İzmir'deki hastanenin modern iç mekan tasarımı

Aydin Sanli Aydin Sanli
Tınaztepe Galen Hastanesi VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
Loading admin actions …

Tasarım sanatı yalnızca estetik bir tarz oluşturmanın ötesinde, insan yaşamını, konforunu ve ruh halini doğrudan etkileyen bir uzmanlık alanıdır. Her mekan, mekanın işlevi ve ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanmalıdır. Ev dekorasyonlarında kişisel alanlar, sosyal ilişkiler ve işlevsel üniteler göz önünde bulundurularak tasarımlar oluşturulur; hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti ve konforu öne planda tutulur. Kamusal alan ve özelliklere sahip yapılar ise çok daha ayrıntılı bir tasarım ile projelendirilmesi gereken mekanlardır.

Hastanelerin iç mekan tasarımları, en detaylı ve özenli oluşturulması gereken kamusal yapıların başında gelir. Hem hastalar, hem hasta yakınları, hem de sağlık personeli için farklı fonksiyon ve misyonlara sahip olması gereken bu yapılar iç ve dış tasarım açısından oldukça kompleks özelliklere sahip olmalıdır. Fonksiyonellik, hijyen, ferahlık gibi mutlak gerekliliklerin yanı sıra, iyi bir hastane tasarımı hastaların iyileşme sürecine de katkıda bulunan bir düzen ve estetikle dizayn edilmelidir.

İzmir’de hizmet veren Vero Concept Mimarlık, bölgede çok bilinen büyük çaplı, prestijli ve sayfalarımızda da öne çıkan işlere imza atan bir firma. Uzun yıllara dayanan birilim ve tecrübeyle farklı işlevlere sahip yapılarsa hem tasarım hem de uygulama projelerini gerçekleştiren Vero Concept, birçok farklı projeyi başarıyla sonuçlandırıyor. Bu projelerden biri de, İzmir’deki Tınaztepe Galen Hastanesi. Hastanenin cephe ve iç mekan tasarımını üstlenen firmanın tasarımı oluştururken birincil amacı fonksiyonu ön planda tutmak ve aynı zamanda kullanıcını memnuniyetini ve konforunu sağlamak olmuş.

Hem estetik hem fonksiyonel

Tınaztepe Galen Hastanesi - Cephe VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Cephe

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hastane tasarımlarında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında elbette ki yasal mevzuatlara uygun ve yönetmeliklerin gereklerinin yerine getirildiği konforlu, sağlıklı ve şık mekanlar oluşturabilmek geliyor. Vero Concept imzası taşıyan bu hastanenin tasarımında da, hastanedeki fonksiyonların her birinin aksaklık yaşanmadan doğru şekilde işlediği bir plana formsal tasarım unsurları ile zenginleştirilen modern bir şıklık eşlik ediyor.

Kapsamlı bir hastane

Tınaztepe Galen Hastanesi - Giriş/Hol VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Giriş/Hol

VERO CONCEPT MİMARLIK
Toplam 14.500 metrekare kapalı alana yayılan hastane, 180 hasta yatağına, 16 erişkin ve 32 yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahip detaylı ve geniş bir sağlık yapısı.

Akıcı bir tasarım

Tınaztepe Galen Hastanesi - Kayıt VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Kayıt

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hastane tasarımlarında kullanıcı deneyimini değiştiren ve hasta ve hasta yakınlarının kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayan temel şeylerden biri mekanın karmaşık bir iç mimari yapıya sahip olmaması ve hastaların kolayca yönlenebilmesidir. Bu tasarımda da bu konunun üzerine düşülerek, tavan dekorasyonundan aydınlatma ünitelerine, yer döşemelerinden duvar kaplamaları ve banyo tasarımlarına kadar her bir ayrıntının özellikleri belirlenirken daha akıcı ve anlaşılır bir tasarım amaçlanıyor. Mevcut alanın en verimli kullanıldığı, sıkışıklık ve karmaşa yaratmayan tasarım çözümleri ile ferah ve modern bir yapının oluşturulduğunu görebiliyoruz.

Kat planları

Tınaztepe Galen Hastanesi - Koridorlar VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Koridorlar

VERO CONCEPT MİMARLIK
Katların tasarımında da bu akıcılık ve kolay yönlenebilme amacı kendini gösteriyor.

Koridorlar

Tınaztepe Galen Hastanesi - Hemşire İstasyonu VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Hemşire İstasyonu

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hasta odalarının bulunduğu katlarda uzun koridorların sıkıcı ve monoton bir his vermesinin önüne geçmek için tavan ve yer tasarımları yumuşak açılar ve gizli ışıklar ile zenginleştiriliyor.

Hasta odaları

Tınaztepe Galen Hastanesi - Hasta Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Hasta Odası

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hasta odalarında ise adeta lüks otel konforunun görüldüğü bir tasarım söz konusu. Hem tek yataklı hem de çift yataklı olarak kullanılabilecek olan oda tasarımlarında yasal sağlık yönetmeliğinin gerektirdiği her türlü donanım, estetik ve konforla birlikte sunuluyor.

Refakatçiler için konforlu bir ortam

Tınaztepe Galen Hastanesi - Hasta Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Hasta Odası

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hasta odalarında yalnızca hastanın değil, refakatçi ve hasta ziyaretçilerinin de konforu en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Odalardaki banyolar

Tınaztepe Galen Hastanesi - Tuvalet/Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Tuvalet/Banyo

VERO CONCEPT MİMARLIK
Hasta odalarındaki tuvalet ve banyo da her hasta düşünülerek, hijyenik ve kaliteli malzemeler kullanılarak tasarlanmış.

Muayene odaları

Tınaztepe Galen Hastanesi - Muayene Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Muayene Odası

VERO CONCEPT MİMARLIK
Muayene odalarında fonksiyonel ve minimalist bir tasarımla hem hastaya kendini rahat hissetirecek hem de doktor ve hemşirelerin çalışmalarını kolaylaştıracak bir akış söz konusu.

Onkoloji servisi

Tınaztepe Galen Hastanesi - Onkoloji Polikliniği VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Onkoloji Polikliniği

VERO CONCEPT MİMARLIK

Hastanelerin hasta konforu açısından en çok dikkat edilmesi gereken alanlarından biri de onkoloji bölümüdür. Onkoloji hastaları için oluşturulan özel kemoterapi alanlarında işlevin ötesinde bir konfor anlayışının ön planda tutulduğunu görebiliyoruz. Fonksiyonel dolap çözümleri ile hem mahremiyet ve özel alan sağlanıyor hem de kemoterapi gibi zorlu bir süreci daha az stresle atlatmanız amaçlanıyor.

Çocuk polikliniği

Tınaztepe Galen Hastanesi - Çocuk Polikliniği VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Hastaneler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Tınaztepe Galen Hastanesi – Çocuk Polikliniği

VERO CONCEPT MİMARLIK

Çocuk polikliniklerinde çocukların sıkılması ve ağlaması, anne ve babalar için hastane deneyiminde en büyük problemlerden biridir. Çocuk polikliniklerinin önünde oluşturulan bekleme alanındaki ufak oyun alanları ile bu sorun için ideal bir çözüm üretilmiş.

Vero Concept, konut projelerinden mimarlık ve dekorasyon çalışmalarına, otel tasarımlarından ofis ve mağaza dizaynlarına kadar pek çok farklı projeyi hayata geçiriyor. İzmir'den herkesin ilham alabileceği bir daire isimli yazımızda, bu deneyimli firmanın konut tasarım projelerinden birine göz gezdirebilirsiniz.


Bu hastanenin iç mekanlarını nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!