Ayakkabılarınızı depolamak için kullanılacak 10 yol

Meral Eser Meral Eser
homify Koridor, Hol & MerdivenlerElbise Askısı & Gardroplar
Loading admin actions …

Depolama ihtiyacı bir evin düzenini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ayakkabı ve portmanto gereçlerini depolanması için, giriş holü ya da koridorlar için özel tasarlanan ayakkabılık modelleri kullanılır. Ayakkabıların bir düzen oluşturacak şekilde depolanmasını bir hayli zahmetli iştir. Bu işi kolaylaştıracak ayakkabı depolama çözümleri ise işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ayakkabıların sıklıkla kullanılan çeşitleri kolay erişilebilir olmalıdır. Antreler için dizayn edilen ayakkabılar bunun için tasarlanır. Buna nazaran daha seyrek kullanılan ayakkabılar, mevsimlik ürünler yazlık ya da kışlık gibi ayrılabilir. Yatak altı depolama çözümleri bu alan için ayrılabilir. Mevsimlik temiz ayakkabı ve terlikler için yatak altı depolama çözümlerini değerlendirebilirsiniz.

Mevsimlik ayakkabılar ve terlikler gibi sıklıkla kullanılmayan ürünler için merdiven altı saklama çözümlerini değerlendirebilirsiniz. Merdiven basamaklarındaki gizli çekmeceler ile ölü alanları depolama amaçlı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca iç mimarlar tarafından dizayn edilen konut projelerinde işlevsel unsurlar taşıyan mobilya tasarımları dekorasyonla ilgilidir.

Kullanıcı bireylerin ihtiyaçlarını muntazam karşılayan depolama çözümleri dekorasyonla doğrudan ilişkilidir. Alan tasarrufu sağlayan duvara monte dolap çözümleri, metal ya da ahşap dolaplar, askılık sistemleri, raf çözümleri gibi üniteler dekoratif amaçlı uygulanacak stil ve tarza göre düzenlenebilir. Ayakkabılarınızı depolamak için ilham verecek 10 örneği bir araya getirdik. Akılcı çözümler ve dekoratif alternatif fikirler bulabilirsiniz.


1. Ayakkabılar için özel bölmeler

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor, CABINET CABINET Modern Giyinme Odası
CABINET

CABINET heyecan verici yeni yüzeylerini tanıtıyor

CABINET

Hem ayakkabılık hem de dolap tasarımlarına dahil edilebilen özel bölmeler, ayakkabılar için tasarlanmış çekmeceler son derece kullanışlıdır. Giyinme odası ya da yatak odasında muhafaza etmek istediğiniz yazlık ayakkabılarınızı tek bünyede bir araya getirebilirsiniz. Ayrıca portmanto tasarımına dahil edilebilen çekmece modelleri ayakkabıların muhafaza edilmesi için özel olarak tasarlanabilir. Örnek görselde göründüğü gibi, tek kademede 2 çift ayakkabının muhafaza edilmesi sağlanabilir. Ayrıca kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayakkabı adedine göre alan ihtiyacı belirlenir.

2. Merdiven basamaklarında gizli çekmeceler

Ahşap Merdiven Uygulaması homify Modern Koridor, Hol & Merdivenler
homify

Ahşap Merdiven Uygulaması

homify

Gizli çekmeceler, hem kullanışlı hem de tasarımın bir parçası olarak dizayn edilmiş. Rıhtlar, her basamak mesafesi arasındaki yükseklikleri temsil eder. Ahşap basamaklar arasında özel olarak dizayn edilen çekmeceler ayakkabılarınızı depolamanız için son derece uygun. Üstelik alan tasarrufu sağlıyor ve ölü alanlar fonksiyonel amaçlı değerlendiriliyor. Ahşap çekmeceler basamaklar bünyesinde depolama amaçlı ayakkabılar ve terliklerin muhafaza edilmesi için son derece uygundur. Merdiven altı dolap sistemleri ya da gömme dolaplar, ölü alanların akılcı değerlendirilmesi için son derece elverişlidir. Ayakkabılık olarak kullanılabilecek merdiven altı ya da basamaklarda gizli çekmeceleri kullanabilirsiniz.

3. Yatak altı depolama çözümleri

Üsküdar Tadilat Tadilat Firması Modern Çocuk Odası
Tadilat Firması

Üsküdar Tadilat

Tadilat Firması

Yatak altı saklama alternatifleri yalnızca ayakkabılarınız için değil, yavrulu yatak modellerinden baza sistemlerine son derece kullanışlıdır. Bazalar için depolama çözümleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca çekmece formatında yatak altı bölmeler oluşturulabilir. Farklı ebatlarda çekmeceler tasarlayabilir, muhafaza edilecek ürün ebatlarına göre bölmeler oluşturabilirsiniz. Böylelikle hem alandan tasarruf etmiş olursunuz, hem de yatak odası düzeni sağlarsınız. Yatak altı depolama sistemlerinde açık raf bölmeler, çekmece bölmeleri ya da ebatlara göre fermuarlı gözler dizayn edebilirsiniz. Kullanıcı ihtiyaçları göz önününe alınmalı ve depolanaca ayakkabılar için uygun ebatlarda raf bölmeleri dizayn edilebilir.

