Ev yaptırmak isteyenler için kolay inşa edilen 7 ev modeli | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ev yaptırmak isteyenler için kolay inşa edilen 7 ev modeli

Aydin Sanli Aydin Sanli
ADAY MODEL 199 ADAY GRUP Hafif Çelik Yapılar A.Ş. / LGS CONSTRUCTION Modern
Loading admin actions …

Ev yaptırmak, özellikle son yıllarda ülkemizde oldukça yaygın hale gelen faaliyetlerden biri. Eskiden inşaatı tamamen bir ev satın almak daha zahmetsiz ve daha ekonomik bir yatırım olarak görülüyordu ve gerçekten de öyleydi çünkü genellikle betonarme ya da taş ev seçenekleri ön plandaydı. İnşaat malzemesi olarak beton, inşaat hacmi büyüdükçe daha ekonomik olan bir malzeme olduğu için de büyük inşaat şirketlerinin projeleri kapsamında yer alan evleri satın almak daha ucuza geliyordu. Taş evler ise geçmişten bugüne Anadolu coğrafyasında her zaman popüler olan ev tarzlarından olsa da işçilik aşaması oldukça zahmetli olduğu için tek bir evin inşaatı da oldukça uzun sürüyor, inşaat süresinin uzaması da elbette maliyeti de arttırıyor. Bugün ise, üretim teknolojilerinin gelişmesi ve inşaat sektörünün her geçen gün yeniliklerle ilerlemesi sayesinde ev yaptırmak isteyenler için çok daha pratik ve ekonomik seçenekler bulunuyor.

Özellikle şehirlerin genişlemesi ve modern şehir hayatının yorucu ve stresli yapısının yoğunlaşması nedeniyle bugün büyük şehirlerde yaşayan insanlar daha kırsal ve yazlık bölgelerden arazi satın alarak ev yaptırmaya yatırım yapıyorlar. Hem huzurlu ve konforlu bir emeklilik planı olarak, hem de hafta sonu ve yaz tatilleri için kendine ait bir ev isteyenler için bugün artık oldukça çeşitli alternatif ev modelleri bulunuyor. Bu yazımızda hem ekonomik açıdan bütçenizi yormayacak, hem de inşaat süresi uzun olmayan, pratik ve kolay inşa edilebilen ev modellerini derledik.

1. Konteyner evler

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES 2 MOVİ evleri Minimalist
MOVİ evleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES 2

MOVİ evleri

Kolay ve ekonomik inşaat denildiğinde akla elbette ilk olarak konteyner evler geliyor. Konteyner evler ilk olarak Amerika’da yaygınlaşan ancak bugün Türkiye’de de profesyonel firmalar tarafından oldukça şık tasarımlarla ev sahiplerinin beğenisine sunulan modelleri kapsıyor. Konteyner evlerin inşa edilme mantığı aslında oldukça basit: Taşıma konteynerleri fabrikalarda işlenerek, bir araya getirilerek ve gerekli donanımlar eklenerek kolayca nakliye edilebilen hazır evlere dönüştürülüyor.

- Konteyner evlerin iç mekan özellikleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES 2 Minimalist Oturma Odası MOVİ evleri Minimalist
MOVİ evleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES 2

MOVİ evleri

Taşıma konteyneri denilince kullanıcıların ilk olarak düşündükleri şey de evlerin iç mekanlarının yeterince ferah bir yaşam alanı sağlayıp sağlayamayacağı oluyor. Standart ölçülere sahip olan konteynerlerde odaların ölçüleri tasarıma göre değişebiliyor, yani yaşam alanlarındaki büyüklük tamamen isteğinize göre ayarlanabiliyor. Tavan yüksekliği ise 239 ile 270 cm arasında değişiyor; standart tavan yüksekliğinin 240 cm olduğu hesaba katılırsa, konteyner evlerin ferahlık açısından hiçbir dezavantajlarının olmadığı görülebilir. Üstelik konteyner ev modelleri oldukça ekonomik bir seçenek olarak da öne çıkıyor. Örneğin bu fotoğraftaki tasarımda yer alan konteyner ev 28,8 metrekare büyüklüğünde ve anahtar teslim fiyatı 57.500 TL. 

