Yemek hazırlama deneyimini değiştiren 10 fonksiyonel mutfak modeli

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yemek hazırlama deneyimini değiştiren 10 fonksiyonel mutfak modeli

Homify TR Homify TR
Ergül H. Püff Noktası Rustik
Loading admin actions …

Mutfak tasarım trendleri oldukça hızlı değişiyor ve profesyonel mutfak planlayıcıları her geçen gün modern yaşamın hızına ve teknolojisine uyum sağlayan yeni fonksiyonel mutfak fikirleri üretiyorlar. Bu yazımızda, mutfağını yeniden dekore etmek ve şık ve fonksiyonel modern mutfak tasarım fikirleri arayan okurlarımız için farklı boyutlarda ve farklı özelliklerdeki mutfak modellerini derledik. 

Mutfak modelleri oluşturulurken pek çok farklı unsur göz önünde bulundurulur. Bugün artık çoğumuz hazır mutfak modellerini tercih ediyoruz çünkü fabrikalarda üretilen ve kolayca montaj işlemi gerçekleştirilen hazır mutfak tasarımları hem ekonomik hem de pratik ve oldukça zengin model çeşitliliğine sahip. Ancak elbette, bugünün gelişmiş üretim teknolojileri sayesinde, üretici firmalara standart hazır mutfak modellerini kendi mutfak alanınıza daha uygun hale getiren modeller de sipariş edebiliyorsunuz. Bir başka seçenek ise hazır mutfaklara kişisel dokunuşlarla alanınıza uygun yeni fonksiyonlar kazandırmak…  

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, sonuçta her mutfağın kendine has bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Her evin mimari planına göre mutfak formları oldukça farklılık gösteriyor, bunun dışında tabii ki yaşam alışkanlıkları da her konutun mutfak biçimlerine özel ihtiyaçlar üretiyor. Bu farklılıklar doğrultusunda da bazı mutfak modellerinde depolama alanlarının genişliği konusunda öne çıkıyor, bazıları çalışma tezgahının fonksiyonelliği, bazıları ise yemek alanını mutfağa dahil edecek çözümlerle… Mutfağınızı yeniden dekore ederken aşağıda derlediğimiz farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler ve estetik dokunuşlar sunan modern mutfak modellerinden ilham alabilirsiniz.  

1- Karşılıklı yerleşim

Dar mutfaklar için en ideal yerleşim modellerinin başında koridor oluşturan karşılıklı dizaynlar geliyor. Bu örnek mutfak tasarımında ise koridor oluşturan yerleşimin oldukça yenilikçi bir şekilde yorumlandığını görüyoruz. Ortadaki boş koridor alanının bir yanı tamamen depolama alanları ve ankastre fırın, bulaşık makinesi gibi elektrikli aletlere ayrılmış. Diğer yanda ise geniş çekmecelerden oluşan tezgah altı ünitesi, lavabo ve ocak bulunuyor. Tezgah alanının devamında yemek masası kullanılmış. Beyaz renk tercihi ise bu küçük alanda daha ferah bir görünüm oluşturuyor.

2- Yemek masası ve mutfak tezgahı karşı karşıya

Sinpaş Marina Projesi | Mutfak Tasarımı Modern Mutfak HAZER INTERIOR DESIGN STUDIO Modern
HAZER INTERIOR DESIGN STUDIO

Sinpaş Marina Projesi | Mutfak Tasarımı

HAZER INTERIOR DESIGN STUDIO

Koridor oluşturularak hazırlanan yerleşim planlarının bir başka versiyonu ile karşılaştığımız bu mutfakta bir tarafta yemek masası diğer tarafta ise tezgah ve mutfak dolapları konumlanıyor. Yemek masasının yaslandığı duvarın çizgili duvar kağıtları ve ev sahiplerinin tarzını yansıtan tablolarla kaplanması mutfağın karakteristik özelliklerini belirleyen temel unsurlardan birini oluşturuyor. Siz de sade ve minimal bir mutfak tasarımı arıyor ama aynı zamanda bu tasarıma kendi stilinizi katmak ve dekorasyonu sıkıcılık riskinden arındırmak istiyorsanız bu örnekteki gibi, yüzeyi boş olan bir duvarı estetik odak noktası olarak kullanabilirsiniz.

3- Birbirlerini tamamlayan unsurlar

evin mutfağından görsel-2 Modern Mutfak homify Modern Cam
homify

evin mutfağından görsel-2

homify

Daha geniş mutfaklar için ilham veren örneklerden birinde ise mutfak adası ile yemek masasının birbirlerini tamamlayan akıcı bir tasarım içinde yer aldığını görüyoruz. Aydınlatma ünitelerinden mutfak adasının yan kenarlarında uygulanan süslemelere kadar oldukça sıra dışı ve incelikli bir tasarım anlayışının hakim olduğu mutfakta cam dolap kapaklarında kumlamalı yüzey tercih edilerek modern bir yerleşim klasik estetik dokunuşlarla bütünleştirilmiş.

