Ev tadilatı ile ilgili bilinmesi gerekenler | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ev tadilatı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Meral Eser Meral Eser
Ev Tadilat İşleri Tadilat Şirketleri Kırsal/Country
Loading admin actions …

Kullanıcı ihtiyaçlarına göre bir evi dizayn etmek gerekir. Dönemsel ihtiyaçlar ve hasarlar oluştuğunda ise ev tadilatı işlerine girişiriz. Komple ev tadilatı ile kısmi ev tadilatı olarak ikiye ayırabiliriz. Bir evin çatı inşası sonrasında oluşan hasarlar için tadilat gerekebilir. Eskiyen mutfak elemanları ve tesisatın değişiminden, duvar ve zemin kaplamalarına birçok hasar konu kapsamındadır. Evinizin bir bölümünü ya da tamamını elden geçirerek daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Özellikle sık kullanılmayan lavabo ve kirli su giderleri zamanla koku yapabilir. Dolayısıyla banyo tadilatı ya da mutfaklarınızda tesisatçılara danışabileceğiniz hasarlar oluşabilir. Ev onarımı işlerini geciktiren sebepler arasında meşguliyet ve deneyimsizlik gelebilir. Özel olarak vakit ayıramayabilirsiniz. Ancak profesyonel desteği aldığınızda işlevsel açıdan hayatınızı kolaylaştıracak çözümler bulabilirsiniz.

Eski, dökük ya da artık modası geçen bir evi elden geçirmek ve dönüştürmek konut değerini arttırabilir. Öncelikler hasar tespiti yapılması gerekir. Banyo tadilatı bir evin emlak değerini de arttıracaktır. Muntazam dizayn edilen bir mutfak ve banyo ile onarımsız haline göre daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

İşlevsellik ve estetik, ev tadilatı işlerinde ana unsurlardır. Evinizi daha kullanışlı hale getirecek, alan kazandıracak akılcı çözümler için fonksiyonel unsurları değerlendirebilirsiniz. Görsel açıdan beğeni kazandıracak estetik unsurlar ise, daha ferah ve şık bir görünüm kazandırmanızı sağlayacaktır. Duvar kaplamaları, zemin örtüleri, mobilyalarda kullanılan tekstil ürünleri, malzemelerde renk ve doku ilişkileri gibi detaylar estetik unsurları oluşturur.

Çatı tadilatından iç mekanlarda kısmi ya da komple tadilat işleri için ihtiyaç duyabileceğiniz teknik unsurlar için profesyoneller ile bağlantıya geçebilirsiniz. homify'da Profesyoneller sekmesi altında Türkiye'den farklı kategorilerde uzmanların iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Projelerini inceleyerek daha önce yaptıkları işler hakkında bilgi edinebilir, konusunda uzman ve ihtiyacınıza uygun bir profesyonel ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Ev tadilatı konusunda ilginizi çekebilecek başlıkları bir araya getirdik. Kullanıcı ihtiyaçlarına uygun çözümler için ev tadilatı ile ilgili bilinmesi gerekenlere göz atabilirsiniz.

İhtiyaçları belirleyin

Ev tadilatı gerektiğinde, görünümü etkileyen tüm kaplamaların yanı sıra, altyapı ve tesisat detayları da işin içine girer. Öncelikle altyapı ihtiyaçlarını belirleyin. Örneğin aydınlatma sistemleri için altyapının hazır olması ya da güçlendirilmesi gerekebilir. Konutlarda mevcut priz ihtiyacı gereğinden az olabilir. Levhalar, boya malzemeleri ya da duvar kağıtları kaplanmadan önce elektrik tesisatı ihtiyaçları için kablo geçişleri sağlanır ve kamufle edecek çözümler üretilir. Yapı sistemi ve tesisat borularının geçiş alanları görünümü, dolayısıyla estetiği etkiler. Uygulanacak stil ve tarza göre kaplama malzemelerini seçin. Işık yoğunluğu, açısı ve miktarı doğrultusunda duvar kaplamaları, zemin, mobilya ve aksesuarların renk ve doku ilişkilerini göz önünde bulundurarak malzemeleri seçin.

