Ev tipi sauna tasarımına dair göz alıcı fikirler!

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ev tipi sauna tasarımına dair göz alıcı fikirler!

Homify Homify
Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn – Bosphorus City Villa - İstanbul / Türkiye : tarz Hamam,
Loading admin actions …

Günümüzde bir evin lüks kriterleri arasında sayılabilen buhar odaları aslında banyo kültürünün çok eski ve kapsamlı bir parçasıdır. Neredeyse her coğrafyada kendine yer edinmiş olan buhar odaları, spa, hamam, sauna gibi farklı isimlerde varlığını sürdürür. Farklı rutinler içerecek şekilde gelişmiş olsalar da temelde hepsi, terleme yolu ile vücuttaki gözenekleri açarak su ve toksin dengesini sağlamaya yarayan yüksek sıcaklıktaki buhar odalarıdır. Hem masaj ve rahatlama, hem de temizlik ve arınma için tercih edilen buhar odaları, ait olduğu kültürün renklerini yansıtan tasarımları ile de öne çıkar.

Eğer siz de banyo keyfinize spa ve saunalar ile konfor katmak istiyorsanız, ev tipi sauna ve buhar odalarına dair birbirinden güzel tasarım fikirlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Buhar odaları kazandırdığı konfor ve lüksün aksine oldukça kolay bir imalat sürecine sahiptir. Masraflı kazı ve drenaj çalışmalarına veya devasa bahçelere ihtiyaç duymadan, küçük bir odaya kolayca sauna yaptırabilirsiniz. Ev tipi sauna imalatı için ihtiyacınız olan tek şey bir oda, bir miktar bütçe ve size hayalinizdeki buhar odasını tasarlayacak bir uzman olacak. Nasıl bir tasarım aradığınıza ise bu yazımızdaki fikirleri inceleyerek karar verebilirsiniz.

Buhar odasının altın kuralı

Çilek Spa Design – Efsun Mimarlık Buhar Odası Projesi: tarz Hamam,
Çilek Spa Design

Efsun Mimarlık Buhar Odası Projesi

Çilek Spa Design

Buhar odasının sıcaklık ve buhar dengesinin korunabilmesi son derece önemlidir bu nedenle buhar odası yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay odanın yalıtımıdır. Buharın dışarı sızmaması ve sıcaklığın korunabilmesi için gerekli izolasyonun sağlanmış olması gerekir.


İmalat titizlikle planlanmalı

HİZMAN MİMARLIK LTD. ŞTİ. – ALTINORFOZ OTEL - MERİN - TURKEY: tarz Spa,
HİZMAN MİMARLIK LTD. ŞTİ.

ALTINORFOZ OTEL – MERİN – TURKEY

HİZMAN MİMARLIK LTD. ŞTİ.

Buhar odası ve sauna imalatı için çalışmalara başlamadan önce her aşama en ince ayrıntısına kadar planlanmalıdır. Oturulacak yerler, kapılar, buhar jeneratörü ve havalandırma sistemi gibi tüm detaylar önceden düşünülmeli ve plana bağlı olarak malzeme temini yapılmalıdır.

Oturma alanı seçerken..

Çilek Spa Design – Q Sitesi Buhar Odası İşleri: tarz Hamam,
Çilek Spa Design

Q Sitesi Buhar Odası İşleri

Çilek Spa Design

Buhar odası ve saunalarda oturma alanları en önemli konfor ihtiyacıdır. Saunada saatlerce kalınabileceği düşünüldüğünde oturma alanlarının rahat ve sağlıklı olması gerekliliği anlaşılır.

Buhar odası için özel üretilen kapılar

Buhar odası ve saunaların kapılarının iyi yalıtılmış ve özel olarak tasarlanmış olmaları gerekir. Bunun yanı sıra odanın tasarımına uygun bir modele sahip olması da estetik açıdan önem taşır.

Buhar dağıtım sistemi

CCT INVESTMENTS – CCt 174 Project in Bahcesehir: tarz Spa,
CCT INVESTMENTS

CCt 174 Project in Bahcesehir

CCT INVESTMENTS

Buhar odaları ve saunalarda dengede tutulması gereken en önemli iki değişken buhar ve sıcaklıktır. Buhar dağıtım borularının ve çıkış kanallarının uzun ömürlü malzemelerden üretilmiş olması ve planın profesyonelce hazırlanmış olması gereklidir.

Buhar odası ve dış mekanlar için havalandırma

Buhar odalarında ve saunalarda havalandırma ihtiyacı genelde dış alanlar için geçerlidir. Kapı açılıp kapandıkça dış alana yayılan buhar için sağlıklı bir havalandırma gerekecektir.

