Verimli kullanım alanları sunan açık ofis örnekleri | homify

Verimli kullanım alanları sunan açık ofis örnekleri

Meral Eser Meral Eser
Ofis Projemiz TT MİMARLIK Modern Çalışma Odası Aluminyum/Çinko Metalik/Gümüş
Loading admin actions …

Çalışma odası ve ofisler, profesyonel bir şekilde tasarlanmadığında çalışanlarının verimi istenilen düzeyde olmayacaktır. Bu nedenle açık ofis tasarımları iş verenler tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde yaşam alanı tasarımlarında olduğu gibi ferah ve havadar ofis planları her zaman avantaj sağlar. Yatak odası dekorasyonlarında kullandığınız özel aydınlatmalar profesyonel ofis örneklerinde de kullanılmaktadır. Aydınlık ve ışıl ışıl ofis planları ile daha verimli çalışanlara sahip olabiliyorsunuz.

Açık ofis planları yapılırken çalışanların rahatı ve konforu kadar iç mekanın ferah olmasına da özen gösterilmelidir. Ofis planı tasarımları profesyonel iç mimarlar tarafından yapıldığında bir taş ile iki kuş vurmuş olursunuz. Açık ofis tasarımları konusunda tecrübeli olan profesyonel iç mimarlar, yaşam alanından farkı olmayan ofis tasarımlarına imza atacaklardır.

Açık plan tasarımı ile kullanıcı ihtiyaçlarına uygun ofis tasarımı örneklerini derledik. Modern ofis projelerinde, alan tasarrufu sağlayan akılcı çözümlerle planlama yapmak mümkün. Aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşturarak çalışan motivasyonunu artıran bir çalışma alanı organize edebilirsiniz. Bu yazımızda profesyonellerin çalışmalarına yer verdik. Açık ofis tasarımı ile ilgili modern örnekleri bir arada bulabilirsiniz.

Açık ofis nedir?

Ofis planlaması, kullanıcı ihtiyaçlarına göre birden fazla çalışanın bir arada çalışmasını sağlayan bir düzen oluşturacak şekilde yapılır. Açık plan tasarımda bölme duvarlar yoktur. Çalışma alanları bir arada organize edilir. Işık ihtiyacı, çalışma masaları ve sandalyeler gibi ihtiyaçlar kullanıcı sayılarına göre belirlenir. Geniş alanda daha verimli çalışma alanları organize edilir.

Işıklandırma unsurları çalışma alanlarını hedef alacak şekilde dizayn edilir. Işığın yoğunluğu, açısı gibi dekoratif ayrıntılar çalışma alanlarına göre tasarlanır. Her çalışan için ayrı ofis tasarlamaya göre daha ekonomiktir. Çalışma alanlarını duvarlar ile bölmek, ışık ve elektrik ihtiyaçlarını alanlara göre bölmek, ayrı masalar tasarlamak hem masraflı hem de daha fazla alan kaybı sağlayacaktır.

Modern ofis örneklerinde açık plan tasarımıyla ilgili ilham verecek projeleri bir araya getirdik. Açık ofis tasarımları ile ilgili yerleşim planı, ışıklandırma unsurları, çalışma masaları ve dizayn konularında yeni fikirler edinebilirsiniz.Renkli açık ofis planları

Açık Ofis Koridor - Duvar Tasarımı LAMONETA DESIGN & PRODUCTION Ofis Alanları & Mağazalar Ahşap Rengarenk
LAMONETA DESIGN & PRODUCTION

Açık Ofis Koridor – Duvar Tasarımı

LAMONETA DESIGN & PRODUCTION

Açık ofis planı yaparken tüm renklerde yararlanabilirsiniz. Renkli mobilyalar seçerek açık ofis tasarımları yapabileceğiniz gibi mobilyaları kendinizde boyayabilirsiniz. Mobilya boyama konusunda '' Evde mobilya boyama teknikleri '' yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kat planını uygun hale getirin

Akrotes Mimarlık Grand Office Modern Çalışma Odası
Grand Office

Akrotes Mimarlık

Grand Office

Plan düzleminde mimarlar ile çalışmanın avantajları olacaktır. Açık ofis planlamasında, bölücü duvarlara gerek kalmaksızın, geniş alanları elverişli biçimde değerlendirmek mümkün. Oturma alanı ve masalar arası geçiş mesafeleri, standartlara uygun tasarlanır. Ticari yapılarda açık plan konsepti uygulanırken, depolama ihtiyacı kullanıcı ihtiyaçlarına göre belirlenir. Grand Office projesinde açık raf sistemleri, çalışma alanlarını çevreleyen bir hat görevi görüyor. Ahşap masa tablaları birbirine paralel ve birçok çalışanın bir arada çalışabilmesi için tasarlanmış ve kat buna göre organize edilmiş.


