Dış cephe kaplama modelleri, avantajları ve malzemeler | homify

Dış cephe kaplama modelleri, avantajları ve malzemeler

Meral Eser Meral Eser
CEPHE PROJELERİ... yağmur mimarlık Modern Evler Beton Beyaz
Loading admin actions …

Binaların kimlikleri haline gelen dış cephe kaplama yöntemleri aynı zamanda dış cephe dekorasyonlarını olarak yapılmaktadır. Duvarlar ve duvarların üzerine yapılan kaplamalar binaların hem yalıtımını sağlamakta hem de dış cephe estetiği oluşturmaktadır. Dış cephe modelleri arasında metal, ahşap, poliüretan, pvc gibi farklı malzemeler yer almaktadır. Modern dış cephe modelleri için kullanılan bu malzemelerin bir kısmı aynı zamanda ses yalıtım özelliğine de sahiptir. Ahşap dış cephe kaplama yöntemi ile hem doğal bir dış cephe dekorasyonu yapabilir hem de ısı ve ses yalıtımı sağlayabilirsiniz. Villa dış cephe kaplama işleminde ahşap malzemeler yoğunlukla kullanılmaktadır.

Profesyonel mimarlar tarafından yapılan villa tasarımlarında ahşap malzemelerin yanı sıra baskılı mantolama malzemeleri de kullanılmaktadır. Modern dış cephe modelleri arasında yer alan bu malzemeler ile dekoratif dış cephe dekorasyonlarını çok ekonomik bütçeler ile yapabiliyorsunuz.

Dış cephe, bir yapının her bir yüzeyinde dikey doğrultuda ilerleyen alanın mimari karşılığıdır. Dış cepheyi binaların dışarıya bakan ön yüzü olarak da tanımlayabiliriz. Bir yapının ön, arka ve yan olmak üzere farklı yüzeyleri vardır ve hepsi dış cephe olarak tanımlanır. Cephe kaplaması bulunduğunuz yere bağlı olarak evinizin güvenliğinde hayati bir rol oynayabilir. Bu nedenle eviniz veya iş yeriniz için dış cephe kaplamasına karar vermeden önce dış cephe kaplamasının evinizi nasıl koruduğunu, belirli alanlar için hangi tiplerin kullanışlı olduğunu, piyasadaki en popüler kaplama modellerini ve maliyetler hakkında genel bir bilgi edinmelisiniz.

Dış cephe kaplamasının malzemesi ne olursa olsun, iki temel işlevi vardır. Birincisi evinizi yağmur, kar, dolu veya sel gibi dış etkenlerden korumaktır. Elbette cephe kaplaması tek başına yaşam alanınızı korumaya yetmez ve evinizi koruyan başka unsurlar da vardır. Ancak dış cephe, bu tür tehlikelere karşı direnç sağlayacak ilk engeldir.

Dış cephe kaplamasının ikinci işlevi tasarımdır. Cephe kaplaması, farklı malzeme ve renk seçeneklerinden oluşan görünümüyle evinizin dış yüzeyine estetik değer katar. Günümüzde cephe kaplama modellerinin çoğalması, binaların görsel açıdan daha iyi gözükmelerini sağlayarak evlerin gayrimenkul değerini de arttırıyor.

Ahşap ve taş sentezi

Dış cephe kaplaması olarak ahşap veya taş malzemeyi kullanabileceğiniz gibi bu malzemeleri bir arada da kullanabilirsiniz. Taşın doğallığından faydalanmak için birbirinden farklı taş modellerini dış cephe kaplaması olarak kullanabilirsiniz. Taş kullanılarak inşa edilen evlerde dış cephe kaplaması yapmanız gerekmez. Taş kaplama çeşitleri ve taş ev modelleri için '' Taş ev sevenler için Türkiye'den 10 süper örnek '' yazımıza göz atabilirsiniz.

Dış cephe kaplamaları eve nasıl bir koruma sağlar?

Cephe konumlama ANTE MİMARLIK Modern Evler
ANTE MİMARLIK

Cephe konumlama

ANTE MİMARLIK

Bir evin dış yüzeyinden kaynaklı en sık görülen sorun nemdir. Bu şu anlama geliyor: Dış cephe kaplaması zayıfsa su evinize girebilir, tavandan veya pencerelerden olabilir, üstelik zaman içinde  küf ve rutubet gibi daha büyük sorunlara yol açar. Tüm bunların dışında yapı malzemelerinin değişen sıcaklıklarla büzüşebileceği ve genişleyebileceği göz önüne alındığında, derzler tamamen örtülmemiş veya kapatılmamışsa, yağmur sularının eve girme olasılığı vardır.

