Bahçe dizaynı ve teras dekorasyonu için ilham verecek örnekler | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bahçe dizaynı ve teras dekorasyonu için ilham verecek örnekler

Meral Eser Meral Eser
MASALKÖY öZEL KONUT Peyzaj Projelendirme ve Uygulama & Landscaping project and application Rustik Bahçe konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Rustik
Loading admin actions …

Havalar ısındığında açık ve havadar alanların kullanımı artar. Balkon ve terasların yanı sıra, bahçe dekorlarını estetik ve fonksiyonel unsurlarla dizayn edebilirsiniz. Teras ve bahçe fikirleri için kullanıcı ihtiyaçlarına uygun oturma alanları, egzersiz ve oyun alanı, kayalı bahçe ya da havuz alanı tasarlanabilir.

Vaktinizin büyük bir bölümü kapalı alanlarda geçiyorsa, teras ve bahçe alanlarını düzenlemek isteyebilirsiniz. Özellikle havaların ısınmasıyla beraber ihtiyaç duyduğunuz huzur veren atmosfer oluşturmak için yeşili davet eden tasarımı ile bahçe ve teraslar dizayn edebilirsiniz.

Bahçe planı yapmak için bir profesyonelle anlaşmak isterseniz peyzaj mimarları ile iletişime geçebilirsiniz. Peyzaj mimarları fonksiyonel açıdan daha elverişli ve uzun vadede kullanışlı bir bahçe planı için ihtiyaçlarınızı belirlerler. Çocuklu aileler için güvenli oyun alanları, konuklarınızı ağırlamak için oturma alanı ve dekoratif bitkiler için özel alanlar dizayn ederler.

Bahçenizi farklı stillerde dizayn edebilirsiniz. Modern, Akdeniz ya da Japon bahçelerinden beğenilerinize uygun ilham kaynağı fikirler bulmak mümkün. Bölgenizde yetişen canlı bitki ve ağaç türleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Böylelikle toprak için elverişli tohumlar alıp ekebilirsiniz. Bu süreçte ayrıca bahçıvanlar ile çalışabilirsiniz. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı hizmet veren profesyonellerde bitkilerin bakımı, sulama, ekme ve biçme işlemleri esnasında uzman desteği alabilirsiniz.

Balkon ve teraslarda plan yaparken küçük alanları elverişli kullanmanızı sağlayacak çözümler üretmeniz gerekir. Zemin alanından tasarruf etmek için duvar dekorlarını işlevsel hale getirebilirsiniz. Teraslarınızda dikey bahçe modellerinden, cep bitkilerine dekoratif çiçek ve bitkiler kullanabilirsiniz. Hasır oturma takımları ve üçlü salın modeli gibi teras mobilyaları üzerine alternatifleri bütçenize uygun temin edebilirsiniz. Alan kazandıran masa ve sandalye takımları, katalanabilen mobilyalar terasların kullanımı için son derece uygundur.

Bu yazımızda bahçe ve teras dekorasyonu üzerine ilham verebilecek örnekleri derledik. Profesyonellerin tasarladığı bahçeler ve teraslara mutlaka göz atın!


Bahçenizde davetkar bir giriş

Bir evin çehresini cephesi oluşturur, giriş alanı da tamamlar. Davetkar bir giriş dizayn etmek için doğadan renklerden ilham alabilirsiniz. Bahçe planında yürüme yolları işlevsel açıdan dizayn edilmiştir. Ekebileceğiniz alanları görsel açıdan göze hitap edecek şekilde dizayn edebilirsiniz. Peyzaja gösterilen önemle daha ferah ve iç açıcı bir atmosfere kavuşabilirsiniz.

Süs bitkileri, renkli çiçekler ve dekoratif amaçlı kullanabileceğiniz aksesuarlarla bütünleşen bir giriş dizayn edebilirsiniz. Konuklarınızı ağırlarken giriş ilk intibayı oluşturur. Günün yorgunluğunun ardından eve dönüş yolunuzu dekoratif çiçeklerle renklendirebilir, tazelik ve canlılık katabilirsiniz.