Alanların verimli kullanımı

Ofis İç Mekan Tasarımı TT MİMARLIK Zeminler Ahşap Ahşap rengi
TT MİMARLIK

Ofis İç Mekan Tasarımı

TT MİMARLIK

Çalışma odası yerine, açık ofis tasarımı ile alanları daha verimli kullanmak mümkün. Bölme duvarlar arasında çalışma odası dizayn ederek daha fazla alan kaybı oluşacaktır. Bağlantılı birimlerin bir arada çalışmasına olanak tanıyan açık plan tasarım ile birbirine paralel aksları çalışma masaları ile dizayn edebilirsiniz. Modern stil dizayn edilen açık ofis planında, beyaz masalar ve açık renk duvarlar tercih edilerek aydınlık ve ferah bir atmosfer oluşmuş. Geniş alanda yer tasarrufu sağlanarak karşılıklı oturan çalışanlar için bölme aralık tasarlanmış. Ahşap zemin kaplama ile sıcak ve soğuk dengesi sağlanmış.

Açık ofis masaları

Ofis İç Mekan Tasarımı TT MİMARLIK Cam kapılar Cam Şeffaf
TT MİMARLIK

Ofis İç Mekan Tasarımı

TT MİMARLIK

Alan tasarrufu sağlaması açısından, benzer görevlerde çalışan birimleri bir arada organize etmek akılcı planlama unsurlarından biridir. Modern ofislerde mobilya ürünleri basit tasarımlarıyla yalın çizgiye sahiptir. Beyaz masa uzunluğu, kullanıcı sayısı ve alana göre belirlenir. 2'den fazla bilgisayar konumlanacak şekilde de tasarlanabilir. Açık ofis alanı ile bağlantılıdır. Masalar dairesel formlarda da üretilebilmektedir. Dikdörtgen form, ofis planına daha uygun ise buna göre yerleşim planı yapılır. Masalar ahşap plakadan oluşabileceği gibi, cam ya da metal materyallerden oluşabilirler.Birimlere göre ayrılan çalışma alanları

Ofis İç Mekan Tasarımı TT MİMARLIK Modern Çalışma Odası Seramik Beyaz
TT MİMARLIK

Ofis İç Mekan Tasarımı

TT MİMARLIK

Açık plan tasarımında amaçlardan biri alanı daha geniş ve ferah gösterecek akılcı çözümleri değerlendirmektir. Cam sürgülü kapı sistemleri, geniş açıklıklar için uygundur. Özellikle ses yalıtımı açısından konfor sağlar. Çalışma birimleri yapılan iş ve görevlere göre farklı kategorilere ayrılabilir. Cam sürgülü kapı modellerinin yanı sıra, paravan niteliğinde alçıpan ya da betopan malzemeler kullanılabilir.

Cam bölmelerin alçıpan ya da betopana nazaran avantajlarından biri ise, daha aydınlık bir çalışma ortamı sağlamasıdır. Işık geçirgenliği bakımından kullanımı avantajlıdır. Mat materyaller gibi karanlık bir atmosfer oluşturmaz. Tuğla duvara göre daha hafiftir. Sökülebilme ve monte edilebilme avantajları taşır. Birimlere göre ayrı çalışma alanları oluştururken yarı paravan ya da cam bölmeler son derece kullanışlıdır.Çalışanların sağlığı ve motivasyonu ön planda tutulmalı

Ofis İç Mekan Tasarımı TT MİMARLIK Modern Çalışma Odası Aluminyum/Çinko Metalik/Gümüş
TT MİMARLIK

