Edremit’te rüya gibi bir modern villa projesi | homify

Edremit’te rüya gibi bir modern villa projesi

Homify TR Homify TR
Murat T. - Villa ANTE MİMARLIK Villa
Loading admin actions …

Çoğumuzun hayallerinde huzurlu, konforlu, doğayla iç içe, deniz manzaralı, geniş bir bahçesi olan, havuzlu ve modern yaşam alışkanlıklarına uyumlu bir evde yaşamak var. Elbette böyle bir ev için hem coğrafi konum hem de mimari tasarım çok büyük bir önem taşıyor. Bu yazımızda konuk olacağımız ev de tam da hayallerinizi süsleyecek koşullara ve göz alıcı bir tasarıma sahip olmasıyla sayfalarımızda öne çıkan konut projelerinden biri. 

Merkezi İzmir’de olan ama doğası, denizi ve yaşam kalitesi ile Türkiye’nin incisi olan Ege Bölgesi’nin tamamında hizmet veren ve deneyimli ve köklü bir geçmişe sahip Ante Mimarlık tarafından tasarlanan bu özel villa projesi, Balıkesir’in Edremit ilçesinde konumlanıyor. Bir ailenin yaz kış konforlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceği bu villa tasarımı, doğa ve deniz manzarasının yanı sıra ev sahiplerinin istek ve ihtiyaçları ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurularak projelendirilmiş. Toplam 506 metrekare büyüklüğündeki bir arsa üzerine inşa edilen villa, bahçe, havuz, otopark ve teras alanlarını içeren 344 metrekarelik açık alana ve iki kata yayılan geniş, ferah ve kullanışlı kapalı yaşam alanlarına sahip. 

Bu tür geniş ve kapsamlı yapılarda mimari ve iç mimari tasarım yalnızca iç ve dış estetiği belirlemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların yaşam kalitelerini ve konfor düzeylerini de arttırır. İyi tasarlanmış bir ev, o evde yaşayacak olanların yaşam alışanlıklarına ve modern hayatın getirdiği ihtiyaçlara karşılık verebilecek fonksiyonel bir düzene sahip olmalıdır. Ante Mimarlık da özenli ve incelikli bir mimari tasarım ile hayalleri süsleyecek kadar güzel ve bir o kadar da konforlu, kullanışlı ve keyifli bir ev ortaya çıkarmış. 

Binanın konumu

Murat T. Villa ANTE MİMARLIK Villa
ANTE MİMARLIK

Murat T. Villa

ANTE MİMARLIK
Mimari bir projede ilk olarak hesaplanması ve göz önünde bulundurulması gereken temel unsur binanın inşa edileceği arazinin konumu, yola uzaklığı ve yapının cephelerinin nasıl ve ne yönde konumlanacağının değerlendirilmesidir. Tasarımın kusursuz olabilmesi için evin girişinin, otoparkının, bahçe ve havuzunun ve içerideki odaların çevresel faktörlere göre doğru konumlarda yerleşmiş olması şarttır. Bu villa, konum ve yerleşim açısından doğru bir tasarımın başarılı bir örneğini teşkil ediyor. Arka cephesine yemyeşil bir manzarayı alan evin otoparkının ve girişinin yola konumlanışı eve giriş ve çıkışlarda oldukça pratik bir akış sağlıyor.

Otopark ve ana giriş

Ana bina giriş ANTE MİMARLIK Yanları açık garaj
ANTE MİMARLIK

Ana bina giriş

ANTE MİMARLIK
Evin girişinin ve otoparkın kesişen iki cephede ayrı ayrı konumlanması da dikkat çeken detaylardan biri. Bu iki ayrı giriş planı sayesinde otopark evin ferah ana girişini kapatmıyor. Otoparkın yola olan açısı ise araç girişinin kolay olmasını sağlıyor.

Bahçeye açılan yaşam alanları

Murat T. - Villa ANTE MİMARLIK Villa
ANTE MİMARLIK

Murat T. – Villa

ANTE MİMARLIK
Evin ana girişinde yer alan rüzgarlık, vestiyer alanı ve banyonun ardından zemin kat holüne bir geçiş bulunuyor. Üst kata çıkan merdivenlerin de bulunduğu bu ferah geçiş holü bizi villanın bahçeye açılan salonuna, mutfağa ve TV odasına ulaştırıyor.

Bahçe ve havuz alanı

Havuz ve Dek alanları ANTE MİMARLIK Bahçe havuzu
ANTE MİMARLIK

Havuz ve Dek alanları

ANTE MİMARLIK

Bahçe, dek ve havuz alanı ise tam anlamıyla huzur dolu! Havuzun çevresinde konforlu şezlong ve bahçe mobilyaları ile oluşturulan güneşlenme ve oturma alanları etraftaki doğallığın keyfini çıkarabilmek için özel olarak seçilmiş. Havuzun etrafındaki ahşap dek ise evin yaşam alanları ve bahçe arasında mükemmel bir geçiş oluşturuyor.

Kuzey cephe tasarımı

Cephe tasarımı ANTE MİMARLIK Villa
ANTE MİMARLIK

Cephe tasarımı

ANTE MİMARLIK
Belirttiğimiz gibi iyi bir mimari tasarım çevresel faktörleri ve iklim koşullarını incelikle değerlendirerek oluşturulmalı. Bu projede de evin kuzey cephesi, kış aylarında evin yaşam alanlarının soğuktan etkilenmemesi için diğer cephelere göre biraz daha kapalı ve renk seçimi ve geniş cam üniteleri ile gün ışığından maksimum fayda sağlanan bir tasarıma sahip.

Çatı detayları

Villanın üstten görünümünde çatı tasarımlarının da bütünlüklü ve kullanışlı tercihlerle oluşturulduğunu görebiliyoruz. Geniş pencerelere ve zeminden başlayarak birinci kata kadar uzanan açıklıklara sahip olan yaşam alanları deniz ve doğa manzarasını evin içine davet ederken kırma çatının teras çatı ile bir arada kullanılması da şık ve modern bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor.

Kapsamlı kat planları

Ana bina ve Otopark girişi ANTE MİMARLIK Villa
ANTE MİMARLIK

Ana bina ve Otopark girişi

ANTE MİMARLIK

Evin en önemli özelliklerinden biri de iç mekanlarda uygulanan kat planları. Giriş katta sosyal alanların bulunduğu villanın üst katında ise geniş bir hole açılan üç ayrı yatak odası bulunuyor. Yatak odaları ise her birinin özel banyo, giyinme odası ve geniş balkonları olacak şekilde kapsamlı bir tasarımla yerleştirilmiş.

(Bu rüya gibi tasarımı beğendiyseniz Planları ile birlikte, birbirinden güzel 5 müstakil aile evi başlıklı yazımızda konuk olduğumuz projeler de ilginizi çekebilir.)

Bu şık villanın en çok hangi özelliğini beğendiniz? 
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!