Antalya’dan 60 metrekarelik alanda harikalar yaratan bir ev projesi

Homify TR Homify TR
Aker Evi- Antalya PRATIKIZ MIMARLIK/ ARCHITECTURE Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Dekorasyon ve iç mimaride küçük alanlarda fonksiyonel, ferah ve şık çözümler üretmek kolay bir görev değildir. Ancak küçük evler bugünün çağdaş şehirlerinde yaşam koşullarımızı oluşturan gerçeklerden biri. Şehir merkezlerinde nüfus ve konut sayısı arttıkça apartman dairelerinin boyutları da geçmişe göre daha küçük hale geldi. Artık çoğu büyük ve kalabalık şehirde standart daire boyutları 60 metrekare ile 90 metrekare arasında, 1+1 veya 2+1 planlara sahip oluyor. 

Tabii bu zorunluluğun yanı sıra, küçük alanlarda daha minimal tasarımlarla fonksiyon ve konfor odaklı yaşam tarzı da sadece ülkemizde değil tüm dünyada benimsenen bir felsefe haline geldi. Daha küçük alanlarda daha ekonomik, pratik ve rahat yaşamak, teknoloji çağının trendlerinden biri. Bu yüzden artık insanlar imkan dahilinde olsa bile çok geniş evler yerine daha küçük alanda daha minimalist anlayışla bir yaşam kurmayı tercih ediyorlar. Elbette böyle bir yaşam tarzını tercih edenler için yeni nesil akıllı mobilya tasarımları ve iç mekan dizaynları gerekiyor. Çünkü küçük bir yaşam alanında huzurlu, konforlu ve pratik bir kullanım için tüm mekanların büyük bir ustalıkla ve rasyonel çözümler içererek tasarlanması gerekiyor. 

Merkezi Antalya’da bulunan ancak Türkiye’nin ve hatta dünyanın farklı bölgelerine hizmetlerini sunabilen Pratikiz Mimarlık isimli deneyimli firma, hem iç mekan dekorasyonunda, hem de ahşap ve prefabrik ev tasarımında öne çıkan firmalardan biri. Bugün firmanın dizayn ettiği bir ev projesine konuk olacağız ve küçük alanlarda profesyonel bir perspektif ile nasıl harikalar yaratılabildiğini göreceğiz. Toplam 60 metrekare büyüklüğünde olan bu evin her bir yaşam alanı birbirinden şık ve kullanışlı çözümlerle dolu. Tasarım maliyeti ise 50.000 TL. 

Fonksiyonel ve şık duvar dekorasyonu

Salondan başlayalım: Yemek alanını da içeren salonun oturma alanında bir duvarda boydan boya TV ünitesi, şömine ve kitaplık yerleştirilmiş. Farklı doku ve malzemeler ile sınırların ve fonksiyonların belirlendiği tasarımda etkileyici bir görsellik kullanışlı bir dizayn ile buluşuyor.

Oturma alanında konfor ve ferahlık ön planda

Oturma alanında konforlu bir L koltuk, ayrıntılı bir aydınlatma sistemi ve açık ve koyu tonların ferahlık yaratan kontrastı ile oldukça şık bir estetik ortaya çıkarıldığını görebiliyoruz.

Salondan mutfağa geçiş

Salonun oturma alanı ile içi altın rengi alüminyum kaplamalı şık ve oldukça sıradışı bir seperatörle ayrılan açık mutfak arasında 6 kişilik bir yemek alanı bulunuyor. Yemek masası duvardan tavana uzanan siyah duvar tasarımı ve aydınlatmalar ile vurgulanıyor. Seperatörün önündeki modern berjer de şömine keyfi için konforlu bir alan yaratıyor.

Çarpıcı bir yemek alanı çözümü

Yemek masasının kısa kenarı, alanı daha ferah kullanabilmek için mutfağın duvarına yaslanmış. Küçük bir alanda oldukça rahat, aynı zamanda kalabalık bir yemek masası kullanımına şık bir örnek…

Küçük ama etkileyici bir mutfak

Küçük mutfaklar, tasarımı en zor yaşam alanlarının başında gelir çünkü hem aktif olarak kullanılan fonksiyonel bir alan hem de ferah ve aydınlık bir görünüm oluşturmak gerekir. Bu mutfakta L şeklinde tezgah ve ona eklenen kahvaltı bankosu ile oldukça geniş ve kullanışlı bir yüzey alanı bulunuyor. Ahşap dokunun siyah yüzeyler ve beyaz zemin ile kombinasyonu ise estetik olarak oldukça çarpıcı bir alan yaratıyor.

Banyoda ayrıntılı ve kullanışlı yerleşim

Banyoda da küçük bir alanda maksimum verim ve konfor sağlayan bir tasarım söz konusu. Küvet, duş, hilton banyo tezgahı ve asma klozetle hem kolay temizlik sağlayan hem de oldukça kullanışlı ve rasyonel bir yerleşim oluşturulmuş.

Duş kabini ve küvet bir arada

Banyo küçük olmasına rağmen yine de hem bağımsız bir duş alanı hem de küvet içeriyor.

Yatak odasında geniş giysi dolabı

Yatak odasında zeminden tavana kadar uzanan ve böylece geniş depolama ihtiyacına çözüm sunan şık bir giysi dolabı tercih edilmiş. Dolabın kapaklarında ayna kullanılması da odayı daha ferah gösteren ayrıntılardan biri.

Minimal çözümler

Küçük yatak odalarında genellikle makyaj masası gibi mobilyalardan vazgeçilerek alan kullanımı sağlanır. Ancak bu tasarımda raf şeklinde duvara monte edilmiş ve küçük çekmeceleriyle fonksiyonel bir kullanım yaratan şık ve minimal bir makyaj masası bulunuyor. Harika değil mi?

Firmanın bir başka etkileyici örnek projesine göz gezdirmek ister misiniz? O halde bkz: Tavan dekorasyonları ve aydınlatma sistemiyle öne çıkan bir proje

En çok hangi odayı beğendiğiniz? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!