| homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Oturma odalarını daha aydınlık hale getirmek için 6 dekorasyon ipucu

Homify TR Homify TR
Beta İç Mimarlık – SV Evi:  tarz Oturma Odası, Modern
Loading admin actions …

Yaşadığımız evler söz konusu olduğu zaman bir konuda gerçekçi olmakta fayda var: İster kiracı olun ister ev sahibi, hayallerinizdeki ev hiçbir zaman hayallerinizdeki gibi hazır olarak bulunmaz. Eğer sıfırdan kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre planlanarak inşa edilen bir evden bahsetmiyorsak, her evin mutlaka belli başlı kusurları olacaktır. Evlerimizi hayallerimizdeki gibi şık, konforlu, huzurlu hale getiren bu kusurlar göz önünde bulundurularak uygulanan incelikli tasarım ve dekorasyonlardır. 

Modern apartman dairelerinde en sık karşımıza çıkan mimari kusurlardan biri de bazı odaların yeteri kadar ışık alamayan yapısı diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni şehirlerdeki yoğun kentleşme nedeniyle apartmanların birbirine yakınlığı ve gün ışığını kesen yerleşimi. Tabii ki nedeni ne olursa olsun, örneğin profesyonel iç mimarlar tarafından üstlenilen bir tadilat projesinde öncelik bu sorunun çözümüne verilir çünkü bir odanın aydınlık ve ferah olması yaşam kalitesine doğrudan etki eden en önemli faktörlerden biri.  

Işık almayan ve loş bir yapıya sahip olan odanın oturma odası olması daha da büyük bir sorundur aslında çünkü oturma odası aktif ve kolektif olarak kullanılan trafiği en yüksek odaların başında gelir ve bunun için aydınlık ve ferah olması çok önemlidir.

Peki az doğal ışık alan, basık tavanlı ve loş ya da penceresiz bir oturma odasını nasıl daha aydınlık ve ferah hale getirebiliriz? İşte uzmanların uyguladığı ve sizin de kolaylıkla ilham alıp evinizde uygulayabileceğiniz 6 öneri…

1- Beyaz duvarlar ve tavan

Next Container – Next Container - Jumbo Mix Villa 2 :  tarz Oturma Odası, Modern
Next Container

Next Container – Jumbo Mix Villa 2

Next Container
Karanlık bir alanı aydınlatmaya çalışırken yapmanız gereken en temel şey odanın içindeki ışığın doğru ve olabildiğince geniş alana yayılmasını sağlamaktır. Işığı bu şekilde dağıtabilmenin en iyi yolu da beyaz yüzeylerdir çünkü beyaz, bildiğiniz gibi ışığı tamamen yansıtır ve hiçbir rengi emmez. Bu yüzden de daha aydınlık bir oturma odası için yapabileceğiniz en garantili ve pratik uygulamalardan biri duvarları ve tavanı beyaza boyamaktır.

2- Duvar ve köşe aydınlatmaları

ANTE MİMARLIK  – Aktivite alanları:  tarz Oturma Odası, Modern
ANTE MİMARLIK

Aktivite alanları

ANTE MİMARLIK
Küçük odalarda, basık tavanlı ya da loş alanlarda daha ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratabilmenin anahtar noktalarından bir diğeri ise odanın köşeleridir. Odanın köşe noktaları ve duvarları karanlıkta kalmadığında odanın içindeki boş alanlar da çok daha aydınlık görünecektir. Bu yüzden de duvarlara gölgeler düşücerek ve köşeleri loş bırakacak tek noktadan yayılan bir tepe ışıklandırması yerine duvarları doğrudan ışıklandıran duvar aplikleri ile farklı noktalara yayılan ve köşelerde kör nokta bırakmayan bir aydınlatma sistemi kullanmanız gerekir.

3- Açık renkli ve hafif mobilyalar

Mobilya seçimi de ortamın ferah ve aydınlık görünmesinde büyük rol oynuyor. Eğer ağır ve odadaki boş alanın çoğunu kaplayan boyutlarda mobilyalar tercih ederseniz ortam daha basık ve loş görünecektir. Açık renkli ve hafif, odadaki hava ve ışık akışını bozmayan mobilyalar seçerseniz odanın aydınlığını korumak çok daha kolay olacaktır. Elbette oturma odanızı sıkıcılıktan kurtarmak için açık renk duvar ve mobilyalar ile kontrast oluşturan koyu ve güçlü renkler de kullanabilirsiniz ancak bu renkleri ana mobilyalarda değil kırlentler, tablolar, biblolar vs gibi aksesuarlarda kullanmanız çok daha şık ve ferah bir etki yaratacaktır.

4- Parlak yüzeyler

Mat atölye – Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme:  tarz Oturma Odası, Modern Ahşap Ahşap rengi
Mat atölye

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme

Mat atölye
Dediğimiz gibi aydınlık bir odanın anahtarı ışığı yansıtan yüzeylerden geçiyor ve bunu da beyaz rengin yanı sıra ışıltılı parlak yüzeyler de oldukça etkili şekilde yapabiliyor. Bu yüzden de oturma odanızın dekorasyonunda aynalar, metalik mobilya ve aksesuarlar, ışıltılı parçalar kullanmak her zaman fark yaratan ipuçlarından biridir.

5- Pencere ve duvarları temiz tutmak

Pencere temizliği ve duvarların silinmesi çoğu evde, gündelik temizlik işlemleri sırasında çok sık gerçekleştirilmek zorunda olmayan eylemlerdir. Ancak eğer loş bir oturma odanız varsa temizlik sırasında önceliği duvar ve pencerelere vermenizi öneriyoruz. Pürüzsüz ve ışıltılı pencereler ve lekesiz duvarlar her zaman bir odayı daha aydınlık ve ferah kılar.

6- Fazlalıklardan kurtulmak ve minimalist bir dekorasyon

Eğer oturma odanızda gereğinden fazla eşya varsa daha karanlık ve basık görünecektir. Bunun için mümkün olduğunca minimal bir dekorasyon anlayışını benimsemeli ve fazla mobilya ve aksesuarlardan kurtulmalısınız.

Bu konuda biraz desteğe ihtiyaç duyarsanız, bkz: Evinizdeki fazlalıklardan kurtulmanın ipuçları

Bu dekorasyon ipuçlarını nasıl buldunuz? 
Casas inHAUS:  tarz Evler, Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!