Huzurlu, şık ve konforlu teras ve bahçe fikirleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Huzurlu, şık ve konforlu teras ve bahçe fikirleri

Homify TR Homify TR
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık – Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları:  tarz Teras, Tropikal
Loading admin actions …

Büyük şehir merkezlerinde yaşayanların konutları söz konusu olduğunda en büyük eksikliğin bahçe, geniş bir balkon ya da teras gibi dış mekanlar olduğunu söyleyebiliriz. Modern şehir yaşantısının koşturmacası ve telaşı içinde evlerimizde mutlaka bir konfor alanımızın olması gerekiyor. Eğer bahçeli, küçük de olsa bir balkonu ya da terası olan bir eviniz varsa konfor alanınız da elbette ki açık hava ile dinlendirici, huzurlu ve keyifli bir atmosferin yaratıldığı bu yaşam alanlarında konumlanacaktır. Gelgelelim çoğu evde ne yazık ki bu oldukça özel alanlar ne yazık ki doğru değerlendirilmiyor ve dekorasyonları genellikle alelade birer masa ve sandalyelerle geçiştiriliyor. Oysa iyi tasarlanmış bir bahçe veya teras, yalnızca evinizin iç mekanlarına ek bir sosyal alan yaratmakla kalmaz, dinlendirici ve huzur veren yapısı ile yaşam kalitenizi de yükseltir. 

Farklı boyut ve formlardaki bahçe ve teras alanlarını bazen farklı ve konforlu mobilyalarla, bazen doğru bir peyzaj tasarımı ile, bazen küçük dokunuşlarla hiç ayrılmak istemeyeceğiniz kendinize ait keyif köşeleri haline getirebilirsiniz. 

Yerleşim noktaları

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum:  tarz Bahçe, Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Bahçe tasarımlarında profesyonel peyzaj tasarımcıları tarafından da vurgulanan en önemli noktalardan biri oluşturacağınız oturma alanının konumunu belirlemektir. Bahçenizde vakit geçireceğiniz bölgeyi seçmeden önce belirli noktalara güneşin günün hangi saatlerinde ve nasıl bir açıyla vurduğunu gözlemlemeli ve buna göre bir yerleşim planlamalısınız. Eğer bahçenizde bu örnek fotoğrafta olduğu gibi gölgesinden yararlanabileceğiniz yetişkin bir ağaç varsa, bahçenin yemek masası gibi odak noktasını oluşturacak merkezini burada konumlandırmasanız bile, ağacın altında kendiniz için huzur dolu bir dinlenme alanı yaratabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak oldukça kolay. Rahat bir koltuk ve birkaç minderle stresten kurtulacağınız bir köşe ortaya çıkarabilirsiniz.

Konforlu ve huzurlu bir köşe

homify:  tarz Teras, Akdeniz
homify

​Önal & Haike Öncebe Evi

homify
Özellikle Türkiye’de şark köşelerinin ve yer sofralarının konfor ve samimi dokusu bugün hâlâ modern dekorasyonlarda kendini gösteriyor. Elbette artık evlerimizde yer sofrasının yaygın olarak kullanıldığını söyleyemeyiz, ancak bir dinlenme alanı olarak şark köşesi tasarımlarına huzur ve konforun ön plana çıkarıldığı lüks tasarımlarda rastlıyoruz. Eğer evinizin iç mekanlarında şark köşesi için ayırabileceğiniz bir alan yoksa, terasınızda bu konsepti modernleştirerek yaşatabilirsiniz. Yükseltilmiş bir ahşap platform ve konforlu minderlerle sıcacık ve huzur dolu bir teras dekorasyonu, oldukça cazip görünüyor değil mi?

