Mutfak Tezgahı için Tercih Edebileceğiniz Malzemeler

Homify TR Homify TR
4.Levent Evi İndeko İç Mimari ve Tasarım Klasik Mutfak
Loading admin actions …

Mutfağınızda zaman geçirmekten keyif alıyorsanız modern bir mutfağa sahip olmalısınız. Fonksiyonel ve modern bir mutfak her zaman muhteşem bir yaşam alanı olmuştur. Mutfak içinde yer alan mutfak tezgahları için tercih edebileceğiniz çok sayıda malzeme bulunuyor. Bu nedenle malzeme seçimi yapmadan önce hangi malzeme daha dayanıklı, hangi malzeme daha estetik görünür gibi sorulara cevaplar bulmalısınız. Bu sorulara cevaplar bulabilmek için profesyonel mutfak planlayıcıları ile iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz. İşinin ehli insanlar ile çalışmak sürecin daha keyifli olmasını sağlayacaktır.

Mutfağınızı yenilerken veya dekore ederken özellikle küçük mutfak dekorasyonlarında, mutfak tezgahının yanı sıra mutfak mobilyalarına da dikkat etmelisiniz. Mobilyaların, mutfak renkleri ile uyumlu olması hayati öneme sahiptir. Doğru renkler ve doğru malzeme seçimi zamanınızın tamamına yakınını mutfakta geçirmenizi sağlayabilir.

Mutfak tasarımının temelini oluşturan iki unsur vardır: Dolaplar ve tezgah. Mutfağın hem görünümünde hem de kullanımında bu iki unsurun malzeme ve model seçimi çok büyük rol oynar. Gelişen üretim ve tasarım teknolojileri sayesinde bugün artık mutfak tezgahları söz konusu olduğunda pek çok farklı seçeneğimiz var. Ancak tabii ki belli başlı malzeme türleri hem dayanıklılık ve kullanım kolaylığı hem de estetik görünümleri ile çok daha popüler. Bu yazımızda mutfağını yenileyecek okurlarımız için, profesyonel mutfak tasarımcıları tarafından da en çok tercih edilen ve kullanım açısından da en avantajlı mutfak tezgah malzemelerini derledik. 

Suni mermer zarafeti

Ekonomik bir malzeme olması nedeni ile mutfak planlayıcıları tarafından tercih edilen suni mermerler istediğiniz her renkte kullanabileceğiniz, ışıltılı yüzeylere sahip malzemelerdir. Suni mermer dışında mutfak tezgahı için kullanabileceğiniz alternatif malzemeler için '' Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir? '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

- Granit

Granit tezgahlar bir süredir yeni nesil mutfakların gözdelerinden biri. Doğal bir taş olan ve zarif görünümüyle her tarzdan mutfağa uyum sağlayan granit tezgahlar eskiden çok daha pahalı bir malzemeydi ancak doğal taş kullanımı arttıkça ve üretimleri de daha yaygın hale geldikçe fiyatları da daha uygun hale geldi. Granit tezgahlar dayanıklı ve uzun ömürlüdürler ve evlerin emlak değerini de arttırırlar. Ilık su ve sabunla düzenli olarak silinerek bakımları kolaylıkla yapılabilir. Ancak granit doğal taş olduğu için çok zengin bir renk çeşitliliğine sahip değildir.

- Mermer

Mutfak tezgahlarında yaygın olarak kullanılan bir diğer doğal taş mermerdir. Mermerin en önemli özelliği üzerindeki desenlerin farklılık göstermesi ve dolayısıyla her bir mermer tezgahın eşsiz olmasıdır. En pahalı malzemelerin başında gelen mermer, hem fiyatından ötürü hem de lekelenme ve çizilmeye karşı çok da dayanıklı olmaması nedeniyle yoğun kullanılan mutfaklar için çok da ideal görünmese de, özellikle lüks ve gösterişli mutfaklar için geçmişten bugüne en vazgeçilmez malzemelerin başında geliyor.

- Katı yüzey tezgahlar

DuPont™ Corian® DUPONT TÜRKİYE MutfakMutfak Tezgâhları
DUPONT TÜRKİYE

DuPont™ Corian®

DUPONT TÜRKİYE
Solid surface, sert yüzey ya da katı yüzey olarak adlandırılan bu malzeme, reçine ve doğal minerallerin karıştırılıp preslenmesi yöntemiyle üretilen kompozit bir tezgah türüdür. Bu tezgah türleri homojen bir yapıya sahiptir ve çiziklere karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca temizlikleri de çok kolaydır ve hijyenik bir malzeme olarak da öne çıkarlar. Katı yüzey tezgahların bir başka avantajı ise kesim ve birleştirilme yerlerinin belirgin olmaması ve farklı boyut ve formdaki mutfaklar için özel tasarımlar ile kolayca üretilebilmeleridir.

- Laminant

mutfak dolabı polimeric laminant homify Modern Mutfak Ahşap Mor
homify

mutfak dolabı polimeric laminant

homify
Zeminde de sıkça kullanılan lamine malzeme, mutfak tezgahları için de oldukça şık tasarımlar üretebiliyor. Sıkıştırılmış ahşabın sentetik bir tür plastik ile kaplanmasıyla üretilen laminant mutfak tezgahlarının en önemli avantajları arasında temizliğinin kolay, desen ve renk seçenekleri neredeyse sınırsız ve de oldukça ekonomik olması geliyor. Laminant tezgahların en önemli dezavantajları ise doğal malzemeden üretilen tezgahlar kadar uzun ömürlü olmamaları.

- Masif ahşap

Doğal ahşap dokusunun yarattığı güzel, sofistike ve sıcak atmosferi mutfağınıza taşımak istiyorsanız muhtemelen masif ahşap tezgahları tercih etmelisiniz. Ahşap tezgahlar mükemmel görünümlerinin yanı sıra düzenli olarak bakımları yapıldığında çok uzun ömürlüdürler. Çiziklere karşı çok dayanıklı olmasalar da en önemli avantajlarından biri üzerindeki darbe ve çiziklerin zımparalanıp yeniden verniklenerek kolayca tamir edilebilmesidir.

- Paslanmaz çelik

Mutfak homify Modern Mutfak
homify

Mutfak

homify

Mutfağınızda gerçekten çağdaş ve endüstriyel bir görünüm istiyorsanız, paslanmaz çelik sizin için en ideal seçim olacaktır. Paslanmaz çelik tezgahlar, ısıya dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Sıra dışı ve dikkat çekici görünümleri ile mutfağınızın stil sahibi bir estetiğe sahip olmasını sağlar ve bu da evinizin emlak değerini de arttıran bir faktör olacaktır.

Mutfak dolapları konusunda da fikir almak isterseniz bkz: Mutfak dolap kapakları için 7 alternatif

Siz mutfağınızda hangisini tercih edersiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!