olan masif ahşap dolaplar, stil sahibi ve natürel görünümleriyle her stilden mutfağı güzelleştiriyorlar. 

6- Cam kapaklar

Cam mutfak dolabı kapakları son yıllarda giderek daha da yaygınlaşan seçeneklerden biri. Özellikle üst dolaplarda cam kapakların kullanılması küçük mutfaklara ferahlık kazandırarak alanın daha geniş görünmesini sağlıyor. 

Cam kapaklar şeritli çerçevelerle country stili yansıtan modellerde de, düz ya da renkli camlarla daha modern ya da klasik tarzlı modellerde de üretiliyorlar. 

7- Yeni trend: Mat ve koyu dolap kapakları

Dream kitchen Modern Mutfak J.Design Modern
J.Design

Dream kitchen

J.Design

Renk seçenekleri mutfak dolap kapakları için farklı malzemelerde oldukça zengin. Kırmızı ya da sarı gibi sıcak ve canlı renklerden gri ya da bej gibi nötr ve modern tonlara kadar pek çok farklı mutfak dolabı kapağı seçeneğini hazır mutfaklara uyum sağlayan modellerde bulabilirsiniz. Ancak bu senenin öne çıkan trendlerinden biri de koyu ve mat tonlar. Özellikle mutfak dolaplarının belirli bir kısmında kullanılan ve böylece mutfağa derin ve karizmatik bir doku kazandıran mat siyah dolap kapakları oldukça dikkat çekici. 

Siyah mutfak dolaplarını seviyorsanız Siyah mutfak modelleri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

Sizce en şık ve kullanışlı olan dolap kapağı malzemesi hangisi? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!