İstanbul'da gurme kahvaltılık ürünler satan mağazanın iç mekan tasarımları

Homify TR Homify TR
Rumeliden Manyas Gurme Çiftliği - Levent Şubesi, Mimayris Proje ve Yapı Ltd. Şti. Mimayris Proje ve Yapı Ltd. Şti. Ofis Alanları & Mağazalar Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Mağaza ve dükkanlar söz konusu olduğunda, iyi bir tasarım kurumsal bir marka değeri yaratan ana unsurlardan biridir; kötü bir tasarımsa satışların düşmesine, markanın müşterinin gözünde değersizleşmesine neden olabilir. Bu yüzden de mağaza tasarımları, her ayrıntının incelikle değerlendirildiği ve işlendiği, ürünlerin değerinin ön plana çıkarılırken fiziksel düzen ve iç dekorun da kusursuz bir şekilde planlandığı detaylı ve deneyim isteyen bir uzmanlık gerektirir. 

Bu yazımızda mağaza tasarımı konusunda örnek teşkil eden bir projeye konuk oluyoruz. Merkezi Ankara’da bulunan ancak Türkiye’nin her yerinde hizmet veren Mimayris Proje ve Yapı isimli deneyimli firma tarafından hayata geçirilen bu mağaza projesi İstanbul’da yer alıyor ve Manyas Gurme Çiftliği’nin iki şubesinin iç mekan ve marka konsept tasarımını içeriyor. Organik kahvaltı ürünlerinin perakende satış hizmetini sunan mağazaların tasarımı oluşturulurken semt pazarlarında kurulan tezgahlardan ilham alınmış ve bu fikir modernleştirilerek oldukça çarpıcı, doğal ve çağdaş bir tasarım ortaya çıkarılmış.  

Aşağıda lezzetli çiftlik ürünlerinin davetkâr bir tasarımla sunulduğu mağazaların Yeşilköy ve Levent şubelerinin tasarımlarını inceleyeceğiz. 

- Yeşilköy şubesi

Mağazanın Yeşilköy şubesi, 45 m²’lik bir alana sahip. Tabela ve dış cephede kullanılan ahşap dokusu ile doğallığı daha ilk görüşte yansıtan bu mağaza, endüstriyel tasarımın yenilikçi yaklaşımını yansıtıyor. 

Semt pazarlarından ilham alan konsept

Özellikle doğal besin ürünlerinin söz konusu olduğu dükkânlarda tıpkı semt pazarlarında olduğu gibi müşteri ve ürün arasındaki ilişkinin üst düzeyde tutulması gerekir çünkü insanlar yakından görmediği, kokusunu alamadığı gıda ürünlerine güvenemezler. Ürünün sağlıklı ve doğal yapısının güvenini müşteriye yansıtabilmek için bu tür mağazalardaki teşhir bölümü çok büyük önem taşır. Ancak teşhir bölümünü kuvvetlendirirken aynı zamanda boğucu bir alan yaratılmaması gerekir. Bu da pek tabii ki oldukça zor ve incelikli bir iştir. 

Teşhir bölümü

Çiftlik ürünleri söz konusu olduğu için ürün çeşitliliğinin de bir hayli fazla olduğu bu mağazada teşhir bölümü akıcı ve şık bir düzenle oluşturulurken mekânın ferahlığı da göz önünde bulundurulmuş; ürünlerin her birinin göz önünde olduğu ve doğallıklarıyla kendilerini gösterdiği ancak sıkışık olmayan ve iç açıcı bir tasarım oluşturulmuş. 

Teşhir bölümü için tasarlanan raflar aynı zamanda ürünlerin hazırlandığı bölümü de ayıran bir paravan işlevi görüyor.

Ekonomik çözümler

Mağaza tasarımlarının ne kadar maliyetli olduğunu ticaretle ilgilenen hemen hemen herkes bilir. Bu maliyeti düşürmek ama bunu yaparken kalite, fonksiyonellik ve tasarım estetiğinden ödün vermemek de uzmanlık gereken bir başka unsur.

Kaliteli ve etkili

Bu mağazanın tasarımı oluşturulurken, dükkânda bulunan malzemeler korunarak ve üzerinde eklemeler yapılarak ekonomik çözümler üretilmiş ve böylece birinci sınıf bir tasarım kalitesi daha ekonomik bir maliyetle hayata geçirilmiş. 

- Levent şubesi

Mağazanın Levent'te yer alan şubesinin dış cephesinde de doğallığın ön plana çıktığı doğal bir davetkârlık karşılıyor müşterileri.

Şubelerin bağlantısının vurgulandığı bir tasarım

Bu şube, 30 m²’lik bir alana kuruluyor ve bu projenin toplam maliyeti 50.000 TL. Burada da aynı konseptin farklı bir mimari forma uygulandığı, şubeler arasındaki bağlantılının vurgulandığı, ahşabın ve teşhir bölümünün ön planda olduğu bir tasarım söz konusu. 

Tavan ayrıntısı

Levent şubesinde öne çıkan ayırt edici özelliklerden biri ahşap tavan dekorasyonu. Bir asma katın dahil olduğu bu yapıda, mağaza ile asma kat arasındaki görsel ilişkiyi kesmek ve ışıklandırmayı güçlendirmek için, dış ve iç cephede kullanılan ahşap dokunun bir devamı niteliğindeki bu tavan dekorasyonu oluşturulmuş. 

Soğutma üniteleri

Bu tür gıda ürünlerinin satıldığı dükkânlarda yalnızca estetik görünüm ve müşterinin ürün ile ilişkisinin değerlendirilmesi değil, aynı zamanda sağlıklı koşulların yaratılması da hayati önem taşır. Soğutma üniteleri de pek tabii ki doğal kahvaltı ürünlerinin satıldığı bu mağazada oldukça geniş yer kaplayan unsurlardan. Soğutma ünitelerinin tasarıma dahil edilecek şekilde estetik bir tasarıma sahip olduğunu görebiliyoruz. 

Mimayris Prove ve Yapı tarafından dizayn edilen bu lezzet dolu iki şube dışında, farklı sektörlerden farklı konseptlere sahip mağaza ve dükkân tasarımlarına da göz gezdirmek isterseniz Estetik örneklerle mağaza dekorasyonu başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu kahvaltı ürünleri mağazalarını beğendiniz mi? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!