Bir sonraki nokta fiziksel korumayı sağlamayabilir, ancak finansal güvenlik sağlayabilir. Su ve nem haricinde, dış cephe kaplaması evinizi rüzgara karşı korur. Bu nedenle soğuk kış aylarında, ısı ve enerji faturalarınız için doğru yalıtım çok önemlidir. Gereksiz esintiler evinize sızarsa ısı kaynağınız çok daha fazla çalışacak ve böylece faturalarınız artacaktır.

Dış cephe kaplaması değiştirmek için sebepler

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Evler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK

Eviniz için seçtiğiniz kaplama tipi veya yapı malzemeleri, evinizin karakterini ve tasarımını vurgulamalıdır. Bununla birlikte kaplama malzemesini değiştirmek veya onarmak için pahalı bir iştir ve günlerce sürebilir. Ancak dayanıklı bir model seçerseniz zamanla bakım maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Dış cephe kaplama malzemesinin ömrü büyük oranda bulunduğunuz yerin iklimine bağlıdır. Bazı ise sıcaktan ötürü genleşme ve büzülme nedeniyle çatlayabilir. Dolayısıyla dış cephe kaplamasına karar verirken iyi düşünmek gerekir.

Herhangi bir hasar, çatlama ve benzeri bir sorun olmadığında da dış cephe kaplamasını değiştirmenizi gerekebilir. Bu nedenlerden birkaçı şöyledir:

Evin görünüşünü yenileme: Yeni dış cephe bir evi güçlendirir ve tercih edilebilirliğini arttırır.

Gelecekteki satış değerini artırma: Değiştirilmiş bir dış cephe kaplaması, evini satmayı düşünenler için avantaj sunar. Çünkü yeni bir  dış cephe evin ömrünü uzatır.

Faturalardan tasarruf: Dış cephe kaplamasına yalıtım eklemek nem bariyeri sağlar ve dışarıdan gelen sıcaklığın iç mekandaki ısı dengesini bozmasını önler.

Bakım maliyetlerini azaltma: Yeni bir kaplama malzeme dış etkenlere karşı çok daha dirençlidir ve bu durumda bakım maliyetleri doğal olarak azalır.

Alüminyum dış cephe kaplama

Şemikler İş Merkezi Dış Cephe Çalışması H.E: Mimarlık Modern Evler
H.E: Mimarlık

Şemikler İş Merkezi Dış Cephe Çalışması

H.E: Mimarlık

Geçmişten bu yana alüminyum kaplama yalnızca evleri korumak için değil, aynı zamanda onları estetik açıdan daha hoş hale getirmek için de kullanılıyor. Piyasada kullanıldığı ilk yıllarda alüminyum diğer kaplama malzemeleri kadar dayanıklı, uzun ömürlü ve uygun fiyatlı bir alternatif olarak kabul edildi. Günümüzde diğer kaplama seçenekleri kadar çok kullanılmasa da alüminyum kaplama, evinizi doğal unsurlardan korumak için hala etkili bir seçenek.

Alüminyum kaplamaların en büyük avantajlarından biri son derece uygun fiyatlı olmasıdır.  Bunun nedeni dış kaplamanın genellikle geri dönüştürülmüş materyallerden yapılmış olması ve böylece toplam maliyeti düşürmesidir. Ayrıca enerji tasarruflu olması nedeniyle çevre dostudur. Alüminyum, sıcak ve soğuk havalarda harika bir yalıtkandır. Yazın sıcağı dışarıda tutabilirsiniz, kışın ise alüminyum ısının içeride kalmasını sağlar. 

Taş dış cephe

Taş yüzyıllar boyunca gerek ev yapımında kullanılmıştır. Bugün günümüzün taş kaplama ürünleri ise doğal veya simüle edilmiştir. Yapay taş yüzler daha hafiftir ve montajı daha kolaydır. Mevcut tüm dış cephe kaplama seçenekleri arasında gerçek taş en pahalısıdır. Çoğu uygulamada üzerine metal çıta tutturulmuş, suya dayanıklı kağıtla kaplı duvar kaplaması birinci katmanı destekler. Sonra taş harca yerleştirilir ve yüzeye serilir.

