Country mutfakları tamamlayan 7 vazgeçilmez dekorasyon unsuru

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Country mutfakları tamamlayan 7 vazgeçilmez dekorasyon unsuru

Homify TR Homify TR
HANDE KOKSAL INTERIORS – House S - S Evi:  tarz Mutfak
Loading admin actions …

Modern dekorasyonların aranan en önemli özellikleri konfor, sıcaklık, samimiyet hissi ve pratikliktir. Bu özellikleri doğrudan ve oldukça doğal bir tarzda yansıtabilen stillerin başında da country stil dekorasyonlar geliyor pek tabii ki. İlhamını eski tip kır evlerinden alan ve bugünün modern koşullarına adapte olarak hem oldukça şık ve pratik, hem de sıcak ve doğal bir görünüm ve kullanım tarzı ortaya koyan country stilin en çok kullanıldığı yaşam alanlarının başında da hem en aktif hem de sosyal ve fonksiyonel mutfaklar geliyor. 

Country mutfak stili özellikle son yılların en gözde trendlerinden. Geleneksel kır evi stilinin de, şehir evleri için modernleşen ve gündelik kent hayatına adapte olan çağdaş country stilinin de bugün mutfak planlayıcıları tarafından en çok tavsiye edilen mutfak modellerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca mutfağınızı baştan aşağı değiştirmek istemiyorsanız da belirli özellikler ve küçük dokunuşlarla modern, klasik ya da minimalist stile sahip mutfak alanınıza country havası katabilirsiniz. 

Bu yazımızda da country stil mutfakları daha da güzelleştiren ve tamamlayan, veya mutfağınıza tarzı ne olursa olsun kırsal bir sıcaklık katan unsurları derledik. İşte country stil mutfakların olmazsa olmazları…  

1- Gün ışığı ile aydınlık ve ferah bir ortam

Kitchenplus  – Village Mutfak:  tarz Mutfak
Kitchenplus

Village Mutfak

Kitchenplus

Kırsal tarz denilince aklımıza elbette bahar havasında yeşil ve sıcacık bir doğanın içinde sevimli kır evleri geliyor değil mi? Bu havayı mutfağımıza yansıtabilmek için de en önemli dekorasyon unsurlarından biri elbette gün ışığı. Güneşin samimi ve sıcak etkisi ile mutfaklar çok daha pozitif enerji ile dolu ve aydınlık alanlara dönüşüyorlar. Geniş pencereler ve gün ışığından maksimum faydalanılabilecek bir mutfak yerleşimi country mutfakları kusursuz hale getirir. 

2- Ahşap doğallığı

M.Serhat SEZGİN – KitchenLINE:  tarz Mutfak
M.Serhat SEZGİN

KitchenLINE

M.Serhat SEZGİN

Dediğimiz gibi, country stilin en önemli ayırt edici özelliği sıcak bir doğallıktır ve bu doğallığı sağlayabilecek en ideal malzeme de elbette ahşap. Mutfaklarda ahşap kullanımı ne yazık ki yerini alan kompost ve sentetik malzemeler yüzünden bir hayli azalıyor; ancak kusursuz bir country mutfağın olmazsa olmazlarından biri de kesinlikle ahşap malzemeli mobilya ve üniteler. 

3- Cam kavanozlar

Country tarzı doğal ve samimi bir atmosfer yaratır ve bu doğallığa mutfağımızda bulunan yiyecekler de dahildir. Renkli meyveler, kuru bakliyat ürünleri, çerezler, turşular, reçeller vs… Kısacası mutfağımızda bulunan her yiyecek, rengiyle, dokusuyla ve görünümündeki tadıyla dekorasyonu canlandırıp güzelleştiren birer estetik unsura dönüşebilir. Country mutfaklarınızı güzelleştirmek için gıdaları kapalı ambalajlarından çıkarıp şık cam kavanozlarda aynı zamanda birer aksesuara dönüştürebilirsiniz. 

4- Açık raflar

Tıpkı yiyecekler gibi, kullandığımız tabak çanak da country dekorasyonlarda sergilenen ve estetik birer aksesuara dönüşen unsurlar. Hem bu yüzden, hem de daha sıcak ve ferah bir ortam oluşabilmesi için de kapalı dolaplar yerine açık raflar tercih etmek oldukça iyi bir fikir. 

5- Konforlu ve keyifli bir dinlenme alanı

Bilgece Tasarım – Aslı& Şamil Keser konut :  tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Aslı& Şamil Keser konut

Bilgece Tasarım

Bu stilin insanın üzerinde keyifli bir etki bıraktığını hepimiz biliyoruz, bu keyifli ve huzurlu dokunun sebebi de, tasarım oluşturulurken yalnızca aktif olarak çalışılan bölgelere odaklanmak yerine dinlenme ve konfor alanlarının da oluşturulması. Yani kırsal stil mutfaklarda mutlaka konforlu bir oturma alanı, çay kahve köşesi bulunmalı. 

6- Geniş çalışma tezgahları

Eğer mutfak alanı büyükse bu alanı geniş ve olabildiğince ferah bir tezgah ünitesi ile değerlendirmek country tarzın benzersiz ferahlığını ve keyifli dokusunu yansıtan en önemli hamlelerden olacaktır. Mutfak adaları da hem dokusu itibariyle, hem olabildiğince rahat bir çalışma alanı sunduğu için, hem de oturma ve dinlenme alanlarını bünyelerinde barındırdıkları ve sosyal bir atmosfer oluşturdukları için büyük country mutfaklar için mükemmel bir tasarım seçimi. 

7- Nostaljik etki

Bilgece Tasarım – Didem & Serkan Ozbakan:  tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Nostaljik bir şıklık anlayışı son yılların en gözde mobilya trendlerini oluşturuyor. Eski mobilyaların yenilenmesi, yenilerinin eskitilmiş bir görünümle sunulması da bu trendin en çok karşımıza çıkan noktalarından. Country mutfaklar da bu nostaljik şıklığın en çok yakıştığı mutfak modelleri diyebiliriz. Mutfak dolapları için renk seçerken eskitme boyaları tercih ederek country mutfak sıcaklığına nostaljik bir doğallık katabilirsiniz. 

Country stil mutfak dekorasyonlarını beğeniyorsanız Türkiye'den şirinlik ve sıcaklık örneği 7 mutfak başlıklı yazımızda ziyaret ettiğimiz mutfaklar da ilginizi çekebilir…

Sizce bu unsurlardan en çok hangisi kırsal stilin sıcaklığını yansıtıyor? 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!