Dış cephe taş kaplama çeşitlerine genel bir bakış | homify

Dış cephe taş kaplama çeşitlerine genel bir bakış

Homify TR Homify TR
Dekoratif Taş Paneller Royal Stone Duvar & ZeminDuvar & Zemin Kaplamaları Taş Gri
Loading admin actions …

Dış cepheler evlerimizi olumsuz hava koşullarından koruyan ama aynı zamanda da dışarıdan görünüm açısından benzersiz bir etkiye sahip olan, hem estetik hem de fonksiyonel yüzeylerdir ve bu yüzden de dış cephe kaplamaları söz konusu olduğu zaman hem daha kullanışlı, hem de daha şık olanı seçmek gerekir.

Taş cephe kaplama

Veranda ve havuz ANTE MİMARLIK Bahçe havuzu
ANTE MİMARLIK

Veranda ve havuz

ANTE MİMARLIK

Eğer doğal bir görünüm, kuvvetli bir yalıtım ve istediğiniz tarza uygun, dokulu bir yüzey tasarımı arıyorsanız o halde taş cephe kaplama uygulamaları tam da aradığınız seçenek olabilir. Taş evlerin doğallığını betonarme ya da prefabrik evlere taşıyan taş cephe kaplamaları pek çok farklı model, renk, teknik ve malzemeden üretilebiliyor. Yalnızca müstakil yapılara değil aynı zamanda apartmanlara da uygulanabilen farklı yapı ve tekniklerdeki taş görünümlü ya da taş içerikli dış cephe kaplamaları binalara oldukça kuvvetli bir görünüm kazandırıyor. Binanızın geleneksel bir şıklığa sahip olmasını isterseni doğal taş kaplamaları tercih edebilir ya da daha modern veya yenilikçi taş görünümlü kaplamalara yönelebilirsiniz. 

Aşağıda, farklı özelliklere, dokulara, renklere ve fiyat aralıklarına sahip taş dış cephe modelleri bulabilirsiniz…  


Dış cephe taş kaplama modelleri

Dış cephelerde taş ya da taş görünümlü kaplamaların en önemli özellikleri zamanın ötesinde bir görünüm ortaya çıkarmalarıdır. Yüzyıllar boyunca kullanılan ve her zaman estetik ve dekoratif olarak trend olmayı başaran taş dış cepheler doğallığın ve güçlü bir görünümün temsilcisidir. Elbette eskiden yalnızca taş evlerde bulunan bu görünüm artık kaplama teknolojileri sayesinde betonarme ve hatta prefabrik evlerde bile uygulanabiliyor. 

Öncelikle taş cephe kaplamalarının farklı teknik ve farklı malzemelerle oluşturulan çeşitlerine göz atalım: 

- Dış cephelerde doğal taş giydirme

Taş cephe kaplaması denilince haliyle akla ilk olarak doğal taşlarla yapılan uygulamalar geliyor. Dış cephe doğal taş kaplama, gerçek taşlarla uygulanır ve en ayrıntılı, natürel ve gerçekçi dokuya sahip olan modellere sahiptir. Doğal taşlar pek çok farklı renk, doku ve şekilde olabilirler. Dış cephe kaplaması olarak kullanılan doğal taşlar genellikle traverten, kayrak, kireç taşı, oniks gibi taş türleridir. Bu taş çeşitleri kesme taşlar halinde belirli geometrik şekillere de sahip olabilir, daha harman bir görünüm oluşturan ve farklı şekillerin bir araya gelmesiyle oluşan bir yüzey de yaratabilirler. 

- Patlatma taş kaplamalar

Tv Arkası Doğal Taş Kaplama İstanbul Taşçı İSTANBUL TAŞÇI ® Duvar & ZeminDuvar Süsleri Arduvaz Ahşap rengi
İSTANBUL TAŞÇI ®

Tv Arkası Doğal Taş Kaplama İstanbul Taşçı

İSTANBUL TAŞÇI ®

Aslında patlatma taş modelleri de doğal taş modellerinin bir alt kategorisidir diyebiliriz. Patlatma taşlar, doğada bulunan farklı doğal taş türlerinden üretilen yüksek dokulu kaplama modelleridir. Patlatma taş adı verilen uygulamalarda taş dokusunu oldukça kuvvetli bir şekilde hissedebilirsiniz. Genellikle küçük ve belirli bir geometrik şekilde kesilen dokulu patlatma taşlar pek çok farklı renk ve model seçeneğine sahiptir. Bu dış cephe doğal taş kaplama modeli mekanın dış cephesine derinlik ve dinamik bir hareketlilik kazandırır.

- Kültür taşları ile oluşturulan kaplamalar

Kültür taşı adı verilen yapay taşlar, doğadan elde edilen taşlardan değil, ana maddesi çimento ve kum olan ve belirli kalıplara dökülerek taş görünümü elde edilen malzemelerdir. Kültür taşları ile yapılan kaplamaların en önemli avantajları doğal taş kaplamalara göre daha kolay monte edilebilmeleridir. Ağırlık olarak da daha hafif oldukları için binaya ekstra yük bindirmezler ve bu yüzden apartman gibi yüksek katlı yapılarda taş görünüm oluşturulmak istendiğinde genellikle doğal taş kaplamalar yerine kültür taşları ile uygulanan kaplama modelleri tercih edilir. Maliyet olarak da doğal taşlara göre çok daha ekonomiktirler. 

- Taş görünümlü yapay kaplamalar

Kültür taşları gibi taşın yapısal özelliklerini değil yalnızca görünümünü taklit ederek daha da ekonomik ve daha pratik bir uygulamaya olanak veren taş görünümlü kaplamalar pek çok farklı malzemeden üretilebilirler. Fiberglas, polyester, reçine ya da doğal taş tozu adı verilen maddeden oluşabilen ve özel sıva teknikleri ile de şekillendirilerek taş görünümü yaratabilen pek çok farklı taş görünümlü kaplama uygulaması mevcut. İnşaat malzemeleri üreticileri, yeni nesil teknoloji kullanarak pek çok farklı maliyet ve görünümde taş görünümlü malzeme üretiyorlar. 

Dış cephelerde taş kaplama modeli seçerken nelere dikkat etmeli?

Taş Dekorlu Dış Cephe Mantolama Vip Dekorasyon Apartman
Vip Dekorasyon

Taş Dekorlu Dış Cephe Mantolama

Vip Dekorasyon

Eğer eviniz ya da yaşadığınız dairenin bulunduğu apartman için bir dış cephe kaplaması seçimi yapacaksanız öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli unsur binanın ağırlık dayanımıdır. Özellikle doğal taşlar genellikle oldukça ağır oldukları için dayanıklı olmayan yapılara uygulandığında duvarlar için ekstra yük yarattıklarından dolayı tehlikeli olabilirler. Kültür taşları doğal taşlara göre daha hafiftirler ancak farklı malzemelerden yapılan yapay taş görünümlü cephe kaplamaları bu açıdan en risksiz uygulamalardır.

Hesaplama ve güvenlik

H&N YAPI H&N YAPI Rustik Evler
H&N  YAPI

H&N YAPI

H&N YAPI

Binanınızın dış cephe kaplamasını yaptırmadan önce mutlaka deneyimli bir inşaat mühendisinin yapıyı kontrol etmesi, ağırlık hesaplamalarını yapması ve ona göre size hangi seçeneklerin daha uygun olduğunu belirtmesi gerekir. Bu aşamada hem tasarım ve uygulama için bir mimar hem de bir inşaat mühendisi ile çalışmalısınız.

Estetik farklılıklar

Pedras Taş Duvar Panelleri Royal Stone Duvar & ZeminDuvar & Zemin Kaplamaları Taş Gri
Royal Stone

Pedras Taş Duvar Panelleri

Royal Stone

Güvenlik açısından gerekli kontroller yapıldıktan sonra elbette estetik görünüm konusunda karar vermeniz gerek. Binanızın nasıl bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız ona göre bir kaplama modeli seçebilirsiniz. Taş kaplamalar bu açıdan oldukça çeşitli ve seçenekler de neredeyse sınırsız diyebiliriz. Kırsal tarzlı, doğal ve geleneksel bir görünüm arıyorsanız kesme taş, traverten ya da kayrak gibi doğal taş kaplamaları tercih edebilirsiniz. Daha modern bir doğallık için patlatma taşları tavsiye ediyoruz. Kültür taşları ve taş görünümlü kaplamalar ise oldukça farklı modellerde çağdaş, renkli ve yenilikçi taş uygulamalar ortaya çıkarabiliyor. 

Yalıtım özellikleri

Balıkesir'de Taş Ev MORF Modern Evler
MORF

Balıkesir'de Taş Ev

MORF

Elbette dış cephe kaplamaları yalnızca dekoratif görünüm için yapılmıyor, ısı ve ses yalıtımı söz konusu olduğunda da farklı malzeme ve teknikler farklı sonuçlar ortaya çıkarıyor elbette. Doğal taşlar yalıtım açısından en kuvvetli olan modellerdir. Taş evlerde yazın serin kışın ise sıcak bir havanın hakim olması doğal taşların yapıları gereği evin mevcut ısısını korumaya yardımcı olmalarıdır. İyi bir yalıtım için doğal taşlar en iyi seçenek olacaktır. Elbette taş görünümü sağlayan kimi yalıtım teknikleri de ısı izolasyonu konusunda oldukça başarılı sonuçlar yaratabiliyor ancak yine de taşın doğadan gelen yalıtım özelliği bu konuda en başarılı işlevi görüyor diyebiliriz. 

Farklı kaplamaların bir arada kullanılması

Saklıbahçe Cephe Kabu Desıgn Ev İçiAksesuarlar & Dekorasyon
Kabu Desıgn

Saklıbahçe Cephe

Kabu Desıgn

Elbette taş kaplamalar da tıpkı ahşap ya da diğer kaplama modelleri gibi yalnızca tek başlarına kullanılmak zorunda değil. Çağdaş mimarilerde eklektik dizaynların oldukça revaçta olduğunu biliyoruz. Taş kaplama uygulamaları da sıklıkla beton yüzeylerle, cam yüzeylerle ve ahşap kaplama modelleri ile bir arada kullanılıyor. 

Dış cephe taş kaplama fiyatları

Kayrak taş görünümlü söve mantolamalı betopan prefabrik ev Hannprefabrik
Hannprefabrik

Kayrak taş görünümlü söve mantolamalı betopan prefabrik ev

Hannprefabrik

Elbette dış cepheler oldukça geniş yüzeyler olduğu için ekonomik olarak da belirli seçenekleri elemek gerekiyor. Taş kaplama modellerinde pek çok farklı malzeme söz konusu olduğu için oldukça geniş bir fiyat aralığı bulunuyor ve işçilik ve binanın genişliği gibi faktörlerin de hesaba katılması gerektiği için belirli bir fiyat aralığı vermek de pek mümkün değil. Yalnızca malzeme fiyatlarından bahsedecek olursak taş görünümlü cephe kaplamalarının metrekaresi 50-60 TL’den başladığını ve kalite arttıkça ve yapaylık yerini doğallığa bıraktıkça da fiyatların arttığını söyleyebiliriz. Ancak bu fiyatlara binanın yüzey genişliği ve işin uygulama aşamasında ne kadar süreceği, güvenlil için mühendislik hesaplamalarının ücretleri ve işçilik masrafları da katılacağını unutmayın.

- Doğal mimarileri sevenler için…

Doğal dokulu ev modellerini seviyorsanız Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. 

- Farklı dış cephe renkleri

Dış cephe boyası örnekleri: 34 model fotoğraf başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir

Küçük evler için 6 çocuk odası fikri
Arrow navigation 3b3136b1
Sizce en güzeli hangisi? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!