İstanbul Galata’da yaratıcı yazarlık atölyesi tasarımı

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İstanbul Galata’da yaratıcı yazarlık atölyesi tasarımı

nihal e. nihal e.
MİMPERA – MİM103 GALATA: tarz
Loading admin actions …

homify 360 ile bugüne dek başta yaşam alanları dahil olmak üzere ofis, mağaza ve restoran gibi ticari mekanların tasarım sürecini gösteren çeşitli projeler derledik. Bununla birlikte belli başlı ticari işletmeler dışında daha farklı iş kolları da var. Yaratıcı yazarlık atölyeleri de bunlardan sadece biri. Genel olarak yazarlık atölyeleri, yetişkinlere yönelik eğitim hizmeti sunan bir çeşit kurs olarak adlandırılabilir. Sanatsal nitelikle bir eğitim görebileceğiniz bu tür atölyeler, hem tasarım hem işleyiş olarak tipik bir okul veya dershaneden farklıdır. Bugün sizin için seçtiğimiz proje, bir yaratıcı yazarlık atölyesi olup İstanbul’un tarihi semtlerinden Galata’da bulunuyor. Kültürel faaliyetler, kreatif toplantılar ve benzer etkinliklerin geliştirilebileceği bir alan olarak tasarlanan atölyenin toplam alanı 250 metrekare. Ön salonu Galata Kulesi’ne, arka salonu Boğaz manzarasına bakan atölye, yüksek tavanları ve geniş odalarıyla yazar adayları için oldukça ilham verici bir etkiye sahip. Mekanda ayrıca orijinal ahşap döşemeler, kapılar korunarak bakım ve renklendirme çalışmaları yapılmış. Ek olarak odalar arası geçişler arttırılarak daha homojen bir ortam yaratılmış.

Yaratıcı yazarlık atölyesinin tasarımını üstlenen mimarlık firması ise ofisi İstanbul’da bulunan Mimpera Mimarlık. Adını mimari kimliği ile öne çıkan Pera’dan alan firma müşterileri için aydınlatma ve mobilya danışmanlığı, yenilenen mekanlar için alışveriş listesi oluşturma, plan geliştirme, 3D mimari proje çizimi, cephe tasarımı ve gayrimenkul geliştirme gibi hizmetler sunar. Mimpera Mimarlık'ın homify sayfasına buradan ulaşabilir, firmanın diğer projeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarihi doku

MİMPERA – MANZARANIN ÖNÜNE GEÇMEYEN TASARIM: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

MANZARANIN ÖNÜNE GEÇMEYEN TASARIM

MİMPERA

Atölye konum olarak İstanbul’un koruma altına alınan tarihi Galata semtinde yer alıyor. Bu nedenle atölye kullanıcıları eşssiz tarihi doku eşliğinde çalışmalarını gerçekleştirebiliyorlar. Mimpera, atölye tasarımında genel olarak dekorasyonun manzaranın önüne geçmemesine özen göstermiş. Böylece atölyeye katılan kişiler, tarihi dokudan ve Galata Kulesi’nden ilham alabiliyorlar. 

Sohbet köşesi

MİMPERA – MANZARAYA KARŞI SOHBET KÖŞESİ: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

MANZARAYA KARŞI SOHBET KÖŞESİ

MİMPERA

Daha önce belirttiğimiz gibi yazarlık atölyeleri yetişkinler için olup kişilerin hayal gücünü teşvik edecek ve odaklanmalarını sağlayacak yaratıcı ve konforlu alanlar içerir. Bu fotoğrafta Galata Kulesi manzarasına karşı oluşturulmuş bir sohbet köşesi görüyoruz. İki kişilik bir oturma alanı, mermer masa ve nostaljik gaz lambasıyla oldukça estetik ve rahat bir köşe söz konusu. 

