20. ve 21. yüzyılın en önemli mimari akımları

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

20. ve 21. yüzyılın en önemli mimari akımları

homify.com.tr homify.com.tr
Designcubed:  tarz Teras
Loading admin actions …

Günümüz mimarisi ve tasarımı bugünlere gelene kadar birçok yenilikçi aşamadan geçti ve her bir mimari hareket ya öncekilerin üstüne koyarak ya da her şeyi reddedip yepyeni bir akım başlatarak mimari tarihine damgasını vurdu. Elbette bütün bu akımları dönemin toplumsal yapısından ve taleplerinden bağımsız tutmamız mümkün değil. Bu seride, mimari meraklıları ve yeni başlayanlar için son 100 yılın en önemli akımlarını inceleyip, savaş, sanayi devrimi, artan ve çeşitlenen insan ihtiyaçları ve tabii ki çevresel faktörlerin mimari ve tasarım anlayışına nasıl etki ettiğini ele alacağız. 

Bu bağlamda, bugünkü yazımıda 1900'lü yıllardan itibaren tarihe damga vurmuş mimari hareketlere bakıp, bunları homify'daki uzmanlarımızın uygulamalarıyla süsleyeceğiz.

Modernizm

Modernist mimarinin temel köşetaşları olarak korunmasız bırakılmış çelik ile basit ve arı geometrik biçimleri sayabiliriz. Tasarımda temel ilkelerden birini de 'az ama öz' diye özetleyebileceğimiz 'less is more' ilkesi oluşturuyor. Genel çizgilere bakıldığında, binalar genellikle kare biçiminde tasarlanırken, çok sınırlı bir renk skalası kullanılıyor. Evlerin iç mimarisi de genellikle dış yüzeyin bir yansıması oluyor: Açık plan, çok az dekorasyon ve işlevsel mobilya. 

Örneğin solda gördüğünüz bu tasarım, bir dönemin mimar ve tasarımcılarının temel anlayış ve öğretilerini tam anlamıyla yansıtan bir örnek. Elbette modernizm dönemi itibarıyla son derece yenilikçi ve devrimci bir hareketti ve bu hareketin savunucusu olan mimarlar, bu anlayışın gelecek kuşaklar üzerinde bu kadar etkili olacağını bilemezlerdi.

Bauhaus

Architekturbüro Sauer-Scholta:  tarz Evler
Architekturbüro Sauer-Scholta

Einheit im Ganzen, Vielfalt in Teilen

Architekturbüro Sauer-Scholta

Modernist dönemde biçimlenmiş olan Bauhaus da tarihin en çok bilinen ve en kolay tanınan mimari akımlarından biri. O dönem aşırı popüler olan burjuva üslubunun reddine dayanan bu akım, pratik, dürüst ve çağdaş tasarım anlayışı sayesinde zaman içinde müthiş bir popülariteye kavuştu. Modern mimarı ve mobilya tasarımının birçok ünlü örneği de bu dönemde doğdu. Yine tasarım deyince ilk akla gelen ve tüm dünyada bilinen sloganlardan biri olan Biçim işlevi takip eder, anlayışı da bu dönemin ürünüdür.

Uluslararası üslûp

Ewan Cameron Architects:  tarz Evler
Ewan Cameron Architects

Capel Manor House, Kent

Ewan Cameron Architects

Uluslararası üslûp, endüstriyel tasarımdan grafik tasarıma kadar genel tasarım anlayışını her açıdan etkileyebilmiş bir akım. İsviçre üslûbu olarak da bilinen akımın temel özelliklerinden biri soluk bir renk paleti ise, diğerleri de açık planlı iç mekânlar, güçlü geometrik yaklaşım ve neredeyse uçacakmış gibi görünen hafiflikte binalar. Beton, cam ve çelik iskeletin yanısıra prefabrik tasarımlar da bu akımın favori inşaat malzemeleri arasında. 

Bu akımın arkasındaki temel fikir ise artan nüfusun konut talebini karşılamak için şehirlerde yüksek yoğunluklu yaşam alanları inşa etmek. Göreceli olarak tekrarlanması kolay olan üslûbun estetik açısından erken tasarı aşamaları da çok büyük bir emek gerektirmiyordu. Buna rağmen, uluslararası üslûp günümüz mimari ve tasarımına da ciddi bir etkide bulundu.

Yapısal dışavurumculuk (expresyonizm)

1970'li yılların sonunda ortaya çıkan yapısal dışavurumculuk eşiğinde olunan teknoloji çağının direk bir sonucuydu. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden yirmi beş yıl sonra dünya ekonomisinde yeniden bir fazla oluşurken, fabrikalar da ful kapasite çalışmaya başlamıştı. Kâğıt üstünde işlerin iyi gittiği bu dönem daha yüksek binaların yapıldığı ve daha önce mimaride kullanılmayan şekillerin de keşfedildiği bir dönem oldu. Bu akımın önemli özelliklerinden biri de çelik ve camın popülerliği ile binanın ana iskeletinin görünür bırakılmasıydı.

Yapısökümcülük (dekonstruktivizm)

Marcela Grassi Photography:  tarz Müzeler
Marcela Grassi Photography

Museo de Arte Contemporaneo en Niteroi.Oscar Niemeyer

Marcela Grassi Photography

Dekonstruktivizm, postmodern mimarinin ardından, yapılmış olanı yapısöküme uğratma prensibi çerçevesinde doğdu. En önemli ve ünlü temsilcisini ünlü mimar Frank Gehry'nin şahsında bulan akımın temel özellikleri arasında eğik, katlanmış ya da orantısız görünümlü dış yüzeyler geliyor. Birçok mimari akımda olduğu gibi, dekonstruktivist yaklaşım da kendisinden önceki baskın formların reddedilmesi üzerine kurulu bir anlayış. Temel mantık, günümüzün ileri teknoloji ve makina çağında, çok bile yaşamış  olan biçim işlevi takip eder, biçimin saflığı, malzemeye sadakât gibi kuralları bırakmanın zamanı geldiği üzerine kurulu.

Sürdürülebilirlik

Designcubed:  tarz Teras
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Artan çevre felaketleri ve bu konuda büyüyen hassasiyetin mimari alanında da bir yansımasının olması elbette kaçınılmaz bir durumda. Dolayısıyla birçok mimar ve tasarımcı, üzerinde fazla oynanmış tüketim körükleyici binalar yerine daha sürdürülebilir ve çevre dostu tasarımlara yöneldiler. Normalde çöpe gidecek olan yeniden kullanılan ya da geri dönüştürülen malzemeler, binanın yazın doğal havalandırmaya sahip olup kış için de güneş enerjisi biriktirecek şekilde konulanması gibi kaygılar bu akımın özellikleri arasında bulunuyor. Bu ilkeler sayesinde karbon salınımı daha aza indiriliyor ve yıllar boyu çevreye verilen zarara en azından bir ölçüde dur deniyor.

Mmodernizm, bauhaus, yapısal expresyonizm, uluslararası üslûp, sürdürülebilirlik ve dekonstruktivizm, 20. ve 21. yüzyıla damgasını vuran mimari akı...
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!