Birbirinden güzel örneklerle Amerikan mutfaklar! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Birbirinden güzel örneklerle Amerikan mutfaklar!

Homify Homify
Stüdyo Daire Tasarımı Minimalist Mutfak Ceren Torun Yiğit Minimalist
Loading admin actions …

Açık mutfak olarak da bilinen Amerikan mutfaklar, hem kullanım kolaylığı, hem ferahlığı, hem de şık tasarımları ile mutfak dekorasyonlarının ilgi gören modellerinden biridir. Özellikle modern stilde kendine yer bulan Amerikan mutfakların en belirgin özelliği salon veya oturma alanı ile iç içe dekore edilmiş olmasıdır. Amerikan mutfakların kendine ait bir kapısı yoktur ve evin oturma alanına açık şekilde planlanır. Böylece odaya etkili bir ferahlık kazandıran işlevsel bir dekorasyon çözümüdür. Mutfak tezgahının biçimine ve mutfak adasının yerleşimine göre birçok farklı tipi bulunan Amerikan mutfaklarını daha yakından tanımak istiyorsanız bu yazımızda birbirinden güzel tam 12 örnek tasarım bulacaksınız. Türkiye’de bulunan tasarım ve mimarlık firmaları tarafından dizayn edilmiş bu açık mutfak modelleri sizin mutfak tasarımınıza da ilham kaynağı olabilir.

Mutfak dekorasyonu yaparken evin mimari özelliklerini dikkate alarak etkili çözümler üretmek gerekir. Açık mutfaklar ise küçük salonlar ve havasız mutfaklar için üretilmiş en ideal çözüm olabilir. Tek bir çözümle hem oturma alanını genişletebilir hem de mutfağa ferahlık kazandırabilirsiniz. Bu yazıda göreceğiniz Amerikan mutfak dekorasyonları size mutfak tasarımınız için harika fikirler verecektir. Açık mutfakların avantajları ve dezavantajlarına dair uzman fikirleri de bu yazıda olacak. 

Modern tasarımın işlevselliği

Şölen Üstüner İç Mimarlık imzası taşıyan bu modern mutfak birçok yönüyle ilham verici bir tasarıma sahip. Mutfak için ayrılan ve pek de geniş sayılmayan alana son derece kullanışlı bir tezgah modeli tasarlanmış. Mutfağın kullanım alanını artıran bu tezgah ikonik bar sandalyeleri ile tamamlanmış.

Siyah ve beyaz kontrastı ile oluşturulmuş renk dengesi, hem stil için, hem de mekanın ışıklandırma özelliği için en uygun seçim olmuş.

Beyaz dekorasyon ferahlığı

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT Modern Mutfak Escapefromsofa Modern
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Bir alanın daha geniş ve ferah bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kullanacağınız en etkili silah beyaz renk olacaktır. Açık mutfak dekorasyonunda da beyaz renkten faydalanarak ışıl ışıl bir ortam oluşturmanız mümkün. Bu tasarımdaki tezgah ve kullanım alanı detayları da size ilham verebilir.

Geleneksel dokunuşlara yer veren bir açık mutfak

Filiz Ozcan Yaz Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Filiz Ozcan Yaz

Bilgece Tasarım

Amerikan mutfak dekorasyonu yaparken her zaman modern stilleri uygulamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz tasarımınızda geleneksel hatta yöresel detaylara da yer verebilirsiniz. Masif ahşap parçaların tercih edildiği bir mutfakta geleneksel parçalar harika bir uyum oluşturabilir.

Küçük alanlar için ideal tasarım

Açık mutfakların en büyük avantajı aradaki duvarları yok ederek odaya hem metrekare hem de ferahlık kazandırmasıdır. Özellikle 1+1 ve stüdyo dairelerde açık mutfaklar alan tasarrufu sağlamanın en ideal yoludur. Ayrıca mutfak ve salon dekorasyonunu bir arada çıkarmak maliyet açısından da avantajlı olabilir.

Konuksever bir tasarım

Amerikan mutfakların bir diğer avantajı da konuk ağırlamak için ideal ortam sunmasıdır. Bir yandan mutfakta atıştırmalıklarınızı hazırlarken diğer yandan misafirlerinizle ilgilenebilirsiniz. Aynı alanda bulunan salon ve mutfak sayesinde her iki yere de yetişebilirsiniz.

Amerikan mutfaklarda aydınlatma

MISCELLANEOUS HOME PROJECT Modern Mutfak HİSARİ DESIGN STUDIO Modern
HİSARİ DESIGN STUDIO

MISCELLANEOUS HOME PROJECT

HİSARİ DESIGN STUDIO

Amerikan mutfaklarda dekorasyon sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de aydınlatmadır. Hem salon hem de mutfağın bulunduğu alanı tek bir tepe aydınlatması ile ışıklandırmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aplikler, spotlar, görev aydınlatması gibi birden fazla ışık kaynağı kullanarak etkili bir aydınlatma sağlamalısınız.

Amerikan mutfaklarda aksesuarlar

Açık Mutfak Bölümü Endüstriyel Mutfak Erden Ekin Design Endüstriyel
Erden Ekin Design

Açık Mutfak Bölümü

Erden Ekin Design

Amerikan mutfaklarda mutfak adası gibi ek çözümlerle birçok depolama alanı oluşturulabilir. Bu nedenle mutfakta çok sayıda raf ve dolap bulunacaktır. Bütün bu rafları tezgahları zevkinize göre süsleyebilir, stilinize uygun aksesuarlarla renklendirebilirsiniz.

Mutfak Adası

Açık Mutfak Planı İskandinav Mutfak MİMPERA İskandinav Seramik
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Amerikan mutfakların en önemli parçası olan mutfak adaları, hem ek tezgah, hem de ek depolama alanı sağlayan bir unsur olduklarından son derece ilgi görmektedirler. Mutfak adalarının tezgahını çalışma alanı olarak kullanabileceğiniz gibi ocak alanı veya lavabo alanı olarak da planlayabilirsiniz. Size en uygun olan mutfak adasını seçmek için Mutfak Planlayıcılarından destek alabilirsiniz.

Amerikan mutfakların dezavantajları

Stüdyo Daire Tasarımı Minimalist Mutfak Ceren Torun Yiğit Minimalist
Ceren Torun Yiğit

Stüdyo Daire Tasarımı

Ceren Torun Yiğit

Amerikan mutfakların birden fazla avantaja sahip olmasının yanı sıra bazı olumsuz yönleri de vardır. Örneğin açık mutfağa sahip bir salondan yemek kokusunu atmanız hiç kolay olmayabilir. Mutfakta pişen her yemeğin kokusu koltuklarınıza ve diğer tekstil ürünlerine sinecektir.

Açık mutfaklarda koku sorununa çözüm

Modern Mutfak homify Modern

Amerikan mutfakların en büyük sorunu olan koku problemiyle baş etmek için yeni nesil davlumbazlar ile havalandırma sistemlerini deneyebilirsiniz. Güçlü bir ankastre davlumbaz odadaki koku ve yemek buharı problemini tamamen ortadan kaldırabilir.

Açık + açık mutfaklar

ZEN BODRUM Modern Mutfak ARTHUR&MILLER Modern
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Açık mutfakların bir de bahçeye açılabildiğini düşünsenize! Bu muhteşem mutfak tasarımında salon ve mutfağın olduğu alan tamamen terasa açılacak şekilde planlanmış. Yemek kokusu sorununu en doğal ve etkili şekilde çözen bu dizayna tam not veriyoruz.

Dünyadan Amerikan mutfak örnekleri

Amerikan mutfak modellerine farklı ülkelerden örnekler görmek isterseniz Göz alıcı tasarımlarla Amerikan mutfak modelleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu Amerikan mutfak modellerini nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!