Avantaj ve dezavantajlarıyla dubleks ev modelleri | homify

Avantaj ve dezavantajlarıyla dubleks ev modelleri

Aydin Sanli Aydin Sanli
Güzelbahçe Villa Modern Evler VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Birbirine bağlı iki kattan oluşan dubleks evler bugün emlak piyasasında en çok rağbet gören konut tiplerinden biri. Bunun en önemli nedenlerinin başında da dubleks ev planlarının daha kullanışlı olması ve maliyet açısından da aynı yaşam alanı genişliğine sahip olan tek katlı evlerden daha ekonomik olmaları geliyor.

Dubleks planlar hem apartman dairelerinde hem de müstakil evlerde uygulanabiliyor. Çatı dubleksi daireler şehir merkezlerinde ferah ve manzaralı konumlarıyla, bahçe katı dubleksler ise geniş oturum planları ve bahçe ya da avlu avantajları ile öne çıkıyor. Apartmanlar söz konusu olduğunda genellikle bahçe katı ya da çatı dubleksleri daha sık görülse de, bazı konut projelerinde ara kat dubleks planlar da bulunuyor. Müstakil projeler söz konusu olduğunda ise dubleks evlerin hem ekonomik hem de inşaat açısından pratiklik sağlayan avantajları var.

Ancak her ne kadar dubleks evler bugün öne çıkan konut projelerini oluştursa da, yatırımcı ve ev sahiplerinin dubleks ev satın almadan önce belli başlı şüpheleri olabiliyor. Dubleks evlerin ısınmasının daha zor olması, çatı dubleksinde düzenli bakım isteyen bazı ekstra özellikler bulunması gibi dezavantajlar bu şüphelerin başında geliyor. Aşağıda dubleks konut tiplerini avantaj ve dezavantajları ile ayrıntılı şekilde değerlendirerek, dubleks konut modelleri arasında en öne çıkan seçenekleri fotoğraflarla inceleyeceğiz.

Dubleks ev yaptırmanın avantajları

Ş. Öner villa ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ş. Öner villa

ANTE MİMARLIK

Öncelikle dubleks villa tiplerinden başlayalım… Son yıllarda ülkemizde giderek daha da yaygınlaşan arazi üzerine ev yaptırma projelerinde de dubleks evler sıklıkla tercih ediliyor. Ev yaptıranlar için dubleks evlerin en büyük avantajı oturum alanı sınırına uyumlu ama geniş yaşam alanlarına sahip ev planları. Yasal olarak bir araziye ev yaptırırken ilgili yönetmeliklere ve imar planlarına göre arazinin belli bir metrekaresini konutunuzun oturum alanı olarak kullanabilirsiniz. Örneğin 75 metrekarelik bir oturum alanına sahip bir imar ruhsatınız bulunuyorsa evinizin zemini en fazla 75 metrekare olabilir. Ancak bu alan sizin için yeterli değilse, bu noktada dubleks ev planları imdadınıza yetişiyor. 75 metrekare oturum alanı sınırı bulunan bir araziye dubleks ev yaptırarak 150 metrekarelik bir alana sahip olabilirsiniz.

Bu da elbette çok daha ekonomik bir inşaat maliyeti anlamına geliyor çünkü 150 metrekarelik tek katlı bir ev yaptırmak için satın almanız gereken arazinin çok daha büyük olması gerekir. Arazi bedeli bir yana, dubleks evler çoğu zaman aynı metrekareye sahip tek katlı evlerden daha ucuza mal oluyor çünkü dubleks ev planları daha kompakt ve pratik ev planlarından oluşuyor.

Betonarme modeller

Dubleks villalar malzeme tercihi açısından da oldukça zengin. Betonarme dubleksler ile oldukça modern, sıra dışı ve yenilikçi dış cephe planları oluşturulabiliyor. Bu fotoğrafta yer alan betonarme dubleks müstakil konut da, bu tarz tasarımlar arayanlar için örnek teşkil eden, sayfalarımızda öne çıkan başarılı projelerden biri. Ancak araziye ev yaptırma projeleri söz konusu olduğu zaman betonarme evlerin en az tercih edilen modelleri oluşturduğunu da belirtmemiz gerekir. Beton, toplu inşaat ve büyük projeler için daha ekonomik olmasına karşın tekil ve küçük projelerde daha pahalıya mal olan endüstriyel bir malzeme. Dolayısıyla ev yaptırırken daha ucuz ve pratik seçenekler öne çıkıyor.

Prefabrik dubleks planları

Prefabrik dubleks projeleri son on yılın en gözde müstakil villa modellerini oluşturuyor. Fabrikada üretilen ve montajı da çoğunlukla fabrikada gerçekleştirilen prefabrik evler hem oldukça ekonomik, hem de hızlı inşaat ve zahmetsiz üretim ve montaj süreci ile öne çıkıyor. Dubleks prefabrik evlerin en önemli avantajları, planlama açısından neredeyse sınırsız seçeneğe sahip olmaları ve hayallerinizdeki evi en uygun bütçe ile hayata geçirebilme imkanı elbette.

