İstanbul’dan stant, mağaza ve kafe tasarımları!

nihal e. nihal e.
STANT MAĞAZA TASARIMLARI, CENKER OKTAV MİMARLIK CENKER OKTAV MİMARLIK
Loading admin actions …

Ofisi İstanbul’da bulunan Cenker Oktav Mimarlık kişiye özel konut projeleri dışında başta gıda, tekstil ve eğlence sektörü olmak üzere çeşitli alanlardan farklı ticari kurumlara yönelik tasarımlar gerçekleştiren bir mimarlık şirketi. Yer aldıkları her projede müşterilerinin arzusu doğrultusunda bir tasarım uygulayan firma, aynı zamanda mekan planlamasına yönelik işlevsellikte projelendirme, malzeme ve renk seçimi ile birlikte her türlü kalite optimizasyonunun sağlanması gibi pek çok detayla titizlikle ilgileniyor.

Cenker Oktav’a ait stant tasarımlarını inceleyeceğimiz bu yazıda mağazalara yönelik teşhir ürünlerini içeren örnek stantlara göz atacağız. Firmanın müşterileri arasında gıda sektöründen tekstile, TV stüdyosundan optik mağazasına kadar geniş bir sektör aralığı söz konusu. Cenker Oktav Mimarlık bu işletmelerin mekan tasarımı yaparken ahşaptan lakeye, led ışıktan spot lambaya dek pek çok niteliği göz önünde bulundurarak; firmanın kurumsallığı ve mekanın planlaması içerisinde eksiksiz bir uygulama gerçekleştiriyor.


1- Gıda sektörüne yönelik stant mağaza ve kafe tasarımları

Gıda sektörüne yönelik projelerde özel bir firma söz konusu ise o firmanın istek ve kurumsallığına uygun yapıda bir tasarım yapılır. Firmadan bağımsız bir mekan ise de  mekana uygun planlamanın yapılıp tasarımın ona göre gerçekleştirilir. Aşağıda farklı kafelere ve dükkanlara yönelik örnek stant resimlerini inceleyebilirsiniz.

-  Bir kahve firmasına yapılan stant tasarımı

İlk görselde firma adının '5 Buçuk' olmasından esinlenip, beş buçuğu gösteren bir saat tasarlanması  projeyi gerçekleştiren mimarlık şirketi tarafından incelikle düşünülen ayrıntılardan biri. Önemli bir bilgi olarak proje tasarımı netleştikten sonra uygulama da Cenker Oktav Mimarlık tarafından yapılıyor.

-  Kuruyemiş sektörüne ait bir firmaya yapılan stant tasarımı

Kuruyemiş firması için yapılan bu stant tasarımında müşterilerin tüm ürünleri net bir şekilde görmesi sağlanarak işlevsel bir mekan planlaması ortaya çıkmış

- Aksesuarların ön planda olduğu bir kafe tasarımı

Bu kafe tasarımında orta boyutta bir alan en iyi şekilde değerlendirilerek çok sayıda oturma alanı eklenmiş. Görsel çekiciliği arttırmak için ise pek çok duvar resmi kullanılmış.

- Rahat koltuklarla dizayn edilmiş bir kafe tasarımı

Bir başka kafe tasarımında geniş alandan faydalanarak çok sayıda koltuk eklenmiş. Koltukların büyüklüğü ve orta sehpalar ile birlikte ev ortamı yaratılmış.

- Şık masa sandalyelerin olduğu bir kafe tasarımı

Bu örnek stant resminde ise yeme içme ağırlıklı bir işletmenin ihtiyaçlarına yönelik olarak modern masa sandalye takımları tasarlanmış.

- Sarıyer Börekçisi için bir mekan tasarımı

Yemek sektörüne yönelik bir başka mekan için oturma alanları ve ürünleri sergilemek için camekan bölümler dizayn edilmiş.

2- Tekstil Sektörüne ait mağaza ve stant tasarımları

TEKSTİL STANT TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Tekstil,Stant
CENKER OKTAV MİMARLIK

TEKSTİL STANT TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

Cenker Oktav Mimarlık, tekstil sektörü için de gerek açık alanda gerek kapalı alanda stant tasarımı yaparak mekanların en uygun şekilde planlanması, vitrin tasarımları, öne çıkarılacak ürünlerin tanıtılmasına yönelik düzenlemeler, firmaya ve tekstil ürünlerine uygun renk ve malzeme seçimleri gibi pek çok tasarım ve uygulama gerçekleştiriyor.

- Açık alanda stant tasarımı

TEKSTİL MAĞAZA TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Tekstil,Mağaza
CENKER OKTAV MİMARLIK

TEKSTİL MAĞAZA TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

-AVM içinde mağaza tasarımı

3- Eğlence Mekanı Tasarımları

EĞLENCE STANT TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Eğlence Mekanı,Stant
CENKER OKTAV MİMARLIK

EĞLENCE STANT TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

 Eğlence mekanının niteliğine uygun, kullanıcı profilinin yaş aralığı veya eğlence şekline uygun tasarım ve uygulamalar da Cenker Oktav Mimarlık şirketinin hizmetleri arasında.

-  AVM içerisindeki Çin Yılı etkinliklerine uygun bir stant tasarımı

EĞLENCE MEKANI TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Eğlence Mekanı,Mağaza
CENKER OKTAV MİMARLIK

EĞLENCE MEKANI TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

- Eğlence mekanlarına yönelik çeşitli mağaza tasarımları

EĞLENCE MEKANI TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Eğlence Mekanı,Mağaza
CENKER OKTAV MİMARLIK

EĞLENCE MEKANI TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

- Eğlence Mekanlarına yönelik çeşitli mağaza tasarımları

4- Televizyon Stüdyosu stant tasarımı

Mimarlık şirketinin görselde görüldüğü gibi Tek Soruda 500.000 TL isimli yarışma programına yönelik gerçekleştirdiği bir tasarım da mevcut. Bu projede ışıklandırmalar, led aydınlatma, sahnenin kurulumu, kamera açısına göre uygun planlama pek çok detay bulunuyor. Özellikle de seyircinin dikkatini toparlayan renk ve malzeme seçimine özen gösterilmiş.

5- Farklı sektörlere yönelik mağaza tasarımları

MATBAA MAĞAZA TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Matbaa Mağazası
CENKER OKTAV MİMARLIK

MATBAA MAĞAZA TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

Cenker Oktav Mimarlık gıda, tekstil, eğlence ve hatta televizyon sektörü dışında matbaa ve optik gibi daha nadir rastlanan talepleri de karşılayacak nitelikte mağaza tasarımları tapıyor. 

- Matbaa firmasına yönelik mağaza tasarımı

OPTİK MAĞAZASI TASARIMI CENKER OKTAV MİMARLIK Optik Mağazası
CENKER OKTAV MİMARLIK

OPTİK MAĞAZASI TASARIMI

CENKER OKTAV MİMARLIK

-Optik mağazası tasarımı

Cenker Oktav Mimarlık'a ait diğer projeleri merak ediyorsanız dergimizin İstanbul'dan okul tasarımları başlıklı yazısına göz atabilirsiniz.

Bu stant tasarımlarından hangisi favoriniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!