Farklı stillerde yatak odası dekorasyonları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Farklı stillerde yatak odası dekorasyonları

Homify Homify
Bedroom Eklektik Yatak Odası Pixers Eklektik
Loading admin actions …

Dekorasyon stillerini yalnızca tarz olarak değil dekorasyonu en doğru şekilde oluşturmanıza yarayacak bir rehber gibi de düşünmek gerekir. Dekorasyonda belirli bir stil uygulamaya karar verdiğinizde o stilin bütün renk, biçim, desen ve aydınlatma kıstaslarına uyarak doğru ve uyumlu bir dekorasyonu daha kısa yoldan oluşturmuş olursunuz. Bu nedenle dekorasyon stillerinin belirgin özelliklerini bilmek, tasarımda size yol gösterecek en önemli kılavuz olacaktır. Ayrıca farklı stilleri kıyaslayarak tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı belirleyebilir, alacağınız bütün mobilya ve aksesuarları buna göre seçebilirsiniz.

Ev dizayn ederken üzerinde en çok zaman harcayacağınız alanlardan biri olan yatak odaları için stil önerilerine ihtiyacınız varsa, bu yazımızda sizlere farklı dekorasyon stillerinin yatak odalarına nasıl uygulandığını gösterecek öneriler sunacağız. Birbirinden güzel ve hepsi uzman elinden çıkmış dekorasyonlar size hem stiller hakkında hem de yatak odası dekorasyonu hakkında harika fikirler verecek. Bu örnek tasarımları incelemeden yatak odası dekorasyonuna başlamayın!  

Doğal ve Cozy ortamların stili: İskandinav

Cozy sözcüğü dekorasyonda sıcak, rahat ve huzurlu ortamları tanımlamak için kullanılan İngilizce bir sözcüktür. İskandinav stili en iyi açıklayan terimlerden biri olduğu için kullanmayı tercih ettik. İskandinav stil doğal materyallerin sıkça kullanıldığı, açık tonların minimal çiçek desenleriyle birleştiği, dokulu ve tüylü kumaşların baş tacı edildiği konforlu bir stildir. Açık tonlarda ahşap malzemeler ve gri-beyaz kombinasyonu stilin vazgeçilmez ögeleridir. Bunun yanı sıra dekorasyonda doğal ışık kaynağı olarak geniş ve perdesiz pencerelere yer verilir.  

Detaylarla İskandinav stil

Sade ve beyaz görüntüsü nedeniyle soğuk bir havaya sahip olduğu düşünülse de aksine dokulu kumaşları, desenleri, post ve halıları ile iç ısıtan bir stildir. Aydınlatmada doğal kaynakların yanı sıra alternatif kaynaklar da tercih edilir. Özellikle metal detaylara sahip aydınlatma ögeleri kullanılır. Hasır ve rattan gibi doğal görünümlü aksesuarlar ile tamamlanan sade, şık ve rahat bir görüntüye sahiptir.  

Kırsal/Country stil

19. yy evlerini andıran nostaljik görüntüsünün yanı sıra doğal ögelerle oluşturulmuş sıcak bir stildir. Bilinenin aksine yalnızca koyu renklerin değil doğaya baktığınızda görebileceğiniz bütün renklerin kullanılabildiği natürel bir renk dengesine sahiptir. Pamuk, keten ve yünlü kumaşlar, ceviz ve maun gibi doğal ahşaplar kullanılarak oluşturulur, toprak ve seramik aksesuarlarla tamamlanır. Klasik çizgiye sahip mobilyalar ile dokulu tekstil ürünleri de stilin özellikleri arasındadır. Bu resimde görülen yatak odası country stilin nostaljik bir yorumu olarak tanımlanabilir. Ayrıca daha çok “kır evi” havasına sahip country stil tasarımlar da bulmak mümkündür.  

Avangart akımına kısa bir bakış

Son yıllarda ülkemizde çok popüler olan avangart dekorasyon, bir stilden ziyade bir akım olarak tanımlanabilir. Klasik stilin yaldızlı ve abartı ögelerle oluşturulmuş şatafatlı bir karikatürü gibidir. Kelime anlamı tasarımda daha ilerici bir çizgiyi işaret etse de daha çok “yeni-klasik” olarak yer edinmiştir.  

Mükemmeliyetçi ve sade bir tasarım anlayışı: Minimal stil

Modern tasarım akımları içerisinde kendine has yer edinmiş özel bir stildir. Fikir olarak kalabalığa savaş açan, sade ve şık bir çizgiye sahiptir. Ortamdan amaçsız bütün eşyaları uzaklaştırmayı, az eşya ile kusursuz bir şıklık yaratmayı ilke edinir. Odanın odak noktası etrafında dengeli bir yerleşime dayanan, renk ve desenlerin minimal kullanıldığı bir stildir.