- Geniş ve iki katlı konteyner ev modelleri

MOVİ ÇOK KATLI MOBİL YAŞAM ALANLARI MOVİ evleri Kırsal/Country
MOVİ evleri

MOVİ ÇOK KATLI MOBİL YAŞAM ALANLARI

MOVİ evleri

Konteyner evlerin illa ki küçük olmaları gerekmiyor elbette. Eğer büyük bir ev istiyorsanız, bu konuda hizmet veren inşaat firmaları standart boyutlardaki konteynerleri bir araya getirerek oldukça geniş tasarımlar üretebiliyorlar. Bu örnekte 114 metrekare büyüklüğünde dizayn edilmiş ve 300.000 TL’ye mal olmuş konteyner villa görüyorsunuz.

- Küçük, ekonomik ve pratik bir örnek

Next Container - Lorena 60 homify Modern
homify

Next Container – Lorena 60

homify

Ancak hem küçük hem de henüz imar izninin olmadığı arazilerde yasal olarak kullanabileceğiniz, taşınabilir olmaları nedeniyle de sıklıkla tercih edilen küçük konteyner ev modelleri de bugün oldukça farklı tarzlarda tasarlanıyor. Dış cephe kaplamaları ve renk seçenekleri konteyner modellerine sınırsız bir çeşitlilik kazandırıyor.

2. Taşınabilir evler

VAGOON #2 VAGOON HOUSE Minimalist
VAGOON HOUSE

VAGOON #2

VAGOON HOUSE

Küçük alanlarda basit ve konforlu bir yaşam tarzını benimseyen insanların sık sık hayalini kurduğu şeylerden biri de karavan tarzı mini bir eve sahip olmaktır. Estetik görüntüleri, şirin yapıları ve küçük olmalarına rağmen konforlu ve yaşamı kolaylaştıran ergonomik iç tasarımlara sahip olan tekerlekli taşınabilir mini evler, özellikle eviyle birlikte gezmek isteyenler için oldukça pratik bir seçenek oluşturuyor.

3. Prefabrik evler

PREFABRİK KONUTLAR PRODİJİ DİZAYN Modern
PRODİJİ DİZAYN

PREFABRİK KONUTLAR

PRODİJİ DİZAYN

Prefabrik evler, son on yılın en çok tercih edilen müstakil konut tiplerini oluşturuyor çünkü gerçekten de kolay inşa edilebilirlik açısından öne çıkıyorlar. Tüm parçaları fabrikada üretilen prefabrik evler büyüklüğüne göre montajları fabrikada yapılarak evin bulunacağı konuma nakliye edilebiliyor ya da parçalar yerinde monte edilebiliyorlar. Üretim ve kurulum süreleri ise 2 haftadan başlıyor.

- İsteğe göre tasarım seçenekleri

Prefabrik dubleks bina tasarımımız Modern Evler alfa mimarlık Modern
alfa mimarlık

Prefabrik dubleks bina tasarımımız

alfa mimarlık

Prefabrik evlerin kolay inşa edilebilirlik avantajlarının yanı sıra bir de tasarım kolaylığı gibi bir avantajları bulunuyor. Prefabrik ev tasarımcıları, müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun bir ev planı çıkararak istediğiniz tarz ve genişlikte prefabrik evler ortaya çıkarabiliyorlar.

- Her bütçeye uygun fiyatlar

TP-1 40 m2 homify Akdeniz
homify

TP-1 40 m2

homify

Kolay inşaat ve pratik kurulum ve tasarım elbette maliyet açısından da kullanıcı açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Prefabrik evler farklı malzemeler kullanılarak üretilebiliyor ve bu da her bütçe için bir seçenek olduğu anlamına geliyor. Örneğin 40 metrekarelik bu şık ve sevimli prefabrik evin fiyatı 25000 TL.

4. Çelik evler

Çelik evler de özellikle deprem konusunda bilinçlenme sürecinde oldukça popüler hale gelen ve bugün müstakil ev yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri seçeneklerden biri. Çelik evler aslında prefabrik yapıların bir alt kategorisi olarak adlandırılabilir. Tıpkı prefabrik evler gibi çelik karkaslı evlerin temel üniteleri de fabrikada üretiliyor ve inşaat alanında montajı yapılıyor. Bunun için de inşaat süreçleri oldukça basit. Çelik evlerin tasarım ve fabrikada üretim süresi 10 ila 15 gün arasında değişirken inşaat ve montajları toplamda bir ay gibi kısa bir sürede gerçekleşiyor. Çelik evlerin anahtar teslim fiyatları ise metrekaresi 1250 TL’den başlıyor.

5. Ahşap evler

Kolay inşa edilen ev modellerinden en köklü ve doğal olan seçenek elbette ahşap evler. Ahşap panellerin iç içe geçmesi ile beton ve taş evlere göre daha pratik ve kolay inşa edilebilen ahşap evler elbette prefabrik ve konteyner evlere göre daha pahalı bir seçenek. Ancak doğallığı ön planda tutanlar ve ahşap dokusundan vazgeçemeyenler için tıpkı prefabrik evler gibi fabrikada üretilerek yerinde montaj ile inşa edilen ahşap ev modelleri ideal.

- Üçgen tasarım

Ahşap ev modelleri de gelenekselden çağdaşa uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Bu örnekte oldukça yenilikçi bir ahşap ev tasarımını görebilirsiniz. Toplam 45 metrekare alana sahip olan bu üçgen evin maliyeti ise 60.000 TL.

6. Kütük evler

Ağaç kütüklerinin inşaata uygun şekilde iç içe geçen tomruklar halinde kesilerek kullanıldığı kütük ev projeleri de son yılların öne çıkan lüks ve pratik yapı modellerinden. Kütük evlerin maliyetleri listemizdeki diğer seçeneklere göre daha pahalı olsa da iç içe geçebilen tomruk paneller sayesinde inşaatları oldukça kolay ve hızlı şekilde gerçekleşebiliyor.

- Sağlıklı, uzun ömürlü ve görkemli

Kütük ev - Ahşap ev - Ağaç Ev - Doğal Ev - Çam Ev- Kütük Villa Kanton İnşaat A.Ş. Klasik
Kanton İnşaat A.Ş.

Kütük ev – Ahşap ev – Ağaç Ev – Doğal Ev – Çam Ev- Kütük Villa

Kanton İnşaat A.Ş.

Kütük evler kalın ahşap duvarlı yapıları sebebiyle oldukça sağlam, yalıtımları kuvvetli ve görkemli modeller oluşturuyorlar. Kütük evler kullanıcının isteklerine göre tasarlanarak yerinde montajları gerçekleştiriliyor. Teslimat süreleri ise 1 aydan başlıyor ve projenin büyüklüğüne göre değişiyor.

7. Bungalovlar

Saklı Göl Evleri Modern Evler SAKLI GÖL EVLERİ Modern
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Aslında ahşap ev modellerinin bir diğer alt kategorisi olarak değerlendirilebilecek bungalovlar da hem hızlı ve kolay inşaat hem de ekonomik ve doğal görünümleri ile öne çıkıyor ve genellikle yazlık yerlerde tercih ediliyorlar. Bungalovlar aslında ahşap evler gibi üretiliyorlar ancak küçük alanlı planları ile taşınabilirlik avantajları oluyor. Ayrıca bungalovlar genellikle beton bir temel üzerine değil, yine ahşap bir yükselti ile yerleştiriliyorlar, bu da ekonomik ve pratik açıdan avantaj sağlıyor.

Eğer ev yaptırmayı planlıyorsanız ve bu yazımızda bulunmayan betonarme, taş ev gibi seçenekleri ve inşaat masraflarını da değerlendirmek ve incelemek istiyorsanız Müstakil ev yaptırmak ne kadara mal olur? isimli yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Sizce en avantajlı ve en şık ev modeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!