Keyifli açık alanlar için 16 farklı bahçe mobilyası önerisi | homify

Keyifli açık alanlar için 16 farklı bahçe mobilyası önerisi

Aydin Sanli Aydin Sanli
homify Akdeniz Bahçe Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Havaların ısınmasıyla birlikte bahçeli ve balkonlu/teraslı evlerde yaşam alanları da genişler ve özellikle yazın bunaltıcı sıcaklarında eve kapanmak yerine bahçenin ve açık havanın keyfini çıkararak zamanımızın çoğunu bahçede geçiririz. Zaten bu yüzden özellikle yazlık evlerde bahçe ve veranda alanları oldukça geniş olarak tasarlanır. Bugün şehir merkezlerinde dizayn edilen çoğu konut projesinde de yazlık evlerin bu keyifli yaşam alanlarının kullanım özellikleri kentlere de taşınıyor ve artık ferah ve huzurlu dış mekanlara sahip olan konut tipleri yeniden popüler olmuş durumda.

Bugün ev satın almak ya da kiralamak isteyen herkes için artı bir özellik olan bahçeli evlerde açık alanlar aslında kullanım alanlarını neredeyse iki katına çıkarabilen çok fonksiyonlu, huzur ve konfor sağlayan alanlar. Doğru bahçe mobilyaları ve dizayn ile bahçenizi yemek odasına da dönüştürebilirsiniz, güneşlenebileceğiniz bir dinlenme alanına da… Bahçenizde arkadaşlarınız ve ailenizle lezzetli bir mangal partisine ev sahipliği yapabilir ya da hamağınıza uzanıp iş hayatının stresini atarak huzura kavuşabilirsiniz.

Kısacası şık ve rahat bahçe mobilyaları yaz ve bahar aylarında bahçe keyfinizi ve yaşam kalitenizi bir üst düzeye çıkarabilir. Bahçe mobilyası tercih ederken de elbette dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var: Profesyonel dekoratörler, bahçeniz için mobilya satın almadan önce, ezberlenmiş klasik bahçe takımlarına yönelmeden, bahçenizi ne amaçla kullanmak istediğinizi düşünmenizi öneriyorlar.

Aşağıda, bahçe tasarımını güncellemek isteyen okurlarımıza ilham verebilecek farklı amaçlar ve bahçeler için farklı bahçe mobilyalarını bulabilirsiniz…

1. Bahçeler için oturma grupları

Bahçe Teras Seramik homify Eklektik Bahçe bahçe seramik,teras seramik,bahçe,italyan seramik,dış mekan

Dediğimiz gibi bahçe mobilyalarınızı seçerken amaç odaklı bir tasarım yapmanız en doğrusu olacaktır. Eğer yemekleri genellikle içeride yiyorsanız bahçeniz için bu örnekteki gibi çay, kahve saatleri için ideal olan konforlu mobilya modellerini tercih edebilirsiniz.

2. Çok fonksiyonlu tasarımlar

Küçük bir bahçeniz varsa yemek alanı ve dinlenme alanını bir arada tasarlamak zor olabilir, bu tarz bahçelerde bu örnekteki gibi yemek de yenebilen daha yüksek bir masaya sahip ama aynı zamanda konforlu ve dinlendirici oturma grupları olan bahçe takımlarını tercih etmeniz daha doğru olur.

3. Alüminyum masa sandalye takımları

Tasarım ve görünümleriyle zamana meydan okuyan alüminyum bahçe mobilyaları, dış hava koşullarından etkilenmeyen, paslanmaz, dayanıklı ve oldukça hafif olma özellikleri ile son yılların en öne çıkan dış mekan mobilya malzemelerinden birini oluşturuyor. Özellikle taşınması hafiflikten ötürü kolay olan alüminyum mobilyalar farklı seçenek ve modellerle karşımıza çıkıyor.

Bu örnekte özellikle küçük bahçeler için ideal bir tasarım olan dört kişilik yuvarlak masa setini görüyoruz.

4. Armut koltuklar

Bahçenizi yayılarak dinlenebileceğiniz konforlu, sosyal ve aynı zamanda eğlenceli bir alan olarak tasarlamak istiyorsanız ve bunun için kısıtlı bütçeniz varsa armut koltuklar tam da aradığınız mobilyalar olabilir. Bugün 75-150 TL fiyat aralığında oldukça farklı renk ve malzemeden üretilen armut koltuklar bulunabiliyor. Farklı renklerdeki armut koltuklarla bahçenizde hem güneşin tadını çıkarabileceğiniz, hem de arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz şık, rahat ve eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz.

5. Modern mangal setleri

POL 91 Şömine + Mangal homify Modern Balkon, Veranda & Teras bahçe şöminesi,bahçe şömineleri,mangal,barbekü,bahçe ürünleri,dekoratif bahçe ürünleri,',Aksesuarlar & Dekorasyon

Modern ve portatif barbekü seçenekleri bugün özellikle mangal sevenler için oldukça şık ve sıra dışı stiller ortaya koyuyor. Farklı boyut ve tasarımlara sahip birbirinden güzel mangallar, sadece fonksiyon açısından değil aynı zamanda estetik açıdan da bahçe keyfinize katkıda bulunuyor.

6. Piknik masaları

Piknik masaları mangal partileri ve keyifli kahvaltılar için en ideal mobilyalardan biri. Üstelik ekonomik, pratik ve aynı zamanda da oldukça dayanıklı bir seçenek. Piknik masaları elbette geniş oturma grupları kadar konfor sağlayabilen mobilyalar değil ancak daha düşük bütçelerle oldukça sosyal ve pratik bir kullanım sunuyor.

7. Şezlong ve dinlenme koltukları

Bahçeniz ya da terasınızda şık ve rahat bir güneşlenme alanı olması için illa bir havuzunuzun olması gerekmiyor. Şezlonglar ya da ayaklarınızı uzatarak güneşin keyfini çıkarabileceğiniz dinlenme koltuğu modelleri de bahçeler için oldukça keyifli mobilya seçenekleri arasında yer alıyor.

8. Bahçe şemsiyesi

Güneşlenmek oldukça keyifli ve dinlendirici olsa da özellikle yazın en yoğun günlerinde bahçenizin keyfini çıkarabilmek için elbette sizi yakıcı güneşten koruyacak bir gölgeleme sistemi de olması şart. Bazı bahçelerde pergola olsa da üstü açık bahçe ve teraslarda mobilya listesinin arasında mutlaka geniş ve koruyucu bir bahçe şemsiyesinin olması da gerekli.

9. Rattan bahçe mobilyaları

Hem yoğun güneş ışınlarına hem de sağanak yağmur, kar, don gibi zorlu iklim koşullarına olan dayanıklılıkları ile öne çıkan rattan malzeme geçmişten bugüne en popüler bahçe mobilyası modellerini oluşturur. Rattan aslında doğal ağaç lifleri ile örülerek üretilen bir malzemedir ancak bugün bu malzemenin doğal hali ile satılan mobilyalar oldukça pahalıya mal olduğu için enjeksiyon rattan adı verilen mobilyalar yaygın olarak kullanılır. Bu mobilyalar doğal rattan malzemelerin kullanım avantajlarının ve estetik görünümlerinin yansıtılarak yapıldığı kaliteli bir tür plastikten üretilir.

Özellikle bu örnekteki gibi rattan yemek masaları bugün bahçe ve teraslarda sıklıkla kullanılıyor.

10. Bambu bahçe mobilyası modelleri

Ayvalik'ta bir bahce homify Akdeniz Bahçe Ahşap Ahşap rengi bahce dekorasyonu

Bambu mobilyalar da hem doğallıkları, hem estetik stilleri, hem de yaz kış kötü hava koşullarına dayanıklı ve hafif yapıları ile vazgeçilmez bahçe mobilyaları arasında elbette. Ahşap kadar ağır olmayan ve daha kendine has bir görünüme sahip olan bambu bahçe mobilyaları bahçelerinde Akdeniz stili bir şıklık yaratmak isteyenler için ideal.

11. Bahçe salıncakları

Bahçenin keyfini çıkarmak denilince elbette çoğumuzun aklına ilk olarak bahçe salıncakları gelir. Bahçe salıncakları yaz ve bahar aylarında meditasyon işlevi sağlayan oldukça keyifli mobilyalar. Bu örnekteki gibi metal salıncak modelleri hem ekonomik hem de oldukça yaygın.

12. Ahşap iskeletli bahçe salıncakları

Ancak tabii ki ahşap malzemelerden üretilen bahçe salıncakları da bugün hâlâ popüler olan modelleri oluşturuyor. Ahşap dokusunun doğallığının bahçenin natural ögeleri ile çok daha şık bir uyum sağladığını söylemek mümkün. Ancak elbette ahşap bahçe salıncakları ekonomik olarak daha yüksek bütçeler gerektiriyor.

13. Tek kişilik salıncaklar

Bahçe salıncağı denilince akla ilk olarak üçlü ya da ikili kanepeleri andıran salıncak modelleri gelse de aslında tek kişilik salıncaklar da hem şık hem de sıra dışı bir model olarak öne çıkıyor.

14. Hamaklar

Bahçe keyfi denilince akla gelen bir başka şey de elbette hamaklar! Uzanıp salınarak kuş cıvıltılarını dinleyebileceğiniz ve tüm stres ve telaştan kurtulabileceğiniz bir bahçe alanı yaratmak istiyorsanız hamak modellerine de göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

15. Bahçe şömineleri

Bahçenizin keyfini yalnızca sıcak havalarda değil, soğuk kış günlerinde de çıkarmak istiyorsanız modern bahçe şömineleri de sizin için oldukça ideal bir mobilya seçimi olacaktır.

16. Paletten bahçe mobilyası seçenekleri

Paletten mobilya yapımı son zamanlarda oldukça popülerleşti. Özellikle bahçenizde kullanabileceğiniz pek çok palet mobilya seçeneği bulunuyor. Kendin-yap projeleri ile ilgileniyorsanız ve bahçeniz için oldukça ucuza yeni mobilyalar yapmak isterseniz Paletten yapılan sıra dışı bahçe mobilyaları isimli yazımıza mutlaka tıklayın. 

En çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler