Bahçe düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile ilgili sık sorulan sorular | homify

Bahçe düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile ilgili sık sorulan sorular

Aydin Sanli Aydin Sanli
Sharjah Konut Peyzaj Projesi Orientalis Modern
Loading admin actions …

Yaşadığımız yerlerin iç mekanlarının dekorasyon ve tasarımları gündelik hayatımızda pratiklik ve rahatlık sağlar. Dış mekanlardaki tasarım ve düzenlemelerin ise aslında genelde yalnızca estetik bir avantaj olduğu düşünülür ancak bu düşünce aslında yanlıştır. Evlerimizin bahçelerinde, iş yerlerimizin avlularında, sokaklarda ve şehir meydan ve parklarında yer alan düzenlemeler, çoğumuz farkında olmasak da aslında bütün hayatımıza etki eden oldukça önemli bir olgudur. Peyzaj mimarlığı, her türden dış mekanın sistematik bir biçimde tasarlanması, düzenlenmesi ve bu tasarım ve planlamanın uygulamaya geçirilmesini kapsar. Yani bir evin küçük bir bahçesinin tasarımına da, büyük şehirlerin meydan ve parklarının düzenlenmesine de peyzaj çalışması adı verilir ve peyzaj çalışmaları yaşam kalitemizi doğrudan etkiler. Yürüyüş yolları ve geçişlerin ergonomi sağlayan yapısından ağaçların sağladığı temiz hava ve rahatlatıcı etkiye, çiçeklerin yaydığı enerji ve şık görünümden estetik süslemelere kadar pek çok farklı unsur ile peyzaj tasarımları her zaman söz konusu çevrede yaşayan insanların hayatlarına dokunuyor.

Elbette peyzaj çalışmaları ve bahçe düzenlemeleri pek çok farklı boyut ve tarzda olabiliyor. Parklardan bahçelere, dinlenme alanlarından üniversite kampüslerine, okul bahçelerinden kamuya açık alanlara kadar pek çok farklı peyzaj mimarlığı katmanı olduğunu söylemek mümkün. Aşağıda da farklı türde peyzaj çalışmalarının arasından sayfalarımızda en çok öne çıkanları derledik ve peyzaj ve bahçe düzenlemesi ile ilgili en çok sorulan soruları cevaplamaya çalıştık…

- Peyzaj tasarımı konutun değerini arttırır mı?

Sharjah Konut Peyzaj Projesi Orientalis
Orientalis

Sharjah Konut Peyzaj Projesi

Orientalis

Bu soru genellikle ev sahipleri tarafından peyzaja yapılması gereken yatırım miktarı hesaplanırken sorulur çünkü bazılarımız peyzaj düzenlemesine çok para harcamanın ileride bir getirisi olmayacağı gibi yanlış bir fikre sahip olabiliyor. Oysa nasıl ki bir binanın dış cephesi konutun fiyatını belirlerken önemli bir rol oynuyorsa, bahçe ve diğer dış mekanlarındaki peyzaj düzenlemesi de konutu daha lüks ve değerli kılabilir. Peyzaj düzenlemesi olmayan bir konut ise değerinin altına satılacaktır.

Bunun en önemli nedeni elbette peyzajın muhteşem bir süsleme olması ve bir evin çok daha güzel görünmesine neden olması. Diğer bir neden ise yukarıda da belirttiğimiz gibi doğal alanların güzelce düzenlendiği ve ihtiyaçlara göre planlandığı dış mekanlarda yaşam kalitesinin de otomatikman artması. Zaten bu yüzden, bugün büyük ve lüks konut projelerinde, site bahçe ve ortak kullanım alanlarındaki peyzaj tasarımlarına çok büyük önem veriliyor; bu resimdeki harika peyzaj düzenlemesi ile öne çıkan konut projesi de bunun başarılı bir örneği…


- Bir evin bahçe düzenlemesi neleri kapsar?

Konut projelerinde bahçe düzenlemesi ve peyzaj tasarımı, bahçede yer alacak tüm unsurları, yerleşimi, mühendislik hesaplamalar ve mimari tasarımları ve bitkilendirme işlemlerini kapsar. Yani bahçenizin düzenlenmesi için bir peyzaj mimarı ile anlaştığınızda, bahçenizi sıfırdan tasarlama sürecine adım atmış olursunuz. Bahçenizde bir havuz varsa ya da bir havuz yaptırmak istiyorsanız havuzun inşası ve çevre düzenlemesi de peyzaj tasarımına dahildir. Aynı şekilde yürüyüş yolları, çiçek ve ağaç seçimleri ve ekim ve bitkilendirme işlemleri, oturma alanlarının oluşturulması ve gölgelendirme çözümlerinin yaratılması peyzaj tasarım sürecinin bir parçasıdır. Elbette peyzaj tasarımı ve uygulamasına çiçek ve bitkiler için sulama sistemlerinin kurulması ve çim türünün seçimi ve ekimi gibi daha detaylı işler de dahildir.

- Bahçe düzenlemesi adım adım nasıl yapılmalı?

Sharjah Konut Peyzaj Projesi Orientalis Modern
Orientalis

Sharjah Konut Peyzaj Projesi

Orientalis

Ya da bir başka deyişle; peyzaj tasarımının aşamaları nelerdir? Öncelikle peyzaj mimarı ile ev sahibinin bir araya gelerek bahçenin ihtiyaçlarını ve ev sahibinin isteklerini belirlemesi gerekir. Bir havuz yapılacak mı? Alanın ne kadar bitkilendirilecek? Bahçe kulübesi olacak mı? Oturma alanı nerede bulunacak? gibi kararlar da bu aşamada ev sahibi ve peyzaj mimarının bir araya gelmesi ile verilir. Karar aşamasından sonra peyzaj mimarı çizimi yapar ve ev sahibine onaylattıktan sonra uygulama sürecine geçilir. Uygulama sürecinde ise ilk olarak altyapı çalışmaları gelir: Drenaj, sulama sistemi gibi altyapı işlemleri gerçekleştirildikten sonra tasarım uygulanır.

- Peyzaj tasarımında çizim ve projelendirme gerekli mi?

Nur Evi Bahçesi Modern Bahçe P2 Tasarım Modern
P2 Tasarım

Nur Evi Bahçesi

P2 Tasarım

Genellikle insanlar peyzaj mimarlığı söz konusu olduğunda çizim ya da planlamaya gerek duyulmadan doğrudan bahçede ekim işlemlerine geçildiğini düşünür. Oysa peyzaj mimarlığı da tıpkı mimarlık gibi son derece ayrıntılı ve tasarım/projelendirme aşamalarının es geçilmemesi gereken bir uzmanlıktır. Özellikle 3D çizimlerle bahçenin konumu, özellikleri, peyzaj tasarımının konut ile ilişkisi gibi noktalar gözle görülür bir şekilde ev sahibine sunulur. Bu aşamanın en büyük avantajı istenmeyen parçaların uygulama aşamasına geçilmeden değiştirilebilmesidir.

- Şehir planlamasında peyzajın önemi

CSR Design - Alican Turgay Sezer – Aksaray Selçuklu Parkı Düzenleme Projesi: modern tarz , Modern
CSR Design – Alican Turgay Sezer

Aksaray Selçuklu Parkı Düzenleme Projesi

CSR Design - Alican Turgay Sezer

Nasıl ki evlerin karakter ve dokusunu evin dekorasyon tarzı, mobilya modelleri ve renk tercihleri belirliyorsa, şehirlerin karakterini de peyzaj tasarımları belirler. Dünyanın en bilinen şehirleri her zaman göz alıcı park, bahçe, meydan ya da sokaklarıyla ünlenmişlerdir. Kısacası şehirlerde peyzaj çalışmaları, evlerimizdeki dekorasyon gibidir.

Bu örnek görselde Aksaray Belediyesi için düzenlenmiş bir park görüyorsunuz. Parkta Selçuklu medeniyeti mimari konsepti ile çağdaş mimari birlikte kullanılarak bir tasarım dili oluşturulmuş. Hem tarihi ve kültürel, hem de şehrin karakterini ve dokusunu yansıtan tematik bir peyzaj çalışması.


- Bahçe şelalesi nedir?

Modern Bahçe Şelaleleri homify Modern Taş
homify

Modern Bahçe Şelaleleri

homify

Tıpkı mimari ve dekorasyonda olduğu gibi peyzaj alanında da her geçen gün yeni trendler karşımıza çıkıyor. Bu trendlerin en öne çıkanlarından biri de eski tip süs havuzları yerine su unsuru olarak bahçelerde modern şelaleler kullanmak. Bahçe şelaleleri farklı boyut ve tarzlarda üretilebiliyor. Küçük ve oldukça çağdaş görünümlü bu örnek küçük bahçelere de uygulanarak suyun iyileştirici etkisi peyzaj tasarımına katkıda bulunabilir.

Yapay şelaleler

"PALMROCK" ARTIFICIAL ROCK SYSTEMS -Made In PALMIYE LANDSCAPE ARCHITECTURE Tropikal Oteller Palmiye Peyzaj Mimarlık Tropikal
Palmiye Peyzaj Mimarlık

PALMROCK ARTIFICIAL ROCK SYSTEMS -Made In PALMIYE LANDSCAPE ARCHITECTURE

Palmiye Peyzaj Mimarlık

Elbette daha büyük kapsamlı yapay şelalelerden söz etmek de mümkün. Özellikle otel gibi ticari işletmelerde bu tarz yapay şelale uygulamaları oldukça öne çıkıyor.

- Doğal havuz ne demek?

Tüm dünyada yaygınlaşmaya başlayan bir diğer peyzaj unsuru: Doğal havuzlar. Doğal havuzların en önemli özellikleri ekolojik olmaları. Oluşturulan bitki ve toprak örgüsü ile bu tür havuzlar kendi kendini temizleyen bir yapıya sahip, bu sayede de kimyasal ilaç ya da su değişimine ihtiyaç duymuyor. Bunların yanı sıra oldukça şık ve sıra dışı görünüyorlar. Tıpkı bir göl kenarında yaşıyorsunuz gibi…  

- Kayalı bahçe uygulamaları

Ardıç Ev Avlu Egeli Proje Modern
Egeli Proje

Ardıç Ev Avlu

Egeli Proje

Kayalı bahçeler de son yıllarda yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada kendini gösteren trendlerden biri. Kayalı bahçeler kısaca toprak yerine taş, kum ve kayalardan oluşan bahçe modelleridir. Bakım ihtiyacı çok daha az olduğu ve huzur veren görünümleri ile öne çıktıkları için kayalı bahçeler her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Ayrıca kayalı bahçeleri yalnızca bahçenizde değil, balkon, teras ve hatta evinizin iç mekanlarında da oluşturabilirsiniz.

Kayalı bahçe türlerinden biri olan Zen bahçeleri özellikle huzur ve iyileştiricilik özellikleri ile en çok tercih edilen modelleri oluşturuyor. Neden bir Zen bahçesine ihtiyacınız var? İşte 10 sebep! isimli yazımıza tıklayarak Zen bahçeleri hakkında daha ayrıntılı fikir edinebilirsiniz.

Sizce en güzel görünen peyzaj tasarım unsuru hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!