Ahşap dubleks yapılar

Ahşap dubleks evler hem doğallıkları hem de pratik inşaat özellikleri ile son yılların gözde dubleks ev modellerini oluşturuyor. Ahşap evler bugün çoğunlukla modüler evler şeklinde tasarlanarak projelendiriliyor, bu da istediğiniz evin birkaç hafta içinde inşa edilebilmesi anlamına geliyor. Farklı ahşap türleri ile elbette bu süreler ve evin maliyeti de değişecektir; örneğin bu fotoğraftaki gibi kütük evler daha pahalıya mal olur. Ancak genel olarak, dubleks ahşap evlerin metrekare maliyeti ortalama 1500 TL’den başlıyor ve tasarım ve inşa süreci de bir ay içinde gerçekleşebiliyor.

Dubleks taş evler

gümüşlük taş evler Kırsal Evler Gülercan Mimarlık Kırsal/Country
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Taş evler özellikle Türkiye’de geçmişten bugüne her zaman tercih edilen oldukça şık, doğal, geleneksel mimariler oluşturuyor. Prefabrik ve ahşap seçeneklerine göre daha zorlu bir inşaat sürecine ve daha yüksek bir maliyete sahip olan taş dubleksler, nesiller boyu kullanılacak kır evleri için en ideal seçeneklerden biri. Dubleks taş ev projelerinde evin mimarlar tarafından özenli tasarlanması kadar önemli olan unsurlardan biri taş işçiliğidir. Taş işçiliği bina yükseldikçe daha özenle yapılması gereken bir iştir, bu yüzden de dubleks taş evler söz konusu olduğunda mutlaka işinin uzmanı ve deneyimli ustalarla çalışılmalı.

Farklı malzemelerle çağdaş mimari tasarımlar

Tabii bu örnekteki gibi taşın, ahşabın ve betonun bir arada kullanıldığı modern ve ayrıntılı dubleks mimariler de fark yaratan tasarımlar oluşturuyorlar.

Çatı katı dubleks daireler

Elbette şehir merkezlerindeki apartmanlarda da dubleks ev deneyimi yaşamak mümkün. Belirttiğimiz gibi çatı dubleksleri şehirlerde en çok tercih edilen dubleks modellerinden biri. Çatı dublekslerinde estetik açıdan oldukça farklı bir etki yaratan çatı eğimlerinin dekorasyona dahil olması, özellikle çatı pencereleri ve aydınlatma unsurları ile desteklendiğinde oldukça şık bir avantaj ortaya çıkarıyor.

Dubleks evi ısıtmak zor mu?

Özellikle çatı dubleksi ya da bahçe katında konumlanan dubleks daireler söz konusu olduğu zaman en sık sorulan sorulardan biri de evin iki katının da ısınmasının çok maliyetli olup olmayacağı. Bu sorunun cevabı elbette söz konusu dairenin özelliklerine göre değişir ancak aslında gerekli tedbirler alındığında dubleks daireleri ısıtmak da hiç zor değil. Eğer masrafsız ve dengeli bir ısınma istiyorsanız öncelikle izolasyon konusunda yatırım yapmanız gerekiyor. Çatı yalıtımı bu noktada oldukça önemli.

Bu konuda bir diğer belirleyici unsur da elbette evin planı. Bazı dubleks daireler maalesef ısınma koşulları değerlendirilmeden planlanıyor ve bu da özellikle merdiven alanında gereksiz ısı kaybına neden oluyor. Bu yüzden dubleks bir daire satın alırken ya da dubleks ev yaptırırken özellikle merdiven alanının ısı kaybı yaratmayacak şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Dubleks ev planları

Dubleks evlerin avantajlarından biri de elbette çok kullanışlı planlara olanak tanıyan çift katlı yapıları. Çift katlı planlar, evin sosyal alanları ile özel alanlarının birbirlerinden ayrılmasını sağlıyor. Dubleks yapılarda genellikle ilk katta mutfak, yemek odası, tuvalet ve salon bulunuyor ve hanenin sosyal yaşam alanları bu katta şekilleniyor. İkinci katta ise yatak odaları ve özel banyolar bulunuyor.

Elbette ihtiyaç ve isteklerinize göre farklı planlar uygulayabilirsiniz. Ancak kullanım açısından sosyal yaşam alanlarının özel alanlarla ayrı katlarda tasarlanması fonksiyonel bir yapı oluşturuyor.

Dünyanın dört bir yanından farklı dubleks ev modellerine de göz gezdirmek isterseniz Birbirinden güzel 10 farklı dubleks ev modeli isimli yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Siz hangi dubleks ev modelini tercih edersiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!