Bu gördüğünüz örnekte, profesyonellerin elden geçirdiği bir mutfağın tadilat aşamasını görebilirsiniz. Henüz duvar kaplamaları tamamlanmamış. Tesisat ihtiyaçları belirlenmiş, boru ve kabloların kamufle edilmesi için uygun zemin hazırlanmış. Mutfağın dönüşüm sonrası halini sıradaki görselde inceleyebilirsiniz.

Tadilat maliyeti hesabı ve bütçe belirleme

Ev sahibinin ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilen mutfağın son halini burada görebilirsiniz. Taşıyıcı sistemi oluşturan kolonlar dışında yapının döşemesinde, tavanında ve duvarlarındaki kaplamalar sökülmüş. Salon içinde bulunan bölme duvar kırılarak mutfakla bütünleşen oturma alanları dizayn edilmiş. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre açık mutfak modeli tasarlanırken şık ışıklandırma unsurları ve bölgesel aydınlatma sistemleri ile ferah bir atmosfer oluşturulmuş. Kapsamlı tadilat sonrası son derece ferah, modern ve şık bir mutfak dizayn edilmiş.

Tadilat bütçesi

İhtiyaçlar belirlendikten sonra maliyet hesabı yapılır. Mutfak planlayıcıları, bir mutfağın dönüşümünde mutfak dolapları, zemin ve duvar kaplamaları, tezgah ve bilumum ihtiyaçlarınızı gözetir. İhtiyaca uygun mutfak planlaması için profesyonel destek verebilirler. Kısmi tadilat projelerinde ihtiyaca uygun malzemeler belirlendikten sonra plana göre teklif isteyebilirsiniz.

Genel kapsamlı bir ev tadilatı bütçesi; alan ilişkileri, kullanıcı ihtiyaçları ve malzeme ile ilişkilidir. Uygulanacak stil, form, renk, malzeme kaliteleri gibi hususlar bütçeyi büyük oranda etkiler. Garanti koşullarını göz önüne alarak bütçenize uygun kaplama malzemeleri, mutfak ve banyo elemanları seçebilirsiniz. Yaşam alanlarını birimlere ayırarak, mutfak için ayrılan bütçe, banyo maliyeti ve oturma alanları maliyetlerini belirleyerek ihtiyaç duyulan toplam bütçeyi hesaplayabilirsiniz.


Çatı tadilatı ve izolasyon işleri

Tadilat Firmaları Minimalist Evler ÇATI TADİLATI Minimalist
ÇATI TADİLATI

Tadilat Firmaları

ÇATI TADİLATI

Yapılarda çatı akması ya da zamana dayalı hasar oluşumları için tadilat gerekir. Türkiye, iklim koşulları bakımından kış aylarında soğuk ve ayaz görülür. Yaz aylarında ise nem ve sıcaklık oranı artışı ile izolasyon ihtiyacı artar. Çatı tadilatı yalnızca çatı örtüsünden ibaret değildir. Çatı izolasyonu ile kış aylarında sıcak bir atmosfer oluşturmak ve yaz aylarının daha serin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Çatı tadilatında izolasyon ihtiyaçları günün koşullarına göre belirlenir. İzolasyon ile ısı kaybını önleyerek yakıt masraflarını büyük oranda azaltabilirsiniz. Cephe kaplamalarında da izolasyon ihtiyacını gidererek fatura maliyetlerini düşürebilirsiniz. Hem çevreci yaklaşım hem de akılcı çözümlerle evinizi onarırken yapısal ihtiyaçları belirleyin ve izolasyon işleri için bir uzman ya da usta yardımı ile planlayın.

Duvar ve zemin kaplamaları

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi Eklektik Duvar & Zemin Evinin Ustası Eklektik
Evinin Ustası

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi

Evinin Ustası

Bir evin görünümünü değiştiren estetik unsurların başında kaplamaları yer alır. Kaplamalar denildiğinde akla ilk gelen duvar boyası, duvar kağıdı ve paneller olabilir. Zemin döşemesi kaplamaları ve mobilya tekstil kaplama unsurları da görünümü doğrudan etkiler. Laminat kaplama, seramik, mozaik ya da taş kaplama gibi alternatifler çoğaltılabilir. Döşeme ve duvar kaplamalarında malzeme uyumu, kalite unsuru gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Mobilyalarda kullanılan tekstil ürünleri için zemin ve duvar kaplamalarını göz önünde bulundurarak seçim yapın ve ahenk oluşturun.