Voltaj Tasarım tarafından dekore edilmiş bu yatak odası minimal stil şıklığına harika bir örnek.  

Modern stil

Modern tasarım ögelerinin kullanıldığı, düz ve sade çizgilere sahip çağdaş bir stildir. Klasik stilin yaldızlı, varaklı, fırfırlı ögelerini modern dekorasyonda bulamazsınız, daha sade ve işlevsel unsurlar barındırır. Fonksiyonellik ve konfor gibi öncelikleri olan bir dekorasyon anlayışının ürünüdür.  

Tropikal canlılığı

Green&Yellow Tropikal Yatak Odası Pixers Tropikal
Pixers

Green&Yellow

Pixers

Modern veya klasik gibi sık kullanılan stillere, egzotik ve orman havası taşıyan ögeler eklediğinizde kolayca tropikal stil havası yakalayabilirsiniz. Konforun ön planda tutulduğu mobilyalarda dilediğiniz gibi renk ve desen kullanmak istiyorsanız ve bitkiler sizin için en önemli dekorasyon ögesiyse tropikal stile bir şans verebilirsiniz.  

Son yılların en popüleri Rustik stil

Klasik dekorasyon ögelerinin daha ferah bir ortamda kullanılmasıyla oluşturulan rustik stilin İskandinav rustik, endüstriyel rustik, vintage rustik, etnik rustik gibi türleri vardır. Genel olarak ağaç objeler, örgü battaniyeler, keten gibi natürel kumaşlar, etnik desenler, farklı birçok kültüre ait dekor ürünleri, gösterişli avizeler ve dev kitaplıklar bu stili yaratan unsurlardır.

    

Detaylarla rustik

The Marmalade House Rustik Yatak Odası Sena Architects Rustik
Sena Architects

The Marmalade House

Sena Architects

Bu yatak odasında kullanılan dantel ve kanaviçe detaylar odadaki yalın tasarım ile o kadar güzel uyum sağlamış ki, klasik objeler olmalarına rağmen modern bir hava yaratmışlar. Eşsiz bir rustik sentez!  

Ferahlığın stili Akdeniz

Akdeniz stilinin en belirgin özelliği doğallık ve ferahlıktır. Rustik, İyalyan ve Toskana stillerden ögeler taşır. Mavi, beyaz, sarı gibi canlı renkler ve marine temalı ögelerle desteklenir.

Loft tasarım cazibesi

Son yıllarda oldukça dikkat çeken loft tasarım, bir endüstriyel stil türü olarak tanımlanabilir. Atölye veya dükkan görüntüsü taşıyan geniş alanların endüstriyel ve modern tasarım ögeleri ile dekore edilmesi esasına dayanır.

Endüstriyel stil

Master bed by WN Interiors Endüstriyel Yatak Odası homify Endüstriyel
homify

Master bed by WN Interiors

homify

Çıplak duvarların, beton ögelerin, işlenmemiş ahşap, cilalanmamış ve ham yüzeylerin stilidir. Modern ve iskandinav ögelerin ham materyaller ile ustaca birleştirilmesiyle oluşturulur.

Eklektik cazibesi

Let's Surf Eklektik Yatak Odası Pixers Eklektik
Pixers

Let's Surf

Pixers

Eklektik tasarım; farklı kültürlerin, dönemlerin ve akımların gelişigüzel şekilde bir arada kullanılması değil bunlardan seçilen ögelerin modern bir şekilde harmanlanmasıdır. Farklı birçok stilden beğendiğiniz ögeleri renk ve dokularını dikkate alarak bir arada kullanabilir ve kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.

Kolonyal stil

Oriental Mosaic Kolonyal Yatak Odası Pixers Kolonyal
Pixers

Oriental Mosaic

Pixers

Klasik stilin koloni kültürlerin izleriyle yeniden yapılandırılmış halidir. Stilin en önemli özelliği klasik stili etnik ögeler ile buluşturmasıdır.

Klasik cazibesi

Modern akımdan etkilenen sade stiller size sıkıcı geliyorsa bir klasik tutkunu olabilirsiniz. Klasik tarzın geleneksel çizgileri, kornişleri, bordürleri, süsleme ve oymaları, fransız kapıları, şömineleri, bol ahşap ve desenli yaldızlı kumaşları sizi yansıtıyorsa hiç düşünmeden bu stili seçmelisiniz.

Daha sıradışı tasarım örnekleri bulmak isterseniz Hiç böyle yatak odası gördünüz mü? Aklınız başınızdan alacak 10 yatak odası başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.
Bu yatak odası tasarımlarını nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!