Girişimcilere ilham verecek cafe dekorasyon fikirleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Girişimcilere ilham verecek cafe dekorasyon fikirleri

Homify TR Homify TR
Yedikule Mimarlık – Ümran Mantı&Cafe Cephe ve İç Mimari Tasarımı: tarz Yeme & İçme,
Loading admin actions …

Dekorasyon, içinde yaşadığımız ve vakit geçirdiğimiz her yaşam alanı için elbette ki zorlu ve incelikli bir konu. Ancak söz konusu mekan ticari bir işletme ise bu zorluk daha da katlanıyor pek tabii ki çünkü artık hem kamusal ve sosyal bir alan planlamanız, hem davetkâr ve çekici bir ortam oluşturmanız, hem de misafirlerinize rahat edebilecekleri konforlu, kullanışlı ve şık bir atmosfer sağlamanız gerekiyor. Yeme & içme üzerine kurulu cafe, bar, restoran gibi ticari işletmeler ise hizmet sektörünün en zorlu dekorasyon türlerinin başında geliyor. Bir cafe açarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri dekorasyon. 

Cafe ve restoran gibi ticari hizmet sektörü işletmelerinde dekorasyon tarzından masa ve sandalye modellerine, konsept seçiminden renk kombinasyonlarına, kullanılacak malzeme türlerinden vitrin ve tabelaya kadar pek çok birbirini tamamlayan önemli unsur vardır ve bu unsurlar işletmenizin geleceği ve prestiji açısından hayatidir. Bu yüzden de bir cafe açarken, butik ve az masalı sevimli ve yuva hissi veren bir mekan açmayı hedefliyorsanız bile mutlaka bu konuda uzmanlaşmış profesyonel iç mimarlar ve tasarımcılar ile çalışmanızı öneriyoruz. 

Bu yazımızda cafe açmayı düşünen ya da mevcut cafesine yeni bir görünüm ve marka değeri kazandırmak isteyen okurlarımız için homify sayfalarında öne çıkan ve her biri ustalıkla ve özenle dizayn edilmiş cafe dekorasyon örneklerini derledik. 

Endüstriyel dokunuşlarla dikkat çekici bir tasarım

gessaproje – cafe design: tarz ,
gessaproje

cafe design

gessaproje

Modern cafe konseptlerinde, servis alanı ile mutfak arasında bar tipi bir geçiş alanı olması son yıllarda oldukça yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Bu geçiş alanı cafenin hijyeninin ve tarzının vitrini gibi düşünülebilir. Siparişlerin alındığı ve hazırlandıktan sonra müşteriye sunulduğu bu alan bugün hem self servis cafelerde hem de bu örnekteki gibi ayrıntılı bir dekorasyona sahip olan ve şeffaf bir görünüm ve atmosfer sunmak isteyen prestijli cafelerde kullanılıyor. Bu örnekteki bu geçiş alanı, geniş bir endüstriyel tezgaha eşlik eden ışıklandırmalı raf ve dolaplarla bar tipi bir sunum ortaya koyuyor. Endüstriyel tasarım zemin dekorunda da kendini göstererek masalarla servis alanı arasında bağlantı kuruyor. Cafe girişindeki boydan boya cam giriş de oldukça dikkat çekici ve ferah bir davetkarlık sunuyor. 

Farklı oturma alanları ve yenilikçi bir seperasyon uygulaması

gessaproje – cafe design: tarz ,
gessaproje

cafe design

gessaproje

Özellikle büyük ve çok kapsamlı cafelerde tek tip oturma grubu uygulamasının pek iyi bir fikir olmadığını söylemek mümkün. Farklı tarzlarda misafirler için farklı özellikler sunan oturma alanları oluşturmak her zaman daha çekici ve daha geniş bir kitleye hitap eden işletmeler yaratır. Bu cafede de zeminden tavana uzanan kitaplık tarzı oldukça şık ve sıra dışı bir seperatör fikri kullanılarak farklı konfor ve özelliklere sahip oturma alanları oluşturulmuş. 

Retro tarzın nostaljik davetkarlığı

Yedikule Mimarlık – Kafe iç mimari tasarımı: tarz Yeme & İçme,
Yedikule Mimarlık

Kafe iç mimari tasarımı

Yedikule Mimarlık

Retro tarz dekorasyondan giyime her alanda evrensel olarak kendini gösteren en estetik nostaljik stilleri oluşturuyor. Retro tarz vitrini ve masaları ile öne çıkan bu mantı cafe ise iç açıcı bir görünüm sunmakla kalmıyor aynı zamanda nostaljik bir romantik doku ile de misafirlerin gönlünü çalacak bir atmosfer yaratımına imza atıyor. 

Klasik ve doğal bir arada

Tıpkı retro tarz gibi, asla eskimeyecek ve zamana meydan okuyan klasik tasarımlar da doğru bir tasarım ve uygulama ile bir araya geldiğinde harikalar yaratabilir. Kapitone döşemeli sandalyelerle klasik tarzın estetik görkemini yansıtan bu örnek, ahşap masa seçimi ile de doğal bir görünüm ve enerji sunuyor. 

Ezber bozan dekorasyonlar

gessaproje – cafe design: tarz ,
gessaproje

cafe design

gessaproje

Özellikle büyük şehirlerde neredeyse her sokakta bir cafe olduğunu görebilirsiniz. Bu çok sayıdaki cafenin arasından sıyrılmak için sınırları zorlayan tasarımlar tercih etmek de işe yarayan bir strateji. Ezber bozan bir dekorasyonla dizayn edilmiş, yeni tarz trendlerini takip eden bu cafede de bir örnek olmayan özel tasarım sandalyeler, dikkat çekici ve çağdaş renk kombinasyonları ve ahşap fıçı gibi rustik unsurlar kullanılmış. 

