Endüstriyel dekorasyona dair bilmeniz gereken 15 detay! | homify

Endüstriyel dekorasyona dair bilmeniz gereken 15 detay!

Homify Homify
Gibson Guitarist Room / In Memory of Gary Moore Penintdesign İç Mimarlık Endüstriyel Çalışma Odası
Loading admin actions …

Dekorasyon stillerini eve güzellik kazandırmaya yarayan bir takım kurallar olarak değil, ev dekorasyon rehberi olarak düşünmek daha doğru olabilir. Uygulamaya karar verdiğiniz stilin bütün özellikleri size adım adım evinizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini gösterecek bir kılavuz gibidir. Zevk ve ihtiyaçlarınıza en uygun dekorasyon stilini seçip uygulamak size hem zaman kazandırır, hem de evinizi en pratik yoldan dekore etmenize yardımcı olur. Hangi dekorasyon stilinin sizin için daha uygun olduğuna henüz karar veremediyseniz, homify yeni fikir yazılarına göz atarak farklı stiller ve uygulama şekilleri hakkında fikirler edinebilirsiniz. 

Bu yazımızda size son zamanların en popüler stillerinden biri olan endüstriyel dekorasyondan bahsederek seçim yapmanıza yardımcı olmayı umuyoruz. Farklı odalardan birbirinden güzel dekorasyon örnekleri ve endüstriyel tasarımın temel prensiplerine dair her detay bu yazımızda olacak. Endüstriyel tasarımdan bahsederken, mimariden mobilya ve aksesuar tasarımına, iç mimariden dekorasyona kadar uygulanabildiği her alanı ayrı ayrı ele alacağız. Bu sayede endüstriyel tasarımın bütün uygulama alanlarını ve özelliklerini bir rehber gibi inceleyebileceksiniz.   

1. Endüstriyel stil özellikleri

Endüstriyel stil, ham ögelerin yaratıcı tasarım fikirleriyle birleştirildiği, soğuk ama konforlu bir dekorasyonu karşılar. Tuğla duvarlar, işlenmemiş metal objeler, cilalanmamış ahşap, beton zemin gibi ham ve endüstriyel ögeler bu stilin ana unsurlarıdır. Endüstriyel stil, otomobil lastiğinin üzerine cam monte edilerek oluşturulmuş bir sehpa veya tahta kasalardan yapılan kitaplık gibi yaratıcı fikirler için mükemmel bir zemin sağlar.

2. Endüstriyel banyo

Endüstriyel bir banyo dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en etkili öge açıkta bırakılmış tesisat boruları olacaktır. Bu boruları siyah gibi mekanla kontrast oluşturacak renklere boyayarak daha başarılı bir görüntü elde edebilirsiniz. Ayrıca aplik gibi alternatif aydınlatma kaynakları ve sarı ışık, siyah çıplak boruların bulunduğu banyoya çok yakışacaktır.

3. Endüstriyel mutfak

Endüstriyel bir mutfak dekore ederken mutlaka kullanmanız gereken öge, metal ve ahşap malzemeden yapılmış parçalar olacaktır. Bu mutfak tasarımında kullanılan mutfak adası metal bir tezgaha ve ahşap gövdeye sahip. Tek başına kusursuz bir endüstriyel detay oluşturmuş. Ayrıca tavandaki ahşap kolonlar, tuğla duvarlar, metalik mutfak ekipmanları ve aydınlatma ögeleri her biri ayrı ayrı bu stil için seçilmiş.

4. Endüstriyel mimari

Endüstriyel mimari; içerisinde makine, üretim bandı ve iş sahası barındıran fabrika, atölye, tersane gibi binalardan esinlenerek yaşam alanları yaratan modernist bir akımın meyvesidir. Bu nedenle endüstriyel mimaride çıplak ve ham ögeler ana unsurdur. Brütalist ve ekspresyonist mimari ile kardeş sayılabilirler.

5. Loft tasarım özellikleri

Loft Conversion in Nisantasi FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
FLAT C/ ARCHITECTURE

Loft Conversion in Nisantasi

FLAT C/ ARCHITECTURE

Atölye ve fabrika gibi binalardan esinlenerek yapılan dekorasyondan bahsediyorsak loft tasarıma değinmeden geçemeyiz. Endüstriyel stilin bir alt türü veya daha radikal bir uygulama şekli olarak tanımlayabileceğimiz loft tasarımda amaç mekanın atölye veya fabrikadan çevrilmiş gibi görünmesidir. Odaların duvarlar ile bölünmediği, bütün kullanım alanlarının açık olduğu, ham ögeler ve çalışma alanını andıran mobilyalarla döşenmiş bir dekorasyondur. Aksesuarlar cesur ve maskülendir.

6. Endüstriyel stile özgü materyaller

Salon Bölümü Erden Ekin Design Endüstriyel Oturma Odası
Erden Ekin Design

Salon Bölümü

Erden Ekin Design

Endüstriyel stilin en çok kullanılan materyalleri ahşap ve metaldir. Ancak bu malzemelerin işlenmemiş, ham hallerinin tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca beton ve tuğla gibi malzemeler de bu stilin belirgin özelliklerindendir. Özellikle açıkta bırakılan siyah tavan strüktürleri hemen her endüstriyel dekorasyonda karşınıza çıkabilir.

7. Endüstriyel stil aksesuarları

Bu stilin aksesuar çeşitliliği kullanıcının ya da tasarımcının yaratıcılığı ile sınırlıdır. Cam, porselen, metal, ahşap, taş, plastik gibi aklınıza gelebilecek her malzemeden yapılmış aksesuara bu stilde yer verebilirsiniz. Özellikle metal ve taştan yapılmış aksesuarlar stili kusursuz bir şekilde tamamlayacaktır.

Endüstriyel stili farklı stillere ait aksesuarlar kullanarak zenginleştirmeniz de mümkün. Çeşitli alanlarda beyaz renkler kullanarak rustik-endüstriyel veya modern mobilyalar seçerek modern-endüstriyel gibi eklektik tarzlar oluşturabilirsiniz.

8. Endüstriyel tasarım mobilyalar

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir? Evinin Ustası Endüstriyel Yatak Odası
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Endüstriyel tasarım ürünleri stilin özelliğini yansıtacak şekilde genelde ham ve doğaldır. Yük paletlerinden yapılan koltuk ve sehpalar, kütüklerden yapılan yatak ve yatak başlığı, kasalardan yapılan kitaplık veya raflar endüstriyel tasarıma örnek gösterilebilecek mobilyalardır.

9. Endüstriyel aydınlatma özellikleri

Endüstriyel dekorasyonun belirgin ögelerinden biri de aydınlatmalardır. Genelde sarı ışığın tercih edildiği metal aksamlara sahip aydınlatma ürünleri bu stilde sıkça kullanılır. Ayrıca tek bir tepe aydınlatması yerine aplik, lambader gibi alternatif kaynaklara da yer verilir. Tepe lambaları ise genelde odanın yarısına kadar inen uzunlukta ve metal aksamlıdır.

10. Endüstriyel dekorasyon için duvar uygulamaları

Duvar Kağıtları ve Çeşitleri Evinin Ustası Endüstriyel Duvar & Zemin
Evinin Ustası

Duvar Kağıtları ve Çeşitleri

Evinin Ustası

Endüstriyel stil için duvar uygulamaları arıyorsanız işiniz hiç zor olmayacak. Duvarları olduğu gibi çıplak bırakarak da stile katkı sağlamış olabilirsiniz. Ayrıca tuğla ve beton görünümlü duvar kağıtları bu stilin en çok aranan özelliklerindendir.

11. Endüstriyel stilde zemin uygulamaları

Endüstriyel stilde birçok farklı zemin uygulamasına yer verebilirsiniz. Genelde modern ve minimal stillerde kullanılan parlak, epoksi zeminler, seramik zeminler, ahşap zeminler, rustik stilde sıkça kullanılan karo veya mozaik zeminler endüstriyel stil için de uygundur. Bunların yanı sıra beton, metal veya taş zemini de stilin belirgin bir özelliği olarak kullanabilirsiniz.

12. Endüstriyel stilde tekstil ürünleri

Tekstil ürünlerinin nadiren kullanıldığı endüstriyel stilde, doğal desenli ve dokulu kumaşlar tercih edilir. Klasik desenlere ve çok canlı renklere bu stilde pek rastlanmaz. Ancak eklektik bir denge oluşturmak isterseniz farklı yorumlar getirebilirsiniz.

Penintdesign İç Mimarlık tarafından hazırlanmış bu görselde endüstriyel stilin belirgin birkaç özelliğine rastlayabilirsiniz. Metal aksamlı uzun lambalar, yine metal aksamlı aksesuarlar ve tüylü, dokulu halı stili oluşturan ögelerdir.

13. Endüstriyel stili kişiselleştirmek

Gibson Guitarist Room / In Memory of Gary Moore Penintdesign İç Mimarlık Endüstriyel Çalışma Odası
Penintdesign İç Mimarlık

Gibson Guitarist Room / In Memory of Gary Moore

Penintdesign İç Mimarlık

Her stilde olduğu gibi endüstriyel stilde de kişiselleştirilmiş bir dekorasyona yer vardır. Hobi ve ilgi alanlarınızı belirtecek aksesuarlarla stili zenginleştirebilirsiniz. Müzikle ilgilenen biri için stüdyo temalı endüstriyel dizayn oluşturmak her açıdan heyecan verici olabilir. Endüstriyel stil stüdyo teması için adeta biçilmiş kaftandır.

14. Endüstriyel stili zenginleştiren sokaktan ögeler

NK Evi Home Office Konsept Proje Atölye Teta İç Mimarlık Endüstriyel Oturma Odası Kırmızı
Atölye Teta İç Mimarlık

NK Evi Home Office Konsept Proje

Atölye Teta İç Mimarlık

Sokak tabelaları, farklı ülkelerin otomobil plakaları, reklam levhaları, yol işaretleri gibi birçok ögeyi endüstriyel stilde aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Stili zenginleştiren ve yaratıcılığı gösteren bu tip ögeler endüstriyel stilde çok popülerdir.

15. Endüstriyel dekorasyonda stil bütünlüğü

Endüstriyel stili uygularken odaların yanı sıra merdiven, antre gibi ara alanlara da stil özelliklerini yansıtabilirsiniz. Metal korkuluklar, endüstriyel aydınlatma ve aksesuarlar ile ara alanları dekore etmek çok kolay olacaktır. Böylece evin her alanında stil bütünlüğü sağlamış olursunuz.

Endüstriyel stile farklı ülkelerden de örnekler görmek isterseniz Endüstriyel tarz bir mutfak nasıl oluşturur? 10 örnek fotoğraf başlıklı yazımızda işinize yarayacak örnekler bulabilirsiniz.


Endüstriyel dekorasyona dair bu fikirleri nasıl buldunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!