Işıklandırma gereklilikleri

Buhar odası ve sauna gibi alanlarda düşük voltajlı ve emniyetli ışıklandırmalar kullanılmalıdır. Ayrıca ortamın parlak ve ferah bir havaya sahip olması için alternatif ışık kaynakları ile sağlıklı bir aydınlatma oluşturmak önemlidir.

Buhar ve ısı kaynakları

Çilek Spa Design – Ekber Ekşi Buhar Odası Yapımı: tarz Hamam,
Çilek Spa Design

Ekber Ekşi Buhar Odası Yapımı

Çilek Spa Design

Buhar odasında bulunması gereken buhar jeneratörünün ve saunalardaki ısıtıcıların kuru, emniyetli ve ulaşılabilir bir yere yerleştirilmesi önemlidir. Buhar kanallarının ve kontrol kablolarının da termostatik kontrol için buhar odasında yer alması gerekir. Bütün bu yerleşimin özenle planlanması önemlidir.

Sauna yapımında kullanılan ekipmanlar

Çilek Spa Design – Nero Otel Spa Project : tarz Sauna,
Çilek Spa Design

Nero Otel Spa Project

Çilek Spa Design

Sauna ve buhar odası yapımında bu alanlar için özel olarak tasarlanmış ekipmanları kullanmanız gerekir.

Kullanılması gereken malzemeler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz homify profesyonellerinden Çilek Spa Design size hayalinizdeki sauna için muhteşem fikirler verebilir.

Sauna ve Buhar Odalarını kişiselleştirme

Çilek Spa Design – KFA AJANS SAUNA İMALATI : tarz ,
Çilek Spa Design

KFA AJANS SAUNA İMALATI

Çilek Spa Design

Eğer saunanız için ek özellikler talep edecekseniz farklı ekipmanlara ihtiyaç duyabileceğinizi unutmamalısınız. Uzmanınız size bu konuda gerekli danışmanlığı sağlayacaktır.

Evde Sauna maliyeti

Next Container – Next Container - 20 Ft Jumbo Sauna: tarz Sauna,
Next Container

Next Container – 20 Ft Jumbo Sauna

Next Container

Ev tipi saunaların yapımı için gerekli olan bütçeyi merak ediyorsanız öncelikle ne büyüklükte ve hangi özelliklerde bir oda istediğinizi netleştirmelisiniz. Çalışacağınız profesyonel size taleplerinize göre uygun bir bütçe çıkaracaktır.

Ev tipi saunalar için pratik çözümler

Banyolara uygulanacak jakuzi ve spa ekipmanları size daha ekonomik bir çözüm sunabilir. Ev tipi saunalar hakkında farklı fikirler almak isterseniz Eve sauna yaptırmayı düşünenler için sauna modelleri ve maliyetler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Buhar odası ve saunalarda dekorasyon stili

Nuevo Tasarım – Ankara Villa Projesi: tarz Spa,
Nuevo Tasarım

Ankara Villa Projesi

Nuevo Tasarım

Bu tip rahatlama odalarında genelde geleneksel Türk hamamı dizayn özellikleri tercih ediliyor ancak başta Asyatik ve Modern olmak üzere birçok farklı stilde dekorasyon örnekleri bulmak da mümkün. Dilerseniz evinizin dekorasyon stiline uygun bir buhar odası dizaynı da yapabilirsiniz.

Geleneksel Türk hamamı

Çilek Spa Design – Murat Erkul Türk Hamamı Projesi: tarz Hamam,
Çilek Spa Design

Murat Erkul Türk Hamamı Projesi

Çilek Spa Design

Türk hamamı yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi dekorasyonun şıklığını ve ömrünü belirleyen en önemli etkendir. Türk hamamı tasarımında sauna ve buhar odalarının aksine genelde mermer ve doğal taş malzemeler kullanılır. Bu nedenle daha ferah bir ortama sahiptir. Dekorasyonunda ise geleneksel ögelere yer verilir.

Jakuzi ile pratik spa çözümü

Plaza Yapı Malzemeleri – İç Mekan Spa & Wellness: tarz Spa,
Plaza Yapı Malzemeleri

İç Mekan Spa & Wellness

Plaza Yapı Malzemeleri

Jakuziler evde spa masajı konforunun en pratik çözümüdür. Orta büyüklükte bir banyoya bile uygulanabilecek jakuziler ile siz de spa ve sauna keyfini kolayca yaşayabilirsiniz.

Bu tasarımları nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!