Ev dekorasyonunda bej renginin kullanıldığı 15 örnek | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda bej renginin kullanıldığı 15 örnek

nihal e. nihal e.
Hayat Villaları - Sapanca, Türkiye Modern Oturma Odası Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn Modern
Loading admin actions …

Bir mekanı dekore ederken dikkat etmeniz gereken ana unsur renklerin doğru kullanımıdır. Renk paleti içerisinde bej rengi, en esnek olanıdır. Bej, yumuşak krem rengi ile açık kahverengi arasında bir ton kabul edilir. Sakin bir nötr rengi olmasından ötürü iç dekorasyon için güvenilir bir tercihtir. Öte yandan bu renk genellikle hafife alınır ve sıkıcı, düz görünümlü olarak kabul edilir. Ancak genel kanının aksine profesyonel tasarımcılar ve iç mimarlar, bejin tüm renklerle mükemmel bir uyum sağladığını bilir ve tasarımlarında bejin tonlarını her zaman kullanılırlar.

Bej rengi doğada da rastlayabilirsiniz. Örneğin kum taneleri ya da bazı taş türleri bej rengine sahiptir. Ayrıca insan cildine de oldukça yakın bir tonu vardır. Bej çok uyumludur; bu nedenle herhangi bir mekandaki renk karmaşası için kolayca ana renk veya fon rengi olarak kullanılabilir. Bej renginin genellikle evlerde, ofislerde ve hatta hastanelerde kullanılmasının nedeni budur.

Profesyonel tasarımcıların bej rengini en sık kullandığı yerlerden biri oturma odasıdır, çünkü bu alan aile bireylerinin bir araya geldiği ve sükunetin en çok ihtiyaç olduğu yerlerden biridir. Bunun dışında bej, görsel olarak mekanı büyütür ve bu küçük salonlar için mükemmel bir çözümdür. Yatak odaları için de ideal bir renk olan bej, dekorasyona rahatlama ve huzur katar. Ahşap, tekstil ve yün gibi doğal malzemelerle yapılan kombinasyonlarla oldukça uyumlu görünür.

Bejin diğer renklerle uyumuna gelince; nötr bir ton olmasından ötürü hemen hemen tüm renklerle eşleşir ve bu özelliği iç mekan dekorunda gerekli vurguyu yapmak için iyi bir fırsat sunar. Beje en yakın renk tonları şöyledir: süt beyazı, vanilya rengi, kırık beyaz, çikolata rengi, gül kurusu, karamel, tarçın ve kahverengi. Beje uyumlu diğer renkler ise soluk sarı, pastel yeşil, açık mavi, lila, zümrüt yeşili ve turkuazdır. Bunların dışında bej renginin açık ve koyu tonları vardır. Örneğin koyu bir bej, kahverenginin yanı sıra siyah ve beyazla da son derece uyumludur. Açık bej tonu ise özellikle beyazla iyi bir ikili oluşturur. Bu renk kombinasyonunun sonucunda mekanda ferah etki meydana gelir.

Yumuşak tonlar dışında bej rengi, parlak renklerle de kullanılabilir. Ayrıca altın, bronz ve gümüş gibi çeşitli metal aksesuarlar da daha şık görünür. Bejin çok yakıştığı bir diğer malzeme ise ahşaptır. Koyu ve açık tonlu ahşap ile bej bir mekan doğal bir ambiyansa sahip olur. Sonuç olarak bejin diğer renklerle kombinasyonu, en küçük odayı bile daha konforlu ve zarif hale getirir.

1- Huzurlu bir salon

Aydınlatma Modern Oturma Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Aydınlatma

ANTE MİMARLIK

Bej rengini iç mekanda nasıl kullanabileceğimizi daha iyi anlamak için profesyonellerin hazırladığı örneklere göz atalım. Görseldeki modern oturma odası, ağırlıklı olarak bej renginin ve loş aydınlatmanın tercih edildiği huzurlu bir mekan. Açık tonlu ahşap detaylar da bejle yumuşak bir uyum sağlıyor. 

2- Fotoğraflarla tamamlanan bej rengi duvar

Bir başka oturma odası tasarımında bir duvar bölümü beyaz iken kanepenin dayandığı duvar bej rengi tercih edilmiş. Üzerine siyah çerçeveli çeşitli resimlerin asıldığı duvar, koyu renkli koltukla birlikte odanın odak noktası durumunda. Bej rengi duvar ise beyazın aksine keskin bir geçişi engelleyerek daha soft bir görünüm meydana getiriyor.

3- Bejin desenlerle harmonisi

Mizal Lüks Koltuk Takımı Modern Oturma Odası homify Modern
homify

Mizal Lüks Koltuk Takımı

homify

Bu örnek, özellikle oturma grubunun ön plana çıktığı bir dekora sahip. Biri bej, diğer koyu kahverengi iki kanepe ile desenli berjer, oldukça iddialı bir mobilya grubu. Buna karşın bej rengi kanepeyi koyu rengin ve desenli koltuğun arasına yerleştirerek denge sağlanmış. 