4- Sıra dışı renk seçenekleri ile kullanışlı tasarımlar

Showroom Püff Noktası Rustik

Mutfak dekorasyonlarında genellikle krem rengi, beyaz, gri gibi nötr tonlar tercih edilir ve bu tonlar siyah ve kahverengi gibi daha koyu tonlar ile kombinlenerek modern bir görünüm oluşturulur. Daha sıra dışı ve çarpıcı bir estetik görünüm arayanlar içinse elbette istediğiniz tarzı yansıtacak başkaca renklerden üretilen tasarımlar bulunuyor. Parlak ve pastel mavi tonlarının bir arada kullanıldığı bu romantik ve şık mutfak modelinde ise sadece renkler değil yerleşim tasarımı da göz kamaştırıyor. Ocağın yanında yemek alanı bulunan bir mutfak adası tercih edilerek daha interaktif bir yemek hazırlama deneyimi sunulurken, aynı zamanda geniş dolap üniteleri de depolama ihtiyacını karşılıyor.

5- Küçük alanlar için L modeller

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması homify Kırsal/Country
homify

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması

homify

L şeklinde yerleşime sahip olan mutfak modelleri de özellikle küçük mutfak alanlarında son yıllarda oldukça yoğun şekilde tercih ediliyor. Küçük bir alana sahip olan mutfaklarda yerleşim planının oldukça dikkatli yapılması ve mutfakta ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonların sınırlı bir alan içine sığdırılması ve aynı zamanda da kalabalık, sıkışık ve boğucu bir ortamın oluşmamasının sağlanması gerekiyor. L yerleşim bu açıdan oldukça pratik bir model. Bu örnek L mutfak modelinde ise tezgah üstü renkli cam uygulaması ve pencere kenarında uzanan mini tezgah gibi özel tasarım fikirleri de kullanılmış.

6- Yemek masası için alan yaratan tasarımlar

KITCHEN Modern Mutfak BA DESIGN Modern
BA DESIGN

KITCHEN

BA DESIGN

L mutfak modelleri aynı zamanda küçük bir yemek masasına alan açmak isteyenler için de oldukça ideal bir seçenek. L mutfağın oluşturduğu boşlukta duvara dayalı 4 kişilik bir yemek masası yemek hazırlama alanını daraltmadan mutfağa ekstra fonksiyon kazandırıyor.

7- L mutfaklara farklı bir yorum

Q2 OFFICE VET MİMARLIK Endüstriyel
VET MİMARLIK

Q2 OFFICE

VET MİMARLIK

L formunun oldukça sıra dışı bir uygulamasını gördüğümüz bu mutfakta ise aslında tek duvara yaslanan mutfak üniteleri, tezgah ile kesişen yemek masası ile L mutfağa dönüştürülmüş. Siyah ve beyazın şık bir kombinasyonunun görüldüğü modelde yemek masasındaki renk katkıları da göz dolduruyor.

8- Servis penceresi ile yarı açık mutfak modelleri

Yunus Emre Villa - İsveç Modern Mutfak VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Amerikan mutfak olarak da anılan açık mutfaklar bugün oldukça yaygın olarak kullanılan ev planlarını oluşturuyor. Ancak eski Amerikan evlerinde kullanılan yarı açık mutfak planları da bugün yeniden trend olmaya başladı. Yarı açık mutfak planlarında mutfak ve salon bir duvar ile ayrılmış olsa da arada boyutlarını sizin belirleyebileceğiniz bir servis penceresi ya da bu örnekteki gibi genişçe bir kahvaltı tezgahı bulunuyor. Oldukça kullanışlı ve önümüzdeki yılların iç mimari trendlerine de damgasını vuracak bir model.

9- Geniş ve çok fonksiyonlu ada mutfak modelleri

liva decor – yenilikçi mutfaklar: modern tarz , Modern Ahşap Ahşap rengi
liva decor

yenilikçi mutfaklar

liva decor

Mutfak tezgahları ve dolaplarının yalnızca duvara dayalı şekilde yerleştirilmesi modası artık yerini geniş ve çok fonksiyonlu ada mutfak tasarımlarına bıraktı. Mutfak adaları bugün oldukça farklı fonksiyonlarla üretiliyorlar: Üzerinde ocak ünitesi bulunan mutfak adaları, depolama alanlarına sahip mutfak adaları, lavabolu mutfak adaları ve yemek masasını da içeren mutfak adaları farklı mutfak modelleri için farklı boyutlarda tasarlanıyor.

10- Tavana kadar uzanan dolap üniteleri

Modern Mutfak homify Modern

Mutfak dolapları genellikle erişilebilir bir yükseklikte biter ve bu da mutfak dolapları ile tavan arasında bir boşluk yaratır. Bu boşluk hem dekoratif açıdan hem de fonksiyonel açıdan daha iyi değerlendirilebilecek bir boşluktur aslında. Daha az kullanılan mutfak aletleri için bu boşluğu ekstra dolaplarla kaplayabilirsiniz. Bu ekstra dolaplar mutfağınıza hem daha akıcı bir görünüm kazandıracak hem de depolama alanlarınızı daha kullanışlı hale getirecektir.

Bu boş alanı daha farklı değerlendirme yolları ile ilgili Mutfak dolaplarının üstleri nasıl dizayn edilmeli? başlıklı yazımızdan da şık fikirler edinebilirsiniz.

Sizce en güzeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!