İstanbul’dan dış ve iç mekanları 3D modellenmiş apartman tasarımı

Aydin Sanli Aydin Sanli
CENKER OKTAV MİMARLIK APARTMAN TASARIMI, CENKER OKTAV MİMARLIK CENKER OKTAV MİMARLIK
Loading admin actions …

Modern şehirler büyüdükçe ve geliştikçe modern kentlerin iskeletleri sayılabilecek apartman mimarileri de çeşitlenmeye ve pek çok farklı model ve estetik özellikte apartmanlar oluşmaya başladı. Bugün, dünyada olduğu gibi ülkemizde de, şehirlerin ana dokusunu oluşturan, toplu konutlardan gökdelen ve rezidans olarak adlandırılan lüks çok katlı binalara kadar pek çok farklı apartman mimarisi ile karşılaşıyoruz. İnşaat sektörünün hızla gelişmesi ve ülkemizin ekonomisinde çok önemli bir rol oynaması da apartman mimari ve tasarımlarında yepyeni ve çağdaş konseptlerin ve yeni nesil yaşam tarzlarına uyumlu dairelerin oluşmasına neden oluyor.

Bu yazımızda sizlerle İstanbul’da yer alan bir mimarlık firması tarafından tasarlanmış bu yeni nesil mimari ve daire tasarımlarından birine konuk oluyoruz. Cenker Oktav Mimarlık, mimari proje tasarımı ve uygulama konusunda sayfalarımızda öne çıkan profesyonellerden. Ev sahiplerinin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda yalnızca dış cepheler için mimari 3D çizim projeleri değil, aynı zamanda iç mekân modelleme ve animasyon, avan proje, uygulama projesi, imalat detayları çizimleri ve mimari proje sunumları da gerçekleştiren firmanın tasarımı ile, bu örnek apartman projesi de hem dış cephesindeki şık özellikleri ile hem de iç yaşam alanlarının çağdaş ve fonksiyonel şıklığı ile öne çıkıyor.

Modern bir apartman tasarımı

Çok katlı apartman ve gökdelenler 2000’li yılların başlarında oldukça revaçta olan mimari modelleri oluşturuyordu. Bugün ise özellikle lüks konut projelerinde daha minimalist ve kenti boğmayan, ferah apartman tasarımları öne çıkmaya başladı. Artık çok katlı ve uzun apartmanların yerini, yatay mimari olarak adlandırılan, daha az katlı ve geniş bir alana yayılan tasarımlar alıyor. Bu apartmanın mimari stili de yatay mimarili apartmanlara oldukça şık ve başarılı bir örnek. Dört katlı apartmanın çatı katında geniş bir açık terasa yer verilmiş. Her dairenin balkonu bulunuyor ve dış cephe de oldukça şık olmakla birlikte aynı zamanda da akıcı ve modern bir tarza sahip.

Dış cephe

Apartmanın dış cephesindeki ışıklandırmalarla geceleri de ışıldayan bir estetik görünüm ortaya çıkarılmış. Dış cephede modern stilin en öne çıkan rengi olan grinin farklı tonları bir arada kullanılırken kırmızı ayrıntılarla da daha canlı ve genç bir görünüm elde edilmiş.

Şık ve ferah salon

Dış cephede karşımıza çıkan iç açıcı ve ferah tasarım iç yaşam alanlarında da etkisini sürdürmeye devam ediyor. Apartmanın örnek dairelerinden birinde, dikdörtgen şekliyle oldukça ferah ve geniş bir salon olduğunu görüyoruz. Işıltılı klasik ayrıntılarla süslenen modern tasarım unsurları, konforlu ama bir o kadar da şık bir dekorasyon ortaya koyuyor. İç mekanlarda dekorasyon ve mimari biçim kadar, tavan dekorasyonu ve duvar bölmeleri gibi iç mimari tasarım unsurları da dikkat çekiyor.

Çalışma alanı & oturma odası

Çalışma alanı ile bir arada tasarlanmış bir oturma odası… Tasarımdaki akıcılık ve modern konfor ve ergonomi göz dolduruyor. Çalışma alanı salonun içinde yer almasına rağmen sınırları net olarak belirlenmiş ve ayrı bir alan gibi tasarlanmış.

Mutfak

Modern şehir yaşantısının en çok ihtiyaç duyulan yaşam alanlarından biri de elbette fonksiyonel ve şık bir mutfak. L tasarımlı mutfak üniteleri ve tasarıma eşlik eden geniş ada mutfak ile oldukça ilham verici bir modern mutfak modeli ile karşılaşıyoruz.

Yatak odası

Yatak odasında ferahlık ve dinlendiricilik minimal bir tasarım ile ön planda tutuluyor. Ancak bugünlerin vazgeçilmezlerinden olan televizyon ünitesinin de dekorasyona eklendiğini görebiliyoruz. Spot ışıklandırmalar da tavan dekorasyonu ile birlikte yatak odasının en dikkat çeken tasarım unsurları olarak öne çıkıyor.

Banyo

Banyonun tek kelime ile enfes bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün. Oval şekilli küvetten geniş pencerelere, ahşap tezgah ve üzerindeki çiçeklerden gri fayanslara kadar her şey hem doğal ve dinlendirici, hem de estetik olarak göz alıcı bir modern banyo tasarımı için incelikle düşünülmüş.

Çocuk odası

Ve son olarak, küçük bir odayı oldukça verimli bir şekilde değerlendiren çocuk odası tasarımı… Hem çalışma alanı hem de ranza incelikli bir tasarım ile oldukça kullanışlı ve güzel bir çocuk odası ortaya çıkmış. En küçük metrekarelerde bile oldukça kullanışlı çözümler üretilebileceğinin oldukça şık bir örneği…

Bu örnekteki gibi küçük bir odada kullanışlı bir çocuk odası tasarımı oluşturmak için farklı fikirler arıyorsanız Küçük evlere kullanışlı çocuk odaları için 9 öneri yazımız da ilginizi çekecektir.

Bu projeyi nasıl bulunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!