Kullanım avantajlarıyla rüyaları süsleyecek müstakil ev projeleri

Meral Eser Meral Eser
GLS Mamurbaba Villaları 6 No'lu Villa, NAZZ Design Studio NAZZ Design Studio Modern Evler
Loading admin actions …

Müstakil evler, sunduğu avantajlar bakımından birçok insanın hayalidir. Bulunduğu arsada bahçe içinde diğer konutlardan bağımsız yapılardır. Ev sahibi olmak isteyenler, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun yaşam tarzı ve bütçe unsurları göz önünde bulundurarak bir karar verirler. Müstakil ev projeleri ise betonarme sistemler, prefabrik ya da konteyner sistemler gibi farklı kategorilere ayrılıyor. Villa tipi projelerde ise tek katlı, iki katlı ya da çok katlı örnekler mevcut. Kullanıcı ihtiyaçlarını esas alan doğru planlama ile hayalinizdeki eve kavuşmak mümkün.

Mimarlar, planlama sürecinde kullanıcı sayısı, kullanım amacı ve kat sayısı gibi unsurları göz önünde bulundururlar. Yaşam mahalleri, uygulanacak stil, tarz, mahremiyet unsurları ve özel ihtiyaçlara göre dizayn edilir. Müstakil bir ev sahibi olmak için öncelikle hangi sistemde bir yapı inşa edileceğinize karar vermeniz gerekir. Günümüzde yaygın olarak inşa edilen müstakil evler betonarme sistemlerle uygulanıp, putrellerle prefabrik ya da konteyner sistemleri mevcuttur. Bütçe, proje sürecini ve planlamayı doğrudan etkiler. Tek katlı ve düşük bütçeli prefabrik müstakil konutlar mevcuttur.

Müstakil ev projeleri geniş kullanım alanları sunar. Kat sayısı kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirlenir. Yatırım amaçlı gayrimenkul olarak değerlendirilebilir. Mülk sahibi olmanın ise uzun vadede avantajları bulunuyor. Bu yazımızda Türkiye'den müstakil ev projeleri ile ilgili örnekler derledik. Bakalım siz hangi evi beğeneceksiniz?


Balkonlu müstakil ev

Balkon, müstakil bir ev projesinin maddi açıdan değerini arttırır. Gelecekte mülkünüzü satmayı düşünebilirsiniz ve balkonlu bir ev, balkonu olmayan bir evden daha yüksek satış değerine sahiptir. Balkonun en büyük avantajı, dışarı çıkmadan kendi evinizde temiz havadan yararlanmanızı sağlamaktır. Sağlığınız üzerinizde de olumlu etkisi vardır.

Bunun dışında balkon evler, yaşam alanını genişletir. Balkonu ek bir oda gibi değerlendirebilirsiniz. Balkon dışında evinize ek bir oda inşa etmekse çok meşakkatlidir. Gerek yasal izinler gerekse maliyet düşünüldüğünde balkon sahibi olmak çok daha avantajlıdır. Balkonlu müstakil ev projeleri, depolama ihtiyaçlarından oturma alanlarına farklı amaçlara uygun dizayn edilebilir.

Balkonlar, müstakil ev projeleri için çok kullanışlıdır. Konum olarak hem zemin katta hem de üst katlarda bulunabilir. Ayrıca çok yönlüdür. Bir balkonu dinleme amaçlı kullanabileceğiniz gibi çiçek yetiştirmek için de kullanabilirsiniz. Bazı ev sahipleri de balkonu ek depolama alanı olarak değerlendirirler.

Tek katlı müstakil ev

Tek katlı müstakil bir ev projesi inşa edilirken çok katlı binalara oranla az malzeme kullanılır. Dolayısıyla tek katlı müstakil bir evin işçilik maliyeti daha ucuzdur. Benzer şekilde tek katlı evler daha kısa sürede inşa edilirler.