Ofis İç Mekan Tasarımı

TT MİMARLIK

Günün yorgunluğu ve harcanan efor göz önünde bulundurulduğunda çalışma ortamının daha refah bir yaşam alanı olarak dizayn edilmesi gerekir. Sosyalleşme alanları, çalışma alanları, toplantı alanı ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre etkinlik alanları gibi birimler planlamaya dahil edilir. Çalışma alanında dikkati dağıtacak desenler ya da göz yoran renkler kullanılmamalıdır. Daha sakin, basit tasarımıyla kullanıcı ihtiyacına uygun ışık yoğunluğu kullanılmalı ve buna göre ayrıntılar göz önünde bulundurularak dizayn edilmelidir. Çalışma masasında dönme mesafesi, kullanıcıların etkileşimleri ve kullanıcı ihtiyaçları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

İsteğe bağlı oturma düzeni ve toplanma alanları

Akrotes Mimarlık Grand Office Modern Çalışma Odası
Grand Office

Akrotes Mimarlık

Grand Office

Kullanıcıların ihtiyaçları belirlenirken isteğe bağlı oturma alanları teklif edebilirsiniz. Her birimde ayrılan görevler ve kullanıcı ihtiyaçları fark edebilir. Birimler arası bağlantılar bu verilere göre düzenlenir. Toplantı odası ve etkinlik alanı bir arada organize edilebilir. Açık ofislerde bölme duvara gerek kalmadan, alanları görevlerine göre ayırabilirsiniz.

Uyarlanabilir ofis alanları

Akrotes Mimarlık Grand Office Modern Çalışma Odası
Grand Office

Akrotes Mimarlık

Grand Office

Kullanım ihtiyaçlarına göre alanlar ayrılacaktır. Çok amaçlı mobilyalar son derece kullanışlıdır. Alan tasarrufu sağlaması açısından çok amaçlı kullanılan alanlar organize edilebilir. Çalışanların içeceklerini yudumlayıp, dinlenme ve ara verme ihtiyacını karşılayan alanlar ile çalışma alanları ilişkileri gözden geçirilebilir. Müşterilerle bağlantılı çalışılan birimler için ekstra kullanım alanları dizayn edilebilir. Hem konfor açısından hem de müşteriler ile sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayacak oturma alanları dizayn edebilirsiniz. Danışma alanı ile oturma alanları açık plan tasarımı ile ilişkilendirilebilir.

Panel duvarlar ve işlevsel duvar dekorları

Alan tasarrufu oluşturan duvar dekorlarını işlevsel amaçlı değerlendirebilirsiniz. Panolar, grafikler ya da görevlerle ilgili bağlantılar için kara tahta modeli işlevsel unsurları değerlendirebilirsiniz. Çok sayıda çalışanın bir arada organize olmasını kolaylaştıran akılcı duvar dekorları ile çalışma performansı artacak ve hatalar minimuma düşecektir. Duvarlar alçıpan duvar şeklinde taşıyıcı paneller olarak üretilebilir. Sökülebilme özelliğine sahip ve monte edilebilme kriterlerine uygun tasarlanabilir. Projelerin sergilenmesi, gözden geçirilmesi, iş takibi ve bağlantıların kurulması açısından duvar dekorlarını fonksiyonel olarak verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Stil ve tarz

Nish İstanbul - Remzi Solmaz, Ofis Dekorasyonu Grand Office Modern Oturma Odası
Grand Office

Nish İstanbul – Remzi Solmaz, Ofis Dekorasyonu

Grand Office

Modern ofislerde, stil ve tarz dekorasyonda fark yaratır. Tavan dekoruyla bütünleşen çalışma masası plakası benzer materyalden üretilerek, hareketli formlarla dinamik bir atmosfer oluşturuyor. Ahşabın sıcaklığı ise çalışma alanlarında soğuk havayı kırıyor. Konukların ağırlanması için konfor sunan ofis mobilyaları kullanılmış. Şık ışıklandırma unsurları ile çalışma masasını odak alan sarkıt aydınlatma sistemleri kullanılarak son derece şık ve modern bir ofis dizayn edilmiş.

Daha fazla fikir için, ayrıca Ofis dekorasyon örneklerinden seçmeler yazımıza göz atabilirsiniz.

Açık ofis tasarımı ile ilgili eklemek istediğiniz fikirler nelerdir?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!