Geniş teraslar ve konfor sunan oturma alanları

Teras dekorasyonu kullanım amaçlarına göre alanları organize etmenizle başlar. Öncelikle yemek alanı ve oturma alanı gibi farklı görevler ayrılır. Ev dekorasyonunda olduğu gibi farklı amaçlara hizmet alanları bölücü duvar ile ayırmanıza gerek kalmaz. Daha ferah ve iç açıcı bir atmosfer için kullanım amaçlarına göre alanları bir arada organize etmeniz gerekir.

Kullanıcı sayısına göre oturma gruplarını temin edebilirsiniz. 6 kişilik teras oturma grubuna ek olarak konfor sunan bahçe sandalyeleri temin edebilirsiniz. Oturma alanlarını ihtiyaç duyulduğunda genişleten, katlanabilen mobilyalar teraslar için uygundur. Yemek alanı için ayrılan alan ile oturma alanı yakın ilişkili dizayn edilebilir. Havuzlu villaların geniş teraslarında oturma alanı ve yemek alanı için kullanımı rahat yer mevcut olacaktır. Küçük teraslar için daha farklı çözümler gerekebilir.

Bahçe dekorasyonunda salıncak ve süs bitkileri

MASALKÖY öZEL KONUT Peyzaj Projelendirme ve Uygulama & Landscaping project and application Rustik Bahçe konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Rustik
konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti.

MASALKÖY öZEL KONUT Peyzaj Projelendirme ve Uygulama & Landscaping project and application

konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti.

Oturma grupları ve yemek masasının yanı sıra 3 kişilik salıncak modelleri bahçeler için uygundur. Teras, balkon ya da bahçelerde kullanımı sıklıkla rastlanan salıncak modelleri değişmektedir. Kullanım kolaylığı açısından portatif olan tekerlekli mobilyalar da kullanabilirsiniz. Salıncak modelleri teraslar için tavana monte de inşa edilebilir. Sabit ayaklı salıncak modelleri ise hem teraslar hem de bahçe dizaynı için uygundur.

Canlı süs bitkileri ile belirgin bir alanın çevresini donatabilir, göze hitap eden bir sonuç ortaya çıkarabilirsiniz. Villa bahçe modelleri ya da minik bahçe tasarımları için doğadan renkleriyle süs bitkilerini kullanabilirsiniz. Canlı bitkilerle bir alanı organize etmeden önce bölgeniz için uygun tohumları mutlaka gözden geçirin.

Köşe oturma alanları

Peyzaj Projesi - Çanakkale/Güzelyalı Modern Bahçe Mimari 3D Render Modern
Mimari 3D Render

Peyzaj Projesi – Çanakkale/Güzelyalı

Mimari 3D Render

Peyzaj mimarları, bahçe planı oluştururken kuşbakışı görünümü esas alır. Plan düzleminde 1/50 ölçekli bahçe ve teras tasarlayabilirler. Bahçeniz için uygun yeşil alanlar dizayn ederken, oturma alanları ile ilişkilerini göz önünde bulundurmalısınız. 3D render mimari görselleştirme ile bir bahçenin son hali, uygulama projesi öncesinde gözlemlenebilir. Köşe oturma grupları alan tasarrufu sağlar.

Küçük bahçelerde köşe oturma grupları ile alandan tasarruf edebilirsiniz. Mini bahçe peyzajında çim alan, ağaçlar ve bitkilerle, taş zemin alan ayrılır. Köşe ve kenarları boş bırakmak yerine işlevsel açıdan değerlendirerek kullanıcı ihtiyacına uygun bir bahçe dizayn edebilirsiniz.