Tek katlı betonarme evlerde planlama tek katta çözümlenir. Bu tip yapıların kullanımı, mekan ve zaman açısından verimlidir. Birden fazla kata sahip evlerde üst katlara merdivenle erişilir. Tek katlı bir evde ise merdiven için ayrılan boşluk da başka amaçlar için kullanılabilir.

Tek katlı bir evde bakım yapmak daha kolaydır. Sıhhi tesisat boruları, elektrik tesisatı ve tüm binanın bir bütün olarak bakımı kolaydır. Borular, betona gömülebilecekleri çok katlı bir evin aksine gerektiğinde kolayca çıkarılabilir veya değiştirilebilir.

Tek katlı müstakil evler çocuklara, yaşlılara ve engelli insanlara daha fazla uygundur. Merdivenler, kolay seyahat edip düşebilecekleri için yukarı ve aşağı hareket etmekte zorluk çeken bireyler için güvenlik endişeleri yaratır. Engelli kişiler, özellikle tekerlekli sandalye kullananlar için merdiven büyük bir dezavantajdır.

Yangın, deprem vb. acil durumlar için tek katlı müstakil bir ev, zaten zemin katta olduğunuz için tahliye işlemlerinin kolayca yapılmasını sağlaması bakımından daha faydalıdır. Tek katlı bir evde, evin ana girişine / çıkışına yakın olursunuz ve kolayca bir pencereden atlayabilirsiniz.

Konteyner ev sistemi

Next Container - Zed Lorem homify Prefabrik ev konteyner,konteyner ev,prefabrik ev
homify

Next Container – Zed Lorem

homify

Müstakil ev projelerinden biri olan konteyner ev sistemleri, ev satın almayı düşünenler için pek çok avantaja sahiptir. Konteyner evlerin en büyük özelliği ise ucuz olmasıdır. Standart bir evde bulunan tüm donanımlara sahip olan konteyner evler, buna karşın daha uygun bir fiyata malolurlar. Üstelik düşük maliyetine karşın son derece dayanıklı olup kuvvetli rüzgar, sert yağmur, fırtına ve deprem gibi her türlü doğal afete karşı dirençlidir.

Konteyner evlerin avantajlarından bir diğeri çok hızlı bir şekilde inşaa edilmesidir. Betonarme ve diğer malzemelerden inşa edilmiş evlerin yapımı aylar hatta yıllar sürebilirken konteyner evler çok kısa bir sürede kullanıma hazır hale getirirler. Ayrıca bazı konteyner evler taşınabilir özelliğe de sahiptir.

Müstakil ev sahibi olmanın avantajları

1. kat planı ANTE MİMARLIK Modern Evler villa tasarım,bahçe +havuz,salon,mutfak,peyzaj
ANTE MİMARLIK

1. kat planı

ANTE MİMARLIK

Komşu binalardan bağımsız yapılar olması dolayısıyla birçok avantaj sunar. Toplu konutlarda bahçeler dahil olmak üzere tüm açık alanlar ortak kullanım alanı olarak paylaşılmaktadır. iki katlı ev modelleri  müstakil olarak projelendirilebilir. Bağımsız planlama ile bahçe dizaynını kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Havuz modeli yalnızca konut sahibine özel tasarlanır. Havalar ısındığında konuklarınızı ağırlamak için geniş alanlar mevcuttur. Kullanılmadığı zamanlarda ise birikim yapmanıza olanak tanır. Yatırım amaçlı inşa edilen müstakil evlerde kira gelirleri apartman dairelerine nazaran daha yüksektir. Müstakil evlerin potansiyel alıcısı fazladır ve uzun vadede değerleri artmaktadır.

Bahçeli ev modelleri

GLS Mamurbaba Taş Evler homify Kırsal Evler villa,taşev,country,provence,taş,ahşap,demir,yazlıkev,çeşme
homify

GLS Mamurbaba Taş Evler

homify

Huzur veren bir yaşam için bahçeli ev modelleri planlarını tercih edebilirsiniz. Günün yorgunluğu ve stresinin ardından yeşili davet eden tasarımıyla bahçeye bakan odalar müstakil değerini arttırır. Çocuklu aileler için bahçe güvenliği esas alınarak oyun alanları ve oturma alanları dizayn edilebilir. Bahçeli müstakil evlerin kullanım avantajlarından biri de alanları organize ederken otopark sorunu teşkil etmemesidir. Bahçe kulübesi, kayalı bahçe, süs havuzu, zen bahçesi, oturma ve oyun alanları kullanıcı ihtiyaçlarına göre dizayn edilebilir.

Çift katlı prefabrik ev

158 m2 Çift Katlı Prefabrik EV, EMİN PREFABRİK DOĞU EMİN PREFABRİK DOĞU Prefabrik ev
EMİN PREFABRİK DOĞU

158 m2 Çift Katlı Prefabrik EV

EMİN PREFABRİK DOĞU

Yapı elemanları atölyelerde doğru ölçülendirme unsurlarına göre hazırlanarak yerinde monte edilir ve bu yöntem prefabrik yapıların inşa sürecini hızlandırır. Beton müstakil ev planlarına oranla temele daha az yük biner ve depreme karşı dayanıklıdırlar. Bu gördüğünüz örnek proje 158 m² çift katlı bir prefabrik müstakil ev. Cephe dizaynı ahşap giydirme ya da farklı kategoride malzemelerde renk seçenekleri içeriyor. Ekonomik açıdan prefabrik yapılar daha avantajlıdır. Mevsimsel, yazlık dönemlik ya da uzun vadeli bir müstakil konut projesi için prefabrik sistemler uygundur. Tek katlı, çift katlı ya da çok katlı prefabrik konut projeleri mevcuttur.

Müstakil ev modellerinde farklı sistemler

Müstakil ev projeleri, betonarme sistemler, çelik konstrüksiyon, prefabrik sistemler, konteyner evler, ahşap ev ya da yığma ev sistemleri olarak çeşitlere ayrılabilir. Tarihi ve kültürel açıdan eski uygarlıkların yapılarına göz attığınızda yığma evler ya da taş evlere de rastlayabilirsiniz. Cephe dizaynı ile bir kaleyi anımsatan bu örnekte olduğu gibi, yapı tasarımı ile fark yaratan bir proje tasarlatabilirsiniz. Uzun ömürlülük, malzemelerin dayanıklılığı ve estetik unsurlarla fark yaratacak müstakil ev projeleri için homify'da dergi yazılarımızdaki örnek projelere göz atabilir, beğendiğiniz projelerle ilgili firmalarla bağlantıya geçebilirsiniz.

Yazlık müstakil ev

gümüşlük taş evler, Gülercan Mimarlık Gülercan Mimarlık Kırsal Evler
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Müstakil bir ev satın almaya karar verdiğinizde tercihinizi yazlık evlerden yapabilirsiniz. Merkezi yerlerde müstakil bir ev satın almak veya müstakil bir ev projesi yaptırmak çok zordur. Bu nedenle yatırımınızı yazlık ev satın alarak değerlendirebilirsiniz. Yazlık evler, istediğiniz zaman ve istediğiniz süre boyunca size ücretsiz tatil yapma şansı sunar. Kullanmadığınız zamanlarda da yazlık evinizi kiraya vererek ek gelir elde edebilirsiniz. Çoğu ev sahibi emekli olduktan sonra yaşamak için yazlık beldeleri tercih eder. Siz de gelecek planlarınızı düşünerek paranızı bir yazlık müstakil ev projesine yatırabilirsiniz.

Ev sahibi olmak isteyenlere ilham verecek proje fikirleri için, ayrıca Proje fiyatları ile birlikte 19 muhteşem ev modeli yazımıza göz atabilirsiniz.

Siz bu evlerden hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!