Küçük mutfak dekorasyonlarına ilham verecek öneriler | homify

Küçük mutfak dekorasyonlarına ilham verecek öneriler

Homify Homify
Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

İç mimaride mutfaklar uzmanları en çok oyalayan alanlardan biridir. Bunun nedeni mutfak tasarımının birden fazla ustalık gerektiren bir yapıya sahip olmasıdır. Özellikle mutfağın mimarisi bir takım olumsuz özellikler barındırıyorsa, tasarımı çok daha detaylı bir planlama gerektirecektir. İç mimarlık ofisleri ve mutfak planlayıcıları müşterilerinin ihtiyaçlarına ve mekânın mimari özelliklerine en uygun tasarımı oluşturabilmek için çok yönlü bir çalışma gerçekleştirirler. Bu çalışma nihayetinde en elverişsiz mekânlar bile rüya gibi mutfaklara dönüşebilir.

Mutfak tasarımında zorluk yaratan en önemli mimari dezavantaj, alanın yeterince geniş olmamasıdır. Küçük bir alana fonksiyonel ve şık bir mutfak için gerekli olan bütün ekipmanları, ergonomik bir şekilde yerleştirmek oldukça zordur. Bu nedenle küçük mutfakların tasarımında aydınlatma, renk, yerleşim gibi birçok unsur daha dikkatli işlenmelidir. Eğer siz de küçük bir mutfak dekorasyonu yapmak üzereyseniz homify uzmanlarının uyguladığı çözümlerden ilham alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere küçük mutfakların dekorasyonunda kullanılabilecek birbirinden etkili fikirleri örnek tasarımlar eşliğinde sunacağız. Küçük bir mutfağı daha geniş, ferah ve kullanışlı hale getirmek için üretilmiş bu fikirlerden birçoğu sizin tasarımınıza da çözüm olabilir.   

Doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanın

Küçük mekanlara ferahlık kazandırmanın en etkili yolu odanın doğal ışığa erişimini maksimize etmekten geçer. Pencereleri genişletip, balkon veya terasa açılan kapılarda cam malzeme kullanarak mutfağı ferahlatabilirsiniz. Eğer mimari olarak mümkünse, ara duvarları kırarak cam tuğla ve benzeri saydam malzemelerle de çözüm üretebilirsiniz.

Mimari dezavantajları avantaja çevirin

Mekanın mimari biçimi her zaman kullanışlı yapıda olmayabilir, böyle durumlarda biçimi daha kullanışlı hale getirecek düzenlemeler yapmak mümkündür. Örneğin bu mutfakta yemek masası ve uygulama tezgahı için ayrı bir alan harcamaktansa mutfağın V köşesi hem masa hem de ek tezgah alanı olarak değerlendirilmiş.

Mutfağın biçimine göre tezgah tasarımı

Mutfak ekipmanları arasında en önemli yere sahip olan tezgahlar şekli ve boyutu ile mutfağın fonksiyonelliğini belirler. Tezgah alanı ne kadar geniş tutulursa mutfak o derece kullanışlı olacaktır. Bu nedenle, mutfağın şekline uygun olarak, ana duvarları çevreleyecek şekilde tasarlanan tezgahlar çok daha işlevseldir.

Fonksiyonel depolama alanları

Mutfak dekorasyonunun altın kuralı çok sayıda ve fonksiyonel depolama alanı oluşturmaktır. Özellikle dikey alanların depolama çözümleri ile kullanıma açılması mutfağa büyük bir avantaj kazandırır. Bu dekorasyonda karşılıklı tezgah üstlerinin şık ve çok sayıda mutfak dolabı ile zenginleştirildiğini görebilirsiniz.

Asma raf ve dolaplar ile dikey alanları değerlendirin

Dikey alanları depolama amaçlı değerlendirmenin bir diğer etkili yolu da asma raf ve dolaplardır. Özellikle mutfak adası ve kahvaltı barı gibi ekipmanların üstlerine uygulanacak asma raf ve dolaplar küçük mutfakların havasını tamamen değiştirebilir.

Doğru ışıklandırma

Küçük bir mutfağı daha geniş ve ferah göstermek istiyorsanız öncelikle uygulayacağınız aydınlatma çözümlerinin mutfağın tasarımına uygun olması gerekir. Bunun yanı sıra ana aydınlatmalara ek olarak spotlar, tezgah üstü görev aydınlatmaları, lambader ve aplik gibi yan aydınlatmalarla odanın ışıklandırma sistemini güçlendirmelisiniz.

