İstanbul'dan okul tasarımları

nihal e. nihal e.
OKUL TASARIMLARI, CENKER OKTAV MİMARLIK CENKER OKTAV MİMARLIK
Loading admin actions …

Ev, ofis, mağaza, restoran gibi özel ve ticari yapıların yapım aşamasında profesyonellere ihtiyaç duyulduğu gibi eğitim kurumlarının tasarımında da mimar ve iç mimarlarla birlikte çalışılır. Günümüzde devlet okullarına destekleyici nitelikte ve alternatif olarak pek çok özel eğitim kurumu bulunuyor. Özel dershaneler, kreşler ve anaokulu gibi yapıların inşa edilmesi için de öncellikle tasarımının hazırlanması gerekiyor. Bu aşamada projenin hayata geçirilmesi için bir mimarla birlikte çalışmak kişiye avantaj sağlıyor, çünkü mimarlar her türlü mekanın tasarımını yapabilecek teknik donanıma ve tecrübeye sahiptirler.

Bugün size tanıtacağımız projelerin tamamı derslik, kreş, konferans salonu, kütüphane ve teknoloji odası gibi eğitim kurumlarına özel tasarımlardan oluşuyor. Projelerde imzası bulunan Cenker Oktav Mimarlık, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda daha iyi tercih yapabilmesi için “Standart Paket”, “Ekonomik Paket”, “Lüks Paket” ve “Karışık Paket” gibi farklı seçenekler hazırlamış. Bu paketlerde yer alan anaokulu mobilya dekorasyonunun tamamı da firmaya ait. Ayrıca öğrenciler için yatakhane tasarımları da yine eğitim kurumu bünyesinde gerçekleştiriyor. Ürünler müşteri talebi doğrultusunda tasarlanıp, çizimi gerçekleştirilip, müşteriden onay alındıktan sonra uygulama aşamasına geçiliyor. Proje kapsamında Hacivat Karagöz köşeleri, oyuncak mutfak, oyuncak tamir köşesi, oturma bölümü, ayakkabılıktan çöp kutusu gibi her bir detay atlanmadan, üzerinde titizlikle düşünülerek tasarlanmış. Özetle hem fonksiyonel hem de çocukların hayal dünyasını yansıtan tasarımlar yapılmaya özen gösterilmiş. Aşağıdaki resimlere göz atarak, okul projelerine ait detayları inceleyebilirsiniz. 

Standart Paket Kreş Tasarımı

Cenker Oktav Mimarlık firmasının sunduğu standart paket kreş tasarımında ortalama maliyet ile üretilen ürünler bulunur. Bu ürünler arasında sınıfın yapısına göre oturma düzeni, çocukların hayal gücünü geliştiren oyun stantları, Hacivat Karagöz köşesi tasarımı, oyuncak mutfak ve oyuncak tamir seti sayılabilir. Tüm ürünler firma tarafından tasarlanıp çocuklar için özel olarak üretilmektedir. 

Örnek resimde standart pakete ait bir sınıfın 3D modellenmiş hali mevcut. Görüldüğü üzere oldukça gerçekçi hazırlanan ürünler oldukça işlevsel ve eğlenceli tasarımlara sahip.

Ekonomik Paket Kreş Tasarımı

Ekonomik paket kreş tasarımı düşük maliyet ile üretilen ürünleri içerir. Bununla birlikte görünüm olarak gayet estetik olup işlevsel açıdan da kullanışlıdır. 

Örnek resim ekonomik paket bir kreş projesine ait. Küçüklerin eğlenceli iç dünyasına uygun olarak rengarenk ve sevimli bir oturma düzeni tasarlanmış. 

Lüks Paket Kreş Tasarımı

Lüks paket kreş tasarımında yüksek maliyet ile üretilen ahşap ağırlıklı ürünler kullanılır. Bu ürünler de diğer paketlerde olduğu gibi tamamen firma tarafından tasarlanıp üretilir. 

Lüks pakete ait bu resimde daha çok mobilya, oyun alanları ve depolama ünitesi mevcut. Ahşap ağırlığı daha sıcak bir atmosfer oluşturarak, miniklerin ortama kolayca adapte olmasını sağlıyor. 

Karma Paket Kreş Tasarımı

Karma paket kreş tasarımında müşterinin bütün paketler arasında isteğe bağlı karışık olarak seçtiği ürünler bulunur. Dolayısıyla tercih edilen ürünlere göre maliyet değişebilmektedir.

Karma paketin avantajlı yanı tüm paketlerden beğendiğiniz ürünleri kullanabilmenizdir. Başka bir deyişle müşteriye seçim yapma imkanı sunar. 


Kütüphane Tasarımı

Kütüphane projeleri bağlı oldukları eğitim kurumunun niteliğine, öğrenci yaş grubuna ve müşterinin taleplerine göre farklı şekillerde tasarlanabilir. Dolayısıyla her kütüphane projesinde farklı tasarımlar uygulanır. 

Konferans Salonu Tasarımı

KONFERANS SALONU TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK okul,eğitim kurumu,anaokul,kreş
CENKER OKTAV MİMARLIK

KONFERANS SALONU TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

Konferans salonu projeleri de tıpkı kütüphanelerde olduğu gibi müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Firmaya ait örnek konferans salonu tasarımını inceleyebilirsiniz. 

Derslik – Sınıf Tasarımı

DERSLİK - SINIF TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK okul,eğitim kurumu,anaokulu,kreş
CENKER OKTAV MİMARLIK

DERSLİK – SINIF TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

Derslikler başta eğitim kurumu olmak üzere alan büyüklüğü, öğrenci sayısı ve yaş grubu gibi kriterlerle bağlı olarak farklı şekillerde tasarlanabilir. 

Teknoloji Odası Tasarımı

TEKNOLOJİ ODASI TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK okul,eğitim kurumu,anaokulu,kreş
CENKER OKTAV MİMARLIK

TEKNOLOJİ ODASI TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çoğu eğitim kurumunda bir teknoloji odası mevcut. Bu odaların tasarımı da dersliklerde olduğu gibi öğrenci sayısı, yaş grubu ve diğer etkenlere bağlıdır. 

Yatakhane Tasarımı


Yatılı okullar söz konusu olduğunda yatakhane tasarımı da firma tarafından yapılmaktadır. Yatakhaneye ayrılan alan, mekanın büyüklüğü, yatak adedi, öğrencilerin yaş grubu gibi faktörler ile yatakhane tasarımı belirlenir. 

Yatakhaneyi oluşturan odalar büyük olduğu gibi küçük de olabilir. Bazen hem büyük hem küçük odalara sahip yatakhaneler olur. Her iki durumda da mevcut alana uygun bir tasarım çözümü vardır. 

Okul tasarımlarını beğendiyseniz firmaya ait bir başka proje için İstanbul Ataşehir'de mimari projeleriyle birlikte ikiz villa tasarımı başlığına bakabilirsiniz.

Bu projeyi nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!