Dekoratif amaçlı bahçe şömineleri

Meda Home – XL Bahçe Şöminesi: modern tarz , Modern
Meda Home

XL Bahçe Şöminesi

Meda Home

Teraslar için de kullanımı rahat olabilecek mini bahçe şömineleri son derece kullanışlı. Dekoratif amaçlı şık bir görünüm sunar. Konuklarınızı ağırlarken açık ve havadar alanları tercih edebilirsiniz. Yemek alanları ya da oturma alanları ile yakın ilişkili bir düzen oluşturabilirsiniz. Kahvelerinizi yudumlarken ağaran günün ardından şömine ile sıcak bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Birleştirilebilen modern oturma grupları

Şık ve göze hitap eden bir teras dekore etmek istiyorsanız, oturma gruplarında kullanılacak mobilyaların stil ve tarzını belirleyebilirsiniz. Belirgin bir stilde terasınız için uygun tarzı yakaladıktan sonra mobilya ve aksesuar ürünlerini bu stile uygun seçebilirsiniz. Örnek görselimizde modern çizgilerle göze hitap edecek şekilde dizayn edilen geniş bir teras bulunuyor. Nötr gri tonlarıyla modern oturma grupları ihtiyaca göre birleştirilebilir. Mobilyaları ihtiyaç duyduğunuzda ayırabileceğiniz gibi, alan kazandırmak amacıyla bir araya getirerek kullanabilirsiniz.

Bahçelerde ışıklandırma unsurları

İç ve dış mekanları görsel açıdan göze hitap edecek şekilde dizayn etmenin en önemli unsurlarından biri aydınlatma sistemleridir. Bahçenizi hem şık hale getirecek hem de ferahlık katacak aydınlatma aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Süs bitkileri ve canlı çiçeklerin renk tonlarını ortaya çıkaran ışıklandırma unsurları ile mekanlar renklenecek. Renkli taş zemin, çim alan ve çiçeklerin bir araya geldiği bahçelerde renklerin ahengini şık ışıklandırma unsurları ile ortaya çıkarabilirsiniz. Duvar aplikleri ve modern sarkıt lambaları ise teras dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Dev satranç oyunu

www.greenlinepeyzaj.com Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
GREENLİNE PEYZAJ

www.greenlinepeyzaj.com

GREENLİNE PEYZAJ

Oturma alanlarının yanı sıra mekanları keyifli hale getirmenin bir yolu da oyun alanları dizayn etmektir. Yetişkinler için satranç oyunu bahçenizi özel kılan dekorasyon fikirleri arasında yer alabilir. Benzer yöntemler yetişkinlerin keyifli vakit geçirenileceği oyun alanları dizayn edebilirsiniz.

Çocuklu ailelerin bahçe ve teras dekorasyonu için güvenli alanlar oluşturması gerekir. Çocukların tutunup sarkmasını sağlayacak dekoratif objeler kullanmayın. Düşürebilecekleri büyük teras mobilyaları kullanmayın. Düşme tehlikesi oluşturacak askılı aksesuarlar kullanmamaya özen gösterin. Çocuklar için oyun alanları dizayn edebileceğiniz gibi, konuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz oyun alanlarını bahçe planına dahil edebilirsiniz.

Zeminde taşlarla geometrik formlar

www.greenlinepeyzaj.com Modern Bahçe GREENLİNE PEYZAJ Modern
GREENLİNE PEYZAJ

www.greenlinepeyzaj.com

GREENLİNE PEYZAJ

Bahçe zemininde taşlı yollarla çim alanlarını bir araya getiren dekoratif çözümler kullanabilirsiniz. Bahçe planlamasında bir bahçıvan ya da peyzaj mimari ile çalıştığınızda geniş açılı çözümler sunabilirler. Apartman teras dekorasyonunda da taş zemin uygulamaları kullanılabilir. Teras modelleri ile bahçe alanını birleştiren ve ilişkilendiren tüm alanlarda taş zemin uygulamaları ile çim uygulamaları bir arada kullanılabilir.

Örnek görselimizde çim zemin alanı ile geometrik formlar oluşturan taş zemin mevcut. Göze hitap eden zemin kaplamaları geometrik formlarla dizayn edildiğinde daha modern bir görünüm ortaya çıkıyor.

Daha fazla fikir için, ayrıca 7 güzel teras ve bahçe düzenlemesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Teras ve bahçe örnekleri hakkında sizin fikirleriniz nelerdir?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!