U tasarım avantajı

Country Interior Design Barkod Interior Design Kırsal Mutfak
Barkod Interior Design

Country Interior Design

Barkod Interior Design

Ana duvarları çevreleyecek şekilde oluşturulan U tezgah tasarımı küçük mutfakların kullanım alanını artırmak için oldukça iyi bir çözümdür. Daha geniş bir çalışma alanı mutfağın hem görüntüsünü hem de fonksiyonelliğini olumlu etkileyecektir.

Akdeniz stilinin iç açıcı etkisi

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi homify Akdeniz Mutfak
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Doğal ışık kaynaklarının, açık renk tonlarının, bitkilerin ve küçük desenli objelerin bol kullanıldığı dekorasyon stilleri de mutfakları daha ferah göstermek için uygulanabilir. Akdeniz stili buna güzel bir örnektir.

Sleek yüzeyler ile alanı ferahlatın

Pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip yüzeyler hem minimal bir imaj oluşturduklarından hem de mekanın aydınlığını artırdığından küçük mutfakları ferahlatmak için başvurulabilecek bir yöntemdir. Ortamdaki ışığın daha iyi yansımasını sağlayan sleek yüzeyler modern dekorasyonun önemli bir enstrümanıdır.

Doğal renk ve materyaller ile tasarıma sıcak bir hava kazandırın

Single Family House - Interior Design Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri İskandinav Mutfak
Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri

Single Family House – Interior Design

Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri

Mutfaklarda ferahlık kadar önemli olan bir diğer stil detayı da sıcak ve doğal bir ortam yaratabilmektir. İç açıcı bir dekorasyon için bu örnekte olduğu gibi doğal renk tonlarının beyaz ile kontrastından faydalanabilirsiniz. Ayrıca ahşap, mermer gibi doğal materyaller de stili güçlendirecektir.

Vurgu renklerin avantajları

Vurgu renkleri ile oluşturulan kontrast modern dekorasyonlarda öne çıkan bir özelliktir. Mutfaklarda daha ferah bir görüntü elde edebilmek için siz de bu renk dengesinden faydalanabilirsiniz. Sarı ve kırmızı gibi güçlü renklerin beyaz ve gri tonları ile oluşturduğu denge dekorasyon stilinizin temel taşı olabilir.

Minimalist bir dizayn kurtarıcınız olabilir

Skandinavisch Einrichten in einem alten Holzhaus in Tallinn Baltic Design Shop İskandinav Mutfak Gri
Baltic Design Shop

Skandinavisch Einrichten in einem alten Holzhaus in Tallinn

Baltic Design Shop

Küçük mutfakların dekorasyonunda stil seçimi de oldukça önemlidir. Daha az aksesuarın ve daha sade tasarımların kullanıldığı minimal bir stil küçük mutfakları ferah ve geniş göstermek için oldukça uygundur.

Kontrast etkisinden faydalanın

Renk kontrastı alanları daha geniş göstermenin etkili bir yoludur. Özellikle modern stilde koyu ve açık renklerin birlikte kullanıldığı kontrast renk dengesi küçük mutfaklarını çok daha şık ve ferah gösterebilir.

Etkili bir ferahlık için açık mutfaklar

Küçük mutfaklarda alan tasarrufu yapmak kadar ek alan kazanmak da çözüm olabilir. Bunun için mutfağı açıp teras veya oturma odası gibi alanlarla birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede hem mutfağın kullanım alanını genişletmiş hem de daha modern bir dekorasyon için zemin hazırlamış olabilirsiniz.

Bitkilendirme ile daha ferah mutfaklar

Mutfak I'Mimarlik Kırsal Mutfak Ahşap Beyaz

Mutfaklarda ferah bir görüntü sağlamak için bitkilendirmeden de faydalanabilirsiniz. Uyguladığınız dekorasyon stiline göre seçeceğiniz bitkiler mutfağınızın havasını tamamen değiştirebilir.

İç mekan bitkilendirme için daha fazla öneri bulmak isterseniz İç mekanlarda aromatik bitkilerle nasıl ferahlık sağlayabilirim? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Adana'daki inşaat şirketinden doğal taş villalar
Arrow navigation 3b3136b1
Bu önerileri nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!