4. Gömme raf sistemleri

Duvara gömme dolapların yanı sıra, kolay kullanım olanakları sunan açık raf sistemlerini değerlendirebilirsiniz. Böylelikle giriş holü ya da koridor dekorasyonuna derinlik katabilirsiniz. Açık raf sistemleri, kapaklı raf sistemleri ve dolaplara oranla mekanları olduğundan daha geniş ve ferah gösterir. Raf bölmeleri için düzen oluşturacak sepetler ya da kutuları gereçler ve ayakkabılarınızı muhafaza etmek için kullanabilirsiniz.

5. Kompakt tasarım

Cabinet CABINET Modern Giyinme Odası Ahşap gommedolap,soyunmaodsı,giyimodası,seperator,odabolmesi
CABINET

Cabinet

CABINET

Bünyesinde birçok kullanıcı ihtiyacını barındıran kompakt depolama sistemlerini kullanabilirsiniz. Açık raflar, çekmeceler ve kapaklı dolaplar bir arada tasarlanır. Daha fazla alan tasarrufu için, dolap ya da gardırop tasarımlarını zeminden tavan dizayn ettirebilirsiniz. Halk arasında gardrop olarak isimlendirilen giysi dolabı ya da gardırop modelleri çok amaçlı tasarım için uygundur. Soft renklerle, ten rengi ve beyaz tonların bir araya geldiği dolap tasarımları son derece şık. Özellikle yatak odaları için göz yormayan renkleri tercih edebilir, mobilyalarınızı bu doğrultuda renk paletine göre tasarlayabilirsiniz.

6. Metal askılık rafları

Askılık&Giyinme Odası, Gepettonun Atölyesi Gepettonun Atölyesi Giyinme OdasıElbise Dolabı & Komodinler
Gepettonun Atölyesi

Askılık&Giyinme Odası

Gepettonun Atölyesi

Metal askılık sistemleri bağımsız ya da duvara monte modelleri ile temin edilebilir. Bağımsız metal askılık ve raf sistemleri, kullanım açısından pratik taşınabilme özellikleri taşır. Ayakkabılık çözümleri için metal askılık sistemlerini duvara monte ya da tavana monte tasarlayabilirsiniz. Kullanıcı bireyin ihtiyaçlarna göre metal raflı askılık sistemleri küçük bir alanda depolama ihtiyacını karşılayacaktır. Metal askılık sistemleri, kırışmaya karşı önlem almanızı sağlayacaktır. Giysi ve paltolarınız için uygundur. Ayakkabılarınız için daha fazla raf sistemi ayarlayabilir ya da ayakkabı kutularını buna uygun bir düzen oluşturacak şekilde bir araya getirebilirsiniz.

7. Duvara monte dolaplar

Duvara monte ahşap dolaplar alan tasarrufu sağlar ve derinliklerine bağlı olarak geniş depolama alanları sunarlar. Tuğla duvar dokusuyla muntazam uyum sağlayan ahşap dolaplar şık ışıklandırma unsurlarıyla dizayn edilmiş. Rustik dokularla modern çizgileri bir araya getirmek isteyenlerin ilgisini çekebilir. Metal iskelet taşıyıcı niteliktedir ve ahşap dolaplar son derece kullanışlıdır. Dolap bölmeleri doluluklar ve boşluklarla dizayn edilirken modern çizgiler taşıyor. Son derece şık ve göze hitap ediyor.

8. Giyinme odaları için zeminden tavana raf çözümleri

Evinde giyinme odası bulunanlar için, depolanacak ürünlerin türleri, ebatları ve mevsimlik özelliklerine göre düzenlenen bir depolama alanı dizayn edilebilir. Örnek görselde görüldüğü gibi, son derece ferah ve şık bir görünüm sağlanmış. Beyaz ve altın sarısı kulplarla elegan ve şık dolaplar tasarlanmış. Daha fazla depolama alanı için yerden tavana tasarlanan dolap ve raflar, geniş depolama alanları sunuyor. Zeminden tavana açık raf sistemleri ile mevsimlik ayakkabılarınızı muntazam muhafaza edebilirsiniz. Giyinme odasındaki dekorasyonla bütünlük sağlayan renk ve dokular tercih edebilirsiniz.

9. Minimalist tasarımlar

Ayakkabı saklama çözümleri arasında uygulanacak stil ve tarza göre akılcı çözümler mevcut. Duvara monte raf sistemleri tasarlanırken daha modern ya da minimalist yaklaşımlar ilginizi çekebilir. Vestiyer ya da ahşap ayakkabılık yerine duvara monte açık raf sistemleri ve askılıklar kullanabilirsiniz. Beyaz rengin zarafetiyle yalınlık ön plana çıkıyor ve ferah bir atmosfer oluşuyor. Depo rafı ya da portmanto modellerine alternatif olarak düşünülebilir.


10. Ahşap sistemler

Hem modern hem de fonksiyonel bir ürün olarak, yalın çizgiler taşıyan ahşap ayakkabılık sistemlerini kullanabilirsiniz. Yatak odaları için şık tasarımlarıyla dekorasyonda fark yaratacak bu tasarım üniteleri çok fazla eşya muhafaza etmenizi sağlamaz. Buna nazaran ağırlıklı olarak kullandığınız giysi ve ürünlerin muhafazası sağlanır. Ahşap raf ve askılık sistemleri ile daha kullanışlı ve göze hitap eden tasarım fikirlerini değerlendirebilirsiniz.

Dar ve küçük alanlarda akılcı çözümler için, ayrıca 'Küçük evler için doğrudan kullanabileceğiniz 12 parlak fikir' yazımıza göz atabilirsiniz.

Siz bu örneklerden hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!