Küçük oturma alanları için 13 dekorasyon ipucu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük oturma alanları için 13 dekorasyon ipucu

Homify TR Homify TR
Telvin Livingroom İskandinav Oturma Odası Penintdesign İç Mimarlık İskandinav
Loading admin actions …

Oturma odaları, yeterli alana sahip olmadığında dekorasyonun gerçekten de çok zor olduğu yaşam alanları. Biz de bu yazımızda küçük oturma odalarını yenilemek ve güzelleştirmek isteyen okurlarımız için 13 farklı örnekle dekorasyon ipuçlarını derledik…

1- Alanı verimli kullanmak

salon Modern Oturma Odası gaedesign Modern Ahşap Ahşap rengi

Küçük oturma odası dekorasyonlarında en önemli kural alanı verimli bir şekilde kullanabilmektir. Bu örnek dekorasyonda şömine etrafındaki yerleşim ve dizayn gerçekten de oldukça ilham veren bir yaklaşım sergiliyor. Hem depolama alanı ile mekanın işlevselliği artıyor, hem de ayna ile alanın daha geniş ve ferah görünmesi sağlanıyor. Renk seçimleri de bu ferah şıklığa katkıda bulunuyor.

2- Halı boyutu çok önemli

Halı seçimi küçük oturma alanlarını olduğundan daha ferah ya da daha dar ve sıkışık gösterecek oldukça önemli bir seçimdir. Halınızın boyutu fazla büyük olursa alan daha küçük ve sıkışık görünecektir; olması gerektiğinden küçük bir halı ise tuhaf ve nahoş bir görünüm oluşturabilir. Halı boyutunun nasıl olması gerektiği bu örnek dekorasyonda mükemmel bir şekilde aktarılmış. Halınız oturma grubundan ve diğer duvara dayalı mobilyalardan bir karış kadar içerde olmalı ve koltukların altına kadar uzanmamalı.

3- Dikdörtgen formlar

Bazı oturma odaları aslında çok küçük olmasa da mimari açıdan dezavantajlı sayılabilir; özellikle dar ve uzun bir şekle sahip olan dikdörtgen odalarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu tarz dar oturma odalarını dizayn ederken en doğrusu köşe kanepeler tercih ederek iki uzun duvara yaslanan kullanışlı bir dizayn oluşturmaktır.

4- Minik ama şık ve ferah

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES MOVİ evleri Minimalist
MOVİ evleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES

MOVİ evleri

Çok küçük alanlarda bile harika çözümlerle şık ve konforlu alanlar üretilebileceğinin başarılı bir örneği… Bu küçük oturma alanı bir konteyner evin iç dekorasyonundan. Pencere kenarında oluşturulan depolama alanları doğal ışığı kesmeden oldukça kullanışlı bir katkı sunuyor, konforlu kanepe ve ince pufla alan en verimli şekilde değerlendirilmiş. Televizyonun köşeye monte edilmiş olması da şık ve akıllıca bir ayrıntı.

5- Açık mutfaklı oturma alanları

Modern Oturma Odası homify Modern

Açık mutfaklı oturma odaları özellikle küçük bir alana yayılmışsa oldukça zor dekore edilen mekanlardan biri. Genellikle uygulanan en doğru yöntem tezgah masa formülü ile mutfağın yüksek tabureli yemek masası ve aynı zamanda tezgah olarak kullanılabilecek yarımadası ile oturma alanının ve mutfağın sınırlarının belirlenmesi. Geniş pencereler ve minimal mobilya & aksesuar seçimleri bu tür oturma odalarında her zaman daha başarılı sonuçlar doğuruyor.

6- Farklı bir bakış açısı

Açık mutfaklı salonlara daha farklı bir yaklaşımın sergilendiği bu dekorasyonda ise cam bir seperatör ile ayrılan iki küçük ama oldukça ferah ve etkileyici alan görüyoruz.

7- Geleneksel sedirlerle oluşturulan oturma grupları

Akdeniz Oturma Odası homify Akdeniz

Küçük odalarda daha geniş ve kapasitesi yüksek bir oturma alanı oluşturmak istiyorsanız geleneksel stil sedir tasarımlarına başvurabilirsiniz. Serdirler hem duvara yaslandıkları, hem de sırt ve kol gibi alan kaplayan ögeleri olmadığı için geniş oturma gruplarına göre çok daha az yer kaplarken daha fazla oturma kapasitesi sağlarlar. Ayrıca hoş bir geleneksel vintage doku yaratarak sıra dışı bir dekorasyon oluşturuyorlar.

8- Geniş pencereler

Mekan Tasarımı Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Unutmayın ki oturma alanlarında yer alan pencereler ne kadar büyük olursa içerisi de o kadar geniş ve ferah görünür. Özellikle bahçeye bakan oturma odalarında mümkün olduğunca bahçe ile oturma alanını bir araya getirecek formüller üretmek gerekir. Geniş, yerden başlayan camlar küçük oturma odalarının yapısını tamamen değiştirebiliyor.

9- Minimalist yaklaşım

HannaHome Dekorasyon  – Bir koleksiyon, birden fazla stil…: modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Bir koleksiyon, birden fazla stil…

HannaHome Dekorasyon

Salonunuzu alana göre dizayn etmeniz konforlu bir yaşam kalitesi için çok önemli. Fazla eşya her zaman her salon tipi için iyi bir fikir değildir. Minimalist bir perspektif ile her zaman çok daha kullanışlı ve şık alanlar ortaya çıkarabilirsiniz. Tek bir ikili ya da üçlü kanepe oturma odanız için yeterli olabilir; duvar renkleri ile de bu minimalist tarza istediğiniz karakteri katabilir ve sıra dışı ve etkileyici bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

10- Detaylar fark yaratır

Her oturma odasında mutlaka en az bir berjer bir de üçlü kanepeden oluşan geniş bir oturma grubunun olmasının dekorasyon açısından bir zorunluluk olmadığını kanıtlayan bir başka harika minimalist oturma alanı tasarımı… Halı, sehpa, ışıklandırma ve duvar detayları bu odayı oldukça çarpıcı bir estetikle donatıyor.

11- Renk kullanımı ile dinamik etkiler

Oturma Odası Tasarımı Modern Oturma Odası Origami Mobilya Modern
Origami Mobilya

Oturma Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Minimal ve az eşyalı dekorasyonlarda renk kullanımı ile oldukça canlı ve hareketli bir ortam oluşturmak da mümkün. Bu örnekte ayna ve sehpalarla yüksek enerjili ve dinamik bir küçük oturma odası tasarımı görebiliyoruz.

12- Aynalar

Siz de Evinizin İçinde Dinlenme Köşeleri Oluşturun Evinin Ustası Endüstriyel
Evinin Ustası

Siz de Evinizin İçinde Dinlenme Köşeleri Oluşturun

Evinin Ustası

Aynalar elbette küçük oda dekorasyonlarındaki en büyük yardımcılarımız. Geniş bir boy aynası, küçük oturma odanızın çok daha ferah ve büyük görünmesini sağlayacaktır.

13- Yemek masası seçimi

yemek bölümü Modern Yemek Odası gaedesign Modern Mermer
gaedesign

yemek bölümü

gaedesign

Küçük oturma odalarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de konforlu bir yemek masası yerleşiminin zorluğudur. Küçük alanlı bir salona hem oturma grubu hem de yemek masası yerleştirmek gerçekten hiç de kolay değil. Küçük yuvarlak masalar bu tarz salon dekorasyonlarında kurtarıcınız olabilir; etrafındaki geçişin çok daha ferah bir şekilde yapılabildiği yuvarlak masalar aynı zamanda aynı boyuttaki bir dikdörtgen masaya göre daha çok oturma alanı sağlıyor. Yuvarlak masaların çapları büyüdükçe kapladıkları yer de dikdörtgen masalara göre daha fazla olur ancak küçük masa seçimlerinde daha etkili bir tasarım yaratırlar.

Yuvarlak masaları köşeli masa modelleri ile avantaj ve dezavantajlarını sunarak karşılaştırdığımız yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz, bkz: Yemek masası: Yuvarlak mı dikdörtgen mi?


Sizce bu örnek küçük oturma alanı dekorasyonlarından en güzeli hangisi? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!