Zemin kaplamaları

Teras dekorasyonlarında maalesef pek önemsenmeyen unsurlardan biri de zemin döşemeleri. Mobilya seçiminde incelikli davrananlar bile, yapısal bir sorun bulunmadığı takdirde zaman zaman eskimiş ya da demode fayansları değiştirmeyi düşünmeyebilir çünkü zemin döşemelerinin açık alanların görünümünde pek etkili olmadığı sanılır. Aslında yer kaplamalarının sıcak ve modern bir tasarıma sahip olması teras alanının tüm dokusunu değiştirecek ve çok daha davetkâr ve şık bir atmosfer ortaya çıkaracaktır. Özellikle son yıllarda bir hayli popüler olan ahşap görünümlü fayanslar hem kullanım kolaylığı hem de estetik açıdan teras tasarımları için ideal.

Işıklandırma

NOUVELLE. | Proje Danışmanlık – Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları:  tarz Teras, Tropikal
NOUVELLE. | Proje Danışmanlık

Dış Mekan Tasarım ve Uygulamaları

NOUVELLE. | Proje Danışmanlık
Işıklandırma da genellikle bahçe ve teraslarda çok da üzerine düşülmeyen konulardan biri. Oysa bahçeler için özel olarak üretilen aydınlatma ögeleri ile bahçe, teras ve balkonlarınızın geceleri de son derece şık ve göz alıcı olmasını sağlayabilir, üstelik kullanım açısından da daha rahat bir alan yaratabilirsiniz. Teraslarda tek bir noktadan tepeden aydınlatma yerine tavana yayılmış bir ışıklandırma sistemi kullanmak, bahçelerde ise ana ışıklandırma unsurlarını ağaçlara yerleştirdiğiniz güneş enerjili küçük lambalarla desteklemek bahçe ve teraslarınızda fark yaratacak tasarım fikirleri olarak öne çıkıyor.

Çocuklar için özel alanlar

Minik Ev – Victorian:  tarz , Klasik
Minik Ev

Victorian

Minik Ev
Çocuklu bir aile iseniz ve çocuğunuzun bütün gün bilgisayar ya da tablet başında vakit geçirmesini istemiyorsanız, onun gelişimi için bahçede daha çok zaman geçirmesini sağlayacak bir tasarım düşünmelisiniz. Salıncak, kum havuzu ve büyük bahçe oyuncakları ile çocuğunuz için bahçede bir oyun alanı oluşturmak, yalnızca eğlenceli değil aynı zamanda onun fiziksel ve zihinsel gelişimi için de oldukça faydalı olacaktır. Çocuklar için özel olarak tasarlanan minik bahçe evleri ise oldukça yenilikçi ve çocuğunuzun bayılacağı bir fikir.

Zen bahçeleri

abelia peyzaj – acarkent:  tarz Bahçe, Modern
Japon bahçesi olarak da bilinen ve kum, taş ve kayalardan oluşan Zen bahçeleri, estetik güzellikleri ve huzur verici ve iyileştirici etkileriyle tüm dünyada popülerleşen bir akım haline geldi. Bahçe ve terasınızda küçük de olsa bir Zen bahçesi oluşturmak da huzurlu ve konforlu bir alan yaratmak için harika bir başlangıç olabilir.

Modern bahçe şelaleleri

Damla Şelale – Bahçe Şelalesi: modern tarz , Modern
Damla Şelale

Bahçe Şelalesi

Damla Şelale

İyileştirici bir bahçe tasarımından söz ederken suyun etkisini es geçmek imkansız. Su sesinin ve görüntüsünün rahatlatıcılığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de son yıllarda oldukça şık ve küçük bahçe ve teraslar için de uygun boyutlarda modern bahçe şelaleleri üretiliyor. Eğer kusursuz bir dış mekan tasarımı istiyorsanız, bahçe ve terasınızda da mutlaka modern bir şelale bulunmalı.

Bu konudaki farklı örneklere göz gezdirmek isterseniz bkz: Peyzaj tasarımında doruk noktası: Bahçe şelaleleri

Sizce hangisi daha huzurlu ve güzel? 
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!