İzmir'de bir tıp merkezinin her ayrıntısı ile öne çıkan iç ve dış tasarımı

Aydin Sanli Aydin Sanli
İzmir Özel Park Tıp Merkezi, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Commercial spaces
Loading admin actions …

Bugün hastane ve sağlık merkezleri söz konusu olduğunda en önemli noktaların başında mimari ve iç mimari tasarım ve uygulama geliyor. Bunun nedeni hastanelerin estetik özelliklerinin fonksiyonel özelliklerinin önüne geçmesi değil, aksine, mimari tasarımların hem sağlık çalışanları hem de hastalar ve yakınları için fonksiyonelliği ön plana çıkaran tasarım kriterlerine sahip olması. Bugün özel hastane ve sağlık merkezlerinin, sağlık hizmetleri ve deneyimli kadrosunun yanı sıra dış cephe ve iç mekan tasarımları ile de birbirleri ile yarışmalarının sebebi de bu.

Hastane tasarımları, özellikle iç mimari açısından çok detaylı ve yönetmelikler doğrultusunda yoğun okuma ve ayrı bir uzmanlık gerektirir. Her iç mimarlık firması, hastane ve sağlık merkezlerinin iç mimari projelerini gerçekleştirmek konusunda yetkin değildir. Bu alanda uzmanlaşan mimar ve iç mimarlardan oluşan ekiplerle tasarlanan hastane projeleri, hem tıbbi ve yasal durumları ve yönetmelikleri, hem ayakta ya da yatan hastaların ve hasta yakınlarının konforunu, hem de sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu fonksiyonelliği hesaba katarak oluşturulur.

Bugün tam da böyle bir ekip tarafından dizayn edilerek hayata geçirilen İzmir Özel Park Tıp Merkezi’nin mimari ve iç mimari ayrıntılarına göz gezdireceğiz. Bu göz kamaştıran ve herkes için konforlu, şık ve aynı zamanda da fonksiyonel alanlar sunan hastanenin tasarım ve uygulama projesi ise sağlık kurumları alanında pek çok projeye imza atmış, deneyimli ve bu alanda tanınan bir marka olan Vero Concept Mimarlık tarafından üstlenilmiş.

Dış cephe

Hastane tasarımlarında elbette ki ilk adım dış cephenin çekici, ferah ve sağlıklı bir görünüme sahip olması ve bu konudaki yasal yönetmeliklere uygun malzeme ve tasarımlarla inşa edilmesidir. Hastaneler 7/24 yoğun bir şekilde kullanılan ve insan trafiği her zaman fazla olan alanlar olduğu için malzeme kalitesi sağlık açısından büyük bir önem taşır. Güvenli bir tasarım ve geniş camlarla oldukça ferah ve sağlıklı bir dış cepheye sahip olan bu hastane tasarımı ayrıca gri tonlarının ahşap ve beyaz tonları ile iç içe geçen çağdaş estetik görünümü ile de dikkat çekiyor.

Danışma ve kayıt

Hastane tasarımlarında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı fonksiyonlu alan bulunur: Bekleme alanı, hol, muayene odası, hasta odası, ameliyathane, doğumhane, röntgen odaları, laboratuvar, restoran ve cafe gibi bir çok farklı mekan oldukça komplike projeler olarak değerlendirilmeli ve tasarlanmalıdır. Bir otel resepsiyonu gibi tasarlanan bu şık ve enerjisi yüksek kayıt ve danışma bölümü iç açıcı bir ferahlıkla, hastalara kendilerini daha iyi hissettirecek bir renk kombinasyonu ile tasarlanmış.

Giriş holü

Giriş holünde yer alan konforlu ve şık oturma alanlarının da hastaların sıkılmadan beklemeleri için dizayn edildiğini görebiliyoruz.

Poliklinikler ve servisler

Poliklinik ve servisler, hastane tasarımlarında hastaların rahat edebilmelerinin en önemli adımlarından biridir. Bu alanlar ve tabii ki yataklı hasta odaları tamamen hastanın daha iyi hissetmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir. Renk seçiminden ferahlığa, konfor düzeyinden akıcı bir tasarıma kadar her şey hasta psikolojisi ön planda tutularak değerlendirilmeli ve hayata geçirilmelidir. Tıpkı bu radyoloji kliniğinde olduğu gibi…

Her kliniğe ayrı tasarım

Hastanelerde genellikle tek düze ve sıkıcı bir tasarımın hakim olmasının ana sebeplerinden biri her alanın aynı tasarımla dizayn edilmesi oluyor. Oysa bir estetik cerrahi polikliniği ile bir radyoloji polikliniğinin ihtiyaçları ve enerjisi farklıdır, bu kliniklere başvuran hastaların psikolojileri de farklıdır. Bunun için aslında her alanın kendine has özelliklerinin ön plana çıkarılması büyük önem taşır.

Muayenehane

Muayenehanelerde ise hem doktorun hem de hastanın konforu ön planda olmalıdır. Yine her uzmanlık alanı için farklı şekillerde tasarlanması gereken doktor muayenehaneleri, bu projede oldukça ayrıntılı bir değerlendirme süreci sonunda oluşturulmuş.

Hasta odası

Hasta odaları hem hastanın hem de hasta yakınının hastanede geçirdiği süreyi çok daha olumlu kılabilecek yegane alanların başında gelir. Bu projede ise çalışma masasına varana kadar hasta yakınları için de hastanın kendisi için de maksimum konfor ve rahatlık sağlayan bir tasarım anlayışı karşımıza çıkıyor.

Çocuk oyun alanı

Çocukları hastanelerde mutlu etmek oldukça zordur ve bunun için mutlaka çocuklar için oyun alanlarının tasarlanması gerekir. Bu oyun alanında çocuğunuzun çok eğleneceğine ve hastanede olduğunu unutacağına emin olabilirsiniz!

Kafeterya

Ve tabii ki hasta yakınları için vazgeçilmez alanlardan biri olan kafeterya tasarımı… Bağımsız bir kafe tasarımı gibi oluşturulmuş.

Vero Concept Mimarlık tarafından tasarlanan bir diğer sağlık kurumunun iç mekanlarına da göz gezdirmek isterseniz İzmir'deki hastanenin modern iç mekan tasarımı isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Bu hastanenin tasarımını beğendiniz mi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!