Nostaljik koridor tasarımı

MİMPERA – NOSTALJİK KORİDOR TASARIMI: tarz Koridor, Hol & Merdivenler
MİMPERA

NOSTALJİK KORİDOR TASARIMI

MİMPERA

Firma, çalışma alanı ile atölye bölümünü birleştiren koridorun nostaljik dokusunu korumaya özen göstermiş. Tüm duvarlar, tavan ve kapılar beyaza boyanarak dar alan olduğundan daha ferah ve aydınlık bir hale getirilmiş. Mekana karakter katan ahşap döşeme ile antik avize ise özellikle dikkat çekiyor. 

Antik mobilyalar ile giriş

MİMPERA – ANTİK PARÇALARLA ATÖLYEYE GİRİŞ: tarz Koridor ve Hol
MİMPERA

ANTİK PARÇALARLA ATÖLYEYE GİRİŞ

MİMPERA

Bu alan atölyenin giriş bölümü olup antik mobilyalar tercih edilmiş. Altın varaklı duvar aynası oldukça heybetli görünüyor. Mermer yüzeyli ahşap konsol ile sohbet köşesindeki masayla uyumlu bir seçim. Son olarak kristal avize ise mekanda aydınlatma bütünlüğü olduğunu gösteriyor. 

Alternatif çalışma ortamı

MİMPERA – FARKLI RENKLER BİR ARADA: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

FARKLI RENKLER BİR ARADA

MİMPERA

Çalışma ortamı farklı bölümlerden oluşuyor. Sohbet köşesi dışında mekanın odak noktasına kurulan bir salıncak mevcut. Salıncak, dekoratif açıdan güzel bir fikir olmakla birlikte son derece rahat bir mobilya. Bu odada duvar rengi olarak yeşil tercih edilmiş, çünkü yeşil rengi yaratıcı zekayı olumlu açıdan etkileyen bir ton. Salıncağın karşı hizasında ahşap bir kitaplık ile Any Warhol’un bir portresi yer alıyor. 

Tuğla duvar ve projeksiyon

MİMPERA – TUĞLA DUVAR EFEKTİ: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

TUĞLA DUVAR EFEKTİ

MİMPERA

Atölyedeki duvarlardan biri tuğla kaplama olup mekana derinlik katıyor. Dikkatli bakıldığında projeksiyon ile duvar üzerine çeşitli ışıkların yansıtıldığını görüyoruz. Ayrıca aksesuar olarak eski bir bavul içine kitaplar, pikap ve gaz lambası mevcut. Sağ tarafta ise bir piyano bulunuyor. 

Oturma alanı

MİMPERA – ATÖLYE- OTURMA ALANI: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

ATÖLYE- OTURMA ALANI

MİMPERA

Bu fotoğrafta başka bir oturma alanı görüyoruz. Beyaz rengi L şeklinde bir koltuk pencereye dayalı olarak yerleştirilmiş. Genel olarak atölye tasarımında mekanın Boğaz’a bakan cephesi atölye çalışmalarına ayrılmış. Bu nedenle dekorasyonda ortak kullanım alanlarının rahat olmasına özen gösterilmiş. 

Sahne alanı

MİMPERA – ATÖLYE- SAHNE ALANI: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

ATÖLYE- SAHNE ALANI

MİMPERA

Atölye planlamasında yazılan senaryoların kısa piyesler halinde sergilenebilmesi göz önünde bulundurulmuş. Bu alanda duvar rengi olarak yeşil yerine mavi rengi tercih edilmiş. Böylece mekana girdiğinizde boğaz ve gökyüzünün mavi renk etkisini ortamda da hissedebiliyorsunuz. 

Kitaplık tasarımı

MİMPERA – KİTAPLIK TASARIMI: tarz İç Dekorasyon
MİMPERA

KİTAPLIK TASARIMI

MİMPERA

Son yılların popüler mobilya trendlerine uygun bir şekilde kitaplık tasarımında ahşap ve demir kullanılmış. Bu kitaplık aynı zamanda televizyon ünitesi olarak da işlev görüyor. Kitaplık konum olarak koltuğun önünü kesiyor gibi görünse de dikey tasarımını sayesinde mobilyayı kapatmıyor. 

Mimpera Mimarlık'a ait başka bir projeleri incelemek isterseniz İstanbul Göktürk'te 185 metrekare modern bir daire başlığına göz atabilirsiniz.

Bu projeyi nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!