Dar & dikdörtgen yatak odaları için fikirler

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Dar & dikdörtgen yatak odaları için fikirler

Homify TR Homify TR
HANDE KOKSAL INTERIORS – House S - S Evi:  tarz Yatak Odası
Loading admin actions …

Uzun ve dar, yani dikdörtgen formlu yaşam alanlarını dizayn etmek pek kolay değildir. Yaşam alanlarında mutlaka olması gereken bazı işlevsel mobilyaları dar bir alana yerleştirmenin güçlüğünün yanı sıra, böyle dar ve uzun tasarımlarda estetik olarak şık bir görünüm ortaya çıkarmak da bir hayli zordur. Söz konusu yatak odaları olduğunda dekorasyonu oluşturan ana unsurlar karyola ve giysi dolabı gibi geniş ve büyük mobilyalar olduğu için bu zorluklar daha da görünür hale geliyor elbette. 

Ancak bu zorluklar dikdörtgen formlu dar odalarda şık ve aynı zamanda da kullanışlı ve ferah bir yatak odası dekorasyonunun mümkün olmadığı anlamına gelmiyor pek tabii ki. Profesyonel dekoratörler, mimari sorun ve biçimsel engellere karşı, her oda için kullanım amacına, işlevine, ihtiyaç ve özelliklerine göre farklı çözümler üreterek şık ve konforlu yaşam alanları ortaya çıkarıyorlar. Biz de bu yazımızda uzmanların dar ve dikdörtgen yatak odalarını dizayn ederken dikkat ettikleri noktaları ve ipuçlarını derledik. Yatak odanızı düzenlerken sorun yaşıyorsanız ve daha ferah ve şık bir dekorasyona sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki örnek fotoğraflardan ve uzman dekoratörlerin kullandıkları yöntemlerden ilham alabilirsiniz. 

Dikdörtgen yatak odası nasıl yerleştirilir?

Kolon Mimarlık - İçmimarlık – Kemerburgaz LIVERA Suites - Örnek Daire Tasarımı:  tarz Yatak Odası
Kolon Mimarlık – İçmimarlık

Kemerburgaz LIVERA Suites – Örnek Daire Tasarımı

Kolon Mimarlık - İçmimarlık

Dar ve dikdörtgen yatak odası dekorasyonu söz konusu olduğu zaman ev sahipleri ilk olarak mobilyaların nasıl yerleşmesi gerektiğine dair kafa karışıklığı yaşıyorlar. Yatak odalarının dizaynları oluşturulurken, yatak ve karyolalar odadaki en büyük mobilya parçaları olacağından, her şey yatağın  konumuna göre ayarlanmalıdır. Bu, yatak odası dekorasyonlarının uzmanlar tarafından dikkat edilen en önemli prensibidir. İdeal olarak, çift kişilik yatak odası dekorasyonlarında yatak odasının iki yanında komodin için yeterli yer olmalı ve konfor ve fonksiyon açısından iki kişilik yatağın yalnızca baş kısmı duvara dayalı yerleştirilmelidir. 

Bu yerleşimi sağlamak için dikdörtgen yatak odalarında genellikle yatak başı dar duvarlardan birine yaslanarak, karyola odanın dar kenarını ortalayacak şekilde yerleştirilir. Yatağın tam karşısında yer alan duvara ise giysi dolabı ya da makyaj masası konulabilir. Bu yerleşim her ne kadar en çok karşılaşılan dizayn olsa da elbette tek seçenek bu değil. Öncelikle her odanın mimarisinin kendine has özellikleri ve boyutları olduğunu unutmamak gerekir. Dikdörtgen formun kenar uzunlukları ve mobilya boyutları ele alınarak incelikli bir değerlendirme ile tasarımı oluşturmak en doğrusu olacaktır. Temel olarak dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise yatağın iki yanı ve ayak kısmında rahatça geçiş sağlayacak kadar boşluk olmasıdır. Bu yerleşim yapıldıktan sonra odanın geri kalanını da yatağın konumuna göre düzenlemeniz gerekir. 

Farklı yerleşim alternatifleri

Vip Dekorasyon – Eski Bir Atolyenin Yaşanabilir Mekana Dönüşümü:  tarz Küçük Yatak Odası
Vip Dekorasyon

Eski Bir Atolyenin Yaşanabilir Mekana Dönüşümü

Vip Dekorasyon

Boyut ve spesifik özelliklerin dekorasyonu değiştirebileceğini belirtmiştik. Bu örnekte de yaygın olarak karşılaştığımız dikdörtgen yatak odası stilinden çok daha farklı bir yerleşim söz konusu. Yatak başı odanın dar duvarına değil uzun duvarına yaslanmış ve böylece hem pencereden gelen doğal ışıktan daha verimli bir şekilde yararlanılıyor hem de yatak ölçüsünün kullanıcının isteklerine göre daha büyük seçilmesi mümkün kılınıyor. Elbette bu yerleşimde kısa duvarların yatak başı ve iki komodine yetecek genişlikte olmamasının da payı var. Kısacası her oda, kendi özel tasarımını yaratıyor. 

Dar yatak odası için gardırop modelleri

Dar yatak odalarında yatak ve karyolayı merkeze alarak yapılan dekorasyonlarda en çok yaşanılan sıkıntıların başında depolama alanı yetersizliği oluyor. Bu tarz odalarda herhangi bir giysi dolabını kullanmak pek mümkün değildir ve odanın boyutlarına göre özel bir gardrop seçmeniz gerekir.

Sürgülü kapılı ve ayna kapaklı gardıroplar dar odalarda her zaman daha ferah bir atmosfer yaratırlar ve daha fonksiyonel ve kolay bir kullanım sunarlar. 