Vinil dış cephe kaplama

CEPHE PROJELERİ... yağmur mimarlık Modern Evler Beton Beyaz
yağmur mimarlık

CEPHE PROJELERİ…

yağmur mimarlık

Vinil yapı olarak pek çok stilde biçimlendirilebilen ve düşük bakım gerektiren bir malzemedir. Suya dayanıklı olup çürümeye ve küflenmeye karşı dirençlidir. Aynı zamanda hafif ve kurulumu kolaydır. En önemlisi de vinil dış cephe en ucuz kaplama malzemesidir.

Vinil kaplama ile ilgili karşılaşılacak sorunlardan biri, suyun kenarların altına girebilmesidir.Yalıtım yapıldığı takdirde bu bir sorun değildir, ancak delikler veya bozulmalar varsa su girişi ciddi sorunlar yaratabilir. Vinil ile ilgili diğer bir problem, renginin zamanla solmasıdır. Fakat vinil yüzeyi dilediğiniz takdirde boyayıp eski canlılığına kavuşturabilirsiniz. 

Ahşap dış cephe kaplama

Ahşap, diğer birçok dış cephe sisteminin görünüm olarak taklit ettiği bir malzemedir. Çünkü estetik açıdan modern, klasik vs. her tür ev stiline uyum sağlar. Ek olarak ahşabın pek çok farklı tonu vardır.İşlevsel açıdan ise ahşap iyi bir yalıtkan olup bir evin kışın sıcak, yazın ise serin kalmasına yardımcı olur. 

Ahşap organik bir malzemedir ve bu özelliği ahşabı oldukça pahalı kılar. Bununla birlikte ağacın türüne göre fiyatlarda değişkenlik olabilir. Ahşabın en büyük dezavantajı çok bakım gerektirmesidir. Fakat iyi bakıldığında ahşap dış kaplama çok uzun yıllar kullanılabilir. Ayrıca arzuya göre ahşap dış cephenizi boyayabilirsiniz.

Tuğla dış cephe kaplama

Rustijk Tuğla Uygulama Doğaltaş Atölyesi Rustik Oteller Tuğla Bej
Doğaltaş Atölyesi

Rustijk Tuğla Uygulama

Doğaltaş Atölyesi

Tuğla, dayanıklı bir yapı elemanı olarak evinizin görsel çekiciliğini artırır. Tuğla kaplama sistemleri maliyeti düşürmek için tasarlanmıştır ve montajı daha kolaydır. Tuğla kaplama tercih etmenin pek çok avantajı vardır En büyük yararı az bakım gerektirmesidir. Kurulduktan sonra tuğla kaplama çok uzun süre dayanabilir. Ahşap veya vinil kaplama gibi sürekli bakım gerektirmez ki zamanı değerli ev sahipleri için bu özellik oldukça önemlidir.

Tuğla çeşitli renklerde gelir ve sağlamdır, ayrıca ısıya dayanır ve ahşap ve vinil kaplamaya göre daha iyi yangın koruması sunar. Ayrıca gürültüyü dışarıda tutan bir ses bariyeri sağlar. 

Prekast dış cephe kaplama

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon Modern Evler
NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri

NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Çok az inşaat teknolojisi prekast betonun görünümüne, etrafındaki performansa ve hızına rakip olabilir. Mimarlar için prekast beton, kütle ve form geliştirmek ve işlemek için sonsuz fırsatlar ve muazzam renk ve doku paleti sunar. Mimari tasarım seçenekleri neredeyse sınırsızdı. Prefabrik beton üniteler, istenen şekil, renk ve dokularda yüksek kalite sağlamak için fabrikada üretilir. Fabrika ortamı, kalite kontrol ve güvence prosedürlerinin titizlikle uygulanmasını sağlar. Prefabrik beton duvarlar uzun süreli dayanıklılığa sahiptir ve orijinal görünümlerini korumak için çok az veya hiç bakım gerektirmez. Beton 60 yıldan fazla bir tasarım ömrüne sahiptir.

Bu konu ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz dergimizin Eviniz için en uygun dış cephe hangisi? başlığına göz atabilirsiniz.

Sizin tercihiniz hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!