Daha kullanışlı mutfaklar için köşeli mutfak dolapları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Daha kullanışlı mutfaklar için köşeli mutfak dolapları

Aydin Sanli Aydin Sanli
FAİKBEY 2 Modern Mutfak MURAT YAPI DEK. İNŞ. TAAH. TİC. LTD .ŞTİ. Modern
Loading admin actions …

Mutfaklar, içlerinde hem depolama alanları, hem tezgah üniteleri, hem hareket alanı ve çoğunlukla da yemek masasını içeren odaları olduğu için, evlerin en çok işlevsellik ihtiyacı bulunan yaşam alanları. Elbette bu işlevsellik ihtiyacı belirli bir metrekare içinde kurulmak zorunda. Bu da mutfak tasarımlarında sürekli yenilik ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. İyi bir mutfak tasarımında kullanıcının rahatlıkla çalışabileceği bir tezgah yüzeyi, tencere, tava, bardak gibi mutfak eşyalarının ve gıdaların saklanabileceği yeterli büyüklükte depolama alanı, ferah bir hareket alanı ve tabii ki bulaşık makinesi, fırın ve buzdolabı gibi elektrikli mutfak eşyaları için yeterli alan olması gerekiyor.

Öte yandan özellikle büyük şehirlerdeki apartman dairelerinde nüfus ve konut artışına bağlı olarak evlerin daha küçük mimarilere sahip olduğunu görüyoruz ve mutfak alanları da bu küçülmeden etkileniyor elbette. Dolayısıyla mutfak tasarımlarında küçük alanlara olabildiğince işlevli bir yerleşim için farklı uygulamalar ortaya çıkıyor ve mutfağın her santimetrekaresi tasarım açısından oldukça kıymetli hale geliyor.

Mutfak tasarımları söz konusu olduğu zaman, köşeler özellikle işlevsellik ve alan verimliliğinin en önemli noktalarından birini oluşturur. Köşelerin daha iyi değerlendirilmesi için profesyonel mutfak planlayıcıları artık çoğu mutfakta köşe dolap tasarımları kullanmayı tercih ediyorlar. Mutfak tasarımlarını optimize eden köşe dolaplar bugün modern mutfakların vazgeçilmez parçalarından biri. Köşe dolaplar bugün farklı mutfak şekilleri ve boyutları için farklı tasarımlar ve özelliklerle üretiliyor. Mutfağınız için özel olarak köşe dolap yaptırabileceğiniz gibi hazır mutfak tasarımlarında da pek çok farklı köşe dolap modeli bulmanız mümkün.

Aşağıda birbirinden farklı özellik, tarz ve boyutlara sahip mutfaklar için üretilmiş köşe dolaplarını derledik.

Mutfağın yapısına uygun farklı köşe dolap tasarımları

Elbette köşeli mutfak dolapları her mutfağın mimari özelliklerine göre farklı tasarımlara sahip olmalı. Hazır mutfak ünitelerinin yanı sıra yalnızca hazır köşe dolaplar ile standart mutfak tasarımlarına katkıda bulunmak ve daha şık ve kullanışlı bir dekorasyon sağlamak mümkün. Bu örnekte mutfak tezgahı pencerenin önünde kurulmuş olduğu için tezgah üzerinde boydan boya mutfak dolabı uygulaması yerine, pencereden gelen doğal ışığı kesmeyecek şekilde şık ve minimal bir köşe dolap tasarımı tercih edilmiş.

Büyük mutfaklar için köşe dolaplar

Bugün mutfak tasarımcılarının her türlü mutfak planında çoğunlukla köşe dolapları kullanmayı tercih ettiğini belirtmiştik. Yalnızca küçük mutfaklarda değil geniş alana sahip mutfaklarda da köşe dolaplar farklı model seçenekleri için daha şık ve kullanışlı bir tasarım yaratıyor. Oldukça popüler olan köşe mutfak dolabı modellerinden biri de dolabın yanında küçük de bir raf alanı bulunan tasarımlar. Bu raflar özellikle baharatlık gibi küçük kavanozlar için oldukça fonksiyonel ve şık bir alan sunuyor.