Yatak başı gardıropları

Bu tür dar ya da küçük yatak odaları için son yıllarda öne çıkan ve giderek yaygınlaşan şık ve fonksiyonel fikirlerden bir diğeri ise giysi dolaplarını yatak başı dizaynına dahil etmek. Bunu yapmanın farklı yöntemleri var; bazı yatak odası mobilyası üreticileri yatak başlığına entegre şekilde giysi dolapları tasarlıyorlar ve karyola takımınızı seçerken bu tarz bir alternatif de seçebiliyorsunuz. Ancak yatak başı, karyola ve dolapların da dahil olduğu birbirine entegre bütün bir yatak odası takımı satın almayı planlamıyorsanız, halihazırda kullandığınız mobilyalarla da bu tasarıma benzer bir yerleşim gerçekleştirebilirsiniz. Bu örnekte yatağın iki yanına özel boyutlarda tasarlanmış iki adet dolap monte edilmiş ve oldukça kullanışlı ve şık bir dekorasyon ortaya çıkarılmış. 

Kapının çevresine yayılan dolap tasarımları

Dar yatak odalarında esas önemli olan kör noktaları ve boş alanları iyi değerlendirebilmektir. dolap tasarımlarında özel boyutlu çalışmalara yer vermek de bu açıdan çok daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. Tıpkı yatak başına yayılan ve yer tasarrufu sağlayan dolaplar gibi, yatak odasının kapısının etrafında da şık ve kullanışlı bir dolap alanı oluşturulabilir. 

Alçak yataklar

ESA PARK İÇ MİMARLIK – LBC İNŞAAT -76.CADDE ÖRNEK DAİRE :  tarz Yatak Odası
ESA PARK İÇ MİMARLIK

LBC İNŞAAT -76.CADDE ÖRNEK DAİRE

ESA PARK İÇ MİMARLIK

Genellikle yatak odaları için mobilya seçerken çok da dikkat etmediğimiz ancak aslında odanın görünümünü tamamen değiştiren bir başka unsur da yatağın yüksekliğidir. Yüksek yataklar geniş ve büyük yatak odalarının daha dolu ve şık görünmesini sağlar ancak özellikle dar yatak odalarında daha alçak yatak tasarımlarını tercih etmek gerekir. Yere yakın yataklar tavan yüksekliğinin da daha uzun görünmesini sağlar ve bu da çok daha ferah ve büyük bir görünüm ortaya çıkarır. 

Derinlik kazandıran duvar desenleri

Duvar renk ve desenleri, dar yatak odaları için oldukça önemli noktalardan bir diğeri. Derinlikli desenler ve dikine çizgiler, küçük yatak odalarının daha geniş ve ferah görünmesini sağlar. bu örnekte dikine çizgi etkisi yaratan uzun ağaçların huzur dolu bir görünüm kazandırdığı derin ve üç boyutlu görünümü veren bir duvar kağıdı kullanılmış. elbette bu tarz güçlü desen ve duvar kağıtları kullanırken bu deseni yalnızca yatak başındaki duvarda uygulamak ve diğer duvarlarda nötr tonlar ve sade desenler tercih etmek gerekir. 

Küçük ölçülü yatak ve karyolalar

Yatak ölçüleri, yatak odası dekorasyonlarının ana karakterini ve olasılıklarını belirler. Eğer dar bir odada daha ferah ve şık bir tasarım ortaya çıkarmak istiyorsanız daha küçük bir yatak ve karyola tercih edebilirsiniz. Çift kişilik yataklar 137x188 cm, 153x203, 183x203 ve 203x203 cm olarak dört farklı boyutta üretiliyor. Karyola boyutları da, yatak ölçülerine göre değişiyor. 

Çekmeceli bazalar

Mandalin Dizayn – Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi:  tarz Oturma Odası
Mandalin Dizayn

Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi

Mandalin Dizayn

Depolama alanı olan bazalar tüm yatak odaları için ideal bir seçenek. ancak yeni tasarımlarda yatağı kaldırmadan kullanabileceğiniz, yanlardan açılan çekmeceleri olan bazalar öne çıkıyor. Dar ve küçük yatak odaları için oldukça fonksiyonel bir seçenek.

Işıklandırma

Yatak başı ışıklandırması yatak odası dekorasyonları için oldukça önemli ve fonksiyonel ögelerdir. Genellikle bu fonksiyon için yatak odalarında komodin üzerinde abajur modelleri tercih edilir. Ancak yeni nesil yatak odalarında karşımıza çıkan dekoratif trendlerden biri de tavandan yatak başına doğru sarkan aydınlatma ögeleri. Bu tarz ışıklandırmalar hem zaten dar olan bir alanda kalabalık yaratmayacak, hem de tavanın daha yüksek görünmesini sağlayan bir derinlik kazandırarak odaya daha ferah bir görünüm kazandıracaktır. 

Sıra dışı ve yenilikçi tasarımlar

Dar alanlarda dekoratif olarak çarpıcı bir görünüm yaratmak daha zordur ve bu yüzden dekorasyonunuzu oluştururken yenilikçi ve çağdaş bir perspektifle seçim yapmanız çok daha başarılı sonuçlar doğuracaktır. Sıradan komodin modelleri yerine bu örnekteki gibi sıra dışı ve dinamik modeller tercih ederseniz çabasız bir şekilde yatak odanızın çok daha güzel ve ilgi çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. 

 Daha fazla fikir ve örnek fotoğraf için  Küçük yatak odaları için 15 şaşırtıcı fikir başlıklı yazımıza da tıklayabilirsiniz. 

Bu örnek yatak odası dekorasyonlarından en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!