Peyzaj tasarımının 8 şahane örneği

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Peyzaj tasarımının 8 şahane örneği

homify.com.tr homify.com.tr
Comoglio Architetti:  tarz Bahçe
Loading admin actions …

Müşterilerin doğayla iç içe yaşama taleplerinin arttığı son yıllarda, peyzaj tasarımı da büyük önem kazandı. Randevular, yetişilmesi gereken yerler ve trafikte harcanan saatlerin ardından, herkes evine dönüp rahata ermek, günün yorgunluğunu en iyi şekilde atmak istiyor. 

Eskiden evlerimizin bahçelerinde bir avuç toprakta üç beş çiçek yetiştirmekle yetinirdik, ama artık sayıları her geçen gün artan peyzaj mimarları öyle mucizeler yaratıyor ki, herhangi bir dış mekânı küçük bir vaha haline getirebiliyorlar. Bugün sizler için 8 göz alıcı peyzaj mimarisi örneği seçtik. Belki biraz olsun ilham verirler.

Kıvrımlar

Bahce Tasarim:  tarz Bahçe
Bahce Tasarim

Tarabya Ruya Residence

Bahce Tasarim

Gördüğünüz gibi, bu peyzaj örneği tamamıyla kıvrımlara ve geometriye dayanıyor. Her bir kıvrımın farklı bir işlevi var: Havuzun arkasından kıvrılan küçük patika evsahibi ve konukların dış mekânın farklı bölümleri arasında geçiş yapmasını sağlarken, kavisli duvar hem gizliliği koruyan bir unsur işlevi görüyor, hem de evle eğlence alanı arasında görünür bir sınır oluşturuyor.

Lüks

İşte bir vaha örneği daha, tamamen sukûnet ve huzur veren bir ğeyzaj düzenlemesi. Bir lagünü andıran yüzme havuzuna baktıkça, hayatınızın her günü size tatilmiş gibi gelebilir. Ayrıca alanların birbirinden açıkça ayrı tutulmuş olması sayesinde güneş banyosu yapacağınız yer de, yemek yiyebileceğiniz gölgelik de, doğanın tadını çıkarabileceğiniz yürüyüş alanı da belli.

Geometri

Bu örnekte ise, bitki tarhı sayesinde tasarımcı hem uzunluk etkisi veriyor, hem de bakış açısının dışarıya doğru taşmasını sağlıyor. Zaten güçlü olan ufuk vurgusunu tamamlayan tasarım dış mekâna belirli bir bütünlük de kazandırıyor. Ayrıca bahçe evin modern görünümüyle de çok iyi şekilde uyum sağlıyor.

Doğaya dönüş

Comoglio Architetti:  tarz Bahçe
Comoglio Architetti

Entrance to SER.MI.G Chapel

Comoglio Architetti

Her yönüyle inceden inceye elden geçmiş bir bahçe herkesin zevkine göre olmayabilir. Bu peyzaj tasarımı, zamanı az olan ya da doğanın yavaş yavaş gelip zaten kendine ait olan alana el koymasından rahatsız olmayan evsahipleri için bire bir. İnsan sırf bu resme bakarak bile havadaki nemi hissedebiliyor, o ağaçların arasına yuva yapacak olan kuşların cıvıltılarını duyabiliyor.

Haiku

Bahce Tasarim:  tarz Bahçe
Bahce Tasarim

Selimpasa Yildirim Twin Houses

Bahce Tasarim

Japon bahçeleri dünya çapında, huzurlu atmosferleri ve kusursuz simetrileriyle ünlüdür. Doğal ve dağlık manzarayı temsil etmesi için yere iri taş serilirken, daha kutsal olan alanlarda daha küçük taşlar ya da çakıltaşları kullanılır. Bu örnekte üzerinde yürünebilecek ve yürünemeyecek olan alanlar arasında çok ince ve zarif görünen bir ayrım var. Taşın bir başka özelliği de çime oranla çok daha az bakım gerektirmesi, otlara karşı birkaç ayda bir sıkmanız gereken sprey dışında tabii.

Kesişen yollar

Aralia:  tarz Dükkânlar
Aralia

Park View : Residential Care Home

Aralia

Dört başı mamur bir İngiliz ya da Fransız bahçesi yapacak kadar alanınız yoksa, aynı oran ve özelliklerle bu fikrin bir replikasını yapmayı deneyebilirsiniz. Kemerli yollar, aşk bankları ve iyi düzenlenmiş çiçek tarhları, bu örnekte olduğu gibi, son derece dengeli ve uyumlu bir peyzaj düzenlemesinin köşetaşları olabilir. İsterseniz küçük bir yürüyüş yapın, isterseniz bir bardak çay ya da kahveyle güzel bir kitaba dalın, isterseniz de bir köşede dostlarınızla sohbet edin.

Tropikalin çağrısı

Aralia:  tarz Bahçe
Aralia

Maltese Road – Copyright John Glover

Aralia

Renk skalası itibarıyla cennet kuşlarını andıran bu küçük bahçe, müthiş korunaklı ve huzurlu bir modern zaman sığınağı. Çeşitli bitki türlerinin karmaşasıyla şekillenen bu bahçenin bakımı da hiç zor değil. Turuncu fenerler, egzotik süslemeler ve rahat bir koltuk da bu müthiş doğa manzarasını tamamlayan unsurlar.

Gizli bahçe

Bahce Tasarim:  tarz Bahçe
Bahce Tasarim

Tarabya Ruya Residence

Bahce Tasarim

Gizli zevk bahçenizin illâ ki evinizin arkasındaki gözlerden uzak bir köşeye tıkıştırılmış olması gerekiyor. Neden gelip geçenler bu bahçeyi görmesin, neden evinizin giriş yolunu böyle bir bahçe süslemesin ki? Böylece eve her dönüşünüzde, günün stresinden kurtulup bambaşka bir dünyaya adımınızı atabilirsiniz. 

Yalnızca bahçenizi değil balkonunuzu da güzelleştirmek isterseniz, ’Yaz balkonları için ipuçları’ başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Peyzaj tasarımı konusunda sizin aklınıza gelen başka parlak fikirler varsa, bunları da yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Peyzaj tasarımı ve mimarisi konusunda en güzel 8 örneği sizin için derledik. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!