Sana kırmızı çok yakışıyor

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Sana kırmızı çok yakışıyor

homify.com.tr homify.com.tr
Matteo Bianchi Studio:  tarz Banyo
Loading admin actions …

Kırmızı denince akla tutku gelir, dram ve romantizm gelir. Öyle ki turuncuyla birlikte spekturumdaki en güçlü ve cesur renkler arasında olduğu söylenebilir. Tarihsel anlamlarına bakınca kırmızının cesaret, asalet ve sağlığı temsil ettiğini, Asya kültürlerinde ise kutlamalarda kullanıldığını görüyoruz. Son yıllarda tasarımcılar, belki de onun öfke ya da benzer olumsuz hisleri tetikleyeceğini düşündükleri için kırmızıdan uzak duruyorlar. 

Genel olarak kırmızının baskın renk yerine, donuk bir palet ya da tasarıma küçük dokunuş ve vurgular eklemek için kullanılması önerilir. Elbette kırmızının birçok farklı tonu olduğunu da hesaba katmak gerekiyor. Örneğin kırmızının toprak tonları Akdeniz stili evlere yakışırken, domates kırmızısını beyazın baskın olduğu bir palette kullanarak güçlü ve yekpare bir kontrast yaratmak da mümkün. Aşağıda kırmızının evinize nasıl bir heyecan ve değişiklik katabileceğine dair birkaç fikir sunuyoruz:

Acemi şansı

CATO creative:  tarz Oturma Odası
CATO creative

Family Living

CATO creative

Daha önce böylesine güçlü renklerle işiniz olmadıysa ve kırmızının mekânınıza fazla baskın geleceğini düşünüyor ve yine de bu rengi evinizde istiyorsanız, bunu yapmanın basit yolları da var. Tıpkı bu fotoğrafta görülen kırmızı koltuk örtüsü gibi. Hem istediğiniz zaman kaldırabileceğiniz, sizi mali olarak bir sıkıntıya sokmayacak, hem de evinize hava katan bir dokunuş.

Cümbüşlü kırmızı

Bu odanın genelinde soluk değil, gayet zengin ve derin bir renk paleti görmemize rağmen; kırmızı yine de genel atmosfere bir canlılık ve yeni bir boyut katıyor. Sözgelimi, yemek masasındaki sandalyeler kırmızı değil beyaz olsaydı, bu salon muhtelemen bu kadar cümbüşlü ve klas görünmeyecekti.

İştah açan kırmızı

Renklerle ilgili psikolojik araştırmaların da gösterdiği gibi kırmızı diğer özelliklerinin yanında iştah açan da bir renk ve bu yüzden mutfak ve restoranlarda sıkça kullanılıyor. Kalp atışınızı hızlandırıp iştahi tetikleyen kırmızının mutfaktaki kullanımı için sayısız seçenek var elbette. Dolaplardan tutun da mutfak aletlerine ya da bu fotoğrafta görüldüğü gibi duvar rengine kadar birçok unsurla mutfağınıza kırmızıyı eklemek mümkün. Bu örnekte kırmızının hep modern mekânlarla özdeşleştirildiğini hesaba katarsak, ortaya atılan İran halısının yarattığı geleneksel hissiyat mutfağa ayrı bir hava katıyor.

Aşkın rengi kırmızı

Evinize kırmızıyı dahil etmenin bir yolu da banyoda geçiyor elbette. Nedense beyaz ve mavinin aşırı baskın olduğu banyolarda, seksi ve tutkulu bir renk olan kırmızı bambaşka bir hava yaratabilir. Örneğin bu örnekte görülen kırmızı dolap kapağı ve duşakabine yerleştirilmiş küçük yuvalarda olduğu gibi. İşte güçlü renkleri kullanımının ne kadar eğlenceli olabileceğine dair nefis bir örnek.

Retro dokunuşlar

Bhavin Taylor Design:  tarz Yemek Odası
Bhavin Taylor Design

South London Apartment

Bhavin Taylor Design

Kırmızı 60'lı ve 70'li yılların saykedelik, retro temalı salonlarında popüler bir renk halini almıştı. Elbette kırmızıyı nasıl ve ne kadar kullanacağınız size kalmış, ama bu fotoğraftaki odada kırmızı baskın unsurlardan biriyle denkleme katılmış. Amerikan filmlerindeki okul dolaplarına benzeyen bu dolap odaya hem eklektik, hem de vintage bir görünüm kazandırmış. Lambanın üzerindeki desenler sayesinde dolap öne çıkıyor ama baskın unsur haline de gelmiyor. Burada işin sırrı kırmızı etkisini maksimuma çıkarmak için odanın geri kalanında baskın olmayan renklere yer vermek.

Şeytan ayrıntıda gizlidir

Tracey Andrews Interiors:  tarz
Tracey Andrews Interiors

Detail Londinium Wallpaper Graham&Brown

Tracey Andrews Interiors

Kırmızı gibi güçlü bir rengi evinize katmanın en kolay ve garantili yollarından biri de küçük ayrıntılar üzerinden gitmek. Örneğin burada gördüğünüz kırmızı masa lambası maun masa ve siyah-beyaz duvar kâğıdıyla gayet şık duruyor. Zaten kırmızının böylesine bir ayrıntı olarak en çok yakıştığı renkler de bunlar, zira monotonluğu bozup mekâna heyecan katıyor.

Dışarıda da kırmızı

Kırmızı kullanımını iç mekânlarla sınırlı tutmamak gerekiyor. Bu rengi seviyorsanız, bunu bahçenize eklemenin gayet organik bir yolu var. Kırmızı yapraklı bir ağaç sayesinde hem dekoratif bir unsura, hem de altında serinleyebileceğiniz bir gölgeye kavuşuyorsunuz. Tabii sonbahar aylarında tüm yaprakları boydan boya müthiş bir kırmızıya boyanan meşe türleri de bir seçenek olabilir.

Kırmızı rengi evinize sokmak için birkaç parlak dekorasyon ve mobilya fikri. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!