Zarafetle sunulan hizmet

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, cafe dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken çok sayıda hayati önem taşıyan unsur var ve bu unsurlardan biri de vitrin ve servis tezgahı alanı. Donut&kahve konsepti Amerika’dan tüm dünyaya yayılan ve ülkemizde de oldukça rağbet gören bir cafe türü. Ancak donut gibi gıdalar söz konusu olduğu zaman bu kendiliğinden şıklık ve davetkarlık üreten gıdaların dekorasyonun bir parçası olarak müşteriye sunulması oldukça önemli. Sunum ve servis tezgahı ve vitrin de bu işlevi gören alanlar. Bu örnekte bembeyaz bir zarafetle sunulan donutlar oldukça davetkar bir stil oluşturuyor. 

MENTAL ARC DESIGN – Ortak Bölge: tarz Dükkânlar,
MENTAL ARC DESIGN

Ortak Bölge

MENTAL ARC DESIGN

Sanatın çekiciliği

Sanatsal ve renkli dokunuşlar özellikle butik cafe işletmeleri söz konusu olduğunda bütün atmosferi olumlu yönde değiştiren etkenlerden biridir diyebiliriz. Çok yorucu olmayan canlı renk kullanımları, bu cafede sarı ve kırmızı ahşap sandalyeler ve turuncu zemin döşemesinde kendini gösteriyor. Ama cafenin esas odak noktasını bir ressam tarafından hayata geçirilen geniş duvar resmi oluşturuyor. 

Sıra dışı renk, desen ve mobilya modelleri

Karosiman Desenli Yer Karoları – KAROSİMAN TİLE / SARIHAN GUSTO: tarz Duvar & Zemin,
Karosiman Desenli Yer Karoları

KAROSİMAN TİLE / SARIHAN GUSTO

Karosiman Desenli Yer Karoları

Cafeler için klasik modelli sandalyeler bir açıdan genellikle garantili yatırımlardır çünkü bu modellerin klasikleşmiş olmasının nedeni konfor ve kullanım açısından zamanla test edilmiş olmalarıdır. Ancak klasik sandalye ve masalar aynı zamanda birbirine benzeyen cafeler oluşturma riskini de barındırıyor. Eğer ezber bozan ve farklılığı ile insanları kendine çeken bir cafe tasarımından söz ediyorsak çağdaş sandalye modelleri ile öne çıkan konforlu ve renkli tasarımlar öne çıkar. Bu örnek cafede olduğu gibi… elbette zemin döşemesindeki sıra dışı desenler de bu cafenin eşsiz görünümü sağlayan iç tasarım detaylarından biri. 

Dinlendirici ve enerji tazeleyen ferah alanlar

Bilgece Tasarım – Balkaya Fırın & Cafe: tarz Yeme & İçme,
Bilgece Tasarım

Balkaya Fırın & Cafe

Bilgece Tasarım

Özellikle pastane tarzı cafelerde en önemli şey ferah ve iç açıcı bir atmosfer kurabilmektir. Çünkü bu tarz cafeler genellikle günün ilk saatlerinde misafirlerini ağırlar ve bir dekorasyon prensibi olarak güne başlanan alanlar her zaman ferah ve enerji veren alanlar olmalıdır. Kahvaltınızı yapacağınız ya da sabah ilk çalışma molanızda kahvenizi yudumlayacağınız cafenin karmaşık ve yorucu bir dekorasyona sahip olmasını istemezsiniz değil mi? Dingin ve modern, göz alıcı ve yüksek enerjili ama ferah ve yalın ortamlar bu tür cafeler için en uygun dekorasyon konsepti olacaktır. 

Eğlencenin yansıması olan tasarımlar

Mimoza Mimarlık – Leman Kültür Bursa: tarz Yeme & İçme,
Mimoza Mimarlık

Leman Kültür Bursa

Mimoza Mimarlık

Gelgelelim, genellikle akşam saatlerinde gidilen cafeler söz konusu olduğunda bu prensip tam tersi olacak şekilde uygulanabilir. Rengarenk tasarımlar, desenler, bazı yerlerde daha loş bazı yerlerde daha aydınlık olan farklı ve katmanlı ışıklandırma sistemleri…  

En önemli unsur: Konfor

Mimoza Mimarlık – Leman Kültür Bursa: tarz Yeme & İçme,
Mimoza Mimarlık

Leman Kültür Bursa

Mimoza Mimarlık

Tabii ki her türden ve her konseptten cafe için en önemli unsur konfordur. Konforu sağlayabilmek ve yuva hissi veren bir rahatlık oluşturabilen cafeler her zaman daha çok müşteri çeker. Doğallığı yansıtan ahşap masalar, farklı renklerde ahşap sandalyeler ve bol minderli renkli oturma alanları ile bu örnek cafe tasarımı konforun ön planda tutulmasının aynı zamanda oldukça davetkar bir estetik görünüm yarattığını gösteriyor. 

Bu yazımızı ve örnek fotoğrafları beğendiyseniz Cafe ve restoran dekorasyonlarında dikkat edilecek püf noktalar başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz bu cafelerden hangisinde bir kahve içmek istersiniz?
Casas inHAUS: tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!