Farklı Salon Modelleri ve Adım Adım Dekorasyon İpuçları | homify

Farklı Salon Modelleri ve Adım Adım Dekorasyon İpuçları

Aydin Sanli Aydin Sanli
Bahçeşehir Proje, Öykü İç Mimarlık Öykü İç Mimarlık İç bahçe
Loading admin actions …

Salonların evlerimizde en çok kullanılan ana yaşam alanları olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle mimari olarak da evin merkez noktasında konumlanan salonlar sosyal olarak kullanışlı ve hareketli olmalarının yanı sıra rahatlatıcı ve tarzınızı yansıtan karakteristik bir dekorasyona da sahip olması gereken odalardır. Salonlar yalnızca oturma odası ve TV alanını kapsayabileceği gibi, yemek alanını ve açık mutfakları da içerebilen planlarda tasarlanabiliyorlar. Hatta bazı evlerde salonların bir köşesinde çalışma masası ve bilgisayarın da bulunduğu bir dekorasyonun tercih edildiğini görebilirsiniz. Evde yaşayanların istek ve ihtiyaçlarına göre değişebilen çok fonksiyonlu odalar olan salonları dizayn ederken de mobilyalardan ışıklandırmaya, aksesuarlardan zemin döşemelerine kadar her şeyin uyumlu olmasına özen göstermek gerekiyor. Bu da salon dekorasyonlarındaki karar verme aşamasını zorlu bir sürece dönüştürüyor.

Eğer oturma odanız için uyumlu ve çekici bir atmosfer oluşturacak stil ve modeli seçerken tüm bu parçaları bir araya getirmekte zorlanıyorsanız izlemeniz gereken en güvenli yolda ilk adım ihtiyaçlarınızı belirlemek olacaktır: Evinizin salonunu kaç kişi kullanıyor? Bu alanı daha çok hangi amaç için kullanıyorsunuz? Dinlenmek için ayrı bir alana ihtiyacınız olacak mı? Yemek alanı salona dahil olacak mı? Oturma grubu için ne kadar yer ayırabilirsiniz? Televizyon odanın merkezini mi oluşturacak yoksa yan öge olarak mı yerleştirilmeli? Salonunuzda ne sıklıkla misafir ağırlıyorsunuz?

Bu soruları kendinize sorduktan sonra ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan örnek salon modellerini incelemek ve iç mimarlar tarafından dizayn edilmiş olan şık salon fotoğraflarından ilham almak da kafanızdaki soru işaretlerini giderecek oldukça önemli bir diğer adım.

İşte size ilham verebilecek örnek salon modelleri ve bu modelleri oluştururken dikkat edilmesi gereken dekorasyon ipuçları…

1. Adım: Salonun ana fonksiyonlarını belirlemek

Salonunuzu en çok ne amaçla kullandığınız sorusunun cevabı, aslında salonun merkezinde ne olacağını da belirleyen temel faktör olacaktır. Bugün çoğu oturma odasında televizyon çevresinde şekillenen bir dekorasyon görülüyor. Ancak bazı evlerde televizyon salonun kalbini oluşturmayabilir. Dinlenme ve sohbet fonksiyonlarının ön planda tutulduğu bir salon dekorasyonu istiyorsanız oturma alanının merkezinin de televizyon ünitesi olması gerekmiyor elbette. Konya’da bulunan Püff Noktası isimli firmanın imzasını taşıyan bu salon dekorasyonunda şöminenin merkezde bulunduğu, şık, elegan, konforlu ve modern bir dekorasyon modeli görüyoruz.

2. Adım: Farklı fonksiyonlar arasında geçişleri oluşturmak

Tam anlamıyla ışıl ışıl bir salon dekorasyonu örneği… Dekorasyonlarda profesyonel perspektifin ne kadar önemli olduğunu gösteren bu ayrıntılı tasarımda tavan ve duvar dekorasyonundaki süslemelerden parlak zemin döşemesine, klasik koltuk takımının zarif görünümünden puf ve sehpaların düzenli yerleşimine kadar her şey detaylı bir çalışma ile ortaya çıkarılmış. Ancak bu salonun en önemli özelliği alan bölümleme konusunda bir örnek teşkil etmesi. Arka tarafta balkonun kapatılarak salona dahil edilmesi ile oluşan boşluk kısmında ise salıncak koltuk ve salon bitkileri ile oldukça konforlu ve huzurlu bir dinlenme alanı oluşturulmuş, özellikle çok fonksiyonlu oturma odaları için bu bölümleme işleminin doğru ve yumuşak geçişlerle tasarlanması oldukça önemli. Bu şık tasarımın mimarı ise Lego İç Mimarlık isimli firma.