Tadilat sonrası konut değeri artar

MUTFAK DEKORASYONU Tadilat Şirketleri Kırsal/Country
Tadilat Şirketleri

MUTFAK DEKORASYONU

Tadilat Şirketleri

Yeni bir ev satın alırken ya da kiralarken mutfağın durumu, banyo dizaynı gibi kullanıcı ihtiyaçlarına hitap eden yaşam alanları gözden geçirilir. Komple tadilat işlerinin maliyeti belirlendikten sonra satış ya da kira bedeli doğrudan artacak ve hatta kazanç sağlamanıza olanak verecektir. Konut değerini artırmak için eskiyen kaplamaları değiştirebilir, tesisat sorunlarını çözebilir ve yenilenen kaplamalar ile daha yeni ve ferah yaşam alanları dizayn edebilirsiniz. Yanlış renk seçimi ile dar alanlarda kasvetli bir atmosfer oluşturmak yerine, odaları daha geniş gösteren açık tonlara boyayarak ya da kaplayarak dönüşümü tamamlayabilir, yeni bir konut ile benzer kazanç elde edebilirsiniz.

Kapı ve pencere doğramalarını yenileme

Özellikle eski evlerde yenileme ihtiyacı duyulan kapı ve pencere doğramaları için bir bütçe belirleyebilirsiniz. Kapı maliyetleri malzeme kalitesine göre artacaktır. Evinizi tadilat ederken, yaşam alanlarını doğru planlayın. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre alanları genişletebilir, bölücü nitelikteki bir duvarı kırabilirsiniz. Daha geniş ve ferah bir atmosfer oluşturabilir, sürgülü cam kapılarla aydınlık bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

İç kapılar yaklaşık olarak 400 TL'den başlayarak malzeme detayı ve kalitesine göre artmaktadır. Kapı kanadı sayısı, ahşap malzeme unsurlarına göre maliyet artabilir. Pencere sistemleri sürgülü, açılır ya da katlanır kapak gibi çeşitli gruplara ayrılır. Pencere sistemini seçerken uygulanacak alan, ebatlar ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirleyebilirsiniz. PVC pencere fiyatları metretül üzerinden hesaplanır. Metretül yaklaşık18 TL üzerinden belirlenir ve bu maliyete pervaz, kol, mermer ya da cam gibi öğeler dahil edilmez. Genel toplamıyla bir PVC pencere maliyeti ise 700 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir. Pencere ölçüleri arttıkça ve malzeme kalitesi oranı yükseldikçe fiyatlar artmaktadır.

Tadilat firmaları ile bağlantıya geçin, uzmanlara danışın

Geri dönüşü olmayacak hasarlar oluştuğunda kaplamalar sökülebilir, maliyet oranı artabilir. Evinizi yenilerken, özellikle tecrübeli olmadığınız konularda mutlaka bir uzmana danışın.

Türkiye'nin farklı illerinden banyo, mutfak, çatı ya da dekor işleri ile ilgili farklı alanlarda uzmanları bir arada bulmak için, homify'ın Profesyoneller sekmesini mutlaka ziyaret edin. Ev ya da ofisinizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra, alanında uzmanlaşan ekiplere ile bağlantı kurabilir ya da danışabilirsiniz. Projenize uygun planlama için ölçüler alındıktan sonra maliyet hesabı yapılır ve malzeme seçimi kararlarına göre bütçenize uygun çözümler üretilebilir.

Örnek tadilat projelerine göz atmak için, homify'da derlediğimiz yazılarımızda profesyonellerin çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Türkiye'den büyüleyici tadilat projeleri yazımıza göz atabilir ve ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Siz neler eklemek istersiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!