U ve L mutfaklarda köşe tasarımları

Libya Villa-2 Klasik Mutfak homify Klasik İşlenmiş Ahşap Şeffaf
homify

Libya Villa-2

homify

Modern mutfak yerleşim modellerine baktığımızda en çok öne çıkanların U ve L şeklindeki mutfaklar olduğunu görüyoruz. U ve L şeklindeki mutfak tasarımlarında da elbette köşe dolaplar oldukça büyük önem taşıyor. Üç kenarı depolama alanları ile tasarlanmış bu mutfakta da klasik köşeli dolap modelleri tercih edilmiş. Üst dolaplarda camlı dolap kapakları kullanılarak da oldukça ferah bir alan ortaya çıkarılmış.

Pürüzsüz tasarımlar

Köşelerin pürüzsüz bir tasarıma sahip olmasını istiyorsanız mutfak dolaplarında kulpsuz modeller tercih edebilirsiniz. Minimalist mutfak tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkan kulpsuz dolap ve çekmeceler özellikle L ve U şeklindeki mutfaklardaki köşe geçişlerini daha akıcı hale getiriyor.

Köşe dolabı yerine ek raf uygulaması

Kimi mutfaklarda tezgah üstü dolaplar söz konusu olduğu zaman köşe dolapları ferahlığın önüne geçebiliyor. Eğer daha iç açıcı ve ışığı kesmeyen bir tasarım düşünüyorsanız ya da köşeye yeni bir dolap yaptırmadan mutfağınızın depolama kapasitesini genişletmek ve yeni bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız köşeli dolaplar yerine açık rafları tercih edebilirsiniz. Mevcut mutfak dolaplarınızı değiştirmenize gerek kalmadan yan duvara ilave edeceğiniz açık raflar köşe boşluğunu iyi bir şekilde değerlendirmenizi sağlar. Mini bir açık kiler olarak görülebilecek olan bu raflar oldukça basit bir uygulama ile ölü alan olan ve kullanılmayan köşe bölgesini canlandıracaktır.

Ferah görünüm için cam kapaklar

lake mutfak dolap Montemo Klasik
Montemo

lake mutfak dolap

Montemo

Köşeli mutfak dolaplarının mutfağınızın ferah görüntüsünü boğmamasını sağlamanın bir diğer yolu da köşe dolapların bir kısmında cam kapaklar tercih edilmesi. Özellikle country stil cam kapaklı mutfak dolapları hem trend olarak yeni nesil mutfak dekorasyonlarında sık sık karşımıza çıkıyor hem de köşe tasarımlarında daha ferah ve daha şık bir görünüm ortaya çıkarıyor.

Köşelerde daha yumuşak geçişler

Mutfak dolaplarının köşelerde doksan derecelik bir açı ile tasarlanan şeklini beğenmiyorsanız iki kenar arasında daha yumuşak bir geçiş sağlayan köşe dolap seçenekleri de bulunuyor. 90 derecelik açılardan kaçınan bu tasarımlar köşe dolaplarının kör nokta olarak görünmesinin de önüne geçiyor ve daha akıcı bir dekorasyon ortaya koyuyor.

Raf tasarımları ile köşe geçişleri

Köşeli hazır mutfak tasarımlarında bir başka model de bu şık ve göz alıcı mutfak dekorasyonunda gördüğümüz gibi köşe geçişlerinin raflarla yapıldığı uygulamalar. Alt dolaplarda standart köşe dolap modelleri kullanılmış ancak tezgah üzeri mutfak dolabı tasarımında köşe alanı raf olarak tasarlanmış ve böylece hem daha akıcı ve ferah hem de standart köşeli mutfak tasarımlarından daha farklı ve dikkat çekici bir dekorasyon modeli ortaya çıkarılmış.

Dolap içi fonksiyonel uygulamalar

Köşeli mutfak dolapları söz konusu olduğunda en büyük sorunlardan biri de köşelerin arka taraflarında kalan alanın kör nokta olarak kalması ve zor ulaşılabilir alanlar olarak yeterince fonksiyonel bir kullanım oluşturmaması. Bunun önüne geçmek için köşe dolaplar tasarlanırken akıllı dolap içi sistemleri de kullanım deneyimini başlı başına değiştiren bir uygulama oluyor. Dolap kapağı ile birlikte dışarı doğru sürüklenebilen raflar, raylı sistemlerle daha kullanışlı alanlar oluşturan dolap içi uygulamarı köşe dolaplarının daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Eviniz için modern ve yeni nesil mutfak tasarım fikirleri arıyorsanız Her eve uygun farklı mutfak dolap tasarımları isimli yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Bu köşe dolaplardan en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!