Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

homify 360°: Berlin'de modern bir kır evi

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

homify 360° serisinde bugün, kır evi konseptine yepyeni bir boyut getiren bu siyah evi inceliyoruz. Özel bir şahsa ait olan ev, Schildow ormanlarının ortasında sırıtmayacak modern bir yapı oluşturmak isteyen Alman mimarlık ofisi C95 Architeckten tarafından tasarlandı.

Ormanda bir küp

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Evler
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Eve yaklaşırken karşımıza, aşırı geometrik tasarımı etrafını çevreleyen manzarayla keskin bir kontrast oluşturan kocaman, siyah bir küple karşılaşıyoruz. Bu ilk şoku katlayan unsurlardan biri de elbette evin rengi. Siyah, bir evin dış yüzeyi için kesinlikle alışık olmadığımız bir renk ve burada yapıya belirli bir ağırlık ve ciddiyet katıyor. Küpün yekpare gölgesi aynı zamanda binayla çevre arasındaki kontrastı da güçlendiriyor. Bununla birlikte, bu siyah küpün çevresiyle ilişkisine biraz daha dikkatli bakınca, binanın siyahıyla doğanın canlı yeşili arasında derinden hissedilen bir uyum ve etkileşim görüyoruz. İnsan bu evin sararmış sonbahar yapraklarıyla çevriliyken ya da kışın etrafı karlarla kaplıyken de çok güzel görüneceğini hayal edebiliyor.

İncelikli doku

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Evler
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Yaklaştıkça evin etrafıyla uyumunu sağlayan daha çok unsura rastlıyoruz. Örneğin, evin yan tarafında bulunan ince, yatay şeritler ağaç gövdesinin arkasından bakıldığında etraftaki ağaç kabuklarını andırıyorlar. Gökyüzünü ve ağaçların yeşilliğini dışarıdan izleyene geri yansıtan geniş pencereler sayesinde ev belli açılardan bakıldığında sanki orada yokmuş gibi görünüyor. Bu görünürlük-görünmezlik oyunları da, ilk bakıştaki çarpıcı ağırlığına rağmen, eve daha gelip geçici bir hava katıyor.

Çerçevelenmiş doğa

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Oturma Odası
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Evin içine girdiğiniz anda, bütün bakış açısı ve parametreler de birdenbire değişiveriyor. Kare biçimindeki pencere yapıyı hem yansıtıyor, hem de bir anlamda tersyüz ediyor. Dışarıdan bakınca doğanın çevrelediği bir siyah küp görürken, içeride doğal dünyayı hapseden beyaz duvarların egemenliği var.  Mobilyalar ve dekorasyon konusunda minimalist bir yaklaşımda bulunulması ise baş rolü muhteşem orman manzarasının almasını sağlıyor.

Kırlarda bir loft

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Oturma Odası
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Kırsal bir bölgede inşa edilmiş olmasına rağmen, siyah evin içi bir kır evinden çok şehrin göbeğindeki bir loftu andırıyor. Her ne kadar böyle düşünmeye çok alışık değilsek de, bu tasarım bir açıdan mantıklı bir fikir. Sonuçta, kırsal bir bölgede şehre oranla çok daha fazla geniş ve açık alan bulunuyor ve evin içi de bunun bir yansıması olarak düşünülebilir.

Ayrıntılı raflar

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Oturma Odası
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Burada görülen raf düzenlemesi ise ışığın normal bir duvarın izin vermeyeceği ölçüde geçmesini sağlayarak açık alanlı loft hissiyatını devam ettiriyor. Ayrıca rafın tasarımı evin geri kalanında da gördüğümüz doğadan ilham alan tasarım unsurlarıyla da bir tutarlılık sağlıyor. Örneğin rafların hizalanma biçimi bir arı kovanını, dikey çizgiler ise ağaç kabuğunu andırıyor.

Tutarlı renkler

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Banyo
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Evin geri kalanındaki beyaz egemenliğinin aksine banyoda gri, siyah ve beyazın dans ettiği mozaikler hem bir fark sağlıyor, hem de evin geri kalanıyla büsbütün ters düşmüyor. Küçük mozaiğin oluşturduğu desen hem bölüm bölüm düzenlenmiş olan raflarla, hem de dışarıdaki ağacın yapraklarıyla gayet uyumlu.

Ayrılık zamanı

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Evler
C95 ARCHITEKTEN

Privathaus bei Berlin

C95 ARCHITEKTEN

Evden ayrılıp tekrar ormana doğru yürürken dönüp eve bir daha bakıyoruz. Bu açıdan modern mimarinin işaretleri olan basit, doğrusal desenleri bir kez daha görürken; cam pencere ve kapıların bolluğu evle çevresi arasındaki ayrımı ortadan kaldırıp etkileyici bir bütünleşme sağlıyor.

Bu enteresan siyah evle ilgili düşüncelerinizi yorum kısmında siz de bizimle paylaşın lütfen. 

Berlin’de modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olan siyah bir kır evi. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!