3. Adım: Mobilya & aksesuarlar

Salon dekorasyonlarında mobilya seçimi ve yerleşimi anahtar noktalardan biridir. Çoğu zaman ev sahipleri kendileri döşedikleri salonlarda bir duvara üçlü kanepe, diğer duvara ise bir çift berjer yerleştirirler ancak bu her zaman doğru bir dekorasyon değildir. Mobilya seçimi ve yerleşimi özenli bir planlama gerektiren işlemlerdir. Salonunuza bir merkez nokta belirlemeli, sohbet alanları oluşturmalı ve salondaki genel trafik akışını düşünerek düzenli ve hareketi kısıtlamayan bir yerleşim tercih etmelisiniz. Bu da bazen standart oturma grupları yerine salonunuzun boyutuna ve fonksiyonuna uygun kanepe ve koltukları özel olarak seçmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Örneğin daha az yer kaplayan berjer modellerini konforlu ve modern bir kanepe ile eşleştirebilirsiniz.

- Modüler mobilya seçenekleri

L koltuk modelleri özellikle modern salon modellerinde oldukça önemli bir yer tutuyor. Yemek alanının da dahil olduğu oturma odası dekorasyonlarında klasik üçlü, ikili ve tekli koltuklardan oluşan oturma grupları çok yer kapladığı için sıkışık bir dizayn ortaya çıkarıyor. Bunun yerine bugün oldukça yaygın olan L şeklinde modüler kanepe seçenekleri ile çok daha ferah ve kullanışlı oturma odaları yaratılabiliyor.

4. Adım: Halı seçimi

Halı seçimi de salon dekorasyonlarında aslında ikinci planda gibi görülen ancak salonun görünümünü değiştiren unsurlardan biridir. Gereğinden küçük bir halı salonu daha dağınık gösterir, fazla büyük bir halı ise istenilen estetik etkiyi vermez ve alanı küçük gösterir. Doğru halıyı seçmek için mobilyalarınızın yerleşimine dikkat etmeli ve ölçümü buna göre yapmalısınız. Küçük salonlarda halıların mobilyalara daha yakın olması gerektiği için ince ve desensiz halılar tercih edilmeli, büyük salonlarda ise halı oturma alanının merkezinde yer almalı ve kanepelere ya da duvara 25-50 cm kadar mesafesi olmalı.

5. Adım: Işıklandırma

Aydınlatma unsurları aslında yalnızca salonların değil, her odanın en komplike dekorasyon ögesidir. Oturma odalarında aydınlatma düzeni oluşturulurken göz ardı edilmemesi gereken önemli hususlar bulunuyor: Ortam, görev ve vurgu olarak adlandırılan üç ana aydınlatma ögesinin de bulunduğu salonlar en şık ve göz alıcı dekorasyonları oluşturur. Ortam aydınlatmaları genel olarak odanın ışıklandırılmasını sağlayan tepe ışıklarıdır. Görev aydınlatması ise salondaki belli bir işleve odaklanan ve bu işlevi kolşaylaştıran aydınlatmalardır, örneğin kitap okuduğunuz koltuğun yanında bulunan bir lambader… Vurgu aydınlatmaları ile odanın daha şık ve ferah görünmesi için belirli alanlara yönlendirilen dekoratif ışıklandırma ögelerini kapsar, duvar aplikleri gibi.

6. Adım: Boya renkleri

Doğru boya rengini seçerken yapılan en yaygın hatalardan biri de önce renk seçmek, daha sonra bu renge uygun mobilyalar aramak oluyor. Halbuki mobilya ve aksesuarlarınızı seçerek bunlara uygun duvar renkleri ve dekorasyonu oluşturmak çok daha pratik ve doğru sonuç veren bir yöntem. Duvar renginizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da mobilyalarınızın tarzı ve salonda istediğiniz atmosferin karakteri. Açık renkli mobilyalar ile karizmatik ve sıra dışı bir dekorasyon yaratmak isterseniz bu örnekteki gibi bir duvarı koyu tonlarla boyayabilirsiniz. Eğer daha minimal, klasik ve sade bir dekorasyon istiyorsanız mobilya renklerinden bir ya da iki ton koyu ya da açık duvar renkleri tercih etmelisiniz.

7. Adım: Duvar süslemeleri

Boş duvarlar eksik bir odanın işaretidir. Bu, elbette salon dekorasyonunuzu tamamlarken duvarların her santimini doldurmanız gerektiği anlamına gelmez ancak duvar yüzeylerini tamamen boş bırakmamak da önemlidir. Eğer duvarlarınızda duvar kağıdı gibi fon oluşturan şık dekorlar kullanmıyorsanız o halde bazı sanat eserleri, fotoğraflar ve aksesuarlarla duvarınızı süslemenizi tavsiye ediyoruz.

Duvarlarınız için farklı fikirler arıyorsanız Ev duvar dekorasyonu seçenekleri isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz oturma odanızda hangi dekorasyon stilini benimsiyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler