Verandalar için 7 şık fikir | homify

Verandalar için 7 şık fikir

Homify TR Homify TR
homify Tropikal Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Bahçeli bir evin en güzel yanlarından biri de şüphesiz ki çoğunlukla yaz ve bahar aylarında keyfini çıkarabileceğiniz konforlu ve huzur dolu bir verandaya sahip olabilmektir. Verandalar, evlerin zemin katında yer alan ve üzeri bir çatı ile örtülü olan sundurma ya da balkon alanlarıdır ve bu alanlar evlerin girişinde ya da yan ya da arka bahçelerinde yer alabilir. Evlerin iç mekanlarını dış mekanları ile bağlayan geçiş alanları olarak da tanımlayabileceğimiz verandalar belirli mevsimlerde evlerin en sık kullanılan ve en sosyal yaşam alanları olarak öne çıkarlar. 

Müstakil bir ev inşa edilirken verandasıyla birlikte tasarlanabileceği gibi, verandasız bir eve sonradan veranda eklemek de elbette mümkün. Aşağıda her iki seçenek için de hem zemin hem de gölgelik malzemeleri ve tasarımları ile öne çıkan en popüler ve etkileyici veranda modellerini derledik. 

1- Raylı sistemli veranda gölgeleme sistemleri

Raylı Tente Sistemi Enda Yapı Balkon, Veranda & TerasAksesuarlar & Dekorasyon
Enda Yapı

Raylı Tente Sistemi

Enda Yapı

Raylı tente sistemleri verandalara gölgelik alan oluşturmak için son yılların en çok tercih edilen seçeneklerinin başında geliyor. Hem sabit sistemlere göre daha kullanışlı ve alternatif gölgeleme pozisyonları olan, hem de tenteden imal edildikleri için daha ekonomik bir maliyetle ve daha hızlı inşa edilebilen bu raylı sistemler sadece evlerin verandalarında değil, restoran ve kafelerde de sıklıkla karşımıza çıkan modern ve şehirli modelleri oluşturuyor. 

2- Teknolojik ve pratik uzaktan kumandalı seçenekler

Raylı tente sistemleri ahşap ya da metal bir iskeletin üzerine yerleştirilen, açılır kapanır bir gölgelik oluşturuyor. Açılıp kapanabilen tente bölümü bir kol yardımıyla hareket edebiliyor ya da daha da pratik bir teknoloji ile uzaktan kumanda ile çalışabiliyor. 

3- Modern beton modeller

Belirttiğimiz gibi verandalar bir bina inşa edilirken mimarlar tarafından inşaata dahil edilen bir tasarıma da sahip olabilirler. Tıpkı içerideki odalar gibi evinizin veranda kısmı da inşaat süresinde tamamlanır. Modern betonarme evlerde bu alan bu örnekte olduğu gibi beton bir gölgeleme sistemi ile dizayn ediliyor. Beton gölgeleme sistemlerinin avantajı elbette oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları ve evin mimarisini tamamlayan akıcı bir estetik stil yaratmaları. 

4- Ahşap doğallığı ile huzur dolu verandalar

Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları homify Tropikal Balkon, Veranda & Teras
homify

Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları

homify

Dış mekanlar söz konusu olduğu zaman yüzyıllardır vazgeçilmeyen ve her zaman popüler olan malzemelerin başında pek tabii ki ahşap geliyor. Ahşap verandalar da bugün hâlâ en çok tercih edilen modelleri oluşturuyor. Verandaların hem zemin deckinin inşasında hem de gölgeleme ünitesinde ahşap kullanımı oldukça stil sahibi, doğal ve modern dokular ortaya çıkarıyor. 

5- Cam balkon tarzı

Katlanır Cam Balkon Sistemleri Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Alüminyum ve cam, çağdaş dekorasyon ve mimari tarzın en belirgin iki temsilcisi diyebiliriz. Özellikle apartmanlarda karşımıza sıklıkla çıkan cam balkon kapatma uygulamaları verandalar için de yeni ve sıra dışı bir tarz oluşturuyor. Bu örnekteki gibi cam balkon veranda modelleri, verandaların dört mevsim kullanılabilmesine de olanak veriyor. 

6- Basit ve şık çözümler

Hizmetlerimiz YapıDeck Modern Duvar & Zemin
YapıDeck

Hizmetlerimiz

YapıDeck

Eğer evinizin girişi ya da bahçe çıkışında şık bir zemin varsa ancak bir gölgeleme sistemine ihtiyaç duyuyorsanız bunun oldukça ekonomik ve pratik yöntemleri de var. Basit branda sistemleri ile, oldukça düşük bir bütçe ile duvara monte edilen sabit şemsiye tarzında gölgelikler ve huzurlu ve şık verandalar ortaya çıkarmak mümkün. 

7- Hasır, ferforje ve ahşap bir arada

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Balkon, Veranda & Teras
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Eğer verandanızın daha Akdeniz stilini andıran, sahil ve tatil esintili bir dokuya sahip olmasını istiyorsanız hasır gölgeleme sistemlerini değerlendirebilirsiniz. Ferforje bir iskelet ile son derece sağlam ve modern görünen bu örnekteki hasır dokusu, zeminde kullanılan ahşap dokuyu tamamlayan oldukça çarpıcı bir model oluşturuyor. 

Verandaların inşa, maliyet ve kullanım özellikleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz bkz: Ahşap veranda uygulamaları, fiyatları ve avantajları


Sizce en huzurlu veranda modeli hangisi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!