Yatak odaları için kullanışlı ve şık giyinme odası fikirleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Yatak odaları için kullanışlı ve şık giyinme odası fikirleri

Homify TR Homify TR
İ&M YILDIZ EVİ Modern Giyinme Odası yücel partners Modern
Loading admin actions …

Modern hayat koşulları içinde, hem iş hayatında hem de gündelik yaşamımızda nasıl göründüğümüz bir hayli önemli. Modanın altın çağını yaşadığı günümüzde kişisel tarzımızı, zevklerimizi ve hayat stilimizi giydiklerimizle yansıtıyoruz. Prezentabl bir görünümün iş ilanlarında ilk sıralarda yer aldığı modern hayat şartları, elbette giysi dolaplarımızda da kendini gösteriyor. Kıyafet dolapları artık yalnızca basit birer dolap değil, evlerimizdeki en önemli depolama alanlarını oluşturan, farklı işlevlere, geniş bölme ve çekmecelere sahip mobilyalar. Moda konusundaki çeşitlilik de her geçen gün arttığı için, çoğumuzun farklı ve çok sayıda kıyafet, ayakkabı, aksesuar ve takı sahibi olduğunu söyleyebiliriz. 

İşte tüm bu nedenlerden ötürü modern ev tasarımlarında yalnızca giysi dolabı değil, giyinme için ayrılan özel bir bölüme rastlıyoruz. Giyinme odası adı verilen bu bölümler çoğu zaman yatak odalarının bir parçası olarak dizayn ediliyor. 

Giyinme odaları yalnızca kıyafetlerimizi daha düzenli bir şekilde organize edebildiğimiz geniş bir depolama alanı değil, aynı zamanda gündelik hazırlanma rutinimizi de oldukça faydalı şekilde düzenleyen, hızlandıran ve böylece güne daha rahat ve pratik başlamamızı sağlayan oldukça fonksiyonel bir yaşam alanı. Bu yüzden de yatak odalarında bulunan giyinme odaları evlerimizin tasarımlarına yaşam kalitesini arttıran bir ergonomi kazandırıyor. 

Bu yazımızda giyinme odalarını yeniden düzenlemek ya da sıfırdan bir alan planlamak isteyen okurlarımız için yatak odaları için parlak giyinme odası fikirlerini derledik…  

Karşılıklı yerleşim

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA Modern Giyinme Odası vanetta mutfak Çankaya Modern
vanetta mutfak Çankaya

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA

vanetta mutfak Çankaya

Giyinme odası tasarımlarında ana amaçlardan biri de mümkün olduğunca geniş ve çok depolama ünitesini ferah bir şekilde alana yerleştirmek ve böylece giysilerin fonksiyonel bir şekilde düzenlenmesini sağlamaktır. Bunun için, profesyonel dekoratörler, özellikle küçük giyinme odalarında ortada bir koridor oluşturan karşılıklı dolap yerleşimini tercih ederler. İki yanda uzanan çekmece ve dolaplar ve ortadaki hareket alanı ile oldukça kullanışlı bir giyinme alanı ortaya çıkarmak mümkün.

Seperatörle ayrılan alanlar

Giyinme Odası Modern Giyinme Odası avangard mimarlık Modern
avangard mimarlık

Giyinme Odası

avangard mimarlık

Eğer geniş bir yatak odanız varsa ve sıfırdan bir giyinme alanı oluşturmak istiyorsanız bunun en pratik yollarından biri de seperasyon yöntemidir. Bu örnekte de bunun oldukça şık bir uygulamasını görebiliyoruz. Odanın bir kısmını, zeminden tavana uzanan modern seperatörler ile ayırarak açık dolap ve çekmeceleri L şeklinde yerleştirebilir ve böylece hem fazla tadilat masrafına gerek kalmadan hem de akıcı bir dekorasyonla giyinme odası oluşturabilirsiniz.

Aynalı kapıların ardındaki giyinme odası

Mekan Tasarımı Modern Giyinme Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Sürgülü ve aynalı kapıların ardına gizlemiş geniş bir giyinme alanı da oldukça şık ve düzenli bir dekorasyon ortaya çıkarıyor. Aynalı kapılar kapandığında yatak odasının hem ferah hem de derli toplu görünümü öne çıkarken sürgülü kapının ardındaki kullanışlı dolap üniteleri gündelik hayatı kolaylaştıran bir tasarım sunuyor.

Şeffaf, ferah ve geniş

Özellikle küçük yatak odaları söz konusu olduğunda ekstra duvarlar odayı daha da küçük göstereceğinden dolayı daha ferah çözümler üretmek gerekir. Şeffaf kapılar ve içeride iyi organize edilmiş bir tasarım küçük yatak odalarında ferahlıktan ödün vermeden bağımsız bir giyinme alanı oluşturmanın en şık yolu!

Giyinme odalarının püf noktası: Işıklandırma

Giyinme odaları bir evin mimari planına en baştan dahil edilmediyse ve sonradan ekleniyorsa, bu genellikle yatak odasından büyükçe bir parçayı duvarlarla çevirerek gerçekleştirilir. Bu durumda da genellikle giyinme odaları tamamen penceresiz ve doğal ışıktan yoksun alanlar olarak kalırlar. Eğer ışık almayan bir giyinme odasına sahipseniz tasarımda en önemli unsurların başında aydınlatma geldiğini unutmayın. Kıyafetlerinizin renklerini doğru seçebilmek ve bu küçük alanda zorlanmadan hareket edebilmek için güçlü ve doğru bir aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yalnızca genel bir ışıklandırma kullanmak yerine bu örnekteki gibi farklı alanları vurgulayan katmanlı aydınlatma sistemleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Aksesuarlar için özel depolama üniteleri

Giyinme odası denilince akla ilk olarak duvara yaslanmış geniş ve açık dolaplar gelse de aslında giyinme odası tasarımını düzenli bir depolama sistemi olarak ele almak en doğrusu olacaktır. Aksesuarlar, ayakkabılar, şapkalar, takılar, saatler vs. için ayrı çekmece ve ünitelerin bulunması sabah rutininizi kolaylaştırır.

Ebeveyn banyoları & giyinme odaları

Modern evlerde lüks yatak odası tasarımları oluşturulurken mutlaka ebeveyn banyoları da iç mimari plana dahil edilir. Konforlu ve şık ebeveyn banyoları ve giyinme odaları sabah rutininde en önemli yer oynayan iki alandır ve bu iki alan da yatak odalarının önemli birer parçasıdır. Sabah rutinini kolaylaştıran iç mimari tasarımlarda banyo ve giyinme odası birbirileriyle ilişkili olarak dizayn edilir. Tıpkı bu göz kamaştırıcı örnekte olduğu gibi…

Bağımsız ama iç içe

Giyinme odalarının temel özellikleri yatak odasının bir uzantısı olsalar da aslında bağımsız bir alan olmalarıdır. Bunun için de genellikle kolay geçişli ancak ayrı bir alan olarak tasarlanırlar. Bunu sağlamanın şık yollarından biri de tabii ki sürgülü, akordeon kapılar. Bu tarz kapılar yardımıyla hem bağımsız hem de yatak odasına dahil alanlar yaratmak oldukça kolay.

Aynalar ve puflar

İ&M YILDIZ EVİ Modern Giyinme Odası yücel partners Modern
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Giyinme odanız küçük de olsa, çok geniş bir hareket alanına da sahip olsa olmazsa olmazların başında elbette ki geniş boy aynaları geliyor. Sabah hazırlıklarınızı hızlandıracak bir sistem oluşturmak için boy aynalarının mutlaka tasarıma göre doğru yerde konumlanması gerekiyor. Bunun yanı sıra bir koltuk ya da puf da giyinme odalarını daha kullanışlı ve konforlu hale getiren mobilyalardan.

Yatak odanız ya da giyinme alanınız için şık bir puf modeli arıyorsanız bkz: Ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz 15 farklı puf modeli

Siz yatak odanız için hangi tasarımı tercih ederdiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!