Ev içi duvar taşları modellerine Türkiye’den 17 örnek

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev içi duvar taşları modellerine Türkiye’den 17 örnek

nihal e. nihal e.
Öykü İç Mimarlık – Akasya Residence 1: tarz Oturma Odası,
Loading admin actions …

Taş en popüler inşaat malzemelerinden biridir, ancak genellikle binaların dış kısmına uygulandığı için eski yıllarda ev içi taş duvar kullanımı pek yaygın değildi. Günümüzde ise iç mekan duvarları için taş duvar modelleri çok daha ilgi görüyor. Taş duvar modelleri her şeyden önce evinize estetik katar.

Taşlar zamanla gelişen ve oluşumu sırasında meydana gelen süreçleri yansıtan doğal bir güzelliğe sahiptir. Fosil, damar, doku, desen ve renk tonları her bir taş parçasını diğerlerinden eşsiz kılar. Bu nedenle doğal taşlar çok değerlidir. Estetik yönüne ek olarak taş duvar kaplamaları evinize uzun vadede yapacağınız bir yatırımdır. Duvarlarınızdaki doğal taşların gücü, dayanıklılığı ve çok yönlülüğü, dokusu ve diğer özellikleri mülkünüzün maddi değerini arttıracaktır. Günün birinde evinizi satmaya karar verdiğinizde taş duvar masrafı bir artı olarak size geri dönecektir.

İç mekanda taş duvar tercih edilmesinin bir nedeni de taşın bakımının kolay olmasıdır. Taş duvarlar, hava şartlarına dayanıklı özelliklere sahip en sağlam malzemedir. Her şeyden önce taş zor kırılır ve yüzeyinde kalıcı leke oluşumu nadiren görülür. Temizliği ise çoğu zaman su ve deterjanla halledilebilir. Bu nedenle temizleme pratiği kolaydır. Basit sabun veya deterjan solüsyonları taşa parlaklık verir. İyi işlenmiş taş yüzeyleri, mekanik vakum da dahil olmak üzere genel temizlik yöntemlerini uygulamak için pürüzsüzdür. Ayrıca taş karolar ve döşeme değiştirme kolaylığı sayesinde restorasyon kolaydır. Bir veya birkaç taşa zarar gelmesi nedeniyle tüm duvarı yenilemek yerine sadece hasar gören kısımlar yenileri ile değiştirilir.

Sonuçlar ev için duvar dekorasyonunda taş modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Taş duvar kaplamasını dilerseniz salonda dilerseniz mutfakta dilerseniz de evin diğer bölümlerinde kullanabilirsiniz. 

1- Endüstriyel stilde tuğla taş duvar

Erden Ekin Design – Salon Bölümü: tarz Oturma Odası,
Erden Ekin Design

Salon Bölümü

Erden Ekin Design

Endüstriyel stil salonlarda duvar dekorasyonu olarak en iyi tercih tuğla duvar kaplamadır. Tuğla duvar tarz olarak endüstriyel stilin metalik, soğuk fakat modern havasını tamamlar. Renk olarak da bulunduğu mekanlarda dikkat çekici bir tona sahiptir. Dolayısıyla endüstriyel tarz salon döşemek isteyenler için tuğla taş duvar ideal bir seçimdir.

2- Gri taş duvar

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: tarz Oturma Odası,
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Taş kaplama modelleri, duvarlarınıza dokusuyla karakter katarken evinizi de güzelleştirir. Üstelik duvar dekorasyonu olarak farklı taş türleriyle ilgi çekici duvarlar tasarlayabilirsiniz. Bu örnekte salonun dar duvar bölümüne doğal taş duvar kaplaması yapılmış. Gri tonlu duvarlar beyaz duvarlarla hoş bir kontrast sağlıyor.

3- Mermer şömine duvarı

Salonlara şıklık katan taş duvar kaplamalarından biri de mermerdir. Ancak mermer duvar, oturma odalarında çok fazla tercih edilmez. Bununla birlikte mermer, belli bir duvar bölümüne uygulanabilir. Bu oturma odası örneğinde mermer taşı, şömine bölümüne uygulanarak şömine salonun odak noktası haline getirilmiş.

4- Farklı tonlar bir arada

homify: tarz Oturma Odası,
homify

OHY Evi Sunflower Sitesi

homify

Taş duvar modelleri taşın türüne, boyutuna ve hatta rengine göre farklılık gösterir. Örneğin nötr tonlarda açık renk bir taş duvar istiyorsanız fotoğraftaki salon gibi bej rengi bir taş tercih edebilirsiniz. Beje ek olarak gri ve kahverengi taşları da bir arada kullanabilir ve böylece salonunuzu daha cazip hale getirebilirsiniz.

5- Taş duvar ünitesi

Öykü İç Mimarlık – Akasya Residence 1: tarz Oturma Odası,
Öykü İç Mimarlık

Akasya Residence 1

Öykü İç Mimarlık

Modern salonlarda taş duvar dekorasyonu genellikle belli bir duvar bölümüne uygulanır. Bu alan, televizyonun yerleştirileceği duvar bölümü olursa salonunuz çok daha şık görünebilir. Özellikle de taş modeli koyu bir tona sahipse televizyon ünitesini çok daha dikkat çekici yapacaktır.

6- Mutfakta kesme taş

homify: tarz Oturma Odası,

 Mutfak da tıpkı salon gibi duvar dekorasyonu açısından değerlendirilebilecek alanlardan biri. Mutfağın tüm duvarları olmasa da belli bir bölümünde taş duvar tercih edilebilir. Bu örnekte mutfağın  oturma alanında kesme taş kullanılmış. Özel aydınlatma ile birlikte taşın girinti ve çıkıntıları estetik hale gelmiş.

7- Banyoda taş duvar modelleri

Alsancak Mermer – Alsancak Mermer: tarz Banyo,
Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Banyo duvarlarında genellikle seramik tercih edilse de doğal taş, iyi bir kaplama seçeneği olabilir. Zira taş neme dayanıklı, kolay yıpranmayan ve leke tutmayan bir malzeme olduğu için banyo gibi alanlar için doğru bir tercih.

8- Taş duvar dekorasyonunda yığma taş tekniği

homify: tarz Oturma Odası,
homify

Eyüp_Konut

homify

İç mekan duvar dekorasyonunda rahatlıkla kullanabileceğiniz taş duvarlar farklı döşeme teknikleriyle de evinize karakter katıyor. Bu örnek görselde oturma odası duvarında yığma taş tekniği kullanılmış. Yığma taş duvar görünümü ise özellikle ahşap gibi doğal malzemelerle çok uyumlu görünecektir.

9- Yaratıcı duvar dekorasyonu

Taş duvarlar salonlarda özellikle şömine bölümünde tercih ediliyor. Bununla birlikte taş kaplama, sadece belirli bir sütuna ya da duvarın tamamına uygulanıyor. Ancak daha sıra dışı bir tasarım istiyorsanız bu örnekte olduğu gibi esnek çizgiler kullanabilirsiniz.

10- Koyu tonlu taş duvar

Bir başka oturma odası örneğinde yine şömine bölümüne taş kaplama uygulanmış. Fakat bu defa oldukça koyu tonlu bir taş tercih edilmiş. Bu seçim, özellikle duvarın beyaz kısımlarıyla çok daha iddialı hale gelirken dekorasyona hoş bir kontrast katıyor.

11- Mutfakta taş duvar dekorasyonu

Evinin Ustası – Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım: tarz Mutfak,
Evinin Ustası

Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım

Evinin Ustası

Mutfak duvarında taş kullanmaya karar verdiyseniz boş bir duvar yerine tezgah ile dolap arasındaki bölüme de taş tercih edebilirsiniz. Taş veya tuğla duvar, sıradan bir fayanstan çok daha etkileyici görünecektir. Bu örnekteki gibi canlı bir yeşile boyamak da mümkün.

12- Tuğla taş duvarla retro mutfak

Tuğla taş duvar sadece modern, endüstriyel ve rustik stilde değil; retro tarz mutfak dekoru oluştururken de işinize yarayacaktır. Eskitme görünümlü doğal duvarınıza çeşitli yazılar ve bir lamba ekleyerek eğlenceli hale getirmeniz de mümkün.

13- Yatak odasında taş duvar

Evinizde taş duvarları değerlendirebileceğiniz alanlardan biri de yatak odaları. Özellikle de geleneksel evlerde taş duvarlara oldukça sık rastlanılır. Bununla birlikte günümüzde tatilde beldelerinde bulunan butik oteller, pansiyonlar, bungalov evler ve balayı daireleri de taş duvar kaplaması için uygun mekanlardan bazıları.

14- Rustik yatak odasına taş duvar modeli

EKa MİMARLIK – Adatepe Projesi: tarz Yatak Odası,
EKa MİMARLIK

Adatepe Projesi

EKa MİMARLIK

Bir başka yatak odası örneğinde yatağın dayandığı geniş duvar tamamen taşla döşenmiş. Bununla birlikte odanın genel görünümüne uygun olarak taşlar da beyaza boyanarak dekorasyonda bütünlük sağlanmış.

15- Beyaz mermer banyo

VERO CONCEPT MİMARLIK – Kalafatoğlu Villa İç Mekan: tarz Banyo,
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Ev için duvarlarda tercih edilen taş türlerinden biri de mermer. Dekorasyonda mermer  zeminde veya duvarda kullanılabileceği gibi bir alanın tamamı da mermerle döşenebilir. Ancak tamamen mermer döşenmiş bir alana pek sık rastlanmaz. Banyolar ise hem duvar hem zemin kaplaması olarak mermerin kullanılacağı nadir yerlerden biridir.

16- Mermer tezgah ve zemin

Nuevo Tasarım – Klasik villa projesi: tarz Mutfak,
Nuevo Tasarım

Klasik villa projesi

Nuevo Tasarım

Mermer parlak yüzeyi, dayanıklı yapısı ve renk seçeneği ile iç mekan tasarımında kullanılan popüler malzemelerden biridir. Diğer taşlardan farklı olarak ışığı yansıtması mermeri daha lüks hale getirir. Mermer özellikle klasik stilde tasarlanmış yerlerde tercih edilir.

17- Doğal taş görünümlü duvar paneli

rwiçmimari – salih bey: tarz İç Dekorasyon,
rwiçmimari

salih bey

rwiçmimari

Son örneğimizde diğerlerinden farklı olarak doğal taş yerine taş görünümlü bir duvar paneli bulunuyor. Doğal taşlar her ne kadar kullanışlı ve uzun ömürlü olsa da maliyeti oldukça yüksek bir malzeme. Yapay taş paneller ise taş duvar isteyen fakat bütçesi kısıtlı olanlar için alternatif bir seçenek.

İç mekan duvar tasarımı ile ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz dergimizin 'Duvar dekorasyonunda nelere dikkat etmeliyim?' başlıklı yazısına göz atabilirsiniz.

En çok hangi örneği beğendiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!