4- Bej ve lacivert

Locaefes Projesi, C Tipi daire salonu Modern Oturma Odası Orby İnşaat Mimarlık Modern Beton
Orby İnşaat Mimarlık

Locaefes Projesi, C Tipi daire salonu

Orby İnşaat Mimarlık

Oturma odasında bej gibi nötr bir renk kullanarak alanı daha aydınlık hale getirebilirsiniz. Ancak sadece bej kullanmanın mekanı tekdüze yapmasından çekiniyorsanız bu örnekteki gibi koyu bir lacivertle kontrast sağlayabilirsiniz.

5- Bej ve turuncu

Şimdiye dek bejin yumuşak tonlarla kullanıldığı örnekler gördük. Oysa bej, tüm renklere uyum sağlayabilir. Örneğin bu fotoğrafta baştan aşağı beje bürünmüş bir salon mevcut. Ancak iki adet sandalyede turuncu tercih edilmiş. Böylece bejin parlak renklerle de gayet iyi görünebileceğini anlamış oluyoruz.

6- Sakinleştirici atmosfer

İç mekan dekorasyonunda bej renginin popüler olmasının en büyük nedeni bejin rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Bu nedenle ağırlıklı olarak oturma odası gibi yerlerde tercih edilir. Bej ile çok fazla efor sarf etmeden sakinleştirici bir atmosfer elde edebilirsiniz.

Bej rengi kullanımı ile ilgili daha fazla örnek incelemek isterseniz dergimizin 'Bej ile dekore edilmiş sıcak ve modern salonlar' başlığına göz atabilirsiniz.

7- Modern banyolarda bej

Bej rengi evin her bölümünde rahatlıkla tercih edilebilir. Bu alanlardan biri de banyolardır. Bilhassa banyonun en şık gözükmesini istediğiniz bölümünde bej kullanabilirsiniz.

8- Bej, mermer ve ahşap

Doğada bej rengine yakın bir tona sahip pek çok şey bulabilirsiniz. Tam da bu yüzden bej, doğal malzemelerle iyi çalışır. Banyolar, mermerin en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Mermerinizi bej rengi duvar ve ahşap malzeme ile tamamlayarak huzur verici bir banyo hazırlayabilirsiniz.

9- Mutfakta bej rengi

Mutfaklar tasarımında açık renkler ağır basar. Bunun en büyük nedeni mutfakların genellikle kısıtlı bir alana sahip olmasıdır. Açık renkler ile mutfak olduğundan daha geniş algılanır. Ancak mutfağınız büyükse parlak bir beyaz yerine daha nötr bir ton olarak bej rengi tercih edebilirsiniz.

10- Bej ve beyaz ikilisi

Modern Mutfak homify Modern

Dolaplar mutfak dekorasyonunda kilit konumdadır. Çünkü çok fazla yer kaplar ve akıllıca tasarlanması önemlidir. Geçmişte mutfak dolapları tek renk kullanırdı. Günümüzde ise iki renkli dolaplar daha popüler. Bej rengi de hem açık hem koyu tonlarla rahatlıkla kullanılabilir.

11- Baştan sona beje bürünmüş mutfak

Umman Konut Projesinden Mutfak homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

Umman Konut Projesinden Mutfak

homify

Çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız U şeklindeki mutfak dizaynı sizin için idealdir. Ancak bu tasarımda tüm duvarlar dolapla kaplı olacağı için bej gibi nötr bir ton tercih etmelisiniz.

12- Yatak odasında bej rengi

Libya Villa -3 Modern Yatak Odası homify Modern İşlenmiş Ahşap Şeffaf
homify

Libya Villa -3

homify

Ev dekorasyonunda ihmal edilmemesi gereken alanlardan biri yatak odasıdır. Son yıllarda yatak odası tasarımları ev dekorasyonu trendlerinde yükselişe geçti. Günümüzde her stil ve renkte yatak odası mobilyaları görebilirsiniz. Bu örnekte ise bej  rengi  yatakta kullanılmış.

13- Desenli duvara bej rengi yatak başı

Paftalı Revize Modern Yatak Odası Macitler Mobilya Modern
Macitler Mobilya

Paftalı Revize

Macitler Mobilya

Yatak odası duvarında bu örnekte olduğu gibi iddialı bir duvar kağıdı kullanacaksanız eğer daha dengeli olması açısından yatak başını bej rengi tercih edebilirsiniz. 

14- Çatı katına bej rengi duvar

Çatı Katı İmalatı Modern Oturma Odası Halif yapı Modern
Halif yapı

Çatı Katı İmalatı

Halif yapı

Çatı katı mekanlar ev dekorasyonunda ayrı bir yer tutar. Çünkü eğimli tavan yapısı hem dekorasyonu hem de mobilya tasarımını büyük ölçüde etkiler. Bu örnekte tavan eğiminden ötürü alçak bir boya sahip duvarlar bej rengine boyanmış. Gül kurusuna çalan bej rengi beyazla uyumlu görünüyor.

15- Bej rengi ve ahşap uyumu

Son örnekte ahşap mobilyaların ağırlıkta olduğu bir yatak odası var. Ahşap bulunduğu mekana sıcaklık kattığı için ev dekorasyonunda çok popüler bir malzemedir. Ahşapla uyumlu olması açısından ise duvar rengi bek olarak tercih edilebilir.


Siz hangisini tercih ederdiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!