Kübist mimari

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Kübist mimari

homify.com.tr homify.com.tr
HI-MACS®:  tarz Evler
Loading admin actions …

Mimari tarihine damgasını vuran hareketlerden biri olan kübist akım 20. yüzyılın başlarında Pablo Picasso ve Georges Braque tarafından başlatıldı. Başlangıçta bir sanat akımı olan kübizm, zaman içinde tasarım ve mimaride de uygulanmaya başlanan bir yaklaşım halini aldı. Tıpkı modernizmde olduğu gibi, temel çıkış noktası mevcut tarz ve yaklaşımları reddedip tamamıyla yeni bir akım yaratmak, genelgeçer fikirlere meydan okumaktı. 

Sanat tarihçilerinin hâlen tartıştığı bir konu olsa da, sanat akımı olarak kübizmle mimarideki kübizm arasındaki en önemli benzerlikler olarak kalıbın dışına çıkan formlar, geometri ve üç boyutlu biçimlerle yapılan deneyler sayılabilir. Homify'da bu prensiplere bağlı kalarak çalışan ve 21. yüzyılda da kübizmi yaşatmaya çalışan uzmanlarımız var. İşte onların eserlerinden küçük bir derleme.

Le Corbusier'ye dönüş

Modern mimari denine ilk akla gelen isimlerden biri elbette İsviçreli-Fransız mimar Le Corbusier'dir. Son derece geometrik biçimleriyle ve özellikle küp biçiminde tasarladığı binalarıyla tanınan mimarın işlerini hatırlatan bu ev, çağdaş mimarinin geçirdiği en önemli aşamalardan birinin de uzantısı gibi duruyor. Cumbayı andıran çıkıntı şeklinde eklenmiş ikinci kat bu yazıdaki diğer fotoğraflarda da görebileceğiniz ve kübizmi standart modern tasarımdan ayıran en belirleyici unsur.

Çağdaş bir yorum

Genel olarak kübist mimari beyazdır. Ama, kübizmin günümüzdeki örneklerine baktığımıza göre, günümüzün trendlerini yansıtan eserleri de gözden kaçırmamak lazım. Örneğin dış yüzeyi ahşap panellerden oluşan bu ev hem görsel olarak büyüleyici, hem de güneşe karşı müthiş bir emme mekanizmasına sahip; zira evin dış yüzeyinin büyük bölümünde cam kullanılmış. Binanın sanki iki taraftan çekiştirilmiş ya da itilmiş gibi görünmesi tasarım öğrencilerinin konuyla ilgili ilk öğrendiği ilkelerden biri olup, görünüşte çok karmaşık olmasa da, mühendislik itibarıyla böyle bir yapıyı kotarmak son derece zahmetli ama bittikten sonra bir o kadar da tatmin edici bir iş olmalı.

Doku oyunları

Beyaz palet üzerinde beyaz kullanmak kimi zaman fazla steril bir etki yaratabileceğinden; tıpkı iç mimaride olduğu gibi burada da tekdüzeliği kırmak için farklı dokular kullanmak gerekebilir. Bu projeyi çizen mimarlar da gri mozaikleri çok zekice kullanarak hem göze hitap eden, hem de binanın genel tutarlılığına zarar vermeyen bir doku oyununa ulaşmışlar. Pencerelerin etrafındaki siyah çerçeveler de formların tanımlanmasına yardımcı olan ekstra unsurlar.

Derin düşünceler

The Myers Touch:  tarz Mutfak
The Myers Touch

Synergy of Light and Space

The Myers Touch

Kübizmi tanımlayan unsurlardan biri de Picasso'nun işlerindeki o belirsizlik ve sorgulama hissidir. Şekiller nerede başlayıp biter? Yapı, düşünce düzeyinde, nasıl parçalanır, çözümlenir ya da yeniden bir araya getirilir? Bu örnekte, binanın havuz üzerindeki yansıması böylesine zihin oyunları için uygun bir ortam sunuyor. Bu bina ve görünüm, hem alışık olduğumuz iki ve üç boyutlu formlara meydan okuyor, hem de fotoğrafın kadrajı sayesinde objenin aynı bağlam içinde birden fazla açıdan değerlendirilmesi mümkün oluyor. Eğer saf bir kübizmden ve arkasındaki ideallerden söz edeceksek; biçim ve öz itibarıyla Picasso ve Braque'ın niyetlerini bundan daha iyi yansıtacak bir bina bulunamaz herhalde. 

Mimarlık tarihiyle ilgiliyseniz ’20. ve 21. yüzyılın en önemli mimari akımları’ başlıklı yazımız ve dünyaca ünlü mimar Renzo Piano'nun eserleri de ilginizi çekebilir.  

Kübizmin mimarideki yansımalarından yaptığımız bir derleme. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!