Küçük ev dekorasyonu için 13 yaratıcı çözüm

nihal e. nihal e.
Loca Efes Projesi Orby İnşaat Mimarlık Modern Oturma Odası Beton Bej
Loading admin actions …

Küçük bir evi dekore etmek, zor bir bilmece çözüyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Çünkü küçük evinize mümkün olduğu kadar mobilya sığdırmanız gerekir, ancak bunu yaparken odaların sıkışık görünmesinden endişe edersiniz. Evinizin işlevsel olduğu kadar kendine has bir stile sahip olmasına çalışın, fakat ortaya çıkan sonucun kaotik ve darmadağın bir ev olmamasına da dikkat edin. 

Tüm zorluklara rağmen küçük bir evi kullanışlı ve şık bir şekilde dekore etmek elbette mümkündür. İster bir stüdyo dairede oturun ister çok fazla eşyanız olur, yine de stilinizden ödün vermenize gerek yok. Bugünkü yazımızda küçük evlerde oturanlar için sınırlı alanları dekore etmeye yardımcı olacak birtakım fikirler derledik. Siz de küçük bir evde oturuyorsanız aşağıdaki önerileri inceleyerek kendi yaşam alanınız için ilham alabilirsiniz.

1- Sadece beyaz yerine siyah ve beyaz ikilisini tercih edin

Küçük alanlar söz konusu olduğunda çoğu insan mekanı tamamen beyazla donatmak eğilimindedir. Bu uygulama kötü bir fikir değildir. Ancak odanızı tekdüze gösterebilir. Bunun yerine dekoratörler alana derinlik etkisi sağlamak amacıyla beyazı koyu bir ikinci renkle beraber kullanmayı öneriyor. İkinci renk tercihiniz siyahtan yana olduğunda ise eviniz her daim modern ve şık görünebilir.

2- Kaliteli bir tezgah seçin

Dekorasyon sadece estetik görünümle alakalı değildir, işlevsellik de önemlidir. Küçük mutfaklarda tezgah en önemli çalışma yüzeyinizdir, bu nedenle kaliteli bir tezgah satın almanız gerekir. Tezgah malzemesi seçerken en büyük endişe dökülmelere, doğramalara ve lekelenmelere karşı dayanıklılıktır. Günümüzde mermer, granit, çelik, ahşap ve hatta betondan yapılma tezgah modelleri bulabilirsiniz. Her bir malzemenin kendine has artıları ve eksileri vardır. Dolayısıyla iyi araştırmalısınız.

3- Mutfağınızı basitleştirerek dağınıklıktan kurtulun

Dağınıklık, yeterli depolama alanına sahip olmamanın bir yan etkisidir. Ancak daha fazla depolama çözüm değildir. Çünkü çok fazla dolap mevcut alanın daha kalabalık ve sıkışık görünmesine neden olacaktır. Peki ne yapmalı? Çözüm basit: Mutfağınızı basitleştirin. Dolapları ve çekmeceleri boşaltın ve bir süredir kullanmadığınız her şeyden kurtulun. Elinizdeki onca araç gerece gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Dolapları temizledikten sonra görsel karışıklığa neden olan eşyaları depolayarak tezgahı temizleyin.

4- Doğal gün ışığından yararlanın

İç mekan - 3 boyutlu görsel Orby İnşaat Mimarlık Modern Oturma Odası Beton Bej
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Küçük evlerde yatak odası, mutfak, banyo gibi neresi olursa olsun doğal gün ışığından bolca yararlanmaya çalışın. Aydınlık bir ev her şeyden önce daha şık ve ferah görünecektir. Aynı zamanda mevcut alanı olduğundan daha geniş göstermek için de işe yarar. Güneş ışığını engellemek için koyu renk perdelerden de kaçının.

5- Alanı bölün

İç mekan - 3 boyutlu görsel Orby İnşaat Mimarlık Modern Oturma Odası Beton Bej
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Eviniz küçükse ve her kullanım için ayrı bir oda açamıyorsanız, mevcut alanı en iyi şekilde değerlendirin. Genelde evlerin en büyük odası salondur. Bu nedenle salonu sadece tek amaçlı kullanmayın. Odanın bir bölümünü yemek odası olarak değerlendirin. Daha çok yer gerekiyorsa farklı amaçlar için de düşünebilirsiniz.

Küçük salonlarla ilgili daha çok öneri okumak isterseniz dergimizin 'Pratik çözümler: Küçük salon dekorasyonu örnekleri başlığına göz atabilirsiniz.

6- Büyük halı tercih edin

Locaefes Projesi, C Tipi daire salonu Orby İnşaat Mimarlık Modern Oturma Odası Beton Beyaz
Orby İnşaat Mimarlık

Locaefes Projesi, C Tipi daire salonu

Orby İnşaat Mimarlık

Küçük oturma odalarına büyük bir halı seçmek, cesur bir desene sahip olsa bile, odanın daha geniş algılanmasını sağlar. Küçük halıların aksine büyük boy halı, görsel olarak zemini parçalamaz. Bu tercih aynı zamanda alanı dekore etmeye yardımcı olabilir ve odanın geri kalan kısmını tasarlamak için size iyi bir fikir verir.

7- Banyoyu sadeleştirin

İç mekan - 3 boyutlu görsel Orby İnşaat Mimarlık Modern Banyo Granit Bej
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Mimari ve dekorasyon açısından alan içine çok fazla şey sıkıştırmamak suretiyle küçük banyonuzu açık ve ferah göstermek en iyisidir. Bununla birlikte eşyalarınızı sık sık düzenleyin, havlularınızı çubuklara veya kancalara asın, kalıbı minimumda tutun ve basitleştirin. Hacimli bir dolap yerine lavabo altı dolabı, duş perdesi yerine açık cam kapı ve geniş ölçekte parlak seramik fayans gibi yansıtıcı yüzeyler kullanırsanız da alan daha geniş görünecektir.

8- Depolama ünitesini duvara monte yapın

Locaefes Projesi, B Tip daire banyosu Orby İnşaat Mimarlık Modern Banyo Granit Bej
Orby İnşaat Mimarlık

Locaefes Projesi, B Tip daire banyosu

Orby İnşaat Mimarlık

Duvara monte modüler dolaplar sorunsuz, aerodinamik görünümünden dolayı depolamada favori olmaya devam ediyor. Çeşitli yükseklik, genişlik ve derinliklerde mevcut olan bu dolaplar, küçük banyonuza en uygun depolama ünitesi oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Yumuşak tonlardan cesur tonlara kadar pek çok farklı dokunun yanı sıra geniş bir renk yelpazesi bulacaksınız.

9- Pencere bulunmayan alanlar için beyaz rengi tercih edin

Locaefes Projesi, B Tip daire girişi Orby İnşaat Mimarlık Modern Koridor, Hol & Merdivenler Beton Beyaz
Orby İnşaat Mimarlık

Locaefes Projesi, B Tip daire girişi

Orby İnşaat Mimarlık

Hem küçük hem büyük evlerde güneş yüzü görmeyen, penceresiz alanlar için en iyi duvar rengi beyazdır. Koridorlar, genellikle bir evde pencere bulunmayan tek alandır. Bu alanı aydınlık göstermek için ise açık tonlu duvarlardan daha iyi bir seçenek yoktur.

10- Mobilyaları pencerenin önüne yerleştirmeyin

İç mekan - 3 boyutlu görsel Orby İnşaat Mimarlık Küçük Yatak Odası Beton Bej
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Küçük evler için doğal gün ışığının öneminden yukarıda bahsetmiştik. Aydınlatma, yatak odaları için de önemli. Özellikle sabahları erken kalkmak ve zinde uyanmak için pencereyi gölgelemeyen bir eşya düzeni yapın. Örneğin yatağı pencereyi görecek şekilde yerleştirebilirsiniz.

11- Aynalarla odayı genişletin

İç mekan - 3 boyutlu görsel Orby İnşaat Mimarlık Küçük Yatak Odası Beton Bej
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Aynalar, küçük bir yatak odasında daha büyük bir oda illüzyonu yaratarak mevcut alanı genişletir. Özellikle de aynanın  pencereden gelen ışığı yansıtacak şekilde konumlandırılması, yatak odanızdaki doğal ışığı arttırmanın basit bir yoludur. 

12- Fonksiyonel mobilyalar satın alın

Küçük evler söz konusu olduğunda mevcut alanla birlikte eşyaların da kullanışlı olması çok önemlidir. Mümkün olduğunda birden fazla fonksiyon sunan eşyalar tercih edin. Örneğin bu fotoğrafta iki taraflı açılarak çift yatak sunan bir kanepe tasarımı görüyoruz. Böylece tek bir eşya ile üç mobilya satın almış gibi karlı çıkabiliriz.

13- Küçük balkonunuzu değerlendirin

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU homify Balkon, Veranda & TerasAksesuarlar & Dekorasyon
homify

30X30 CM GEÇMELİ AKASYA AHŞAP YER KAROSU

homify

Balkonlar da evimizin bir parçası, dolayısıyla küçük diye göz ardı etmeden balkonu da işlevsel bir şekilde kullanabiliriz. Balkon alanı ne kadar kısıtlı olursa olsun her balkona uygun mutlaka bir dekorasyon çözümü vardır, unutmayın.

Bu küçük ev örneklerini nasıl buldunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!